Steeds sterkere koncentratie vlasteelt in Zuidwest Nederland Landbouwuniversiteit onderzoekt geschiktheid populieren rassen voor klompenfabrikage Rassenkeuze vlas 1987 Verbruik populierehout in 10 jaar verdubbeld De gouden najaarszon In 1986 is er aanzienlijk minder vlas geteeld dan in de twee voorafgaande jaren, zoals uit onderstaand overzicht blijkt. oppervlakte vlas in ha 1986 1985 1984 Zeeland 2600 3400 3170 Zuidwesten 2715 3500 3250 Nederland 3135 4368 4100 De vlasteelt is in 1986 nog sterker ge- koncentreerd in Zuidwest-Nederland. Voor een vroege uitzaai van vlas leen de het voorjaar van 1986 zich slecht. Een deel kon eind maart-begin april worden gezaaid, het overige pas eind april-begin mei. De opkomst en ontwikkeling van het vroeg gezaaide vlas waren goed, het later gezaaide ontwikkelde traag. Dit vlas bleef ook aan de korte kant. Voor het vlas was het in juni-juli aan de droge kant, waardoor op een deel van de percelen het gewas aan de lich te kant bleef. Tot 20 augustus kon onder gunstige omstandigheden worden geoogst en verliep het dauwrootproces voor het strovlas gunstig. Daarna stagneerde het oogstwerk door veel regen tijde lijk. Begin september werd het beter weer. De opbrengst aan strovlas was aan de matige kant, terwijl de zaad opbrengsten gemiddeld goed tot hoog waren. De raming van de op brengst aan ongerepeld vlas bleef met gemiddeld 7600 kg per ha voor Zee land wat beneden die van 1985. De rassen die in 1986 werden ver bouwd waren Ariane, Belinka, Natas- ja, Regina en Saskia. Er hebben in 1986 twee rassenproe- ven met vlas in Zeeuws Vlaanderen gelegen. Deze konden pas op 1 en 3 mei worden gezaaid. Óp één proef Stro-, lint- en zaadopbrengst en lintgehalten van vlas in verhoudingsgetallen, volgens Rassenlijst 1987 ras stro-op lintge lintop zaadop brengst halte brengst brengst Ariane 104 109 113 80 Belinka 98 99 97 111 Saskia 95 101 96 108 Regina 99 101 100 103 Natasja 95 96 91 100 Berber 109 94 102 98 brengst. De zaadopbrengst is zeer ma tig. Is vrij goed resistent tegen fusarium maar zeer sterk vatbaar voor vlasbrand. Rijpt middenlaat. Belinka is een witbloeiend ras, dat een vrij vlotte beginontwikkeling heeft. Het stro is stevig, goed veerkrachtig en vrij lang. Vormt een mooi, egaal gewas. Belinka geeft vrij goede tot goede stro- en lintopbrengsten. De zaadopbrengst is zeer hoog. Weinig vatbaar voor brand. Heeft een mati ge resistentie tegen fusarium. Rijpt vrij vroeg. Saskia is een blauwbloeiend ras. Heeft een middelmatig vlotte begin ontwikkeling. Het stro is vrij stevig, goed veerkrachtig en vrij lang. Saskia geeft vrij goede stro- en lintop brengsten. De zaadopbrengst is hoog. Heeft een goede resistentie tegen fu sarium, maar is sterk vatbaar voor brand. Rijpt vrij vroeg. Regina is een witbloeiend ras, dat een - Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Tuinbouw in het Zuid westelijk kleigebied - Rijksinstituut voor het rassenonder- zoek van kuituurgewassen te Wage- ningen - Proefboerderijen "Rusthoeve" en "Westmaas" hoge eisen aan de grond stelt. Natas- ja heeft stevig stro en bezit goede re sistentie tegen fusarium. Groeit aanvankelijk traag, bloeit en rijpt middenlaat; kleurt dan in korte tijd mooi bij. Natasja geeft vrij goede stro- en matige lintopbrengsten. De zaadopbrengst is goed. Berber is een witbloeiend ras met een middelmatig vlotte beginontwikke ling. Het stro is lang en middelmatig tot vrij stevig met een goede veer kracht. Geeft een hoge stro opbrengst. Het lintgehalte is vrij Naast traditioneel oogsten van vlas vindt het dauwroten op het veld meer in gang. De zaadbolletjes worden tijdens het vlastrekken of later uit het zwad machinaal van het stro verwijderd (gerepeld). Een hoog cijfer voor stevigheid en veerkracht is bij vlasrassen van groot belang. veld werd het vlas traditioneel geoogst (trekken, schelven) op de andere werd het vlas gedauwroot. Omdat de resultaten van de proeven over 1986 nog niet bekend zijn, wordt volstaan met de gegevens van het meerjarig rassenonderzoek te vermel den, zoals dat in de Rassenlijst is op genomen. Korte rasbeschrijving Ariane is een blauwbloeiend ras dat een vrij trage beginontwikkeling heeft. Het stro is vrij lang tot lang en vrij stevig tot stevig met een goede veerkracht. Geeft een mooi egaal ge was. Ariane geeft een zeer goede stro opbrengst en een zeer hoge lintop vrij vlotte beginontwikkeling heeft. Het stro is middelmatig stevig, goed veerkrachtig en vrij lang. Geeft een mooi egaal gewas. De stro- en lintop brengst zijn goed, de zaadopbrengst is goed tot zeer goed. Sterk vatbaar voor brand en zeer sterk vatbaar voor fusarium. Rijpt vrij vroeg tot vroeg. Natasja is een blauwbloeiend ras, dat goed, de lintopbrengst is goed tot zeer goed. De zaadopbrengst is vrij goed tot goed. Weinig vatbaar voor brand. Middelmatig resistent tegen fusarium. Rijpt vrij laat. - Aanvullende informatie is te vinden in de 62e Beschrijvende Rassenlijst voor landbouwgewassen 1987. Aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen is in opdracht van de Nationale Populierenkommissie een inventariserend onderzoek gestart naar de geschiktheid van het hout van verschillende populiererassen voor de klompenfabrikage. Aanleiding voor dit onderzoek is het feit dat door de komst van steeds be tere populierenrassen wij nu over een breed assortiment van deze ras sen beschikken. De populier is in Nederland een be langrijke houtsoort. Ons land bezit ruim 30.000 ha popu lieren. Deze oppervlakte is gelijke lijk verdeeld over bossen en weg- en grensbeplantingen. De populier is bij bosaanleg popu lair door zijn snelle groei. Deze maakt het mogelijk dat in korte tijd een aantrekkelijk landschap ont staat, dat snel beschutting geeft aan rekreanten. Niet minder belangrijk is dat een po pulierenbeplanting op vrij korte ter mijn een grote houtproduktie kan le veren. Ons land importeert meer dan 90% van zijn houtbehoefte. In het licht van een wereldhouttekort heeft Nederland de taak om zelf snel meer hout te produceren. Verbruik Aan het geproduceerde populiere hout is behoefte. In de afgelopen tien jaar is het ver bruik van populierehout verdub beld. Met name in de emballage industrie stijgt het verbruik snel. Dit staat in een onlangs verschenen rap port van de Nationale Populieren kommissie over het verbruik van en de handel in populierehout in Ne derland. Voor de telers, de handel en de ver werkers biedt het rapport naast veel marktinformatie, ook een lijst van bedrijven die populierehout ver werken. Uit het rapport blijkt dat het totale binnenlandse verbruik van populie rerondhout momenteel ruim boven de 340.000 m3 ligt. Daarnaast wordt 30.000 m3 populierentriplex ver bruikt. Van het verbruikte rondhout nemen de emballage-industrie en de zagerijen met respektievelijk 41 en 33 procent een belangrijk deel voor hun rekening. De kartonindustrie neemt 14 en de klompenindustrie 12 procent voor z'n rekening. Populierenhout is de grondstof voor de klompenindustrie. Het zojuist gestarte onderzoek naar de geschikt heid van het hout van verschillende populiererassen is voor de klompen fabrikanten dan ook van groot be lang. De onderzoeksresultaten zul len medio 1987 beschikbaar zijn. De Nationale Populierenkommissie zal voor de verspreiding van de gege vens zorg dragen. Ons land bezit ruim 30.000 ha populieren, gelijkelijk verdeeld over bossen en weg- en bermbeplantingen Ik wens U vrede in werk en huis Pootaardappelen telen zonder luis Pootgoedtelers een goede raad Twee maal telen in ons klimaat De eerste teelt die rooit men vroeg Voor de tweede is dan tijd genoeg Eeuwenlang pootte men in april Thans begin augustus zo men wil. Wees handig en wees ekonoom Tweemaal telen is geen droom Als bladgroen en ook zonneschijn In 't najaar saam aanwezig zijn. Benut dus iedere zonnestraal Het is energie, allemaal Door de najaarszon gestreeld Is het een gezonde teelt. Het is de natuur met haar aard Die de teelt voor besmetting spaart De nateelt toont reeds veertig jaar Geen besmetting zo laat in het jaar. De kwaliteit maakt enthousiast Zoals 't een goede teler past Hoe men het ook keert of wendt 't Is 'n voordeel voor de producent. Najaarspootgoed heeft nog een pré En daar dweept men we! eens mee De nateelt geeft meer grote maat Waar het bij konsumptieteelt om gaat. Telers zijn nu in goede doen Tweemaal telen in één seizoen Daar heeft Columbus niet aan gedacht Toen hij de piepers naar Spanje bracht. Oss 1986 J.A.J. Poos 4 Rassenbijlage

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 28