cfc. Sneeuwland ZLM-voorzitter H.C. van der Maas: "Gedetailleerde regeling frustreert belangenbehartiging" Zvoö f zuidelijke landbouw maatschappij Slachtplaatsen voldoen niet aan WVC-eisen In Midden- en Noord-Zeeland geen noodslachtingen meer mogelijk Mestproblematiek VERVOLG PAG. 10 m land- en tuinbouwblad VRIJDAG 9 JANUARI 1987 75e JAARGANG NO. 3858 jj .r^ V -v., - 'V v*-*>- Schapen in de sneeuw, een beeld dat we deze winter nog maar zelden hebben kunnen zien. Dit in tegenstel ling tot vorige winter. Overigens is niet iec een altijd even blij met een flink pak sneeuw, vooral de wegge bruikers niet. Sneeuw betekend in ieder geval feest voor de kinderen en mits in beperkte mate kunnen de schapen hun kostje nog wel bij elkaar scharrelen. In zijn openingswoord bij de eerste vergadering van het hoofdbestuur in het nieuwe jaar, op maandag 5 ja nuari jl. in het Landbouwhuis te Goes heeft de nieuwe algemeen voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, zich kritisch uitgelaten over het feit dat de land- en tuinbouw méér en méér, en in een steeds sneller tempo te maken krijgt met gedetailleerde re gelgeving: "Die veelheid van regelgeving en de over wegend negatieve politieke besluiten, worden door ons met de nodige frustratie ervaren en dat is een niet onbelangrijke handicap bij onze belangenbehar tiging". Dat geldt ook voor de wat hij noemde "nieuw- realistische" benadering van de land- en tuinbouw door overheid en samenleving. Een benadering die volgens de heer Van der Maas méér gericht is op de overbodigheid en de ondergeschiktheid, dan op de noodzaak en de prioriteit van de landbouwproduktie. Hoewel de realiteit gebiedt tot een zeker begrip voor de veranderde houding van maatschappij t.o.v. de landbouw zijn er daaraan grenzen die niet overschre den mogen worden. De ZLM-voorzitter zei in dit verband in principe posi tief te staan tegenover een geleidelijke structurele aanpassing van de land- en tuinbouw aan economi sche wetmatigheden maar zich hartgrondig uit te spreken tegen het willens en wetens hanteren van het instrument van een keiharde landbouwcrisis. Derhal ve mag gemakshalve niet geopteerd worden voor een volledige liberalisatie van het landbouwbeleid. Eerder in zijn openingswoord sprak de heer Van der Maas zijn wensen uit voor het nieuwe jaar. Hij wenste allen een gelukkig en voorspoedig 1987, zowel privé als zake lijk, thuis en in het werk. Voor wat betreft het functio neren van het ZLM-bestuur, zei hij te vertrouwen op de totale ZLM-organisatie. Op continuïteit van de goe de onderlinge verhoudingen, die binnen de ZLM- organisatie traditioneel gegrondvest zijn op inzet en werkkracht, op nuchterheid en objectiviteit en vooral ook op saamhorigheid!" Eigenschappen die onontbeerlijk zijn om datgenen waarvoor wij staan, zo goed mogelijk te kunnen blij ven doen: Dat is de dienstverlenende belangenbehar tiging van en voor de boeren en tuinders in ons werk gebied. Aldus de ZLM-voorzitter dien in zijn nieuwe functie een uitdrukkelijk beroep deed op allen om "Door te gaan", zoals we dat tot nu toe gewoon wa ren. Met open vizier en eendrachtig! "Het ZLM-schip gaat door en moet verder! Ik hecht eraan om ook per soonlijk nog eens voluit mijn vertrouwen in de kwali teit van zowel schip als bemanning uit te spreken. Zelf zal ik trachten - in mijn nieuwe verantwoordelijk heid - zo goed mogelijk, en zover binnen mijn vermo gen ligt, uw vertrouwen waar te maken in de komen de tijd". De algemeen voorzitter heette vervolgens speciaal welkom: Mevrouw R. Crezee-Dam uit Lage Zwaluw als opvolgster van Mevrouw Donken, na mens de agrarische commissie van de Bond van Plat telandsvrouwen in Noord-Brabant en de heer F.A. Dees uit Wissenkerke als afgevaardigd hoofd bestuurslid en kringvoorzitter namens de kring Noord- Beveland. Hij sprak de hoop uit dat beiden spoedig hun "draai" kunnen vinden in het hoofdbestuur. De heren J. Geluk en C. Hamelink wenste hij succes en energie toe bij het vervullen van het voorzitter schap van resp. de commissie akker- en tuinbouw van de ZLM. Formeel kunnen er sinds 1 januari van dit jaar geen noodslachtingen meer plaats vinden in Midden- en Noord-Zeeland. Dit hangt samen met het feit dat de noodslachtplaatsen niet voldoen aan de eisen die het Mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Kuituur per die datum aan deze inrichtingen stelt. Wil aan de nieuwe eisen worden voldaan dan zal in alle noodslachtplaatsen aanzienlijke geïnvesteerd moeten worden. De gemeentelijke slachtplaatsen in Middelburg en Krui- ningen doen dit niet en zijn inmiddels gesloten. De be heerders van de noodslachtplaatsen in Zierikzee en Poortvliet beraden zich nog op de nieuwe situatie. Ze voldoen in ieder geval ook nog niet aan de nieuwe eisen en daarom weigert de Rijksdienst voor de keuring van Vlees hier keuringen uit te komen voeren. Dit betekent dat ook geen noodslachtingen plaats kunnen vinden op Schouwen-Duiveland en Tholen. Alleen in het Zeeuws- Vlaamse Vogelwaarde worden ten behoeve van noodslachtingen nog keuringen verricht. Overigens vol doet ook deze slachtplaats niet aan de nieuwste eisen en is hier een nadere aanpassing noodzakelijk wil deze plaats open blijven. De direkteur van het RVV distrikt in Zuid-Holland en Zeeland, mr.drs. C.J.H. Scheuerman onderschrijft dat zijn dienst momenteel geen keuringen bij noodslachtin gen mag verrichten in Midden- en Noord-Zeeland. Hij geeft toe dat dit zeker erg vervelend is. Voor boeren en partikulieren die een ziek dier willen laten slachten bete kent dit ekstra kosten omdat men het dier over veel gro ter afstand in Brielle of in Roosendaal ter keuring en slachting aan moet bieden. Overigens verwacht hij dat de noodslachtplaatsen in Zierikzee, Poortvliet en Vogel waarde met een meer of minder ingrijpende verbouwing toch vrij snel weer in bedrijf moeten kunnen worden genomen. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap te Goes heeft zich er inmiddels voor ingezet om in ieder geval op z'n minst een of twee noodslachtplaatsen veilig te stellen. Een daartoe tot.de provincie gericht verzoek om subsidie is afgewezen. De provincie meent dat dit een zaak is voor de gemeenten. De Raad heeft zich deze week daarom in een brief tot de Vereniging van Zeeuwse gemeenten en tot alle gemeentebesturen gewend met het verzoek om in het algemeen belang een financiële ondersteuning te ver lenen om zo het voortbestaan van enige noodslachtplaat sen mogelijk te maken. Inmiddels heeft zich in het nieuwe jaar in Zerikzee reeds een geval van noodslachting voorgedaan waarbij de RVV weigerde te keuren. Het paard moest later dood naar de destruktor worden afgevoerd. Wethouder L. v. Gastel van Zierikzee betreurt deze gang van zaken. Hij hoopt dat de noodslachtplaats in Zierikzee snel weer ge opend kan worden want thans is het goedkoper om een ernstig ziek of gewond dier dood te laten gaan en dat is een trieste zaak. Bovendien vreest hij dat zich meer ge vallen van illegaal slachten voor zouden kunnen doen en dat is niet bevorderlijk voor de volksgezondheid. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft bezwaar tegen het feit dat het Verplaatsingsbesluit Meststoffenwet het tijdelijk praktisch onmogelijk maakt om bedrijven te splitsen en/of te verplaatsen. Mestneutrale en ze ker mestproblematiekverlichtende bedrijfssplitsingen en verplaatsingen moet steeds mogelijk blijven. Bo vendien zou de melkveehouderij vrijgesteld moeten worden van het splitsings- en verplaatsingsverbod omdat deze sektor relatief weinig bijdraagt aan het mestoverschotprobleem. Het hoofdbestuur kwam tot deze konklusie na een uitvoerige discussie over de per 1 januari jl. in werking getreden Meststoffenwet. De bepaling in het ontwerp-besluit Meststoffenwet dat bij ontbinding van een pachtovereenkomst pach ter en verpachter samen kunnen overeenkomen op wie van beide de referentiehoeveelheid over zal gaan, vraagt om een nadere studie. Dat geldt trouwens ook voor de quoteringen bij melk en bieten. De commissie grondgebruik van de ZLM zal zich hier in eerste in stantie mee bezig houden. Het hoofdbestuur meent voorts dat in het ontwerp-besluit dierlijke meststoffen ook de cultivator opgenomen dient te worden als een geëigende wijze om mest onder te werken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1