"Fruitteelt zal zich voortdurend blijven intensiveren "Assortimentsuitbreiding opvallend facet in 100-jarig veilingbestaan" Brochure over bemesting bij appels en peren Ir. A.A.M. Sweep van het CBT: Ir. Spithoven: Groente- en fruitmarkt verzadigd kommissies, die Ir. H.J. van Oosten: 'De ontwikkeling van de Nederlandse fruitteelt zal zich in de toe komst blijven kenmerken door een voortdurende intensivering, en een verkorting van de aanloopperiode en van de levensduur van de beplantingen. De aanloopperiode zal bij appel worden verkort van 3 a 4 jaar nu tot 0 a 1 jaar in de toekomst. Dit zal mogelijk worden door het gebruik van vertakte, met bloem knoppen bezette bomen, die zich na het planten ongestoord ontwik kelen. Fertigatie speelt daarbij in de aanloopfase een hoofdrol. Met fertigatie kan bovendien de mestgift nog verder worden beperkt en precies worden afgestemd op de behoefte van de boom'. Deze toe komstvoorspelling voor de fruitteelt deed ir. H.J. van Oosten van het Proefstation voor de Fruitteelt op de fruitteeltdag te Kapelle. Hij ontlokte daarmee bij de honderden toehoorders reakties die varieer den van ongeloof tot vertwijfeling en bewondering. Wie honderd jaar zou kunnen terug gaan in de tijd om op een markt zijn groente te gaan kopen, zou moppe rend in de rieten manden van de koop lui bekijken. Waren het een eeuw geleden wat wortel- en knolgewassen en sluitkolen, momenteel hebben we keuze uit meer dan honderd verschil lende soorten groente en fruit van ei gen bodem. Een van de mensen aan de wieg van de nieuwe Nederlandse produkten is ir. Arnold A.M. Sweep, direkteur produktzaken van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland. Volgens Sweep is door de introduk- tie van allerlei nieuwe produkten het hele pakket meer waard geworden. "Je verleent immers de service door méér te kunnen bieden aan je afne mers", legt hij uit. West-Europa was voor het team, dat aan de assorti mentsverbreding werkte een enorme ideeënbron gedurende de eerste tien jaren. Hieruit ontstonden de Neder landse teelten van aubergines, ijs bergsla, Chinese kool, courgettes, broccoli, knolvenkel, maar ook van radijs voor polyzakjes. Later volgden nog veel meer produkten, nadat ze waren veredeld, geschikt gemaakt De bemesting vormt in de fruit teelt een relatief geringe kosten post. In tegenstelling tot vrijwel alle andere sektoren in de land en tuinbouw is de hoeveelheid meststoffen die wordt gegeven de laatste jaren zelfs sterk gedaald. Vooral om redenen van kwaliteit is daarbij de stelregel gehanteerd: 'Bemest zo weinig als je durft'. Een dergelijk uitgangspunt betekent wel dat men goed de vinger aan de pols moet houden om niet naar de andere kant door te slaan. Zodra zich problemen voordoen met bijvoorbeeld de bodemstruktuur of de vochtvoorziening kan de voe dingstoestand van de boom in het gedrang komen. Bovenstaande is voor het Konsulent- schap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes aanleiding ge weest om de zaken rond de be mesting van appels en peren in een brochure samen te vatten. Hierin worden behandeld de invloeden die de voedingsstoffen hebben op zowel de opbrengst als op de vruchtkwa liteit. De schrijvers zijn de heren J. Kodde en W.P. van der Bliek resp. specia list bodemzaken en specialist kwali teit en bewaring. Achtereenvolgens worden behan deld de voedingselementen stikstof, In zijn nieuwjaarsrede voor het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit gaf voorzitter ir. J.E.C. Spithoven te kennen de groenten- en fruitmarkt als praktisch verzadigd te beschouwen. Er is wel een met 11 °7o toegenomen uitvoeroverschot van de sektor als ge heel, maar dat ligt eerder aan de goed koper geworden invoer dan aan toename van de uitvoer. De veiling- omzet daalde met 150.000.000 het geen bijna geheel aan slechte resultaten in de vollegrondsgroenten- sektor moet worden geweten, maar ook voor champignons, uien en glassla was 1986 zeer onbevredigend. De meeste glasprodukten hadden voordeel aan de kostenkant, met na me door de daling van gasprijs en ren tevoet. Al met al blijkt de markt niet veel voor het Hollandse teeltklimaat en voldeden aan de hoogste kwaliteits eisen en uniformiteit. Nadat heel West-Europa was "afgegraasd", besloot men op zoek te gaan naar ver der gelegen centra die zich kenmerk ten door een onschatbare hoeveelheid groentevarianten: Zuidoost Azië en Zuid-Amerika. Groentesoorten, die succesvol uit de onderzoeken kwamen en inmiddels uit Holland op de markt zijn versche nen, zijn ondermeer paksoi, kouse band, pompoenen, daikon (grote Japanse rettich), bos- en stengeluitjes en straks de kleine Japanse au bergines. Oude produkten Behalve nieuwe produkten kwamen ook vele oude produkten terug in een nieuw jasje. Goede voorbeelden daar van zijn witlof, natuursla, prei, radijs en meloenen. Vandaag de dag zijn dit alle produkten die niet meer uit het pakket zijn weg te denken. "De ex port van dit soort produkten is in twintig jaar van niets naar 25% ge groeid. Bovendien hebben deze pro dukten de positie van de overige 75% enorm versterkt. Voor de meeste produkten bestaan fosfaat, kali en magnesium. Bespro ken wordt wat de gevolgen zijn van een te lage opname en een te hoge opname en wat een goede bemesting is. Aansluitend daarop wordt aangege ven wat de mogelijkheden zijn om de hoogte van de bemesting zo goed mogelijk vast te stellen, met name via grond- en bladonderzoek. In het tweede gedeelte van de bro chure wordt nader ingegaan op de invloeden van diverse elementen op meer produkt te kunnen opnemen, terwijl men wel moet rekenen op ver dere produktiviteitsstijging. De EG moet dus geen toetreding tot de tuinbouw stimuleren. Dan zou men de zorgen van andere sektoren gaan afwentelen op de tuinbouw. De groenten- en fruitverwerkende in dustrie kunnen we niet missen, aldus ir. Spithoven. De industrie zorgt voor een belangrijk stuk werkgelegenheid en is als afnemer van konservengroen- ten onmisbaar bij het toch al zo nau we bouwplan van de akkerbouw. De heer Spithoven gaf in overweging te komen tot een nauwere samenwer king tussen kontraktteelt en industrie, waarbij een herverdeling van op- brengstrisiko's een stabiliserende in vloed zou kunnen hebben. Spithoven pleitte nadrukkelijk voor een konse- quent kwaliteitsbeleid, ook al stimu leren lage prijzen daartoe niet. "hun" produkt voor de markt bereikbaar moeten maken. En er komen nog steeds van die kom missies bij", zegt de direkteur pro duktzaken. De Hollandse teler biedt niet alleen een grote variatie aan groente en fruit, maar ook aan ver schillende sorteringen. Door introduktie van allerlei nieuwe produkten is het hele pakket meer waard geworden. de vruchtkwaliteit. Dit geldt met na me voor calcium. Adviezen Adviezen worden gegeven over bespuitingen met calciumhoudende middelen. Veel wetenswaardigheden rondom Ca-toediening worden ver meld. Het boekje besluit met enkele hoofdstukken over bewaaradvise- ring door midddel van vruchtanalyse en op basis van bladanalyse. De gun stige ervaringen hiermee de laatste jaren worden duidelijk belicht. Dit boekje van 32 bladzijden geeft een schat van informatie. De tekst is verduidelijkt met tabellen, grafieken en diverse foto's. Iedere teler van appels en peren zal van deze uitgave een nuttig gebruik kunnen maken. Het boekje is te verkrijgen door overschrijving van ƒ6,op bankre kening 3205.33.433 bij de Rabobank Goes ten name van Fonds Zuid- West p/a Westsingel 58 te Goes met vermelding van 'Uitgave bemesting fruitteelt'. Het gironummer van de Rabobank Goes is 64539. Start negende editie talenkursussen bij VBA Op 16 februari a.s. zal bij de BA (Aalsmeer) een nieuwe serie talen kursussen starten. De VBA organi seert deze talenkursussen in samen werking met het NIBO (Nederlands Instituut voor Bedrijfsgerichte Opleidingen). De talen waarop ingeschreven kan worden zijn: Engels, Duits, Frans, H.J. van Oosten De heer van Oosten vertelde o.m. dat het teeltonderzoek op het proefstati on te Wilhelminadorp zich thans richt op de volgende wat hij noemde 'kansrijke terreinen': verkorting van de aanloopperiode, het sturen van de ontwikkeling van de boom door fertigatie en groeibeheersing op een natuurlijke wijze. Uitgangspunt bij het onderzoek is de kompakt groeiende Wycik-mutant van het ras Mcintosh. Deze mutant heeft een harttak die is bezet met zeer kort vruchthout. Vrijwel alle knoppen zijn bloemknoppen. In de oogsttijd is de^ harttak geheel bezet met vruchten. Vrijwel alle assimila- ten worden omgezet in vruchten. Snoei, ondersteuningen door een paal en groeiregulatie (groeirem- mers) zijn onnodig. De Wycik- mutant is dus veelbelovend. Wel moet de kankergevoeligheid van de ze mutant er nog uitgekruist worden en de vruchten zijn ook nog niet aantrekkelijk maar het perspektief is interessant, aldus ir. Van Oosten. Verkorting aanloopperiode De belangrijkste doelstelling in het onderzoek is om de aanloopperiode bij appel van 3 a 4 jaar naar 0 a 1 jaar terug te brengen. Feitelijk wordt er naar gestreefd om bijvoor beeld in maart te planten en in sep tember te oogsten. De eerste pro- duktie dus ongeveer een half jaar na het planten! In eerste instantie wordt daarbij uit gegaan van een tweejarige boom. Immers, deze heeft zijhout gevormd en kan bloemknoppen bezitten op het zijhout. Essentieel is het voorkó men van een verplantschok. Het ligt dan voor de hand te denken aan bo men in kontainers. Bij deze bomen blijft het wortelstelsel onbeschadigd. Indien deze bomen na het planten via druppelbevloeiing van water en meststoffen (fertigatie) worden Spaans en Italiaans. Op donderdag 5 februari a.s. 's mid dags van 16.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur is er een introduktie voor alle kursisten in het personeelsrestaurant van de VBA. Belangstellenden kunnen zich tot en met 30 januari opgeven: Rob H^arsma van de afdeling Opleiding en Ontwikkeling van de VBA, via tel. 02977 - 32253. voorzien, is een optimale ontwikke ling (zonder verplantschok) vrijwel gerealiseerd. Uiteraard zal ook wor den nagegaan of een dergelijk doel ook te bereiken is met normaal in de volle grond gekweekte bomen. Een nog kortere aanloopperiode kan leiden tot verdere verkorting van de levensduur van de beplanting. Dit opent voor de fruitteler nieuwe perspektieven. Immers, hij wordt daarmee in de teelt en het bedrijf veel flexibeler en kan veel sneller dan voorheen inspringen op nieuwe ont wikkelingen in de (teelt)techniek. De 'Turbo-boom' Met fertigatie kunnen meststof fen in opgeloste vorm aan de boom worden aangeboden, op de juiste plaats en op het juiste tijdstip. Bij netgeplante appelbo men, zo leert onderzoek, wordt zo een sterke bevordering van de boomgroei verkregen: de zgn. 'turbo-boom'. Gelijktijdig met de sterke groei is er een toename van de bloemknopvorming. Ook de produktie is bij gefertigeerde bomen in het 2e jaar hoger dan bij niet gefertigeerde. Fertigatie kan als een middel worden be schouwd om de aanloopperiode verder te bekorten. Over de bete kenis van fertigatie in de produk- tieve fase is nog niets bekend. Een en ander werd op de Zeeuw se Fruitteeltdag naar voren ge bracht door ir. H.J. van Oosten, onderzoeker op het Proefstation voor de fruitteelt te Wilhelmina dorp. Overigens is er voorlopig nog werk genoeg voor de onder zoekers. Er resten immers nog meer vragen! Is bijvoorbeeld bij toepassing van fertigatie de pot grond in het plantgat nodig? Kan fertigatie de groei van bomen op M.27 zo verbeteren dat er voor deze onderstam meer perspektief ontstaat? Kan fertigatie de pro blemen met het aanslaan van net geplante peren voorkomen? Is bij gefertigeerde bomen de kans op vorstschade groter dan bij niet gefertigeerde bomen? In Groeibeheersing De heer Van Oosten wees de aanwe zige fruittelers er ten slotte op dat er overal ter wereld een toenemende druk is om het gebruik van chemi sche middelen zoals Alar en CCC te beperken. 'Bij een meerjarige teelt zoals de fruitteelt mag de intensive ring van het produktiesysteem niet afhankelijk zijn van de toepassing van een chemisch middel. Dit aspekt dient in het denken over intensive ring en verkorting van de aanloop periode te worden aangenomen. Teeltsystemen dienen gebaseerd te zijn op natuurlijke groeibeheer- singstechnieken en ze dienen onaf hankelijk te zijn van chemische groeiregulatoren', aldus onderzoe ker Van Oosten. De voedingsstoffen beïnvloeden zowel opbrengst als vruchtkwaliteit van de appels en peren Wilhelminadorp wil men hierop de komende jaren een antwoord geven. 14 Vrijdag 23 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14