Agrarische werknemers eerder in de bijstand Mt Geboorde tunnel van de baan over geld en goed De wijzigingen in de AOW Inkomensvoorziening oudere en arbeidsongeschikte zelfstandigen na bedrijfsbeëindiging (I.O.A.Z.) Hagelunie kende in 1986 een gestadige groei en haalde een goed resultaat CSM-fabriek in Sas van Gent gaat dicht In het nieuwe stelsel van sociale zekerheid zoals dat per 1 januari in werking is getreden is er ter verbetering van de positie van langdurig werklozen de Wet Inkomensvoorziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte Werkloze Werknemers (IOAW) tot stand geko men. Deze wet zal gaan gelden voor werknemers die de maksimale uitkeringsduur van de nieuwe Werkloosheidswet hebben doorlopen en op het moment dat zij werkloos werden 50 jaar of ouder waren. Deze regeling geldt ook voor gedeeltelijk arbeidsongeschikte werklo zen, ongeacht hun leeftijd. Het is een inkomensvoorziening op so ciaal minimumnivo zonder vermogenstoets. Gewezen zelfstandigen behoren niet tot de personenkring van de IOAW. Bij de behandeling van de stelselher ziening in de Tweede Kamer is in brede kring gepleit voor een gelijk waardige bescherming in de sociale zekerheid voor gewezen zelfstandi gen die noodgedwongen hun bedrijf of beroep moeten beëindigen. Het kabinet heeft zich bereid verklaard een desbetreffend wetsvoorstel in te dienen, specifiek gericht op gewezen zelfstandigen van wie de positie ver gelijkbaar is met degenen voor wie de IOAW is bedoeld. I.O.A.Z. Het wetsontwerp inkomensvoorzie ning voor oudere en gedeeltelijk ar beidsongeschikte gewezen zelfstan digen (IOAZ) omvat een regeling voor oudere en gedeeltelijk arbeids ongeschikte gewezen zelfstandigen van wie het inkomen duurzaam min der bedraagt dan het sociaal mini mum en die als gevolg daarvan het bedrijf of beroep hebben beëindigd. Voor wie 1De zelfstandige die als gevolg van een inkomen dat duurzaam onder het sociaal minimum ligt, gedwon gen is zijn bedrijf of beroep te beëin digen, en die bij aanvang van de werkloosheid de leeftijd van 55 jaar heeft bereikt; 2. De gedeeltelijk arbeidsongeschik te zelfstandige die gedwongen is zijn bedrijf of beroep te beëindigen en een uitkering kfachtens de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) heeft, berekend naar een arbeidson geschiktheid van minder dan 80%. Voor het recht op uitkering gelden nog de volgende voorwaarden: - Men moet 3 jaar als zelfstandige werkzaam zijn geweest, en 7 jaar daaraanvoorafgaand als zelfstandi ge of werknemer. De eis van 7 jaar geldt niet bij gedeeltelijke arbeidson geschiktheid. - Het inkomen moet in de laatste 3 jaren minder dan ƒ26.100,per jaar bedragen hebben. Deze voor waarde geldt niet bij gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid. - De verwachting van het inkomen bij voortzetting van het bedrijf ligt ook beneden de ƒ26.100,— per jaar. - Aanvraag om uitkering dient te ge schieden vóór de beëindiging. De uitkering Het recht op uitkering gaat in na beëindiging van het bedrijf en de uit kering kan doorlopen tot de 65-jarige leeftijd. De hoogte van de uitkering is gerela teerd aan het sociaal minimum-nivo, dat wil zeggen 70% van het mini mumloon voor alleenstaanden, 90% voor éénoudergezinnen en 100% voor twee partners tesamen. De (aanvullende) uitkering wordt verstrekt als de inkomsten uit of in verband met arbeid van de uitke- ringsrechtigde en de partner samen lager zijn dan deze uitkering. Wanneer de ex-zelfstandige nog ver mogen heeft dan blijft dit buiten be schouwing. Wanneer dit vermogen meer bedraagt dan ƒ175.000,dan 'wordt van dit meerdere vermogen 5% tot het inkomen gerekend en komt dit dus in mindering op de uit kering. Aanvragen De IOAZ zal worden uitgevoerd door het Kollege van B en W van de gemeente waarin men woont. Op dit moment is nog niet bekend wanneer de regeling zal worden ingevoerd. Het wetsontwerp ligt momenteel ter behandeling bij de Tweede Kamer. Zodra de wet van kracht wordt zal hier in de landbouwbladen over wor den gepubliceerd. Voor Hagelunie, Agrarische Verze keringen te Den Haag is 1986 een boeiend jaar geweest met een goed resultaat. De premiestand nam in 1986 met ƒ5,4 miljoen toe tot ƒ62,3 miljoen; d.w.z. een groei van 9,4%. Katastrofale schaden bleven in 1986 uit. Desondanks is het resultaat van de bloembollenhagelschadeverzeke- ring negatief en dat van de hagel- schadeverzekering van te velde staande land- en tuinbouwgewassen marginaal. Premie-ontwikkeling Hagelunie deelt mee dat alle bran ches hebben bijgedragen aan de pre mietoename. De premie in branche 'Bloembollen' nam toe met 14,8%, de branche 'Glastuinbouw- verzekeringen' met 7,4% en de bran che 'Land- en tuinbouwgewassen te velde' met 18,8%. Hagelunie omschreef de resultaten van branche 'Land- en tuinbouwge wassen te velde' in 1985 als ka- tastrofaal. In 1986 lag het aantal schademeldin- gen 40% lager en is aan schade uit gekeerd een bedrag van ca. ƒ7,5 mil joen. Het resultaat was hierdoor marginaal. De meeste schade ten ge volge van hagel deed zich voor in de maanden juni en juli, daarnaast ver oorzaakte de storm veel schade in de tarwe en op 20 oktober in mais. passing voor éénouder gezinnen. Zij kunnen zich melden bij de Raden van Arbeid of de Sociale Verzeke ringsbank. Zoals ik vorige week in deze rubriek reeds meldde is de informatiegids herziening stelsel sociale zekerheid verkrijgbaar bij postkantoor en bi bliotheek. B. Veerbeek Duizenden agrarische werknemers komen niet in aanmerking voor een nWW uitkering bij werkloosheid. Deze werknemers werken maar be- paale perioden van het jaar. Zij vol doen hierdoor niet aan de eisen die gelden voor het recht op werkloos heidsuitkering op grond van de nWW. De nWW kent in tegenstel ling tot de oude WW geen verlaagde referte-eis. Het bestuur van de Bedrijfsvereni ging voor het Agrarisch Bedrijf (BVAB) vreest dat de arbeidsvoor ziening in de agrarische sektor in groot gevaar komt als de Staatsse- kretaris van Sociale Zaken en Werk gelegenheid de eisen voor het recht op nWW-uitkering niet verlaagd. Het bestuur heeft in een brief de Tweede Kamer m$t nadruk verzocht de Staatssekretaris tot andere inzich ten te brengen. Een werknemer die tot 1 januari 1987 werkloos werd kon onder be paalde voorwaarden in aanmerking komen voor een WW-uitkering. Een van de voorwaarden was dat hij in het jaar voorafgaand aan zijn ont slag 130 dagen gewerkt moest hebben. Veel werknemers in de agrarische sektor voldeden niet aan deze eis doordat zij maar bepaalde perioden van het jaar werkten. Daarom gold voor hen een verlaagde referte-eis. Zij moesten 80 dagen hebben ge werkt in het refertejaar. De nWW kent geen verlaagde referte-eis voor de seizoenarbeiders. Iedere werkne mer moet nu 26 weken hebben ge werkt om in aanmerking te komen voor nWW. Het bestuur van de BVAB heeft in zijn brief aan de Vaste Kommissie voor Sociale Zaken en Werkgelegen heid van de Tweede Kamer met na druk gewezen op de verslechterde positie van de seizoenarbeiders als de verlaagde referte-eis niet wordt ingevoerd. Voor nadere informatie: A.H.M. Wouters of Mw. J. Klinkhamer Agrarische Sociale Fondsen Scheveningseweg 54 2517 KW Den Haag Tel.: 070 - 528354 of 528352 In het kader van de stelselwijzi ging sociale zekerheid zijn ook een aantal wijzigingen aange bracht in de uitkeringsnormen van de AOW. Deze wijzigingen hebben in hoofdzaak gevolgen voor diegene die op of na 1 ja nuari 1987 de 65-jarige leeftijd bereiken. Allen die op deze datum al een AOW-gehuwdenpensioen hebben merken niets van het nieuwe stelsel. Zij behouden tesamen met de echt genote een AO W-uitkering die 100% van het minimumloon be draagt (ca. 1490,— netto per maand). De alleenstaanden ontvan gen een AOW van 70% van het mi nimumloon (ca. 1045,— netto per maand). Ongehuwd samenwonenden die bei den op 1 januari 1987 al een AOW- pensioen hebben, blijven elk 70% van het nettoloon ontvangen. Is de gene met wie u samenwoont jonger dan 65 jaar dan zijn er twee moge lijkheden: a. U wilt als ongehuwd aangemerkt worden wat betekent dat u 70% blijft ontvangen en zodra uw partner 65 jaar wordt dan ontvangt deze 50% van het minimumloon. Tesa men dus 120%. b. U wilt gelijk gesteld worden met gehuwden wat betekent dat u thans naast een eigen pensioen van 50% een toeslag voor de partner ontvangt van 50%. Tesamen ontvangt u der halve thans reeds 100% van het mi nimumloon. Vanaf 1 januari 1987 wordt er voor degenen die 65 jaar worden geen on derscheid meer gemaakt tussen ge huwden en ongehuwd samenwonen den. In beide situaties worden de zelfde AOW-bedragen toegekend n.l. ca. 1490,— netto per maand voor twee personen die gehuwd of ongehuwd samenwonen. Ook nu blijft de regel datals één der partners nog geen 65 jaar is de ander op zijn eigen 50% AO W-pensioen een toeslag ontvangt van 50% waardoor tesamen weer 100% wordt uitge keerd (ca. 1490,per maand). Echter vanaf 1 april 1988 zal de toeslag afhankelijk worden van het inkomen van de partner die nog geen 65 jaar is. Deze inkomenstoets wordt echter geleidelijk ingevoerd en geldt uitsluitend voor personen, die op of na 1 april 1988 de 65-jarige leeftijd bereiken en van wie de echt genoot of partner op die datum jon ger is dan 60 jaar. Nieuw per 1 ja nuari 1987 is ook dat personen met een AOW-pensioen als ongehuwd met een inwonend kind jonger dan 18 jaar waarvoor recht op kinder bijslag bestaat, een verhoogd AOW- pensioen kunnen ontvangen (ca. 1345,— netto per maand). Dit ver hoogde AOW-pensioen is van toe- bestemmings plannen Tholen Met ingang van 16 januari 1987 ligt gedurende een maand ter inzage bij de gemeentesekretaris de ontwerp- zesde herziening van het bestem mingsplan "Buitengebied" met toe lichting. Gedurende een maand kan een ieder schriftelijk bezwaren bij de gemeenteraad indienen. Ir. W. Wigchering hoofd SEV bij VBB De heer ir. W. Wigchering is met in gang van 1 januari 1987 benoemd tot hoofd van de afdeling Sociaal Ekonomische Voorlichting van de Veenkoloniale Boerenbond. Ir. W. Wigchering is 45 jaar en sinds 1969 als Sociaal Ekonomisch Voor lichter in dienst bij de VBB. Hij volgt als hoofd SEV de heer P. Ho gen Esch op die wegens gezond heidsredenen is teruggetreden. De stuurgroep Westerschelde- oeververbinding onderzoekt de moge lijkheden van een vaste verbinding met tweemaal twee rijstroken. Daar uit volgt, dat een geboorde tunnel niet meer voor de hand ligt, want daarbij wordt uitgegaan van twee rijstroken. Alle andere mogelijkheden - een tui- brug, een tuibrug in kombinatie met een afgezonken tunnel en een afge zonken tunnel - zijn nog in de plan nen betrokken. Er is overleg geweest met de klank bordgroep, gevormd door de burge meesters van de gemeenten die aan de Westerschelde grenzen, en met de Zeeuwse Milieufederatie. De klank bordgroep staat in het algemeen niet afwijzend tegenover de aanleg van de vaste oeververbinding. Een woord voerder van de Zeeuwse Milieufede ratie verklaarde, dat als de aansluitende weg aan de Zuidbeve- landse kant alleen aansluit op het in dustriegebied Vlissingen-Oost en geen verbindingen krijgt op wegen in de Zak van Zuid-Beveland, niet op over wegende bezwaren zal stuiten. In Zeeuws-Vlaanderen zou de weg, vol gens de Milieufederatie, moeten aan sluiten op de Tractaatweg. Aantasting van Paulinahaven is voor de milieu organisatie onaanvaardbaar. De stuurgroep biedt het eindrapport eind januari aan aan de minister van verkeer en waterstaat en aan het col lege van gedeputeerde staten van Zee land. GS behandelen het rapport in hun vergadering van 27 januari. Landbouwschap: Besparen op landinrichting kan niet meer. Met de recente bezuinigingen op het budget is de landinrichting aan het maximum gekomen van wat ze kon inleveren. Verdere aantasting van het budget is niet verantwoord. Het Landbouwschap schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Het schap vreest voor afbraak van de landinrichting. De bezorgde brief is mede verstuurd naar aanleiding van een gesprek met de dertig voorzitters van landinrich tingscommissies. Het afschaffen van de subsidie op kavelverbetering is zorgwekkend, zo is hun boodschap. Kavelverbetering is van groot belang in gebieden met kleine en ondoelma tige percelen. Ook het voornemen van de regering om de investeringen te beperken, voor verbetering van de waterhuishouding in veenweidege- bieden, zou de landinrichting ernstig belemmeren. Tijdens de volgende bietenkampag- ne, die in september 1987 begint, zullen er in de CSM-fabriek in Sas van Gent geen bieten meer verwerkt worden tot suiker. De CSM gaat door haar activiteiten te concentreren, waardoor de CSM- fabriek in Breda ook de Zeeuwse bieten zal gaan verwerken. Ook het naar verwachting inkrimpende biete nareaal heeft bij de beslissing van de CSM-directie dinsdag 20 januari jl. een rol gespeeld. De Zeeuws- Vlaamse bietentelers zullen nog wel gebruik kunnen maken van de fa briek als aanvoerpunt van hun bie ten. Per schip of vrachtwagen zullen de bieten vanuit Sas van Gent verder getransporteerd worden naar Breda. De 95 vaste medewerkers en 80 sei zoenmedewerkers verliezen door de sluiting hun baan. Benoeming ir. J.A.A. Bokx Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft de sekretaris van de afdeling Pluimveehouderij, ir. J.A.A. Bokx (55) uit Zoetermeer, te vens benoemd tot sekretaris van de hoofdafdeling Veehouderij en de af deling Varkenshouderij. Hij volgt als zodanig ir. B.J. Odink op, die het Landbouwschap in november 1985 verliet. De heer Bokx was al be last met de waarneming van de va kante funkties. Vrijdag 23 januari 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3