"Organisatie van gezondheidszorg in geitenhouderij nodig" Behoud landbouwmodel bij afslankingsoperatie voorop Deelnemers beoordelen Top-kaderkursus als zeer waardevol Raad Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant De organisatie van de gezondheidszorg in de geitenhouderij moet op korte termijn ter hand worden genomen. Dit stelt de heer Pinkse van de Rijksdienst voor de keuring van Vlees in de decembervergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord- Brabant. De heer Pinkse plaatste deze stelling als aanvulling op de toelichting van de heer W. Ogink, dat bij de geitenhouderij, mede gezien de pro blemen bij de melkexport, de gezondheidszorg de nodige aandacht dient te krijgen. De heer Ogink meldde voorts dat er een begeleidingssysteem zal komen voor de vleesveehouderij, waardoor er nadere aandacht gegeven zal wor den aan de gezondheidszorg en de vleesproduktie/geschiktheid. In voor jaar '87 zal er ten behoeve van de mestboekhouding een voorlichtings- aktie worden gegeven door de Kon- sulentschappen voor de Rundveehouderij. De heer W. Joosten van het Konsulent- schap voor de Varkens- en Pluimvee houderij gaf in zijn toelichting aan dat er meer aandacht gegeven moet worden aan de extra vervetting bij vleesvarkens en aan het aanbod van de kleine zeugen- höuders in verband met de afzetpro- blematiek. Gezien de grote wildgroei zal er een inventarisatie plaatsvinden van het aanbod van soft-ware ten be hoeve van de administratie/manage ment systemen. Dit is met name noodzakelijk omdat bij de ontwikke ling van een soft-ware door de diver se instanties veelal niet volgens de zogenaamde SIVA-regels wordt gewerkt. Inventariseren In alle sektoren zal de milieuproble matiek in het voorlichtingsprogram ma aan de orde komen. Ook zal er in de sektoren aandacht worden besteed aan de onkruidbestrijding, de be- drijfshygiëne, de gezondheidszorg en de bestrijding van ziekten en plagen. De suggestie om, in navolging van hetgeen in Zeeland is gebeurd, alle voorkomende ziekten, plagen e.d. te inventariseren, wordt door de verte genwoordigers van de plantaardige alsmede dierlijke sektoren ter overwe ging meegenomen. Dit deelde de heer J. v.d. Berg van het konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw mee. Het CAT zal ook aan de voorlichtings- aktie ten behoeve van de mestboek houding meedoen. In het najaar zal het konsulentschap in Algemene Dienst voor Bodem en Bemesting in het kader van de mestproblematiek een sektor-gerichte voorlichtings-aktie houden. Nevenbedrijf De taknota's "Groenteteelt in de volle grond 1986-1990" en "Akkerbouw 1986-1990" zijn door de heer J. van de Berg toegelicht. Wat betreft de sek- tie volle grond werd aandacht gege ven aan de groei van de produktie, de zwakke kant, dat de teelt plaatsvindt op diverse bedrijfstypen, de omvang van de produktie-eenheid die een be perkende faktor is om de beschikba re produktiemiddelen (met name arbeid en mechanisatie) optimaal in te zetten, de onvoldoende rentabili teit, het bij het gemiddeld niveau in de totale land- en tuinbouw achter blijvend opleidingsniveau, de afzet- problematiek als belangrijke beperkende faktor ten aanzien van de ontwikkelingsmogelijkheden, een noodzakelijke verdergaande samen werking in de kontraktteelt tussen teelt en verwerking, de aandacht voor de kwaliteit en een verlenging van de aanvoerperiode alsmede een verbre ding van het assortiment die moet worden nagestreefd. In het algemeen kan gesteld worden dat de situatie niet erg gunstig is en dat alleen goede geleide/gespeciali seerde bedrijven van voldoende om vang toekomst hebben. T.a.v. de akkerbouw werd door de heer Van de Berg opgemerkt dat de bedrijfstak redelijk floreert, grote be drijven een betere rentabiliteit heb ben, en het EG markt- en prijsbeleid de rentabiliteit gunstig heeft beïn vloed. Door de overproduktie staat deze nu onder druk. Meer evenwicht in vraag en aanbod is noodzakelijk; door een breder bouwplan kan wor den bijgedragen aan de oplossing van de vruchtwisselingsproblematiek Kwaliteitsverbetering door zorg te besteden aan bodemvruchtbaarheid, bedrijfshygiëne en door het toepassen van geïntegreerde systemen dient de nodige aandacht te krijgen. Verbreding van het bouwplan door vervangende gewassen c.q. introduk- tie van nieuwe gewassen is aan te be velen. De teelt van snelgroeiend hout zal in dit kader de aandacht moeten krijgen. Door ontwikkeling van nieu we toepassingsgebieden dient de vraag gestimuleerd te worden. Aandacht zal moeten worden besteed aan de che mische en fysische bodemvruchtbaar heid, de bedrijfshygiëne en de bedrijfsstruktuur ten aanzien van de in- en externe produktie- omstandigheden. De Raad is van mening dat een neven- bedrijf in een aantal gevallen een oplossing voor het inkomensprobleem biedt. Aan de nevenbedrijven zal in de toekomst, gezien de ontwikkelin gen, dan ook aandacht moeten wor den besteed. Wat betreft integratie praktijkonderzoek - pluimveehouderij is de Raad van mening dat ten behoe ve van de objektiviteit en zuiverheid in de besluitvorming in het advies de variant, handhaving van de proefbe drijven Maarheeze en Delden, nader zou moeten worden uitgewerkt. Voorts verklaarde de Raad zich ak koord met het in de notitie "Voorbe reidingsschema Landinrichting 1987" vermelde advies ten aanzien van de prioriteitenstelling. Aan GS zal wor den medegedeeld dat wordt ingestemd met het voorstel tot plaatsing van de gebieden "Rosmalen - Empel" en "Stadsrand 's-Hertogenbosch" op het Voorbereidingsschema Landin richting 1987. Minister Braks van Landbouw en Visserij is bereid om met het land bouwbedrijfsleven te overleggen over de uitwerking van de aange kondigde personeelsinkrimping en verzelfstandiging op zijn departe ment. Hij deed deze toezegging vorige week woensdag in zijn maan delijkse overleg met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Een belangrijk onderdeel van de hele operatie is de privatisering van de rijkslandbouwvoorlichting, waarbij in de periode 1988 tot en met 1990 circa 700 mensen hun ambtelijke sta tus zullen verliezen. Voorzitter Ma- rius Varekamp van het Landbouw schap verweet de bewindsman dat de overheid zich terugtrekt, juist op een moment dat de landbouw in een moeilijke periode komt en ekstra steun en aandacht goed kan gebrui ken. Minister Braks stelde daarte genover dat de financiële betrokken heid van de overheid voor de rest van deze kabinetsperiode veilig is gesteld. Volgens hem staat behoud van het huidige landbouwmodel voorop. WIR-premie De bewindsman ging niet in op een verzoek van het Landbouwschap om het probleem rond de WIR-premie bij overdracht van agrarische bedrij ven in familieverband opnieuw in het kabinet aan de orde te stellen. Staatssekretaris Koning van Finan ciën gaat uit van de waarde in het ekonomisch verkeer, waardoor de WIR-premie - die berekend wordt over de bedrijfsmiddelen minus de grond - lager uitvalt. De kwestie is binnenkort weer on derwerp van gesprek tussen de frak- tievoorzitters in de Tweede Kamer en de Staatssekretaris van Finan ciën. Het Landbouwschap is voorne mens om ook daar de zaak opnieuw aanhangig te maken. Zuivel Minister Braks heeft het Landbouw schap desgevraagd laten weten dat volgens de Europese Kommissie de verplichte kwotaschorsing met in to taal 5,5 procent, waartoe de land bouwministers hebben besloten, niet kan worden gedifferentieerd, maar lineair moet worden doorberekend. Dat geldt ook voor de vergoeding die de EG daartegenover heeft gesteld. Ten aanzien van de invulling van de verdere kortingen hebben de lidstaten een grote mate van vrij heid, aldus de bewindsman. Het Landbouwschap is het met mi nister Braks eens dat besluiten over Ministerraad akkoord met ontwerp besluit mestbank en mestboekhouding De ministerraad is op 16 januari jl. akkoord gegaan met het ontwerp besluit mestbank en mestboekhou ding. Het ontwerp-besluit gaat nu voor advies naar de Raad van State. Het ontwerp-besluit mestbank en mestboekhouding voorziet in het aan wijzen van een landelijke mestbank, het bijhouden van een mestboekhou ding voor bepaalde groepen personen, alsmede het berekenen van een mesto verschot op een bedrijf. Als mestbank wordt de Stichting Landelijke Mest bank aangewezen. De Stichting Landelijke Mestbank is voorts belast met het op verzoek af nemen van dierlijke meststoffen. de nationale invulling van de zuivel- besluiten op zakelijke gronden moe ten worden genomen. De gegevens daarvoor ontbreken op dit moment nog. Wel konstateerde minister Braks dat onder de huidige omstan digheden de verschillen tussen het zogenaamde A- en B-systeem min der groot zijn geworden dan voorheen. Vermoedelijk zal het kortingsper centage bij een eventuele keus voor het B-systeem (kwotumverdeling per fabriek) iets hoger moeten uitvallen dan bij A, omdat de mogelijkheid van verevening dan komt te ver vallen. Minister Braks is thans niet voorne mens gebruik te maken van de mo gelijkheid om uit nationale middelen een aanvullende kompensatie te bie den voor de verdere kwotumkorting. Minister Braks ziet geen mogelijkhe den de jongvee-opfokkers verder te gemoet te komen dan hij al heeft ge daan ten aanzien van de uitwerking van de Meststoffenwet. Ook een ge sprek met vertegenwoordigers van deze kategorie gespecialiseerde be drijven heeft geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd, aldus de bewindsman. Daarnaast zal de mestbank een alge meen organisatorisch kader gaan vor men voor de afzet van overschotten. Voor het vervullen van de afname- funktie zal de mestbank uiteraard over eigen opslagkapaciteit kunnen beschikken. Via zogenaamde afleve- ringsbewijzen, die haar bij verkoop of afname van mest worden toegezon den, zal de mestbank inzicht krijgen in de verschillende meststromen en de wijze waarop de afzet plaatsvindt. Een mestboekhouding zal moeten worden bijgehouden door: veehou ders op wier bedrijven dierlijke meststoffen worden geproduceerd, producenten die tevens gebruikers zijn van dierlijke meststoffen, hande laren en beheerders van opslagplaat sen en verwerkingsinstallaties en door gebruikers in nader aan te wijzen ge vallen. Ir. D. Luteijn benoemd tot voorzitter van Cebeco-Handelsraad In de eerste in 1987 gehouden verga dering van het bestuur van Cebeco- Handelsraad is ir. D. Luteijn (43) benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Nationale coöpera tieve aan- en verkoopvereniging voor land- en tuinbouw b.a. 'CEBECO-HANDELSRAAD' te Rotterdam. De heer Luteijn was in de algemene vergadering van Cebeco-Handelsraad op 18 decem ber 1986 reeds gekozen tot lid van het bestuur. In de functie van voor zitter volgt hij de heer W.J. Lok horst op, die in dezelfde algemene vergadering om leeftijdsredenen aftrad. "Waardevol" en "Ik had de kur- sus niet graag willen missen" en "Erg nuttig de kollega- bestuursleden eens van een ande re kant te bekijken" waren een paar spontane reakties van de deelnemers aan de Trainingskur- sus Publiciteit en Communicatie die 16 en 17 december jl. in het Landbouwhuis te Goes werd ge houden. Aan de kursus die op ini tiatief van de ZLM is georganiseerd en die werd gegeven door de opleidingsgroep van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, deden 15 hoofd bestuursleden en 5 kringbestuurders van de Z.L.M. mee. Het programma omvatte vier ele*- menten nl. training in vergader techniek, training in het geven van radiointerviews en oefening in het omgaan met de pers in het alge meen en met de radio in het bij zonder. In het vierde onderdeel werd uit voerig ingegaan op het totale ge beuren van de public relations in de land- en tuinbouw. De deelne mers waardeerden de kursus als "zeer leerzaam". Zo noemden zij de in de intensieve kursus geboden zelfwerkzaamheid en het centraal stellen van praktijksituaties van groot belang. De verschillende kursusonderdelen boden de deel nemers de gelegenheid om hun in zichten te verruimen. "We vergaderen veel en het is erg goed daar eens op een andere manier te gen aan te kijken" en "Het is heel instruktief om je door middel van een radio-interview een spiegel voor te laten houden", aldus één der deelnemers. De onderdelen perskontakt "public relations" tenslotte hebben meer inzicht ge geven in de manier waarop de pu blieke belangen van land- en tuinbouw zo goed mogelijk behar tigd kunnen worden. De deelnemers kunnen door middel van video-opnames hun eigen op treden beoordelen. 4 Vrijdag 23 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4