Nieuw AM-beleid betekent voor bedrijfsleven ingrijpende omschakeling Makkelijk het werk verricht in 1986 Afwachtende houding voorbij Verschuiving Grondontsmetting Besmettingsnivo Voorstellen Opsporing Bemonstering Kontrole Gerichte kontrole van diverse maatregelen Ingrijpend In het "land van de kring AXEL" is het deze tijd van het jaar rustig. Ie dereen gebruikt deze donkere dagen zo op zijn eigen manier. De een slaapt eens lekker uit, immers zo vroeg op, wat loop je te doen. De ander zoekt zijn paperassen eens uit of bij elkaar, terwijl de veehouders dan ook nog even de vragen invullen voor hun toekomstige mestreferentie. En weer een ander gaat de traktoren en mechanisatieshows bezoeken, die aan het eind van het jaar, traditioneel, veelvuldig gehouden worden. Maar bezoeken is toch weer wat anders dan investeren, want bij de huidige prij zen van onze produkten is de animo daar niet zo groot voor. De handel zal dat zeker zo ervaren. En met zijn al len kijken we dan toch dezer dagen eens terug op het afgelopen jaar. Wat heeft dit jaar voor ieder persoonlijk Aardappelmoeheid wordt wereld wijd gezien als een gevaarlijke qua rantaineziekte. Regelmatig zijn er moeilijkheden bij de eksport van aardappelen, bloembollen, boom kwekerijgewassen en ander mate riaal waarmee grond verspreid kan worden. Een EG-richtlijn verbiedt de teelt van pootaardappelen en voortkwekingsmateriaal op besmet te grond dan ook. Vastgesteld moet worden, dat bij de huidige intensiteit en opzet van de teelt, het besmettingsnivo in veel teeltgebieden sterk toeneemt. Daar door verschuift in de bestrijding het aksent steeds meer van preventie naar kuratieve maatregelen. Daarbij moet voorts vastgesteld worden, dat verplichte grondontsmetting als be langrijk onderdeel van het preventie beleid niet aan zijn doel beant woordt. Grondontsmetting begint bovendien een milieugevaar te vormen. Sporen van één van de toegelaten ontsmet tingsmiddelen zijn in het grondwater aangetroffen. Doelstelling van het beleid dient te zijn het laag houden, c.q. omlaag brengen, van het besmettingsnivo (niet aantoonbare besmetting dient zich niet te ontwikkelen tot een aan toonbaar nivo). Deze doelstelling zal bereikt moeten worden door ruimer gebruik van re sistente rassen. Daardoor wordt grondontsmetting overbodig en derhalve ekonomisch onaantrekkelijk. In eerste instantie kan dan ook de verplichte grond ontsmetting, die in bepaalde teelt schema's is voorgeschreven, ver dwijnen. Op iets langere termijn kan dan ook de toelating van de ont smettingsmiddelen opnieuw afgewo gen worden. gebracht. De één heeft leed ervaren en een ander heeft vreugde gekend. Dit is geen nieuws, dit is nu éénmaal zo in deze wereld. Landbouwkundig ge zien kunnen we terugzien op een jaar met toch weinig problemen. 1986 was een droge zomer maar echt katastro- fale problemen zijn er toch niet veel geweest. Een droog jaar valt bijna al tijd mee. De oogst viel mee, droog- kosten liepen niet hoog op, en op korte tijd kon veel werk worden ver zet met weinig breuk of slijtage aan de machines. En toen viel er regen, de prijzen van aardappelen kelderden dramatisch. En ook hier waren erbij het rooien weinig problemen, on danks het toch eigenlijk weieens on verantwoord late tijdstip in het seizoen. Dank zij het mooie najaar, ook een soms bijzonder hoog suiker gehalte in de bieten. Vorst hadden we niet zodat geen enkele hoop moest Het akseptabele besmettingsnivo verschilt per teelt. Fabrieksaardap pelen, konsumptie-aardappelen en voortkwekingsmateriaal stellen ver schillende eisen. Bij fabrieksaardap pelen kan bij een 1 op 2 teelt met om en om werkelijk resistente rassen, de besmetting op een akseptabel nivo worden gehouden, waarbij geleide lijk aan geen grondontsmetting meer nodig is. Bij voortkwekingsmateriaal mag geen aantoonbare besmetting aan wezig zijn. Op basis van het voorafgaande wordt het volgende voorgesteld: a. In bepaalde gebieden waarin de aardappelteelt onbelangrijk is en an dere kwetsbare teelten belangrijk zijn (bollenstreek, enkele boomteelt centra) geldt thans reeds, om der wille van produktie en afzet van voortkwekingsmateriaal, de meest vergaande preventieve maatregel, nl. een teeltverbod van aardappelen en tomaten. Deze maatregel funktio- neert bevredigend en kan derhalve gehandhaafd blijven. b. Voor het overige deel van het land wordt in het kader van de preventie het gebruik van resistente rassen geïntensiveerd. Met uitzondering van de Veenkolo niën wordt de 1 op 2 teelt afgeschaft. In het algemeen leidt dat tot een te hoog besmettingsnivo. Toegestaan worden 1 op 3 teelt met afwisselend vatbare en resistente rassen en 1 op 4 teelt met éénmaal per drie teelten een resistent ras. Bij deze teeltwijze is grondontsmet ting overbodig. c. Voor gebieden waar vnl. aardap pelen worden geteeld voor regionale verwerking (vnl. Veenkoloniën) wordt ook de 1 op 2 teelt of 2 op 4 teelt met afwisselend een resistent ras toegestaan. Met een resistent ras worden afgedekt, terwijl zelfs in on ze regio veel percelen helemaal niet in de hoop gekomen zijn, maar recht streeks van het land van achter de rooier zijn afgevoerd naar de fabriek, zelfs nog in de laatste week van de campagne. En zo gaan we dan de drempel over naar het jaar 1987. Volgens de ver wachtingen van de verschillende "voormannen" en politici voor de agrariër geen gemakkelijk jaar te weeg. Zoals het er nu naar uitziet zul len we met zijn allen een stapje terug moeten doen. Voor de gegarandeer de produkten lijkt dit onvermijdelijk. Maar voor de vrije produkten is dit moeilijk te voorspellen. Om in de pas te kunnen blijven lopen is het zaak op te letten om de mogelijkheden van het ondernemersvak goed in de vingers te houden. Wat dat betreft is het goed, dat er in onze kring veel animo bestaat om de kursus "Rekenen voor beslissen" bij te wonen. Ook het oerwoud van regels en wet ten wordt er in 1987 niet doorzichti ger op. Integendeel zelfs mestreferentie, mestboekhouding en suikerbietenreferentie zijn nieuwe be grippen die weer wat toevoegen aan de wirwar van regels, waar dit land zo rijk aan is. Maar laten we het jaar niet al te pes simistisch beginnen. Wanneer U dit leest is het nieuwe jaar reeds begonnen en daarom een pracht gelegenheid om de lezers van deze ru briek langs deze weg een gelukkig en voorspoedig 1987 toe te wensen, een goed boeren jaar met de hoop dat we volgend jaar kunnen zeggen dat óók 1987 toch nog weer is meegevallen. mm Het ontsmetten van de grond tegen aardappelmoeheid zal steeds minder toegepast gaan worden wordt hier een ras met maksimale re sistentie bedoeld. Geleidelijk aan wordt dan een situatie bereikt waar bij het besmettingsnivo akseptabel blijft voor de teelt van fabrieksaard appelen. d. Voor percelen die ondanks de pre ventieve maatregelen besmet raken, gelden de volgende kuratieve maat regelen: een teeltverbod voor vatba re aardappelrassen en voortkwe- De PD schat dat de gehele operatie in 1992 totaal ca. ƒ9.300.000,— gaat kosten. Daarvan zou het Rijk dan ƒ6.500.000,voor zijn rekening ne men en het bedrijfsleven ƒ2.800.000,—. Mede-financiering van het be drijfsleven dient plaats te vinden met ingang van de bemonstering die na het aardappelgewas in 1987 plaatsheeft. Tot nu toe is de mede-financiering beperkt tot een bijdrage van ca. ƒ400.000,— ten behoeve van de kar tering. kingsmateriaal voor 12 jaar. Deze termijn kan korter worden als men resistente aardappelrassen teelt en/of door grondontsmetting. Op termijn wordt de grondontsmetting nader afgewogen in verband met ri- siko's voor het milieu. e. Naast de maatregelen ten aanzien van aardappelen en voortkwe kingsmateriaal moeten beperkingen worden opgelegd aan de teelt van wortelgewassen als witlof, wortelen Gelukkig nieuwjaar en de beste wen sen is ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND een veel gebruikte zin aan het begin van het jaar. Ook uw praktijkschrijver wenst een ieder een gezond en gelukkig 1987. Met de jaarwisseling gaan we al of niet opgewekt aan het nieuwe jaar beginnen. Afwachtend wat het ons gaat brengen. Vanuit Brussel kunnen we niet meer spreken van een afwachtende hou ding t.o.v. het zuivel en rundvleesbe leid. Het mes heeft een flink stuk van de koek afgesneden, zodat we het restant kunnen gaan verdelen. Een moeilijke opgave, want een ie der verwacht, dat hij een te klein deel krijgt in zijn of haar situatie. De landbouwministers brengen ieder nog wat kruimels mee naar hun thuisfront, voegen al of niet nog wat bij en het beleid voor de zuivel en rundvleessektor is rond. Volgens ir. A. de Zeeuw, direkteur- generaal op het ministerie, is de in komensdaling voor de Nederlandse boer door de Brusselse zuivelbeslui- ten te verwaarlozen. Een uitspraak die schrijver niet kan bevatten. Een spreekwoord zegt: Stilstand is ach teruitgang!! Alle kommentaren le zende, komt men tot de konklusie, dat de besluiten zeer verschillend worden benaderd. De zuivelin dustrie verwacht een tekort aan melk in bepaalde perioden. Het beleid zal op die tekort situaties moeten wor den aangepast, hetgeen niet tot ui ting mag komen in een verlaging van de melkprijs. De vleessektor bevindt zich in een moeilijke situatie. In 1987 zal een versnelde aanvoer plaatsvinden, ge volg van de stalbezetting per 31 de cember, die prijsverlagend zal gaan werken. Er zal pas weer van een evenwichtige situatie sprake zijn, als de uitstoot van melkvee heeft plaatsgevonden. We kunnen stellen, dat deze druk op de markt zich wel 2 jaar zal handha ven. Enkele dagen voor Kerst gaven Tholen en St. Philjpsland een win ters aanzien, hetgeen echter van kor te duur is geweest. Winter is het ook geworden voor het afsluiten van kontrakten voor de konservendoperwten De vooruitzichten zijn somber. En kele vertrouwenskommissies zijn ak koord gegaan met een prijsdaling van 7 a 10%. Een te hoge teruggang, omdat dit door opbrengstverhoging, evt. kostendaling niet kan worden goedgemaakt. Enkele hoge op brengstrassen, overwegend grovere soorten worden niet meer gezaaid. Men heeft liever de fijnere soorten hetgeen een goede zaak is, bij be houd van de financiële opbrengst. Deze prijsverlaging zal een remmen de werking hebben voor de kon- traktteelt van konservendoperwten. Velen zullen kiezen voor een rijp te oogsten gewas, al of niet voor zaai zaad, en de konserventeelt verlaten. De aflevering aan van knolselderij vindt gespreid over een langere ter mijn plaats. Diegenen, die gekon- trakteerd hebben en een goede op brengst halen komen aan een goed saldo, in tegenstelling tot de vrije knollen die op dit ogenblik praktisch onverkoopbaar zijn. We staan aan het begin van een nieuw jaar. Niet te grote verschuivingen in het bouwplan zal noodzaak zijn, want de sektoren zijn vol. Grote verande ringen hierin kunnen leiden tot mislukking. Een pas op de plaats lijkt schrijver raadzaam. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen meent dat de bestrijding van aardappelmoeheid aanpassing behoeft. Zij heeft het landbouwbedrijfsleven daartoe een aantal voorstellen gedaan die wij hieronder integraal overnemen. Het overleg over een en ander is nog gaande maar zal op korte termijn worden afgesloten. en knolselderij, waarmee grote hoe veelheden grond naar elders kunnen worden getransporteerd. Opsporing geschiedt in principe door middel van grondonderzoek. Uitgangspunt daarbij is bemonste ring na iedere teelt. Ten behoeve van op te leggen maatregelen is vooraf gaande kartering nodig. Op het uitgangspunt bemonstering na iedere teelt gelden de volgende uitzonderingen: a. In de Veenkoloniën waar een ho ger besmettingsnivo akseptabel is heeft opsporing vanuit de lucht plaats door opsporing van val- plekken. b. In gebieden waarin de teelt van aardappelen verboden is dan wel een ondergeschikte rol speelt of waar de ziektesituatie daartoe aanleiding geeft, heeft steekproefsgewijze be monstering plaats en slechts als er aanwijzingen van een verhoogd besmettingsnivo zijn heeft gerichte bemonstering plaats. De bemonstering wordt tot op heden volledig bekostigd door de overheid. Aan de kartering betaalt het be drijfsleven 50% mee. Voorgesteld wordt het bedrijfsleven thans ook mee te laten betalen voor de be monstering, vooralsnog wordt uitge gaan van 50%. De kontrole heeft plaats door AID en PD. De werkverdeling is afhanke lijk van de taak van deze direkties en wordt medebepaald door de meest efficiënte aanpak. Onderscheid kan worden gemaakt tussen: Kontrole vruchtwisselingsvoor- schriften a. In de bemonsteringsgebieden heeft een administratieve kontrole plaats op basis van de karteringsge- gevens die ten behoeve van de be monstering zijn verzameld en voorts van door de telers gemelde grond- ontsmettingen en de rasgegevens van aardappelen (vatbare c.q. re sistente rassen). Het streven is erop gericht ook de rasgegevens door de telers te laten verstrekken. Vermoedelijke overtre dingen worden ter afhandeling door gegeven aan de AID. b. In klei-akkerbouwgebieden bui ten de bemonsteringsgebieden wordt een steekproefsgewijze vruchtwisse- lingskontrole uitgevoerd van gemid deld 20% van het areaal. c. In de Veenkoloniën worden uit sluitend bedrijven gevolgd waarvan de gegevens daartoe aanleiding geven. Naast en deels tegelijk met de vruchtwisselingskontrole hebben (in het algemeen) steekproefsgewijze kontroles plaats van (o.a.): - de gemelde grondontsmettingen - teeltverboden - teelt voortkwekingsmateriaal - maatregel na valplekken De omvang van kontrolewerkzaam- heden wordt bepaald door de om vang van de daarbij betrokken teel ten, de ontwikkeling van de ziekte en de te kontroleren regelgeving. Invoering van de voorgestelde regels vergt voor het bedrijfsleven een in grijpende omschakeling. In de klei- akkerbouwgebieden zal men het ras Bintje minder kunnen telen en meer aangewezen zijn op nieuwe rassen. Dit heeft konsekwenties voor de voorziening van uitgangsmateriaal. Ook de handel en de verwerkende industrie zullen zich hierop moeten instellen. Ook in de Veenkoloniën zal het te telen sortiment wijzigen. De pootgoedteelt zal zich vanaf 1988 kunnen instellen van de grotere vraag naar pootgoed van resistente rassen. De aanpassing aan de nieuwe regels zal op de bedrijven in fasen moeten plaatshebben. Derhalve wordt voor gesteld de gewijzigde regelgeving in het teeltjaar 1994 voor het gehele land van kracht te laten zijn. Dit betekent dat, uitgaande van het 1 op 3 systeem, in 1994 alleen vatba re rassen geteeld mogen worden op grond waar in 1991 een resistent ras stond. Vrijdag 2 januari 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7