De veredeling van de aardappel richt zich naar de afzetmarkt Rassenproef Aardappel B.V. gaf vorig jaar zeer goede opbrengsten De aardappel is in zeer veel landen een belangrijk onderdeel van het dagelijks voedsel. Ze wordt voor het overgrote deel gekookt gekon- sumeerd. Ongeveer 15 jaar geleden is hierin verandering gekomen. Steeds grotere hoeveelheden aardappelen worden op andere wijze, in de vorm van frites, chips enz. genuttigd. Het assortiment aardappel- produkten zal waarschijnlijk in de komende jaren nog verder uitbrei den. Deze verwachte assortimentsgroei zal mede bepaald worden door het aanbod van specialistische gewassen. Specialistische rassen Momenteel is de all-round aardappel Bintje de grondstof voor vele doelein den. Wanneer wij de grote verschil len zien in wenselijke eigenschappen voor een benaalde afzet-markt is het merkwaardig dat men steeds tot een compromis besluit en dat de Bintje als grondstof gebruikt wordt. Een afwij kende eigenschap van Bintje voor fri tes en chips is bijv. dat frites een lange vorm nodig heeft terwijl voor chips een ronde vorm noodzakelijk is. Daarnaast zijn droge stofgehalte, re ducerende suikers en sortering ver schillend voor deze twee afzetmarkten. Het is duidelijk dat een all-round aardappel nooit de beste is voor een bepaalde afzetmarkt. De nieuwe rassen zullen specialistische aardappelen moeten zijn, dan alleen zullen zij de beste zijn. De beste grondstof betekent ook een eindpro- dukt van hoge kwaliteit, waardoor de groei van de afzet mede gewaarborgd wordt. Op het kweekbedrijf "Oosthof" van C. Meijer B.V. wordt geprobeerd al in een heel vroeg stadium van de zaai lingen een onderscheid te maken ge richt naar zijn uiteindelijke bestemming. Iedere bestemming vraagt zoals reeds aangegeven een an dere selektie van de eigenschappen. Een eerste resultaat van deze gerich te veredeling is het nog jonge ras La dy Rosetta. Zij bezit de eigenschappen die door de chips in dustrie worden gevraagd. Resistenties Bepaalde eigenschappen zijn alge meen, voor welke afzet dan ook. Te noemen zijn de resistenties tegen ziek ten. Een zeer belangrijke resistentie is tegen het aaltje dat aardappelmoeheid veroorzaakt. Door middel van teelt maatregelen en resistente rassen zal de aardappelmoeheidsproblemen het hoofd geboden moeten worden. De teeltmaatregelen zullen dan ook in de zeer nabije toekomst gewijzigd wor den o.a. een ruimer bouwplan bij ge bruik van niet-resistente rassen. Het nieuwe ras zal daarom resistentie moeten hebben tegen een of meerde re biotypen van aardappelmoeheid. Nu de noodzaak van dit soort nieu we rassen erg groot is wordt hier sinds korte tijd zeer intensief op de kweek- bedrijven in Nederland aan gewerkt. Op niet al te lange termijn verwacht kweekbedrijf "Oosthof" te Rilland de gewenste specialistische aardappe len te kunnen aanbieden. Aardappe len voor frites, chips, puree, konsumptie-export en konsumptie binnenland enz. en voor nog nieuw te ontwikkelen produkten. Marktgericht Zo'n marktgericht ras zal ook een specialistische teelt vragen. Hoe wor den aardappelen vandaag in Neder- 'land geteeld? Bemesting, poolafstand, bewaring e.d. zijn alle maal voor een Bintje-teelt geoptima liseerd. Een nieuw ras zal zijn eigen teelttechniek, gericht naar de afzet markt vragen kilogrammen op brengsten zullen een steeds meer ondergeschikte rol krijgen ten opzich te van kwaliteitsaspecten. Een voor beeld is de sortering. De frites-aardappel van morgen moet lang van vorm zijn en 90% boven 50 mm veldgewas hebben. De vorm Iedere bestemming van de aardappel vraagt een andere selektie van de eigen schappen. moet genetisch in het ras aanwezig zijn. De sortering moet genetisch en teelttechnisch gerealiseerd worden. Met het huidige prijsverschil tussen 35/50 en 50/op is het financiële resul taat over het algemeen beter bij een hoger percentage 50/op. Dit betekent niet altijd een hoge kilogram opbrengst per hektare. Nieuwe rassen zullen met een goede teelthandleiding om het beoogde doel te bereiken geïn troduceerd moeten worden. Een uit gebreid assortiment biedt de producent de mogelijkheid een keu ze te maken naar de voor zijn teelt omstandigheden omgezet het beste ras. De nieuwe specialistische rassen zul len hun weg vinden in de verschillen de afzetmarkten. Een zeer belangrijke afzetmarkt, de verwerkende industrie, zal het produktieproces moeten af stemmen op het nieuwe ras. Door het samenspel van kweker, handelshuis, agrariër en afnemer, moet het moge lijk zijn om onze positie in de wereld te handhaven. Jan Nuijsers, hoofd kweekbedrijf C. Meijer B.V. Vorig jaar is de Aardappelafzetor ganisatie voor Zuidwest- Nederland B.V. (de Aardappel B.V.) begonnen met het beproe ven van een aantal aardappelras sen. Het doel hiervan is om onder zuidwestelijke omstandigheden, grond en klimaat, een aantal ras sen op gebruikswaarde te testen. Naast opbrengst en sortering is vooral ook naar een aantal kwa liteitseigenschappen gekeken, zo als blauwgevoeligheid en bakkwaliteit. Het proefveld heeft in 1986 op Schouwen-Duiveland gelegen op een perceel van 26% afslibbaar en 1,9% organische stof. Het proefveld was volledig geïnte greerd in een praktijkperceel Bintje. Dit houdt in dat alle rassen eenzelfde behandeling hebben gekregen. In drievoud zijn er acht rassen vergele ken met Bintje als referentie. In de proef is onderscheid gemaakt in een vroege serie (tabel 1), die gerooid is op 19 augustus en een middenvroe- ge/late serie (tabel 2), die gerooid is op 25 september. Hoge opbrengsten De opbrengsten zijn ondanks het feit dat er 15% proefveldaftrek heeft plaatsgevonden bijzonder goed te noemen. Men moet daar echter bij be denken dat het uitgangsmateriaal op timaal behandeld is. Het pootgoed is Rooien van aardappelen op het proefveld. voorgekiemd en met de hand gepoot. In de praktijk zal het dan ook moei lijk zijn dergelijke hoge opbrengsten te halen, maar de cijfers geven een goede indikatie van de mogelijkheden van het ras. Daarbij móet men er zich van bewust zijn dat elk r$s zijn spe cifieke teeltmaatregelen met zich mee brengt, om te komen tot een kwantitatief en kwalitatief goed eind- produkt. Bintje geeft in zowel de vroege als in de middenvroege/late serie goede op brengsten te zien. In een vroeg sta dium (eind juli) blijft Bintje achter bij de vroege rassen. Met name Anosta en Fresco geven dan al goede op brengsten. Als enige in beide series bleek Bintje erg gevoelig voor door was, wat leidde tot een hoog voerper- centage. Qua bakkwaliteit komt Bintje echter als beste uit de bus en wordt ze alleen geëvenaard door Fres co. Hieronder volgt een samenvat ting van de ervaringen die met de verschillende rassen zijn opgedaan; Amazone (AM-A). Geeft in een vroeg stadium al een redelijke opbrengst. De sortering is aan de fijne kant ge bleven door een hoge stengeldicht heid, dit ras dient dan ook wat ruimer geplant te worden. Anosta (AM-A). Een vlot ontwikkeld gewas dat in een vroeg stadium goe de opbrengsten geeft. Mede door het hoge onderwatefgewicht is Anosta als blauwgevoelig naar voren gekomen en is dan ook alleen geschikt voor vroege verwerking. Corine. De beginontwikkeling van Corine is traag en de bladmassa be scheiden. Toch geeft Corine al vroeg een goede opbrengst met een grove sortering. Het pootgoed is koudege- voelig en vraagt de nodige aandacht, niet te koud bewaren en niet te vroeg en te diep poten. Fresco (AM-A.) De bakkwaliteit is te vergelijken met die van Bintje. De op brengst is in een vroeg stadium goed, de sortering is aan de fijne kant. Rui mer planten is dan ook zinvol. Agria (AM-A). De beginontwikkeling is traag en het gewas rijpt vrij laat af. Om het gewas te vervroegen en tevens het onderwatergewicht wat omhoog te brengen is het gewenst wat minder stikstof dan normaal te geven. De sor tering is grof, wat het gewas gevoelig maakt voor rooibeschadiging. Om de sortering in de hand te houden is het zinvol dichter te poten dan normaal. Escort. In de middenvroege/late se rie heeft Escort de hoogste opbrengst gegeven. Het hoge percentage voer komt van groene knollen; omdat Escort zijn knollen hoog aanlegt zijn door de grote produktie de knollen de rug uitgegroeid. Door wat dieper te poten en te zorgen voor een goede ru- gopbouw is dit probleem op te lossen. Idole. Qua rijptijd is Idole te verge lijken met Agria, vrij laat dus. Ook dit ras geeft hoge opbrengsten met een grove sortering. De bakkwaliteit is re delijk, maar blijft achter bij die van Bintje. Resonant. Een middenvroeg ras die omstreeks half augustus al een goede opbrengst geeft. De konsumptiekwa- liteit wordt met recht vergeleken met Eigenheimer. Daarbij heeft Resonant een aantrekkelijk uiterlijk, rond ovaal en vlakogig. Het aantal knollen per plant is niet hoog, daarom is wat nau wer poten gewenst. 1 1 1. Vroege serie (rooidatum 19 augustus) netto totale leverbaar opbrengst produkt Ras kg/ha 50/opw X 35/50 0/35 Z voer 35/opw kg/ha Onderwatergewicht Bintje 49.907 33,4 49,4 9,1 8,1 41.343 374 Amazone 40.602 35,6 47,3 10,6 6,5 33.658 456 Anosta 49.722 65,9 21,6 6,4 6,1 43.519 447 Corine 52.500 77,2 16,0 2,1 4,6 48.981 380 Fresco 46.343 40,1 47,3 9,2 3,7 40.463 378 1 lil 2. Middenvroege/late serie (rooidatum 25 september) netto totale leverbaar opbrengst produkt Ras kg/ha 50/opw Z 35/50 0/35 Z voer 35/opw kg/ha Onderwatergewicht Bintje 66.504 56,2 29,2 4,4 10,2 56.806 371 Agria 66.898 84,6 9,2 0,9 5,3 62.755 346 Escort 79.260 74,5 13,1 2,0 10,4 69.444 370 Idole 61.944 81,8 11,2 1,6 5,4 57.616 382 Resonant 55.648 80,0 13,6 1.2 5,3 52.037 445 Rassen bij lage 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 31