TUINBOL! WKL AIMKEN Realisering project Sun City dichter bij Veel spruiten en prei door vorst stuk gevroren Alweer een strenge winter Winterbloemkool voor het derde jaar omgekomen?? Driemaal winter We zullen op onze tenen moeten blijven lopen... Voor achtereenvolgens de 3e winter worden we ook hier op THOLEN geconfronteerd met strenge vorst, waarbij het vooral de glastuinders hun portemonnee kost. De prijzen trekken weliswaar meestal wel aan met zulk weer maar niet iedereen kan hiervan profiteren. De moeilijkheden die er heel het winterseizoen al geweest zijn met de sla worden met deze extreme kou al leen maar erger. De kwaliteit is nog zelden zo slecht geweest als dit sei zoen waarbij in de eerste plaats het zachte najaar een gunstige invloed heeft gehad, zodat diverse rassen dikwijls hun negatieve kanten lieten zien en het beschikbaar komen van een degelijk sla-ras in deze moeilijke periode is daarom erg gewenst. Hier kan schijnbaar de zaadhandel nog moeilijk aan voldoen omdat het kweekwerk vooral ook gericht is op witresistentie en blonde hart gevulde sla, zodat de andere eigenschappen soms wat in moeten leveren. Vooral voor de tuinder van belang zijnde ei genschappen het niet vatbaar zijn voor glazigheid en diverse soorten rond zijn en een gezonde onderkant van de krop met weinig geel blad. Zonder deze eigenschappen is het onder de gegeven omstandigheden voor een tuinder erg moeilijk om al tijd met export-waardige sla aan de veiling te komen. En dat terwijl vooral ook de prijs van de lichte sla Europa zit stevig in de greep van de winter. In ons land moeten veel van de nog te velde staande spruiten en prei als verloren worden beschouwd. Wel hebben de telers, gezien de erva ringen in de twee vorige winters, maatregelen getroffen. Zo is er meer dan anders, vlak voor de vorstperio de begon, produkt geoogst en op geslagen. Verder is er nogal wat prei afgedekt met plastik. Vooralsnog zal er van deze produkten dus nog aan gevoerd worden, maar wel in veel kleinere hoeveelheden dan normaal. Nog onduidelijk is de situatie in het buitenland. Het lijkt erop dat ook in enkele belangrijke produktiegebie- den in Frankrijk en Engeland schade aan te velde staand produkt is opge treden. Zo is de aanvoer van bloem kool uit Bretagne en van peen uit niet al te best is geweest, hopelijk dat de oplopende prijzen de mi neurstemming onder de slatelers wat kunnen opvijzelen. Met de extreme lage temperaturen kiemt de pasge- zaaide radijs erg traag en ongelijk, omdat de grondtemperatuur dan be hoorlijk terugzakt. Men zal flink moeten stoken om dit enigszins te gen te gaan, want een ongelijk gewas radijs zal nooit het gewenste aantal bosjes leveren en veel sorteerwerk bij het bossen vergt al met al met al weer heel wat problemen Maar wel ke ondernemer heeft die niet, elk op zijn eigen terrein. Wanneer men al de maatregelen leest die op ons af dreigen te komen zoals het vermoe delijk verbod van gramoscone/reg- lone en de grondontsmetting met het daaraan verbonden AM beleid vobr consumptie-aardappelen, weten we dat het ook in de vollegrond er niet makkelijker op zal worden. In hoe verre het aardappelmoeheidsbeleid onze vroege aardappelen zal treffen is nog niet duidelijk. Ondanks dat er naar mijn beste we ten in ons gebied geen aardappel moeheid voorkomt daar hier al van ouds hoofdzakelijk vroege aardap pelen zijn geteeld,zal dit toch waar schijnlijk beperkende gevolgen heb ben. Hoe we het bouwplan vol moe ten krijgen met rendabele teelten, daar zit men dit jaar al mee omdat ook de zaadteelt een inkrimping te zien zal geven. Normandië belangrijk kleiner ge worden en liepen de prijzen sterk op. Dat geldt ook voor de sla en andijvie uit het zuiden van Frankrijk. De prijzen van verse groenten, die tot aan de vorstperiode erg laag wa ren, zijn inmiddels opgelopen. Met name spruiten en prei zijn in prijs gestegen, maar ook voor diverse an dere verse groenten wordt nu meer betaald. Van schaarste aan verse groenten is echter zeker geen sprake. Er liggen van diverse produkten (koolsoorten, peen, knolselderij) nog ruime voorraden opgeslagen in de koelhuizen. Daarnaast kan de konsument nog uitwijken naar ver werkte groenten, zoals konserven in blik en glas en diepvriesprodukt. Daarvan is in het afgelopen jaar veel geproduceerd. Weinig optimisme vanuit het WAL- CHERSE ten opzichte van al te vel de staande gewassen. Ook bij ons heeft het kwik van de thermometer zich een paar keer tot -15 naar bene den getrokken. We weten uit ervaring dat zulke tem peraturen met veel wind en praktisch geen sneeuw, onze winterbloemkool weer voor een jaar afgeschreven zal moeten worden. De dooi is echter nog niet ingetreden en een definitief antwoord is er nog niet op gekomen. Voor de spruiten en de prei zal het waarschijnlijk niet beter gesteld zijn. Sommige mensen zijn op dit mo ment nog bezig de laatste prei te schonen welke bij voorbaat was uit gedaan. Deze brengt op het ogenblik goede prijzen op, en geeft een stuk nuttige arbeid. Jammer is het echter dat de eerstvolgende dagen de voor- Op de BEVELANDEN zijn de tem peraturen de laatste weken gedaald tot waarden van -10°C. De koudste nacht wees het kwik op veel plaatsen in onze regio -14°C aan. Voor het derde achtereenvolgende jaar een ekstreme winter en het einde is op dit moment nog niet in zicht. De hevigste kou is gelukkig voorbij, de harde wind maakte het werken in de buitenlucht bijna onmogelijk waardoor de produktieve uren per dag gering zijn. Vlokkende dieselQ- lie, bevroren leidingen en andere eu vels kunnen zich op ieder bedrijf plotseling voordoen, prettig werken WEST-BRABANTSE fruitmix 1987, wij zijn er weer aan gewend. Weg feestdagen, een heel nieuw jaar is weer begonnen, waarin we weder om moeten trachten brood op de plank te krijgen en het bedrijf in stand te houden. Onzeker is het wel, een gok die afhangt van vele fakto- ren die je niet in de hand hebt. Voor al klimatologische omstandigheden kunnen je maken of breken. Dit zijn echter de konsekwenties die je moet aksepteren, als zelfstandig onderne mer in de agrarische sektor. C.V.Z.-nieuws Het is al weer enkele weken geleden dat er in deze rubriek vanuit Zeeland geschreven is. De laatste weken van het jaar was het zeer rustig op het af- zetfront. In het begin van het nieuwe jaar zijn we direkt gekonfronteerd met koning winter, zeer strenge vorst met veel wind en praktisch geen sneeuw. Veel fruittelers houden hun hart weer vast voor de onderstammen bij de peren. Het is te hopen dat de schade dit jaar meevalt, want in een korte tijd twee keer te maken krijgen met het doodvriezen van bomen is te veel. De bramentelers zijn zeer pessi mistisch over het gewas. Het zou de tweede keer in 3 jaar tijds zijn dat de bramen een misoogst zouden geven door vorstschade. De afzet verloopt stroef, het winterweer is hiervoor hoofdzakelijk verantwoordelijk. In het begin van het nieuwe jaar zijn er bij verschillende rassen kontroles uit gevoerd in de c.a. scrubcellen. Bij de Conference was de uit- en inwendige kwaliteit uitstekend. Hetzelfde kan gezegd worden van de Cox's Orange Pippin. Bij de Boskoop en Karmijn kwamen enkele partijen voor met de bekende gebreken. Op vrijdag 15 januari is weer de jaar lijkse ontwikkelingsdag voor de fruit teelt gehouden; de belangstelling voor deze dag was overweldigend. Vooral de traditionele beurs in de veilinghal len is zeer goed bezocht. In het lezingen-programma stonden de ont wikkeling van de fruitteelt in de ja ren negentig centraal, zowel regionaal, landelijk als in Europees raad uitgeput zal zijn. Zo is het ook gesteld met de hier aanwezige sprui ten op het eiland. Wanneer we ons voor komende winters wat meer op "veiligheid" moeten instellen zal er ten opzichte hiervan eerst geïn vesteerd moeten worden in duidelijk goede bewaarplaatsen. Mogelijkhe den zijn hiervoor toch aanwezig. Maar hoe het rendement hiervan op lange termijn zal zijn is van hieruit moeilijk te zeggen. We weten uit er varing dat als alles en ieder een mo gelijkheid heeft om te bewaren uit schieters in prijzen praktisch niet meer voorkomen. De glastuinbouw heeft de afgelopen dagen ook de gasmeter weer op volle toeren zien draaien. Alle kieren en gaten moesten gestopt worden om de warmte wat vast te houden. Van be- vriezingsschade van betekenis heb ik echter niet vernomen. Een geluk is is het in deze barre periode beslist •niet, maar daar staat wat meer vrije tijd tegenover en de schaatsliefheb bers onder ons kunnen hun hart nu ophalen. De groenteprijzen zijn zeer sterk gestegen. Vooral de prei is duur ge worden. Maar ook gewassen als wit lof, spruitkool en knolselderij trok ken flink in prijs aan. Op de appelmarkt is nog weinig ver anderd. Alleen de Goudreinetten lie pen wat in prijs op, maar vooral de kleine maten Conference zakten in prijs onder invloed van de vorst. De jaarlijkse mechanisatiebeurs voor tuinbouw en fruitteelt trok veel bezoekers naar de veilinghallen in Goes, waar de nieuwste snufjes op Ons fruitafzetseizoen is nog niet af gelopen en wekelijks word je nu ge konfronteerd met een lage prijszet ting, voor een gemiddeld pakket fruit. Natuurlijk zijn er redelijke prijzen voor Cox's Jonagold en Elstar, maar het is gewoon onmoge lijk om ineens alleen deze rassen in produktie te hebben. Dat kost tijd en enorm veel geld. Ironisch genoeg moet je toch ook vaststellen, dat de ze toppers nu reeds hun hoge top kwijt zijn. Niets blijkt dus zaligma kend te zijn, als er veel of teveel te verband. Uit de inleidingen bleek dat de fruitteelt in de komende jaren sterk zal veranderen Het rassensortiment wordt drastisch bijgesteld, wat een aanpassing vraagt van u en uw afzetorganisatie op het gebied van de presentatie en verpak king van het produkt. Areaal appelen in Denemarken neemt verder af In Denemarken is het met fruit aan geplante areaal opnieuw ingekrom pen, zo blijkt uit de cijfers van een landbouwtelling gehouden in 1985. Het totale areaal inklusief bessen en aardbeien beslaat bijna 8.700 ha te gen 9.200 ha in 1983. Deze afname is grotendeels het gevolg van de sterke inkrimping van het areaal appelen. Begin jaren zeventig schommelde dit rond de 7.200 ha, nu is het nog slechts de helft. De opbrengst per ha is de laatste ja ren (1982-85) ca. 13 ton. Dit is met het huidige areaal niet meer toerei kend voor de binnenlandse markt. Er wordt dan ook meer geïmpor teerd en steeds minder geëksporteerd. het dat de gasprijzen nu van dien aard zijn dat er gestookt kan wor den. Hoe lang zal dat duren, er wordt voor gevreesd dat de energie prijs toch weer zal stijgen. De eerste vollegrond spinazie was al voor de inval van de vorst gezaaid; het zaad zal niet veel meer in de akker doen dan in de zak. Wanneer de vorst met droogte uit de grond zal gaan zal de structuur van dien aard zijn dat er gemakkelijk spinazie gezaaid kan worden. We kunnen dan toch nog vroeg er mee op de markt komen, want elders in het land kon men er ook niet mee van start. Het is ook de tijd bij uitstek om het "bouwplan" en planning in elkaar te zetten voor 't aanstaande seizoen. Zaadhandel en plantenkwekers ko men nu langs om bestellingen op te nemen. Het zal bij de meesten van ons moeilijk zijn om de gewassen te vinden waarvan wat verwacht kan worden. Een beroep op de voorlich ters om hier bij te helpen is echt geen schande. mechanisatiegebied te bezichtigen waren. Na een matig financieel jaar neemt de investeringsdrift bij de meeste on dernemers in Land- en tuinbouw flink af. Een logische zaak, er zal eerst geld binnen moeten komen, al vorens het uit te kunnen geven. Nu zijn de financieringsmogelijkheden vaak ruimschoots aanwezig, maar berekening vooraf is een eerste ver eiste. Materialen inruilen die verou derd zijn en worden vervangen om gemakkelijker en vlotter te werken is altijd verantwoord. Echter machines kopen om belastingtechnische rede nen kan verstandig zijn, maar in de meeste gevallen niet. Goed rekenen vooraf blijft een eerste vereiste. koop is. Het beroerde van ons land is, dat we zo klein zijn, dat onze fruit produktie kapaciteit (4% van EEG-produktie) geen enkele invloed heeft op de prijsvorming binnen de EEG-produktie en markt. Wij zullen daarom ook ten eeuwige dagen op onze tenen moeten blijven lopen, om aan onze trekken te komen. Maar ja, dat wisten we al, dus met goede moed verder gaan en je niet laten kisten. Zorgen dat je bij bent en blijft. De enige manier om fruitkwe ker te zijn en te blijven. Na een minder goed of slecht jaar, komt er altijd wel weer een die beter of goed is. Jaren met kalamiteiten blijken vaak, door een geringe EEG produktie, vrij goede jaren te zijn. Een driekwart oogst wordt beloond, een volle oogst gestraft, raar maar waar. Over kalamiteiten gesproken, echt geen tweede vorstramp meer, want als je dat in hektares overkomt, ben je praktisch gesproken afgebrand en zal het niet meevallen, om op een verantwoorde wijze, weer goed in het zadel te komen. Toch blijkt steeds opnieuw, dat echte fruitkwe kers taaie rakkers zijn, die niet gauw de moed laten zakken, en steeds op nieuw de zaak opstarten. Laten we hopen dat 1987 ons welge zind is, zodat we 1986 met gepaste ergernis kunnen vergeten. Terwijl ik dit schrijf, vriest het bui ten 12°C met een snijdende wind uit het noordoosten. Dit nodigt niet uit om morgen de boomgaard in te gaan om de noodzakelijke snoei toe te passen. Onder deze omstandigheden slecht voor de mens achter de fruit kweker en niet best voor onze jonge bomen, waarvan onze toekomst afhangt. Niets doen kan een fruitkweker niet, hij gaat vrolijk in een verwarmde sorteelhal zijn opgeslagen produkt veiling klaar maken en hoopt dat er onder deze barre weersomstandighe den nog voldoende kopers zijn, die een goede prijs voor zijn smakelijk fruit willen geven. Dit is de eerste fruitmix uit het West- Brabantse van mijn hand en alle be gin is moeilijk, maar je kunt niet meer doen dan je best, zo ook ik. De stichting Sun Cityheeft besloten tot oprichting van een exploitatie-maatschappij die het project moet realiseren. Inmiddels is overeenstemming bereikt tussen het stichtingsbestuur en een groep ondernemingen om gezamenlijk verder te werken aan het gestalte ge ven van Sun City. Sun City is een project dat een aan tal educatieve, recreatieve en promo tionele elementen van de tuinbouw in zich verenigt. Van het plan, dat bij voorkeur in het Westland zou moeten worden gesitueerd, dient een promotioneel effect uit te gaan voor de gehele tuinbouw in Nederland. Door het gedeeltelijk overdekken van het project wordt Sun City ook in de wintermaanden en bij mindere weersomstandigheden aantrekke lijk. In het haalbaarheidsonderzoek van De Vries Partners wordt een bezoekersraming van bijna 1 mil joen reëel genoemd. Daarvan zou den 300.000 bezoekers afkomstig zijn uit het buitenland. Momenteel wordt gewerkt aan het opstellen van de projectaanpak en wordt onderhandeld met financiers en beleggers. Met de gemeente Rot terdam starten binnenkort onder handelingen over grondoverdracht aan de nieuwe exploitatie-B.V. De stichting deelt in verband hiermee, bij monde van haar voorzitter de heer J.M. van Dijk mee dat het de bedoeling is het projekt in fasen te realiseren. Allereerst wordt gedacht aan verwezenlijking van het kassen complex. Het stichtingsbestuur overweegt het uitschrijven van een prijsvraag onder (tuin- en land schapsarchitecten op basis van een programma van eisen voor het Sun City-project. Vrijdag 23 januari 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15