ZLM-studiedag voor jonge boeren en jonge boerinnen Vijftig jaar PZ Uitslag kleurplaten wedstrijd kerstbijlage ZLM-blad Agrarische ontmoetingsdag Komputerkursus voor agrarische vrouwen Uitslag Kerstpuzzel Alom wordt gekonstateerd en verkondigd, dat de ontwikkelingen in de larfdbouw een andere koers noodzakelijk maken. Er wordt teveel geprocudeerd en de produktiemogelijkheden kunnen in de komende jaren door verbetering van methoden en rassen nog aanzienlijk wor den uitgebreid. Het zicht op de toekomst wordt beperkt door mistige onzekerheden. De toekomst is aan de jeugd, en enige steun bij het vinden van de juiste weg in de doolhof vol onzekerheden is niet overbodig. De ZLM organiseert een studiedag om de jonge ondernemer zicht te helpen geven op een aantal zaken zo als de bedrijfssituatie, het eigen on dernemerschap, de ontwikkelingen in algemene zin en de ontwikkeling van het ondernemerschap. Daar naast zullen een aantal belangrijke aspecten in de gaten moeten worden gehouden, zoals: kwaliteit van de produkten, kostenbewaking op het bedrijf, samenwerking met anderen en planteler op veehouderij. Een aspect dat ook steeds vaker aan de orde komt vormt de zorg voor een goed milieu, dat ook voor de land bouw onmisbaar is, zowel op korte als op lange termijn: schoon water, schone lucht en schone grond. Programma: Het programma ziet er als volgt uit: 9.03 uur - 10.00 uur: Ontvangst met koffie, 10.00 uur: Opening door de algemeen-voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, Farce Majeur- speelse benadering van de problematiek. Inleidingen - dr. ir.L.C. Zachariasse, Adj. directeur van het landbouw Economisch Insti tuut. "Hoe als ondernemer inspelen op ontwikkelingen" - enkele onder nemers. - L. Dees te Zaamslag, ak kerbouwer en - D. Mouwen-van Til burg te Wouw, gemengd bedrijf spreken over "Ontwikkelingen op hun bedrijf". Farce Majeur - Speel se benadering van de perspektieven door enige jongeren. 12.00-13.00 uur Lunchpauze. 13.30-15.00 uur Discussiegroepen aan de hand van enkele door de inleiders geformu leerde stellingen. 15.00 uur: Geza menlijke discussie. 16.00 uur Sluiting. Naast inleidingen is er uitgebreide gelegenheid om onderling van ge dachten te wisselen is discussiegroe pen en met inleiders. Deze studiedag is bedoeld voor jonge mensen (ca. 18-35 jaar) uit de agrarische sektor die binnen afzienbare tijd zelf boer/boerin willen worden, op de een of andere wijze werkzaam zijn in het agrarisch bedrijf of enige tijd zelfstandig werkzaam zijn in land en tuinbouw. Voor deze studiedag kan men zich- schriftelijk via bijgaande coupon of telefonisch opgeven: (geen postze gel) ZLM-studiedag Antwoordnum mer 60 4460 VB Goes en telefonisch via 01100-21010 (toestel 29). Van de deelnemer wordt geen bijdrage in de kosten gevraagd. De kosten van de dag zijn voor rekening van de ZLM (incl. lunch en consumptie). De studiedag wordt gehouden op vrijdag 13 februari 1987 in de Prins van Oranje te Goes (Nieuwstraatl4, telef. 01100-15154). Kom naar de studiedag! Hoewel deze studiedag niet de pro blematiek kan veranderen wordt een bijdrage geleverd aan een beter zicht. Dat is belangrijk als er ingrij pende persoonlijke en/of be drijfsmatige beslissingen moeten worden genomen. Meld je daarom als deelnemer of stimuleer anderen om deel te nemen. Het is de moeite waard om als jonge mensen samen de dag te besteden aan de onzeker heid van ons allemaal: de Toekomst! Voor enkele agrarische vrouwen is het nog mogelijk om dit kursussei- zoen een beginnerskursus komputer- kunde te volgen (nog 6 plaatsen open). Op 12 maart start er aan de Rijks Middelbare Agrarische School nog zo'n kursus specifiek voor vrouwen. Het werken met de komputer staat in de kursus centraal. U leert om te gaan met de komputer. Dit houdt in, het leren van basisbe grippen, eenvoudig programmeren en werken met eenvoudige bedrijfs gerichte programma's. Toelichtings- voorwaarden: Een L.B.O.-opleiding gevolgd hebben en werkzaam zijn in of verwantschap hebben met de agrarische sektor. Lengte van de kursus is 40 lesuren (van 50 minuten) verdeeld over 13 lessen. Aanvang: 12 maart 1987, telkens op donderdag avond. Kosten zijn 135,p.p. Aanmelding: Rijks Middelbare Agrarische School, Rav. de Groene Jager 8, 4461 DJ Goes, tel. 01100 - 27203. PZ Zweegers in Geldrop verwacht in 1987 een omzetgroei van meer dan 10 procent te kunnen halen. De tota le omzet zou dan voor het komende jaar 185 tot 190 miljoen gulden gaan bedragen. De toepassing van laser technieken en geavanceerde elektro nica, die op het moment serieus wor den bestudeerd moeten daar een be langrijke bijdrage in gaan leveren. PZ Zweegers bestaat vijftig jaar. In 1937 werd door vader Zweegers de Firma P.J. Zweegers en Zonen op gericht. In 1948 is het familiebedrijf voortgezet door vier van zijn zonen. Het programma uit die dagen be stond uit sorteermachines, uien- Videoproductie over het lager agrarisch onderwijs In opdracht van het ministerie van Landbouw en Visserij is een videoproductie gemaakt over het lager agrarisch onderwijs. De be doeling van de videoproductie is leerlingen van basisscholen te in formeren over de mogelijkheden van het lager agrarisch onderwijs (inclusief het individueel lager agrarisch onderwijs) en de stu diemogelijkheden erna. De video zal binnenkort aan lagere agrari sche scholen worden toegezon den, terwijl de basisscholen door middel van foldermateriaal op de hoogte worden gesteld. De video is opgezet volgens de "journaal"-formule. Aan de or de komen onder meer onderwer pen als de aard van het lager agrarisch onderwijs de studiemo gelijkheden erna en (het belang van) de agrarische sector in ons land. afstaartmachines, pompen en, iets later, schotelkunstmeststrooiers. In 1964 vindt Piet Zweegers de cy- clomaaier uit. Voor miljoenen gul dens worden licentie-verdragen met grote buitenlandse ondernemingen afgesloten, onder andere in Duits land, Engeland, Frankrijk, Tsje- choslowakije en Joegoslavië. Voort bordurend op het roterende thema komen al snel de Strela en Strela- "achtige" hooibouwwerktuigen en de maïshakselaar op de markt. Vanaf dat moment is Zweegers uit gegroeid tot een onderneming met c.a. 1.000 medewerkers, met vesti gingen in Geldrop, Asten en in het Belgische Bree. Ook in Engeland en Nieuw Zeeland heeft het bedrijf in middels produktiefaciliteiten. De belangstelling voor de kleurplaat was groot, maar de hoeveelheid in zendingen voor de puzzel was over weldigend groot. Tot wel 3 weken na publicatie van de puzzel kwamen er nog inzendingen binnen! De goede oplossing was: "Kerstfeest brengt licht en warmte in de donkere we reld". Kwamen er vorig jaar bijna 600 oplossingen binnen, dit jaar lag dat er vèr boven (ruim 650). De eer ste prijs in de vorm van een VVV- bon t.w.v. 100,gaat naar D. Sprangers, Prov. weg Noord 128, 4286 EE ALMKERK. De tweede prijs een VVV-bon t.w.v. 50, gaat naar M. Wisse, Vroonlandse- weg 130, 4421 BX KAPELLE. En de derde prijs een VVV-bon van 25,— gaat naar E.G. Tollenaar, Margrietstraat 9, 4542 AT HOEK. Allen van harte gefeliciteerd! Op dinsdag 27 januari organiseren de Rabobanken op Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee en Tholen-St. Philipsland een grote agra rische ontmoetingsdag in Gemeen schapscentrum "De Meulvliet" te Tholen. Op deze dag, waaraan door een groot aantal, aan het agrarisch be drijfsleven verwant©, organisaties wordt meegewerkt, zijn de agrariërs én hun gezinsleden in de gelegenheid deze organisaties en elkaar te ont moeten. Tijdens het middagprogramma van deze dag wordt door de heer M.J. Va renkamp, voorzitter van het Land bouwschap, een inleiding gehouden over "De boer in het jaar 2000". Aansluitend kunnen bezoekers van de dag diskussiëren met een forum. Tijdens het avondgedeelte van de dag worden eveneens diverse lezingen ver zorgd over "Automatiseringsontwik kelingen in de landbouw" en "Toepassingen van bio-technologie in de Nederlandse landbouw". Voorts wordt 's avonds een show gehouden van Zeeuwse klederdrachten. De be langstelling om de lezingen van het avondprogramma te volgen is over weldigend, hetgeen betekent dat aan meldingen hiervoor inmiddels niet meer kunnen worden gehonoreerd. Men kan zich nog wel aanmelden voor het middaggedeelte alsmede voor het "algemene en informele ont- moetingsdeel" van de avond. In dit "algemene en informele ontmoetings- deel" treft men in diverse stands de meewerkende organisaties aan. Het gaat hierbij om de in Zeeland werken de landbouworganisaties Z.L.M., C.B.T.B. en N.C.B., de plattelands vrouwenorganisaties, de jongerenor ganisaties, T.A.K.-organisatie Akkerbouw Zeeland, verzeke ringsmaatschappij Interpolis en de Rabobank. Het avondprogramma wordt nog verder gekompleteerd met een dia-show van het Z.A.J.K./Z.L.O. over de aktie "Trekkracht voor Kenia" die vier maal wordt vertoond. Deelnemers die zowel het middagdeel als het avond- deel bijwonen krijgen een gratis broodmaaltijd aangeboden. Voor de jongste bezoekertjes van de agrarische ontmoetingsdag is er tijdens de mid daguren volop gelegenheid zich te ver maken in een creche. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden bij de Rabobanken op Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee of Tholen-St. Phi lipsland. Antwoordcoupon Naam. Adres. Postcode en woonplaats. geeft zich op als deelnemer/ster voor de studiedag op 13 februari 1987. Deze bon in ongefrankeerde enveloppe vóór 30 januari a.s. toezenden aan: ZLM Studiedag. Antwoordnummer 60,4460 VB Goes. Dit is dan de winnende tekening. Hij is gemaakt door Erik de Vis ser. Erik heeft het licht van de kaars prachtig laten "weglo pen". Heel mooi! Jongens en meisjes, Ook dit jaar was de belangstel ling voor de kleurplaat uit de ZLM-kerstkrant weer overweldi gend. Jullie stuurden de mooiste tekeningen in! Over het algemeen is er erg veel werk aan gedaan. Sommigen van jullie hebben er werkelijk kunstwerkjes van ge maakt. Het werk ligt ieder jaar weer op een hoger peil. Het was heel moeilijk om uit al die prach tige kleurplaten de mooiste te ha len. De leeftijd van de deelne mers loopt ver uiteen. De jongste is 4 jaar en de oudste 12. Dit jaar uit hebben we geen splitsing ge maakt voor de verschillende leef tijdsgroepen. Hier komen dan de winnaars: De eerste prijs, een VVV-bon van 50,gaat naar Erik de Visser (9 jaar), de tweede prijs ook een VVV-bon, maar nu van 25, gaat naar Krijno Ovaa uit Oost- Souburg, (7 jaar), de derde prijs van 15,gaat naar Renate Brasser, 10 jaar. Een extra - vier de - prijs gaat naar Ard Blaas uit Aagtekerke, 10 jaar. Mocht je ook dit jaar niets gewonnen heb ben, verlies dan niet de moed, maar kleur vrolijk verder en oe fen maar flink voor volgend jaar, want dan komt er weer een in het ZLMl-blad te staan. In ieder ge val bedankt voor het meedoen, en...misschien tot de volgende keer! Vrijdag 23 januari 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19