Zeeuwse Spuitdag ook aktueel in 1987 Dagelijks Bestuur KNLC: werken binnen steeds nauwere perken Ir. C.A.A.A. Maenhout: "Ruimer bouwplan en bedrijfshygiëne wapens in strijd tegen bodemziekten 99 Er was opnieuw grote belangstelling om de Spuitdag 1987 in Goes bij te wonen. Traditiegetrouw was de Prins van Oranje gevuld door 450 boeren, loonwerkers, vertegenwoordigers van de handel en gewas beschermingsindustrie en andere belangstellenden uit het zuidwesten. De sprekers van deze 33e Spuitdag waren ing. D. van der Wal (Kon- sulentschap voor de Gewasbescherming te Wageningen) - die in de mor genbijeenkomst aktuele zaken op het gebied van de gewasbescherming de revue liet passeren - en ir. C.A.A.A. Maenhout (P.A.G.V. te Le lystad), die in het middaggedeelte stilstond bij de planteziektekundi- ge problemen als gevolg van een te nauw bouwplan. De Spuitdag werd ingeleid door de heer J. Ramondt (voorzitter van de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland). De heer Van der Wal stelde de in het algemeen gezonde gewassen in 1986 aan de orde. "Wel kregen bepaalde ziekten, plagen en onkruiden extra aandacht; phoma, koprot in uien, rhi- zomanie, doorwas in aardappelen, knolcyperus, bladrandkever in erwten en bonen en wilde haver. In Oost- Groningen is wratziekte van het bio- type 2 aangetroffen (afkomstig uit Duitsland). Ringrot (bakterieziekte bij aardappelen die met pootgoed overgaat) is behalve in Denemarken nu ook in Duitsland aangetroffen. De PD heeft maatregelen getroffen". In 1987 zal de nodige aandacht aan bo demgebonden ziekten worden gege ven, aldus Van der Wal: "Er moet een middenweg worden gevonden tus sen een ekonomisch en een plante- ziektekundig aantrekkelijk bouwplan. Vast staat dat bedrijfshygiëne ook in het zuidwesten een belangrijker plaats moet gaan innemen". Spuittechniek heeft de volle aandacht. In de hand leiding voor 1988 zullen bij de bespui tingen de hoeveelheden water en de meest geschikte spuitdoppen worden aangegeven. Milieu-eisen worden strenger. Van der Wal: "Voor het grondwater wordt in de gehele EEG een nul-tolerantie geëist. Het aantref fen van dichloorpropaan in het noord oostelijk zandgebied en atrazin in Brabant wordt ontoelaatbaar geacht. Ook de gevolgen op langere termijn van metaalhoudende middelen als zi- neb, maneb en fentin worden onder zocht. Een persistent middel als paraquat (o.a. Gramoxone) is per 1 december 1988 niet meer beschik baar". TC A en lindaan staan op de nominatie te verdwijnen. Getracht wordt TCA voor de graszaadteelt te behouden. Ter bestrijding van ritnaal- den in bieten is voor lindaan (nog) geen goed alternatief aanwezig. Ver volgens belicht de heer Van der Wal de aktuele situatie wat betreft gewas bescherming in de diverse gewassen. Suikerbieten Pillenzaad bevat naast thiram ook 15 gram aktieve stof/eenheid hymexa- zool (Tachigaren 80 WP). Afdraaien door de bodemschimmel Aphanomy- ces wordt op kleigronden steeds meer waargenomen. Tevens zijn dit jaar 5000 eenheden pillenzaad met Promet furathiocarb (60 gr aktieve stof/eenheid) beschikbaar. Curater (carbofuran) is geheel uit het pillen zaad verdwenen. De toelating van 0,5 kg benomyl (o.a. Benlate) voor de bestrijding van Cercospora (bladvlek- kenziekte) op de zuidoostelijke zand gronden is enigszins gestagneerd. Ter bestrijding van emelten is dit voorjaar 1,5 1/ha etrimfos (Ekamet) beschik baar. Ekamet is veilig voor vogels en is ook toegelaten in granen en gras land. Fenmedifam is de werkzame stof van Betanal, Alegro, Luxan fen medifam en Agrichem Fenmedifam. De fenmedifam's zijn onderling ge lijkwaardig. Nieuw is het "kant en klaar" produkt Betanal Tandem (Be tanal Tramat). De dosering be draagt 2 maal 5 1/ha (gesplitst) of 7,5 1/ha (eenmalig). Avadex is vervangen door Avadex BW. Het afgelopen jaar is in de praktijk reeds enige ervaring opgedaan met de kombinatie 3 1 fen medifam x 1,5 lt Avadex BW 1 ltr olie. Dit jaar wordt de toelating verwacht van Exell (uitvloeier). De doseringen van bestaande kombina- ties kunnen dan tot eenderde worden teruggebracht. De ervaring is (nog) beperkt. De bestrijding van probleem onkruiden (o.a. bingelkruid) wordt omschreven in de eerstvolgende me dedelingen van SU en CSM. Aardappelen Benadrukt wordt het tijdig toepassen van Racer (mono-)linuron in ver band met witkleuring van de aardap pelen. Dit jaar komt Racer L (Racer linuron) op de markt. Thans is een nieuw type van Phytophthora in- festans (aardappelziekte) aanwezig. D. van der Wal De aanwezigheid van dit nieuwe type Phytophthora sluit de mogelijkheid niet uit dat er kruising tussen een geslachtelijke schimmel en - schim mel plaatsvindt waardoor er geslach telijke sporen gevormd zouden kunnen worden. Geslachtelijke spo ren kunnen langdurig in de grond le venskrachtig blijven. Kruising is echter alleen mogelijk wanneer beide typen gelijktijdig op dezelfde aardap pelplant aanwezig zijn. Tot nu toe zijn nog geen geslachtelij ke sporen in het veld waargenomen. Onderzoek is gaande. Het afbreken van spruiten bij de verwerking van kiemlustige aardappelen werkt bij aanwezigheid van droogrotte knollen een aantasting van zowel fusarium als phoma in de hand. Het behandelen van pootgoed met een kombinatie van thiabendazol imazalil moet dit voorjaar in deze gevallen dan ook sterk worden overwogen. Granen Bij de bestrijding van afrijpingsziek- ten zijn Sportak en Daconil de ver vangers voor captafol. Dit jaar wordt de toelating van Dyrene verwacht. Bayfidan en Dyrene zullen dan in een verpakking op de markt komen. Ten- tron 45 WP (isoproturon Starane) heeft een toelating in wintertarwe en wintergerst. Dit voorjaar wordt de toelating verwacht van Forlene (Fa- neron Starane) in winter- en zo mergranen. Dit breedwerkend middel bestrijdt geen grasachtigen. Bentrol Plus (zout-formulering) wordt de ver vanger van Brominol MEP in winter en zomergranen. Diverse gewassen In zaai- en le jaars plantuien kan bij een lichte besmetting met witrot Su- misclex als grondbehandeling worden toegepast. Stomp is thans ook toege laten in 2e jaars plantuien, zilveruien en sjalotten. In grasland zijn Starane (veilig heidstermijn 7 dagen) en Verigal (vei ligheidstermijn 4 weken) toegelaten. Voor de zaaizaadontsmetting in vlas heeft thans ook Prelude 20 LN (prochloraz) een toelating. Voor de onkruidbestrijding in blauwmaan- zaad is Dicuran 700 FW toegelaten. Kans op gewasschade is aanwezig. Voorwaarden zijn een droog gewas, bedekte lucht en koel weer. In karwij heeft Afarin een toelating öf in de herfst öf in het voorjaar. Voor de bestrijding van de karwijmot wordt een toelating van Decis verwacht. In mais is nieuw Atrazin Plus (atrazin uitvloeier). Resistente onkruiden wor den niet bestreden. Starane heeft een toelating als onderbladbespuiting voor de bestrijding van haagwinde. De toelating van Lasso ter bestrijding van hanepoot is vervallen. Voor o.a. kweekbestrijding in de stoppel is als uitvloeier aan Roundup thans ook Genamin beschikbaar. Namens CAT Goes, De specialist gewasbescherming H. Salomons Ir. C.A.A.A. Maenhout van het PAGV heeft de zuidwestelijke ak kerbouw vrijdag 9 januari op de 33e Zeeuwse Spuitdag te Goes ge waarschuwd voor de gevolgen van een te nauw bouwplan. Een bouwplan van 1 op 4 en zelfs van 1 op 5 noemde hij te nauw: "Willen we hier planten- en bodemziektenkundige problemen voorkomen, dn wel de ziektedruk verlichten, dan is in feite een nog ruimer bouwplan gewenst. Hij gaf toe dat de ziektedruk van aaltjes en schimmels in het Zuidwesten relatief gunstig is zeker bij aardappelen en dat het sneu is dat dit gebied nu ook wordt getroffen door wettelijke maatregelen. "Anderzijds moet u beseffen dat de gevaren groot zijn. Andere ge bieden in ons land leren ons in welke situatie men terecht kan komen". De heer Maenhout wees o.m. op de gevaren van het erwtencysteaaltje bij een verdere toename van de erwten teelt. "Het is van groot belang dat u hier zeer attent op blijft", zei hij tot de overvolle zaal in de Prins van Oranje. Volgens Maenhout is een bouwplan van 1 op 7 in feite vereist om bodemziekten als gevolg van aal tjes te voorkomen. Onbekend is nog welke rotatie vereist is om rattenkeu- telziekten en Rhizomanie te voorko men. Ziekten kunnen, behalve met een ruimer bouwplan, ook chemisch worden bestreden. Ontsmetten is duur en werkt vooral op zware gronden niet afdoende, en dat laatste geldt in feite ook voor granulaten, aldus Maenhout. Overigens dreigen, nu we de chemische paraplu zo nodig heb ben een aantal middelen te worden in getrokken. "Misschien doen we overigens vaak toch wel te gauw een beroep op het chemisch middel". De PAGV medewerker hield de aanwe zigen voor deze middelen zoveel mo gelijk curatief en zo weinig mogelijk preventief toe te passen. Van resisten tie moet in de strijd tegen bodemon vruchtbaarheid en ziekten op korte termijn niet veel worden verwacht. "Er wordt hard gewerkt aan resisten te rassen maar de resultaten liggen toch nog ver weg". Bedrijfshygiëne Omdat een ruimere vruchtwisseling ekonomisch gezien niet of nauwelijks mogelijk is, de chemische middelen onvoldoende werken en resistentie nog ver weg is, is het des te meer ur gent om door een optimale bedrijfs- Afslanking, beperking en wat dies meer zij, was weer de rode draad die door de agenda van het dagelijks bestuur van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité, dat op 20 januari jl. bijeen was, liep. Het be gon met bespreking van de inmid dels wat meer bekende plannen van het ministerie van Landbouw tot vermindering van personeel en af schuiving van een deel naar het land- bouwbedrijfsleven. De georganiseerde landbouw wil en moet inspraak hebben bij de vermin dering, privatisering (overheveling naar bedrijfsleven) en verzelfstandi ging van huidige overheidstaken. Wat de privatisering betreft, gaat het nu met name om de bedrijfs voorlichting. Het dagelijks bestuur vindt dat de georganiseerde land bouw niet alleen moet mede-beheren (er is een gezamenlijke stichting ge suggereerd), maar ook mede het be leid moet kunnen bepalen. Er moet samenhang gebracht worden in alle voorlichting van diverse herkomst die nu al en straks voor boer en tuin der beschikbaar is. Niet de gehele formatie bedrijfsvoorlichters van de overheid behoeft uiteindelijk te wor den overgenomen. De overheid zegt wel de betaling in de vorm van subsi die te zullen voortzetten, maar in 1990 moet hier wel ca. 25 min. zijn bezuinigd. Lastenverzwaring voor het bedrijfsleven lijkt dan ook on ontkoombaar. De georganiseerde landbouw zal volgens het dagelijks bestuur ook mee moeten bepalen wat er met de meer gespecialiseerde, tweedelijns voorlichters gaat ge beuren. Het vindt ook dat de hele operatie landelijk zodanig gestuurd moest worden dat niet in de verschillende provincies een verschillende opzet ontstaat. Aldus voorlopige conclu sies van het dagelijks bestuur, dat zich voornam om de ontwikkeling direct en aandachtig te blijven volgen. Korting melkquota Belangrijke vraag is of overgestapt moet worden op het B-systeem (mo gelijkheid om eerst binnen de fa briek te verevenen). In dat geval moet de te veel uitgegeven melk (1,3%) wel worden gekort, dus zal in dat geval de korting 2-0,5 1,3 2,8% maximaal worden. Tenzij na tuurlijk heel Nederland "één zuivel fabriek" (Deens systeem) zou wor den. Het dagelijks bestuur wacht af of de Nederlandse zuivelindustrie die juridische eenheid op kan bren gen. Anders zou uiteraard behoud van het huidige A-systeem de voor keur moeten hebben. Overige aangelegenheden Het dagelijks bestuur besprak welke prijsvoorstellen de georganiseerde landbouw zou moeten doen in Brus sel. Een gemiddelde prijsbevriezing lijkt onder de huidige omstandighe den het snelst aanvaardbaar. Er is al met al het nodige al beperkt. Mede verantwoordelijkheidsheffingen be hoeven op zichzelf ook niet omhoog (afgezien van het systeem bij gra nen). Gezien het grote belang van vermindering van de monetaire ver zekeringsbedragen (en de doorsnee steeds meer gepleegde concurrentie vervalsing) zou op zijn hoogst op dat punt iets toe te geven zijn volgens het dagelijks bestuur. Met de akkerbouwcommissie wer den de bezwaren tegen de voor gestelde wijzigingen in het aardap- pelmoeheidsbeleid gedeeld. Ir. C.A.A.A. Maenhout hygiëne besmetting en een verder verspreiding van ziekten uit haarden zoveel mogelijk te voorkomen. De bestrijding van aardappelopslag en ui terste voorzichtigheid met het slepen van grond zijn hierbij essentiële za ken. Hier geldt dat genezen een stuk duurder is dan voorkomen. Maen hout meent dat wanneer de Zuid westelijke akkerbouwer een zorgvuldig en deskundig bedrijfsbe heer toepast, hij met het - zij het te nauwe - bouwplan nog wel vooruit kan. Pootgoed Desgevraagd zei ir. Maenhout dat het zelf telen van pootgoed in het Zuid westen voor- en nadelen heeft. Poot goed van elders betrekken kan zeker, maar hij adviseerde wel zeer zorgvul dig op te letten bij wat men koopt. Voldoen de gekochte partijen niet aan de eisen dan direkt reklameren. Voor wat Rhizomanie betreft wees hij op de grote verantwoordelijkheid die de individuele teler niet heeft. In ieder geval moet de loonwerker in voorko mende gevallen op de hoogte worden gesteld van de besmetting maar of dit steeds gebeurt trok de PAGV- medewerker in twijfel. In zijn openingswoord wees de voor zitter van de Zeeuwse Spuitdag, de heer J. Ramondt, erop dat de ziekte- risiko's in de akkerbouw toenemen en dat derhalve bedrijfshygiëne nog veel meer aandacht moet krijgen. Hij sprak zich uit tegen het voorgestelde nieuwe AM-beleid en toonde zich een voorstander van het voortzetten van het huidige beleid, maar dan wel on der strengere en intensievere kontrö- le. De privatisering van de bedrijfsvoorlichting hoeft volgens Ra mondt op zich niet slecht te zijn maar de dienst dient wel budgettair neutraal te blijven en op minstens de huidige sterkte te worden voortgezet. J. Wierenga 8 Vrijdag 23 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8