Rassenbijlage 1987 'Stroomversnelling in de akkerbouw' zuidelijke landbouw maatschappij Produktie- of prijsaanpassingen Bedrijfsgrootte neemt toe Bodemvruchtbaarheid in gevaar De kracht van de akkerbouw Het A.M-beleid Kennis, noodzaak! otra land- en tuinbouwblad Vrijdag 23 januari 1987 Bij het afsluiten van de Ooster- scheldedam afgelopen jaar tra den er plotseling stroomversnel lingen op in andere delen van ons Delta-gebied die niet voor zien en berekend waren. Deze stroomversnellingen hebben menig kuub zand in beweging gebracht en gaf de scheepvaart veel overlast. Met schuiven in de Oosterscheldedam is men gaan regelen, echter het ene belang - de leefbaarheid van het milieu - was strijding met andere belan gen en na overleg is er een kom- promis gevonden dat voor alle partijen aanvaardbaar was. In de landbouw zijn de laatste jaren ook een aantal dammen gebouwd of ontstaan. De wet Bodembescherming en de Meststoffen Wet maar ook de Superheffing en de Interimwet. Deze dammen zijn gebouwd om te regelen. Net als het sluiten van de Oosterschelde kunnen strijdigheden van belangen ont staan bv tussen grote en kleine bedrijven of tussen akkerbouw en vollegrondsgroente. P. van Velde ze teelten de financiële opbrengst per ha goed kan inschatten. Bepalen de schuiven van de dam in de Oosterschelde in sterke mate de stroomsnelheid, zo zal 'Brussel' sterk de toekomst van de landbou wers in de Gemeenschap bepalen. Duidelijk is geworden dat zij de de spiraal van te veel daar begint. Ook wordt het ondernemerschap hierdoor deels uitgesloten en de bedrijfsstruktuur niet ontwikkeld hetgeen juist wel nodig is. In dit voorstel speelt ook het vraagstuk van grond uit produktie nemen (hoe, waar, beheer en kosten) een rol. Aanpassing van prijzen is een tweede optie. De voordelen van de ze optie zijn dat de ondernemer vrij blijft, er nieuwe afzetkansen blij ven, gewassen voor de verwerken de industrie aantrekkelijker wor den, nieuwe gewassen een betere kans krijgen om tegen de be schermde prijs van granen te kon- kurreren en de prijs het signaal geeft hetgeen een prikkel blijft om innoverend bezig te zijn. Naast bovenstaande voordelen zullen hiermee de inkomens van de ondernemer onder druk komen te staan, zal het proces langzamer gaan en zullen we nog een lange tijd met overschotten te maken hebben. Hoe het precies gaat is nog moeilijk te zeggen, misschien komen er ook nog tussen voorstellen. Als Nederlandse ak-, kerbouw is het echter belangrijk Zoals opgestuwd water zijn nieuwe weg probeert te vinden, zo zoekt de ondernemer in de landbouw ook naar nieuwe mogelijkheden. Van uit andere takken is er daarom meer druk op de plantaardige tak ken gekomen. Produceren is voor de Nederlandse ondernemer niet iets onbekends. Hoe kunnen we zoveel mogelijk tegen de minste kosten telen met het hoogste ren dement. Dit is een sterk punt voor de Nederlandse landbouw. Er is echter een maar: 'er moet een markt voor de produkten zijn'. De opgeworpen dammen in de afzet zijn bepalend voor de weg die de akkerbouwer in de toekomst moet kiezen. De overproduktie van de gewassen is niet zozeer het gevolg van meer areaal, maar meer het gevolg van de produktie toename per ha. Met vrije produkten werkt het prijsme chanisme als signaal voor de be slissing. Voor een aantal gewassen ontbreekt dit signaal, bv. granen, peulvruchten en suikerbieten waardoor de ondernemer voor de- overschotten in de toekomst niet meer kunnen en zullen financie ren. Bovendien is uit het oogpunt van handelspolitiek dumpen op de wereldmarkt ook niet aanvaardbaar. In dit verband zullen de komende tijd keuzes gemaakt worden, waar voor 2 opties momenteel voorlig gen: produktie beheersing door kwotering of prijsverlaging. Produktie beheersing betekent dat er minder van bepaalde gewassen geteeld mag worden of met andere woorden kwotering. Via deze maat regel zal snel resultaat behaald kunnen worden. Omdat de produk tie per eenheid zal blijven toene men zal regelmatige bijstelling van de toegelaten produktie moeten blijven plaatsvinden en zal een kontrole-apparaat nodig zijn. Deze maatregel zal een vlucht be tekenen door vrijkomende grond naar andere gewassen waardoor Het verheugt ons U traditiegetrouw weer een rassennummer aan te kunnen bieden. Wij hopen dat de informatie U een steun kan zijn bij de beslissingen die t.a.v. de gewassenkeuze en de te telen rassen moeten worden genomen. Bewaart U dit nummer; het kan li in de nabije toekomst nog goed van pas komen. Dank aan allen die aan de totstandkoming van dit rassennummer hebben meegewerkt! DEREDAKTIE.I zowel individueel als kollektief niet af te wachten maar zelf ook oplos singen te zoeken. Een ander probleem dat in de loop der tijd is ontstaan is de be drijfsstruktuur in de akkerbouw. Een vijftal jaren geleden is er voor het Zuidwesten een studie ge maakt over de problematiek op de 15-30 ha akkerbouwbedrijven. Na dien hebben een aantal van deze bedrijven nog kans gezien om de intensiteit van het bedrijf te vergro ten door o.a. het opnemen van vol- legrondsgroenten in het bouwplan of de trek van witlof. Op veel bedrij ven is de arbeidskapaciteit groter dan benut kan worden. In de toe komst zullen aanpassingen mbt de inzet van kapaciteit zal nodig zijn om wat aan die kosten te doen. Dit is noodzakelijk voor een gunstige re konkurrentieverhouding. Aan vergroting van de nu gemid delde bedrijfsgrootte van nu ca 30 ha in het zuidwesten zal op ekono- mische gronden niet te ontkomen zijn. De arbeidsbehoefte per ha in de akkerbouw is de laatste 50 jaar sterk afgenomen, mede dank zij mechanisatie, veredeling en ge wasbescherming. Hoe snel zijn de landarbeiders niet verdwenen van het akkerbouwbedrijf? Het laatste probleem waar de ak kerbouw mee gekonfronteerd wordt werpt de natuur zelf op. Een nauw bouwplan gaat ten koste van opbrengst en kwaliteit. Omdat er manieren zijn gevonden om welis waar tegen hogere kosten deze ge volgen te 'kamoufleren' is het tot heden aantrekkelijk gebleven om er mee door te gaan. De akkerbouwer is op het scherpst van de snede bezig en er komen steeds nieuwe problemen bij waar 'kamoufleren' moeilijk of niet meer mogelijk blijkt te zijn. Voorbeelden die genoemd moeten worden zijn Rhizomanie, Phoma, aaltjes en knolcyperus. Een modern akker bouwbedrijf is kapitaalintensief zodat de werktuigen grote opper vlakten per jaar moeten bewerken om rendabel te zijn. Grotere oppervlakten betekent meer kans op versleping. Men werkt veel samen, maar gaat de samenwerking ook al zover dat men aan zijn kollega akkerbouwer meldt dat een bepaalde kwalijke ziekte of besmetting op zijn perceel voorkomt? De genoemde problemen of om de vergelijking weer eens te trekken de ontstane dammen zullen voor de Nederlandse akkerbouw een stroomversnelling te weeg bren gen. Om deze stroomversnelling in goede banen te leiden en de kon- kurrentiekracht te behouden zijn een aantal gunstige faktoren aan wezig. De opleiding van de akker bouwer is in het algemeen goed. Het realiseren van goede op brengsten toont het vakmanschap aan. Het gemiddeld percentage ei gen vermogen t.o.v. andere takken in de landbouw ligt hoog. Er zijn goede toeleverende en afnemende organisaties aanwezig en voor het op peil houden van kennis en ont wikkeling is een redelijk toegerust onderzoeks- en voorlichtingsappa raat aanwezig. De akkerbouwer zal de produktie zo goed mogelijk moeten afstem men op de vraag van de verwer kende industrie naar produkten met een goede kwaliteit. De kwali teit en de kostprijs zullen de ko mende jaren bepalend zijn voor het behouden van de konkurrentie- kracht. De kwaliteit is niet alleen wat we met het oog zien. Het kwali- teitsstreven zal zich ook meer rich ten op de inhoud van de produk ten, zoals brouwgerst (brouwkwali- teit), tarwe (bakkwaliteit), aardap pelen (onderwatergewicht), suiker bieten (sapzui verheid). De teelt van inlandse tarwe is door gescheiden opslag dankzij de certifikaten-regeling ook interes sant voor de maalindustrie. De ei sen aan tarwezetmeel zijn over eenkomstig die aan baktarwe. Met de nieuwe fabriek in Zeeuws- Vlaanderen liggen hiervoor in het Zuidwesten ook mogelijkheden. Het tijdperk van de biotechnologie staat voor de deur. Kunnen of dur ven we dit al binnen te halen? De veredeling van akkerbouwge wassen zal door deze stroomver snelling ook weer voor nieuwe uitda gingen komen te staan om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. Bij de aardappelteelt zal het aan deel van het ras Bintje, mede ter behoud van dit ras, voor een deel in het bouwplan vervangen moeten worden door A.M. resistente ras sen, in verband met nieuwe richtlij nen de PD ter bestrijding van de aardappelmoeheid. De suggestie van de voorzitter van de VBNA de heer G. Lodewijk recent gedaan op de akkerbouwstudiedag te Fijnaart om als telers samen met industrie en handel de nieuwe rassen te te len en af te zetten middels gerichte promotie aktiviteiten om aldus in- troduktie van AM-resistente rassen te stimuleren, wordt hierbij nog maals onderstreept. Voor de akkerbouwer van morgen is het belangrijk dat hij een maksi maal rendement weet te halen uit de produktiefaktoren grond, arbeid en kapitaal. De 4e faktor die het verband legt tussen deze 3 fakto ren, is de 'kennis'. Dit wordt steeds belangrijker, zowel teelttechnisch als ekonomisch. De akkerbouwer zal zich meer moeten richten op een geïntegreerde vorm van be drijfsvoering. Dat wil zeggen dat in deze vorm van bedrijfsvoering meer gekeken moet worden naar het optimaliseren van de bedrijfs resultaten van produkten waar een afzet voor is en minder naar het maksimaliseren van de kg- opbrengsten. De geïntegreerde vorm van be drijfsvoering vraagt meer en an dere kennis van de akkerbouwer. Daarom vinden wij de oprichting van Takorganisaties Akkerbouw in het Zuidwesten een goede zaak. Zij kunnen een belangrijke rol vervullen voor een optimale doorstroming van broodnodige informatie. Uitgekomen bij de kennis van de akkerbouwer mag zeker de jaar lijks uitkomende Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwge wassen niet ontbreken. In de nu al weer 62e editie staat veel in formatie om een goede keuze te maken. Let daarbij zeker op de afzetmogelijkheden. ir. P. van Velde Tak-ingenieur Akkerbouw en vollegrondsgroenten CAT Tilburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 25