IJspret Scherpe kantjes zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij verzekeringen zlm Goede voornemens voor het jaar 1987 Rassennummer Boeren-solidariteit Waterkeringen ;nvi7 land- en tuinbouwblad VRIJDAG 16 JANUARI 1987 75e JAARGANG NO. 3859 Het jaar 1987 is net begonnen. Velen hebben goede voor nemens uitgesproken. Ook wij van Verzekeringen ZLM zijn van plan ons beste beentje voor te zetten. Het is voor ons elke dag weer een sport om snel en efficiënt een goed stuk werk te leveren. Dienstbaar zijn aan onze leden, die wij steeds weer tevreden willen zien, dat is onze intentie. Onze leden willen wij bedanken voor de prettige wijze waarop wij met elkaar om gaan. Bijna alle premienota's voor 1987 zijn voldaan. Gefeliciteerd hiermee! Uw geld is goed belegd bij üw Onderlinge. Ook in 1987 deelt u mee in een naar onze verwachting positief re sultaat. De overheid is een reklame-kampagne begonnen om ons allen zeer nadrukkelijk te wijzen op alle ellende tengevol ge van een bovenmatig alkoholgebruik. Als verzekeraar vragen wij ons wel eens af of het toelaatbare alkoholpro- millage in het bloed voor weggebruikers niet beter op 0 promille gesteld had moeten worden. Nul promille is een voor iedereen zeer duidelijke norm. Laten wij, leden van Verzekeringen ZLM hier naar streven. Dit keer hebben wij voor u bijgesloten de krant van het Buro Voorlichting Verzekering van het Verbond van Verzekeraars. U krijgt hiermee goede en objektieve voorlichting naast alle informatie van onze mede werkers. Om onze premies blijvend laag te houden, ondanks de toenemende schade, streven wij naar nog meer efficien cy. Dit kan bereikt worden als u al uw verzekeringen bij ons onderbrengt. De maand januari is uitermate geschikt om uw verzekeringszaken weer op een rij te zetten. Vraag daarbij zonodig advies aan ons. Een goed voorne men dat door één telefoontje simpel gerealiseerd kan worden. Bovendien betekent dit in de meeste gevallen minder premie betalen. Wij noemen dat 'Verstandig Verzekeren'. H. Doeleman, direkteur De plotseling ingevallen koude schept naast allerlei ongemakken ook volop gelegenheid tot winters ver tier. Al vanaf begin deze week is er geschaatst op ondergelopen weilanden, ijsbanen, slootjes, stadsgrach ten e.d. De snijdende overwegend noordoosten wind zorgt daarbij dat je om warm te worden wel eerst een paar baantjes geschaatst moet hebben. Op meer in de luwte gelegen plekjes, zoals hierboven, is de wind en dus de kou overigens beduidend minder dan in open gebieden. Wij maken de lezers er op attent dat de volgende week aan het ZLM-blad weer het traditionele rassen- en gewassennummer zal worden toegevoegd in de gebrui kelijke vorm van een extra editie. De discussie over de sanering van het nationale- en internationale landbouwbeleid is op dit moment na tuurlijk gespreksonderwerp nummer 1 op vele verga deringen. Soms lijkt het er wel eens op of het voortbe staan van de gehele land- en tuinbouw van Brussel en/of Den Haag afhangt. Zo gek is het gelukkig nog niet alhoewel dat per sektor en per bedrijf kan ver schillen. Eén van de sektoren die zonder meer het slachtoffer dreigt te worden van Brussel is de rood- vleesmesterij. De verlaging van de interventieprijs komt de mesters op gemiddeld zo'n f 400, per stier te staan. Voor een hoofdberoepsbedrijf praten we dan al gauw over een inkomensderving van ver over de ton. Veel mesters zien het absoluut niet meer zit ten, ook al omdat er door de zuivelbesluiten een vloed van rundvlees op de markt komt, waardoor er de ko mende paar jaar van een marktprijs geen sprake zal zijn. Daarbij komt dat de gespecialiseerde (hoofdberoeps-)mesters ook nog eens grotendeels naast de premie van f 66,— per dier pakken omdat ze over het algemeen belangrijk meer dan 50 dieren hebben. Binnen de sektor wordt over deze premie cy nisch opgemerkt dat daardoor vooral de melkveehou ders gestimuleerd worden om vrijkomende stalruimte op te vullen met meststieren Omdat de roodvleesmesterij in ons werkgebied be paald niet onbelangrijk is hebben wij als ZLM via een brief landelijk aangedrongen op bijzondere aandacht voor de aktuele problematiek in deze sektor. Ook voor de akkerbouw is het een bijzonder slechte zaak een potentiële neventak de mist te zien ingaan. Overigens is de problematiek in de roodvleesmesterij (opnieuw) een duidelijk voorbeeld van een situatie waardoor groepen boeren min of meer tegen elkaar worden opgezet omdat maatregelen in de ene sektor nadelige gevolgen hebben voor één of meer andere sektoren. Dit is enerzijds een gevolg van de steeds verder gaande specialisatie in de land- en tuinbouw maar wordt anderzijds ook in de hand gewerkt door het tot nu toe gevoerde landbouwbeleid. De land- en tuinbouw is niet - en zeker niet op dit moment - ge baat bij het aanscherpen van belangentegenstellin gen. Juist nu is boerensolidariteit een eerste voor waarde om de problemen het hoofd te bieden. In dit verband dient ook de onderlinge samenwerking tus sen de landbouworganisaties te worden versterkt en uitgebouwd. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de land bouwbladen, de voorlichting en bepaalde uitvoe ringsmaatregelen zoals bijvoorbeeld de mestwetge ving. Landbouworganisaties zijn immers slechts een middel (geen doel) en dienen zich daarom aan te pas sen aan de eisen van de tijd. Tenslotte gaat het om het welzijn van boer en tuinder in de ruimste zin - nu en in de toekomst. Ook buiten het direkte landbouwbeleid dreigen er fi nanciële aderlatingen voor de individuele bedrijven. In het kader van de opstelling van de wet op de waterke ringen is er diskussie ontstaan over de bijdrage van het rijk in de onderhoudskosten van de waterkerin gen. De minister van Verkeer en Waterstaat wil deze bijdrage uit bezuinigingsoverwegingen maar liefst hal veren. De ontbrekende gelden moeten naar de me ning van de minister dan opgebracht worden door de grondeigenaren in de waterschappen langs de kust en de rivieren d.w.z. grotendeels door de landbouw, dus met name ook in het Zuidwesten. Uitgerekend is dat één en ander een lastenbezwaring van f 11,— a f 12,- per ha./per jaar is. Het zal duidelijk zijn dat we ons ook als ZLM tegen dit plan verzetten. Het is wer kelijk van de gekke om een beperkte groep op te laten draaien voor de veiligheid van vrijwel het hele land. Vanuit de ZLM hebben we daarom hier tegen via het Landbouwschap protest aangetekend. Ik neem aan met instemming van de achterban. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1