Noord-Brabantse akkerbouwer stelt NAK aansprakelijk voor gevolgen grove nalatigheid keuren pootgoed CSM-direkteur ir. Olieman: grenzen detaillering mengprijssysteem bereikt Partij onder NAK-label vertoonde scala aan zichten NAK Te duur Reputatie Kontrole Zorgen Grove nalatigheid Paardenliefhebber B. de Maaker overleden Akkerbouwer P.W. Sneep uit het Noord-Brabantse Dinteloord is de ze week processen begonnen tegen de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst te Ede en tegen een aardappelhandelaar in Noord- Brabant. In een dagvaarding eist de heer Sneep via de in Bergen op Zoom gevestigde advocaat dr. mr. ing. J.C. Sneep - een broer van de teler - schadevergoeding voor een aanzienlijke opbrengstderving die een gevolg is van een vorig jaar gekochte partij pootgoed die van inferieure kwaliteit was. De partij was voorzien van het NAK-label. De heer P.W. Sneep schat dat de in het gekochte pootgoed aanwezige fusarium schimmel en een scala van andere ziekten een opbrengstder ving heeft gegeven van 40% bij zijn konsumptie-aardappelen. Hij raamt de schade tussen de 50.000,— en 100.000,—, afhankelijk van de prijs die bij de vergoeding als uitgangspunt wordt genomen. Het gaat om een partij Bintje Klasse A van 18.000 kilo die begin april 1986 door de handelaar werd afgele verd. Een deel van dezelfde partij werd bij Sneep's buurman, J. Ge luk, bezorgd maar deze stuurde de geleverde partij terug, omdat hij rot te aardappelen in de partij signaleer de. Sneep accepteerde de partij pootgoed: "Ik had in voorgaande jaren eigenlijk geen slechte ervarin gen met het pootgoed en bovendien vertrouwde ik volledig op het keur merk de NAK-label. Tenslotte heeft de NAK een reputatie hoog te hou den en daar betaal je dan ook extra voor bij aankoop van pootgoed. Hij verwijt de handelaar overigens dat deze hem niet in kennis heeft gesteld van de slechte kwaliteit, toen deze een deel van de partij had teruggeno men van zijn zeer kritische buur man. Bij het poten in mei werd in de partij wat rotte aardappelen gevon den, maar bij opkomst bleek pas echt wat er aan mankeerde: veel po ters liepen gewoon niet uit en vele andere bleken ziek. Ongerust gewor den liet Sneep objektieve deskundi gen van o.m. de NAK komen. Zij kwamen tot de konklusie dat er in derdaad een onaanvaardbaar hoog percentage aardappelen in zat met ziekten als bladrolziekte, zwartmo- zaïek, krinkel, virus X, virus Y en fusarium. De klacht, zo werd toege geven, was volkomen gegrond. "Geen wonder", zo zegt Sneep, "dat ik de partij vollevelds niet kon verkopen. Dat is mijn goodwill je gens mijn afnemers uiteraard niet ten goede gekomen". P.W. Sneep liet het er niet bij zitten. Immers wanneer je geplombeerd pootgoed koopt dan moet dat ziektevrij zijn. Hij stelde de NAK dan ook schrifte lijk aansprakelijk maar de keurings dienst wijst elke aansprakelijkheid af en verwijst de gedupeerde naar de pootgoedleverancier en deze op zijn beurt verwijst hem door naar de pootgoedteler in Noord-Holland. Inmiddels had de Dinteloordse ak kerbouwer vernomen dat er de laat ste jaren meer problemen zijn met onder NAK-label afgeleverde poot- goedprijzen. Bijna altijd bleek hem, laten de akkerbouwers het er maar bij zitten omdat ze van een proce dure tegen de NAK en/of de hande laar niet veel verwachten of omdat ze die te duur vinden. Soms ook wel omdat ze zelf in gebreke zijn geble ven bij het keuren van de partij op moment van aflevering. P.W. Sneep: "Ik zie het dan ook als een algemeen boerenbelang om deze procedure te beginnen. De DAS rechtsbijstandsverzekering denkt er net zo over en is bereid de kosten te betalen. Deze week heeft zijn broer, zelf ak kerbouwer en agrarisch ing. P.C. Sneep, de NAK en de pootgoedleve rancier gedagvaard. De Bergse advo caat meent dat de partijen zich ten onrechte beroepen op de zgn. uit- sluitingsklausule (dit betekent dat men geen enkele aansprakelijkheid aanvaardt) omdat hier volgens hem sprake is van grove schuld en nala tigheid. "Het is toch onaanvaard baar dat de NAK, indien haar kon- trole apparaat faalt geen enkele aan sprakelijkheid aanvaardt. Wat blijft er dan nog over van de reputatie van dit alom gerespekteerd instituut?" Overigens realiseert hij zich wel dat het nu moeilijk is om nog na te gaan waar en hoe het fout is gegaan met de pootaardappelen. Van de weg van de pootgoedteler naar de kon- sumptieteler zijn veel momenten waarop de kontróle in gebreke zou kunnen zijn gebleven. In ieder geval is er volgens hem van grove onzorgvuldigheid sprake. Het zou hem zelfs niet verbazen als de partij ergens op het trajekt zelfs ge mengd is met konsumptie aardappe len, vanwege het grote scala gesigna leerde ziekten. "Hoe het ook zij", zo besluit de advocaat, "wij starten met dit proces. We beschouwen het in feite als een proefproces en we ho pen dat de pootgoedtelers, de handel maar vooral de NAK er wakker van worden, dit in het algemeen boeren belang. Ik moet er niet aan denken welke schade ons land als exporteur van pootgoed op kan lopen wanneer zulke slechte partijen naar het bui tenland worden verkocht.... Stichting Keuringsdienjt RIVIEREN DELTA NEDERLAND ».d. N A K. j 's Gfmnpolderjeweg 53 GOES 02.197.088 Partijen die door de NAK gekeurd zijn, zijn van dit label voorzien. De heer J.C. Geluk uit Dinteloord heeft de laatste jaren ook nogal eens problemen met de kwaliteit van de pootaardappelen. Hij is van mening dat de boeren te weinig kritisch zijn bij het ontvangen van het bestelde pootgoed. Hij adviseert de kollega's dan ook dringend een aantal zakjes direct leeg te gooien en te kontrole- ren. Is het niet goed dan de hande laar en eventueel de NAK bellen. In dien noodzakelijk dan kan een her keuring worden aangevraagd. De door Geluk afgewezen partijen of delen van partijen kwamen uit alle streken van ons land. Hij vindt dat de NAK haar werk in het algemeen goed doet. Wel is de kontrole anders dan vroeger toen de kontroleur zelf de labels bevestigde. Nu vindt kon trole steeksproefsgewijze plaats. Hij heeft geen idee hoeveel slechte par- Deze opname illustreert duidelijk hoe de situatie was afgelopen zomer op het perceel van de heer Sneep: poters die niet zijn opgekomen, poters Mie ziek zijn en poters die van een ander ras zijn (bloeiende aardappelen rechts boven). Vrijdag 23 januari 1987 "De grenzen van de huidige detaille ring zijn bij het bewaakt mengprijs systeem in de bietenteelt wel bereikt. Als we er nog meer aan gaan sleute len dan lopen we de kans dat het net als het kontraktenstelsel in zijn eigen problematiek vast loopt". Dat zei de agrarisch direkteur CSM Suiker bv ir. F.J. Olieman maandag 12 januari op de drukbezochte algemene verga dering van de Bietentelersvereniging Zuid- en Noord-Beveland van de CSM in de Jeugdhoeve te 's- Heerenhoek. Het lijkt hem overi gens zeker de moeite om het systeem zo uit te voeren dat het een eerlijke kans krijgt. De direkteur van de CSM Suiker bv. waarschuwde de telers om vooral niet meer bieten te telen dan de indi vidueel toegewezen quota, al onder kende hij wel dat het bepalen van de juiste oppervlakte voor de teler ze ker niet eenvoudig is: teveel telen le vert weinig op en te weinig telen wreekt zich in de referentie. Volgens hem blijft de bietenteelt in de toe komst profijtelijk mits de teler er in slaagt zo dicht mogelijk te blijven in de buurt van het hem toegestande quotum. Voor de toekomst zal het verder van belang zijn om niet alleen de opbrengst per hektare te verho gen maar vooral om de kosten per ha. te verlagen. Over de kunstmatige zoetstoffen zei de heer Olieman dat valt te verwachten dat aspartaam wereldwijd meer toepassing zal vin den. De groei gaat in de VS overi gens niet ten koste van de calorische zoetstoffen terwijl er wat aspartaam betreft ook enige ongunstige neven verschijnselen vallen te melden. Uit recent onderzoek in Amerika is daarentegen gebleken dat suiker vrij is van negatieve gezondheidsaspek- ten. Zorgen zei de direkteur zich te maken over de produktie en de daar mee vergeleken achterblijvende kon sumptie van suiker in de EG. Daar door zal aan het eind van dit jaar waarschijnlijk moeten worden besloten om de zgn. compensatie heffing ten behoeve van de export naar de wereldmarkt te verhogen. Een lichtpuntje noemde de agrarisch direkteur de totstandkoming van de sucrochemische regeling. Suiker komt hiermee in een wat gelijkwaar diger positie ten opzichte van zet meel. Overigens mag daarvan niet direkt een enorme afzet naar deze chemische industrie worden ver wacht omdat de zetmeelsektor zich niet gemakkelijk weg laat dringen. De direkteur ging in zijn inleiding voorts in op de afgelopen campagne die hij goed noemde maar wel met een dalende prijs per ton bieten. Ook de prijs voor de pulp is tegen gevallen. De heren W. van 't Sant en J. Wisse gingen na de middagpauze uitvoerig in op talrijke landbouw kundige aspekten van de bietenteelt. tijen pootgoed onder het NAK-label worden afgeleverd maar meent wel dat wanneer dat veel is de NAK zich op een andere werkwijze zou moeten beraden. Overigens speelt de handel wijze van de handelaar ook een rol. De één is vóór hij af gaat leveren kri tischer dan de ander. Drs. W. van Dies te Fijnaart is aard appelhandelaar en voorzitter van de pootgoedcommissie van het NAK-distrikt Rivierengebied/Del ta/Nederland. Het geval Sneep noemt hij uitzonderlijk. Toch heeft hij ernstige zorgen over de keuring door de NAK in het algemeen. De pootgoedsektor werkt de laatste ja ren veel grootschaliger en daardoor schiet de kontrole gemakkelijker te kort. Zo wordt er bijvoorbeeld in de polders in het weekend veel gesor teerd. "Als er dan 80 of 90 ton ge plombeerd klaar ligt dan beperkt de kontrole zich - alleen al uit prakti sche overwegingen - tot de laatst ge plombeerde zakken. Daardoor, maar ook door andere zaken is er toch een verlaging van de kwaliteit opgetreden. Het gebeurt zelfs dat partijen zonder dat de keurmeester ze gezien heeft worden verkocht. De keuringsdienst in de NAK kring Ri vierengebied Delta Nederland heeft een en ander onderkend en past een strengere kontrole toe. De heer van Dis meent dat de konsumptieteler meer voor zijn recht op moet komen en de* NAK moet oppassen dat ze niet teveel een producentenorganisa tie wordt. In dit verband vindt hij dat de NAK ook met het verlichten van de Phomanormen te gemakke lijk door de bocht is gegaan. "We mogen de slechte gevallen niet veral gemeniseren maar de NAK zal toch meer aandacht moeten schenken aan de kontrole. Onze geloofwaardig heid als exportland hangt hier ook nauw mee samen". De direkteur van NAK Nederland ir. P. Oosterveld deelt ons desgevraagd naar aanleiding van de dagvaarding van de heer Sneep mee dat de NAK middels haar statuten de verant woordelijkheid zeer sterk heeft inge perkt. Alleen voor grove nalatigheid kan het instituut worden aangespro ken. De rechter moet, zo zegt hij, maar beoordelen of in het geval Sneep - waarvan hij toegeeft dat het geen fraaie partij was - sprake is van grove nalatigheid. Wat het keurings systeem betreft merkt de heer Oosterveld op dat dat de laatste 50 jaar beter is geworden. Wel worden er meer en grotere partijen gedraaid de laatste jaren. Dat er meer tussen door zou glippen dan vroeger ge looft hij niet. Wel is het zo, zegt hij, dat we met een natuurlijk produkt werken en dat er altijd wel een slech te partij tussen kan zitten. Je krijgt het nooit voor de volle honderd pro cent goed". J. WIERENGA Op woensdag 14 januari is onver wacht overleden de heer Bouw. de Maaker te Wolphaartsdijk. Boude- wijn de Maaker was een zeer beken de en geziene figuur in het wereldje van de trekpaardenfokkers. Gekleed in beige stofjas, alpinomuts op het hoofd, zweep in de hand en met felle ogen achter de brilleglazen volgde hij de verrichtingen van zijn paarden in regionale, provinciale en nationa le keuringsbanen. Hij beschikte over een ongelooflijke kennis van de trek paardenfokkerij. Op tentoonstellin gen vierde hij menige triomf. Ook in de praktijk kon men hem nog veel met paarden zien werken. Menig fo tograaf heeft hem ploegend met zijn dieren op de films vastgesteld. Hij was lid van de Koninklijke Vereni ging "Het Nederlandsche Trek paard" en bestuurslid van de Bond van Paardenfokkers. De heer de Maaker is 70 jaar geworden. Hij is zaterdag 17 januari ter aarde besteld. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13