nieuws uit brussel Overheid laat het afweten bij bevordering geïntegreerde bestrijding" Raad besprak aanpassing monetair compenserende bedragen Kringvoorzitter N.F. O. W. de Jager: Uiencommissie protesteert tegen concurrentievervalsing via België (M. van Dijk, Brussel) "Spielerei waar geen reden voor is". Dat vindt minister van Landbouw ir. Gerrit Braks van de recente acties van Duitse varkenshouders aan de Nederlandse grens. Volgens Braks blijkt uit de cijfers van het laatste jaar dat Nederland 6 procent minder varkens (vlees) naar Duitsland heeft geëxporteerd. De uitvoer van leven de varkens, uitgedrukt in aantallen is zelfs met 20 procent afgenomen. Wel heeft de Nederlandse export van varkens en varkensvlees naar Spanje grote vormen aangenomen. In de eerste 9 maanden van het afgelopen jaar importeerde Spanje in totaal 93.000 ton, waarvan 43.700 ton aan levende varkens. Uit Nederland kwam 48.000 ton varkensvlees, waarvan 31.000 ton in de vorm van levende dieren. Franse var- kensmesters exporteerden 15.000 ton naar Spanje (waarvan 3300 ton levende dieren) en uit Duitsland kwam 12.500 ton (waarvan 5.600 ton levende varkens). Al die cijfers zijn op tafel gekomen tijdens de Europese landbouwraad op 19 en 20 januari in Brussel. De Spaanse landbouwminister heeft zich in die raad beklaagd over de verstoringen op de Spaanse var- kensmarkt. Geen wonder, aldus Braks, want in Spanje heerst de Af rikaanse varkenspest. Er mag dus geen varken het land verlaten, ter wijl de importen alsmaar stijgen. Varkensvlees is in de jongste bijeen komst van de EG- landbouwministers onderwerp van een keihard gevecht geweest. Dat was nog een uitvloeisel van de recente pariteitswijziging van de Duitse mark, de gulden (beide plus 3 pro cent) en van Belgische en Luxem burgse frank (plus 2 procent). Op 15 januari had de EG-Cömmissie al ne gatieve monetaire compensaterende bedragen (mcb's) van kracht ver klaard voor een aantal landbouw- produkten in die landen, welke hun muntpariteit niet gewijzigd hebben. Francois Guillaume, de Franse mi nister, wilde echter geen genoegen nemen met negatieve mcb's voor varkensvlees, eieren en pluimvee. Het laten ingaan van deze mcb's had de Commissie uitgesteld tot 22 ja nuari. Ze wilde namelijk bezien of de Raad wellicht unaniem, als tege moetkoming aan de Fransen, wilde afwijken van de vaste regel dat er na een muntherschikking mcb's moeten komen. Frontaal tegenover Guillau me stond de Duitse minister Ignaz Kiechle. Die stond er op dat de nor male regels gevolgd zouden worden en dat er dus mcb's kwamen ook voor varkensvlees, pluimvee en eie ren. Aan zijn zijde stonden Braks, België, Denemarken en Luxemburg. In de Raad is eindeloos gepraat om voor de Frans-Duitse tegenstelling een oplossing te vinden. Tenslotte is er woensdagochtend vroeg een com promis bereikt. Dat kwam op het volgende neer: Voor zowel varkensvlees als pluim vee en eieren worden op 22 januari mcb's van kracht. Het kwam dus goed te pas in de kraam van minister Kiechle. Maar tegelijkertijd werd be paald dat de mcb's voor varkens vlees in twee fasen afgebroken zullen worden, namelijk met een half pro cent op 16 februari van dit jaar en met nog eens een heel procent op 6 april, als het nieuwe prijzenpakket in werking moet treden. Die afbraak van de mcb's voor varkensvlees stel de ook minister Guillaumme in staat om "met iets thuis te komen". Het compromis werd unaniem aanvaard. Dat er twee dagen en nogal wat nachtelijke uren voor nodig waren om dit compromis te bereiken, was volgens minister Gerrit Braks het ge volg van het feit "dat de twee front- lijnstaten (Duitsland en Frankrijk) hun spel zeer hard gespeeld hebben". "Beide partijen hebben zich van te voren en in het publiek veel te veel vastgelegd op standpunten die bijna niet meer te verlaten waren" zo zei Braks. Onderdeel van de compromis oplossing is ook de toezegging van landbouwcommissaris Frans An- driessen om te bezien of de export subsidies voor varkensvlees wat ver hoogd kunnen worden. Zo'n verho ging kan de slechte marktsituatie in de Gemeenschap iets verbeteren. Andriessen heeft echter nog geen en kele indicatie willen geven over de mate waarmee de exportrestituties zullen stijgen. Volgens Braks is het over het varkensvlees bereikte com promis nauwelijk van invloed op de concurrentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven. "Het gaat om marginale effecten, die eigenlijk voor ons geen consequenties heb ben", zo zei hij. Een stuk vlotter is het in de landbouwraad gegaan met de besluitvorming over de Europese invoer van rundvlees in het jaar 1987. Elk jaar opnieuw moet die worden vastgesteld. De Gemeen schap heeft namelijk ingevolge de al gemene overeenkomst inzake handel en tarieven (de GATT) bepaalde im portverplichtingen. Al kwam het "rundvleesbesluit" dan veel sneller tot stand dan dat over varkensvlees, toch moest er nog naar een compromis gezocht worden voor dat een meerderheid van de lidstaten (Frankrijk, België en Ier land stemden tegen) het eens werd. Het compromis zag er als volgt uit: De Europese (voornamelijk Britse) vleesverwerkende industrie mag dit jaar 15.000 ton rundvlees, vooral uit Zuid-Amerika, inporteren. Volgens deskundigen van de commissie is er geen echte behoefte aan dat vlees in een Gemeenschap die zelf al met een "rundvleesberg" te maken heeft. Maar bij een compromis gaat het nu eenmaal om geven en nemen, en daarom kwam er toch nog een hoe veelheid van 15.000 ton uit de bus (tegenover 25.000 ton vorig jaar). Van die 15.000 ton mag 10.000 ton tegen nul-recht de Gemeenschap binnen. Voor de resterende 5.000 ton geldt een verminderde heffing. De EG gaat dit jaar ook 168.000 stuks jonge stieren importeren (voor het grootste deel uit Joegoslavië, Po len en Hongarije). Deze jonge beesten, die niet meer dan 300 per stuk mogen wegen, gaan naar Italië en Griekenland waar ze traditiege trouw worden vetgemest. Om aan deze Italiaanse en Griekse vraag te voldoen had de Commissie eigenlijk wel tot 175.000 stuks willen gaan. Tenslotte werd de dit jaar in te voe ren hoeveelheid rundvlees van zeer hoge kwaliteit vastgesteld op 8.000 ton. Een in de geschiedenis van de Gemeenschap uniek besluit was dat om gratis landbouwprodukten te gaan verstrekken aan mensen in de EG, die als gevolg van de hevige koude in de afgelopen weken in pro blemen gekomen zijn. Dat voedsel zal worden uitgereikt via twee coör dinerende instanties, namelijk Cha- ritas Europa en het Rode Kruis. Charitatieve instellingen (zoals bij voorbeeld het Leger des Heils) die het gratis voedsel willen gaan ver strekken, moeten zich in eerste in stantie tot deze coördinerende in stanties wenden. Voor rundvlees en boter geldt echter een uitzondering op die regel. Volgens een Commissie-woordvoerder kunnen charitatieve instellingen zich voor het verkrijgen van deze twee pro- dukten rechtstreeks tot de interven tiebureaus in de lidstaten wenden. De nationale overheden moeten zelf de adressen van die interventiebu reaus ter beschikking stellen. De re geling voor de gratis voedsel- verstrekking geldt tot eind maart van dit jaar. De landbouwministers zijn er mee akkoord gegaan, dat de actie voorlopig zo'n vijftig miljoen Ecu, ofwel ongeveer 120 miljoen gulden, mag kosten. "Veel fruittelers willen de weg van de geïntegreerde bestrijding op omdat ze dat het juiste antwoord lijkt om in deze zich snel vergiften- de wereld, verantwoord fruit te blijven telen. De medewerking van de overheid is daarbij evenwel maar minimaal: in plaats van uitbrei ding van de voorlichtingsdienst zien we een steeds verdere afbraak in menskracht. Ook het beschikbaar komen van specifiek werkende bestrijdingsmiddelen dient veel krachtiger bevorderd te worden. Voorts dient de toetsing van nieuwe middelen voor de gehele EG ge lijk te zijn". Deze kritiek aan het adres van de rijksoverheid liet de voorzitter van NFO-kring Zeeland/West-Noord Brabant, de heer W. de Jager horen in zijn openingswoord bij het begin van de Fruitteelt dag 1987 in Kapelle. De heer De Jager sprak zijn onge rustheid uit over de neveneffekten die alle vrije landbouwsectoren be dreigen, nu de E.G.-overheid tracht door contingentering evenwicht tus sen vraag en aanbod van de gegaran deerde landbouwprodukten te be werkstelligen. Een inkrimping van gronden die in gebruik zijn voor de voornoemde produkten zou, zo vreest hij, tot gevolg kunnen hebben dat die vrijkomende grond tot iedere prijs, desnoods beneden de kostprijs wordt beteeld, met op langere ter mijn voor alle vrije teelten een klap. Hij zei overigens geen enkel pro bleem te hebben met ondernemers die uit een andere sektor komen en fruitteler willen worden. Wel zou het volgens hem een groot goed zijn als in alle landbouwsektoren vraag en aanbod de prijs zouden gaan bepa len. "Veel onnodige wet- en regelge ving kan achterwege blijven, het ver velende image dat de landbouw van steun leeft zou veranderen en het zou het ondernemerschap van de Nederlandse boer zeker ten goede komen, net zo goed als de onderlin ge verhoudingen tussen de verschil lende landbouwbedrijfstakken". Uitstalperiode De heer de Jager bracht ook de vorstschade van begin 1985 in herin nering. Veel door de vorst bescha digde bomen, vooral peren,zijn in de loop van 1986 alsnog dood gegaan; ook het komende jaar zal er nog na- schade zijn. Veel appelrassen heb ben bij de afzet problemen gegeven. Door een zeer warme periode in sep tember is het fruit bijna allemaal te rijp geplukt, hetgeen tot gevolg heeft gehad dat de smaak dit jaar uitste kend is, maar de periode om het goed bij de consument te brengen, de z.g.n. "uitstalperiode" is voor sommige partijen te kort. Hieruit blijkt volgens de Jager we derom dat de manier van bewaren drastisch moet worden aangepast door een veel groter gedeelte van de oogst geconditioneerd te bewaren" en dat niet om ze langer te houden maar om de consument een betere kwaliteit aan te bieden. "Veel jassen zullen niet anders dan in scrubcellen bewaard moeten worden en uit deze zullen we dan ook al vanaf novem ber een excellent produkt op de markt brengen. Zeker in jaren van overvloed wordt het zwaar af gestraft als we niet de allerbeste kwaliteit leveren". Volgens de ge westelijke NFO-voorzitter zal het bewaarfruit dat we nu nog hebben, zorgzaam moeten worden "bege leid". De perenafzet is het hele sei zoen vlot verlopen, maar ook hier heeft de warme periode in september voor problemen gezorgd, zodat nogal wat Conference die al de eerste teke nen van rijping vertoonden, in de cel werden gezet. Sortiment Wat de komende afzet van de oude oogst betreft, verwacht hij dat-in dien de kwaliteit maar goed kan worden gehandhaafd ook de prijs vorming beter zal worden. De Jager stelde verder tot zijn spijt vast dat het sortiment de komende jaren, ze ker bij appelen, weer zal gaan in krimpen. "Nieuwe goede rassen zouden dan ook een welkome aan vulling zijn". Het bacterievuur heeft ook ditjaar de perenteler zorgen ge baard. "Als we evenwel de regeling van 200 m. rond fruitbedrijveen vrij houden van bacterievuur "strikt toe passen dan is de kans dat we de pe renteelt kunnen behouden, aanwe zig. Hij bepleitte het beter verzorgen van meidoorns. "Met lede ogen zul len we moeten aanzien hoe anders steeds meer mooie landschappelijke meidoorn door gebrek aan onder houd en zorg kapot zal gaan. De NFO-voorzitter zei tenslotte te hebben gekonstaterd dat er in de praktijk steeds meer voortgang ge boekt wordt bij het herstellen van het natuurlijke evenwicht, dit door minder met breedwerkende en meer met specifiek werkende middelen de bomen te behandelen. De volgende ontwikkelingsdag voor de fruitteelt zal worden gehouden op 4 december 1987. Op 3 december zal de nieuwe veiling officieel geopend worden. De Raad van ministers (landbouw) van de Europese Gemeenschap heeft in haar vergadering van 19 en 20 ja nuari jl. de gevolgen van de koers- herschikkingen van de Europese munteenheden besproken, waartoe de EG-ministers van Financiën op 12 januari jl. hadden besloten. Als ge volg van deze koersherschikking zijn sinds 15 januari jl. nieuwe monetaire compenserende bedragen (m.c.b.'s) van kracht, met uitzondering van varkensvlees, pluimvee en eieren, waarvoor de nieuwe m.c.b.'s met in gang van 22 januari a.s. van kracht Het was vooral de verzendhandel die in de vergadering van de Uiencom- missie van het Produktschap voor Groenten en Fruit bezwaar maakte tegen de concurrentie ondervonden van kwalitatief inferieure uien, die eerst als veldgewas naar België wa ren geëxporteerd. De andere leden van de uiencommissie waren het er geheel mee eens. Als langs die weg Hollandse uien met veel koprot te gen extra lage prijzen het in Neder land geconditioneerde en gecontro leerde produkt van de markt druk ken, is er sprake van concurrentie vervalsing. Koprot met alle middelen bestrijden dat is dringend noodzakelijk vindt de Uiencommissie van het Produkt schap voor Groenten en Fruit. Kop rot veroorzaakt dit seizoen zoveel narigheid, dat geen middel onbe proefd moet worden gelaten om te voorkomen, dat zo'n situatie zich herhaalt. Hoe de ziekte zich verspreidt en on der welke omstandigheden infectie plaats heeft is niet precies bekend. Het Landbouwschap heeft daarom nog niet willen overgaan tot verorde nende maatregelen. Voor de Uien commissie is het echter overduide- worden. Met betrekking tot de nega tieve m.c.b.'s voor varkensvlees heeft de Raad besloten dat deze voor alle lidstaten van de E.G. als volgt zullen worden afgebroken: 0.5 punt met ingang van 16 fe bruari 1987; 1 punt met ingang van het nieuwe melkprijsjaar. De Raad heeft verder het voornemen uitgesproken om de gevolgen van de herschikking van de Europese munt eenheden verder te bespreken in het kader van de komende prijsonder- handelingen. Ook het KCB zal erop moeten toe zien, dat het te exporteren veldgewas aan redelijke eisen m.b.t. het gezond zijn van het produkt voldoet, want ook voor deze uien geldt dat een cer tificaat nodig is, dat alleen verstrekt mag worden als het produkt gezond is. Mocht men op deze wijze onvol doende vat kunnen krijgen op deze ondergraving van het kwaliteitsbe leid, dan vindt de uiencommissie dat export van veldgewas uien moet worden gestaakt. De Belgische over heid zal van deze zienswijze op de hoogte worden gesteld. lijk, dat bedrijfshygiëne een grote rol speelt. Daarom wordt het Landbouwschap met klem gevraagd om dat stand punt nog eens te overwegen. Het gaat om het verplicht afdekken van uienafval en om een verbod tot uit rijden of storten van uienafval. De commissie wil daarmee telers niet zozeer tegen zichzelf beschermen, alswel tegen onzorgvuldigheid van collega's. In elk geval wordt er door de Uien commissie op alle uientelers en sorteer- en pakstations een beroep gedaan verspreiding van koprot via uienafval tegen te gaan. "Koprot met alle middelen bestrijden" Vrijdag 23 januari 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5