praktijk Jachtige samenleving korte wenken akkerbouw komt even tot rust Een gouden randje Koude sanering stierenmesters Samen ekstra investeren ROIMDIDG Slim zijn... Wanneer u dit leest is december al weer voorbij en daarmee ook het jaar 1986. In de tweede helft van de cember stonden de aktiviteiten zowel op onze bedrijven als wat de verga deringen betreft ook op WALCHE REN op een laag pitje. Er is dan zo met de feestdagen tijd om gas terug te nemen en het wat rustiger aan te doen. Er is wat meer gelegenheid om fami lie of bekenden te bezoeken of in ei gen kring op een bepaalde manier de dagen door te brengen - mede afhan kelijk van eigen instelling of levens overtuiging. Het lijkt wel of de laatste week van het jaar zo vanaf Kerst tot de jaarwisseling onze jachtige sa menleving even wat tot rust komt. Begin december was er echter nog genoeg vergaderdrukte. De algeme ne ledenvergadering in Goes was zeer druk bezocht. De opkomst was massaal. Vanaf deze plaats ook die genen uit onze Kring die lid van ver dienste zijn geworden van harte pro ficiat. De inleiding van ir. de Zeeuw was duidelijk zonder dat hij nu pre tendeerde de oplossing voor de over- schotproblematiek te hebben meege bracht. Hoogtepunt van de dag was toch wel toen onze scheidende alge meen voorzitter de hoge Koninklijke onderscheiding werd opgespeld. Zeer verdiend. Ik heb het gevoel dat met zijn afscheid een bepaalde pe riode van de ZLM wordt afgesloten. Zijn opvolger begint niet in een ge makkelijke tijd. We wensen hem dan ook veel sterkte en wijsheid toe. Ook de Algemene Ledenvergadering van onze Kring was druk bezocht. Wat opviel was dat vooral de jonge ren goed waren vertegenwoordigd. Wanneer U grondmonsters wilt laten nemen, geef dit dan spoedig door aan Uw monsternemer van het bedrijf slaboratorium. Hij kan dan een goede planning maken om U op tijd van dienst te zijn. Zorg er voor dat U zelf bij de monstername aan wezig bent, U kent immers Uw per celen als geen ander. Zeker als er VERSCHILLEN binnen het perceel zijn, is dit van bijzonder belang. Bedrijfsovername of ingrijpende investeringen bezorgen U veel DENKWERK. Mogelijk komt U er alléén niet helemaal uit. Uw be- drijfsvoorlichter kan U helpen door het doorpraten van de plannen. Een begroting voor Uw bedrijf geeft wel licht méér inzicht in de problema tiek. Beslissingen kunnen daardoor vaak gemakkelijker en beter gefun deerd plaatsvinden. "WIE SCHRIJFT, DIE BLIJFTis een oud gezegde dat nog steeds aktueel is. Dit geldt ook voor de vruchtwisseling en vrucht opvolging, de perceelsregistratie, be mesting alsmede gewasbescherming op Uw bedrijf. Houd dit daarom goed bij in Uw bouw boek. Is Uw boek vol, bestel dan een nieuw exemplaar bij het PAGV te Le lystad. De komende maanden worden er weer verschillende vergaderingen en bijeenkomsten gehouden. Diverse onderwerpen komen aan de orde: soms nieuwe dingen en soms meer bekende zaken, welke geaktualiseerd en nog eens op een rijtje zijn gezet. Hierover bijpraten verscherpt het in zicht en geeft VOOR 1987 EEN GOED UITZICHT. Uit het betoog van de heer Vare kamp bleek dat hij zich in korte tijd, komend vanuit een marktgerichte sektor als de tuinbouw is, heel goed in de ingewikkelde landbouwmaterie heeft ingewerkt. Toch wel interes sant om zo kort na elkaar over een zelfde onderwerp een hoge vertegen woordiger van het Ministerie en de Voorzitter van het Landbouwschap en KNLC hun gedachten hierover te horen uitspreken. In de veehouderij gaat de verzorging ook in een rustige periode gewoon door. Alhoewel de werkzaamheden zich dan beperken tot het allernood zakelijkste. Wat dit betreft is de kuilvoersnijder toch een prachtwerktuig waarmee we in staat zijn met weinig inspan ning voor bijna een week tegelijk kuilvoer binnen te rijden. Wie nog uit eigen ervaring weet dat alles met de kruiwagen en de riek moest ge beuren plus de schop om het kuil voer af te steken zal dit kunnen be amen. Het vee is nu allemaal op- gestald. Het weiland ligt er nu verla ten bij. Alleen zo hier en daar een koppel schapen die het overgebleven gras nog opeten, zodat het grasland niet te lang de winter in gaat. In december heeft het toch nogal wat geregend. Desondanks liggen de weiden er droog bij. Door de droge zomer en herfst is de doorlatendheid van de grond zeer goed. Bij een goed funktionerende drainage kan 4iet overtollige water dan ook vlot wor den afgevoerd. De inzichten over de detailontwatering van grasland zijn wat dat betreft grondig gewijzigd se dert de Herverkaveling Walcheren zo'n 30 jaar geleden toen de nood zaak van drainage van grasland nog niet zo werd ingezien. Terecht is er ook afgelopen jaar weer heel wat ge draineerd. Zeker nu de subsidie op drainage in ruilverkavelingsverband is komen te vervallen. Het nieuwe jaar is als u dit leest al weer begonnen. De kerstversiering weer opgeruimd, de kerstboom ver brand. Het vuurwerk afgestoken. Het leven van alledag is weer begon nen. Graag wens ik u allen die dit leest een gezond en gelukkig 1987 toe. Het eerste stukje in het nieuwe jaar is nog afkomstig uit het oude jaar. Op de eerste plaats voor iedereen op ZUID-BEVELAND - en daarbuiten - de beste wensen voor het nieuwe jaar. Goede voornemens zijn er weer in voldoende mate gemaakt. Als de oliebollen en al het andere wat ge zakt is kunnen we beginnen aan de vergadermaand bij uitstek: januari. Ondanks het feit dat het wat minder gaat in de landbouw is dat juist nu geen reden om weg te blijven van de vergaderingen. We zullen er met z'n allen de schouders onder moeten zetten. Samen met handel, landbouwers, voorlichting, standsorganisatie en onderzoek zullen we juist nu ekstra moeten investeren om onze positie te versterken om te blijven konkurre- ren met het buitenland. Om te blij ven konkurreren betekent niet alleen kwantiteit maar veel meer kwaliteits verbetering van onze produkten. Het is maar al te goed bekend dat in Het jaar is erg oud in de WEST HOEK als ik dit schrijf. Pril en jong zal 1987 zijn als u dit leest. Terug blikken en vooruitzien en dat in de praktijk. De praktijk in de land bouw, waar we altijd mee bezig zijn. Dan komt eerst het terugblikken naar het jaar dat geschiedenis is ge worden. Ik ben me bewust dat ik al lereerst over de zuivere akkerbouw spreek. De grassen en granen. Aard appels, bieten en uien. Het zijn de hoofdgewassen in ons gewest. Als we een beetje geluk hebben gehad met de verkoop dan is daar 'de bo terham'. De boterhajn met iets erop. Uitzonderingen zijn er altijd maar met hoge kilo-opbrengsten en rede lijke prijzen kunnen we uit de voe ten. De uien doen nog niet mee. De ziekte die de kop van de ui rot maakt speelt hier een rol. Ik denk dat het geloof in de ui, die dit jaar al tanen de was, nog verder onderuit zal gaan. De ui heeft een paar jaar lang goed geld gekost en dat is dé manier om een boer af te leren om een bepaald produkt te telen. De alternatieven die onze polders zijn binnengeslopen geven een slecht financiële resultaat. Het zijn de gro ve tuinbouwgewassen. Er staat een blok met winterwortels. Dat wordt niet eens gerooid. Laat maar staan. Het brengt de kosten van uitdoen niet op. Er ligt een hoop met knol selderij. Wordt niet weggehaald. We weten, ze zijn vorstgevoelig. Witlof en spruiten. De prijs lijkt nergens op. Dit zijn droevige zaken. Zo blijkt maar weer dat je nooit kunt schrijven de landbouw heeft een goed, de landbouw heeft een slecht jaar. Maar wel, we hebben veel zon ge had, een bui regen op z'n tijd. Een goed najaar maakt veel goed voor een heel jaar. En nu over de drempel. Wat zal het ons brengen. Een groep ganzen zijn al neergestreken. Ze zijn niet van plan vlug te vertrekken. Dus zal ei genaar of pachter geraden zijn vlug aan de bel te trekken bij de wildscha- dekommissie. Als we met alle geweld een stiltegebied moeten zijn voor de ze tweevoeters dan zal de scha be taald moeten worden. In Tilburg hebben ze een pot. Die pot moet wel verdeeld. Is hij leeg dan heb je pech gehad. Dus op tijd reageren. Wat zal 1987 ons allemaal brengen? De graszaadblokken en wintertarwe staan er goed voor. Het probleem in de landbouw heeft zich verlegd. Ja ren van zo goed en zoveel mogelijk liggen achter ons. Voor ons ligt het nieuwe jaar. Er hangen donkere wolken boven de landbouw. Die wolken heten - te veel. Te veel hiervan, te veel daarvan. Soms breekt zo'n wolkenlucht uit een. Je ziet dan een donkere wolk met een gouden rand en die zijn mooi. Ik wens iedere lezer zo'n gou den rand. het buitenland graag wat meer be taald wordt voor een kwalitatief be ter produkt. Daar zijn wij zeker toe in staat. De komende jaren zal het gemiddeld akkerbouwbedrijf in oppervlakte toenemen. Daarnaast zal het zich misschien wat meer moeten speciali seren. Iedereen zal het er mee eens zijn dat we, ondanks de overschot ten, zoveel mogelijk datgene moeten produceren waar vraag naar is. Er zal onderzocht moeten worden of we misschien in nieuwe markten met de zelfde of nieuwe produkten terecht kunnen. Dit alles overdenkend in de dagen rond Kerstmis leidt tot de konklusie dat er in de Nederlandse landbouw nog voldoende te doen is. Alleen redden we het niet, samen wel. Daarom is het o.a. goed om de vergaderingen bij te wonen. Je spreekt eens iemand en je blijft bij op teelttechnisch en bedrijfsekono- misch gebied. Daarom vanaf deze plaats: blijf niet thuis, maar tot ziens in zaal p" dorpshuis. De EEG-maatregelen ter inkrimping van de overproduktie zullen o.m. een koude sanering betekenen voor de stierenmesters. Zo formuleerden en kele stierenmesters de berichten uil Brussel. Als pleister op de wonde zal er een speciale premie gegeven wor den van ƒ65,per dier, wat neer komt op ongeveer 20 cent per kilo gram geslacht gewicht. Met hoeveel cent de prijs verlaagd wordt zal nog afwachten zijn maar wel is bekend dat ƒ65,kompensa- tie verre van toereikend zal zijn. Voor de roodvleesproducent die het in hoofdzaak van mesten moet heb ben stelt deze premie ook bijna niets voor omdat deze maatregel alleen maar geldt voor maksimaal 50 stieren. Voornamelijk 'hobbymesters' en melkveehouders die wat stieren af- mesten zullen van deze regeling het meeste profijt hebben. Het laatste gewas bij de zandakker- bouwers in WEST-BRABANT- ZUID is nu ook van het land ver dwenen. Nog niet lang want in de 2e week van december zaten er nog suikerbieten in de grond. Deze telers nemen wel een groot risi- ko want binnen 24 uur kan het weer zich van een heel andere kant laten zien. Voordelen biedt dit late rooien niet meer omdat het suikergehalte weer iets is teruggelopen en met meer tarra onder vaak ongunstigere omstandigheden gerooid wordt. Zo als bij alle andere akkerbouwgewas sen heeft 1986 ook voor topop- brengsten gezorgd bij de suiker bieten. De opbrengsten liggen gemiddeld op 55 ton per hektare met uitschieters naar 70 ton. Het suikergehalte komt gemiddeld ginnen. Zo ook met ons. Iedere winter en vooral in de maanden januari en februari hebben we het druk met verga- derbezoek. Schijnbaar snakken we naar voorlichting en hoe meer hoe'liever. Toch krijgen we soms wel eens de indruk, dat overdaad schaadt. De voorlichtingsbood- schap kan ook wel eens te vroeg op de boeren worden losgelaten. Vroeger waren proefvelden soms drie jaar achter elkaar aangelegd eer de gemiddelde resultaten in de publiciteit kwamen. Onder zoek en voorlichting gebeuren nu anders dan vroeger; vlugger en beter. Om dit alles als praktijk goed te kunnen bevatten is goed landbouwonderwijs onmisbaar. In onze jeugd leerden wij ook veel van het personeel op het ou derlijk bedrijf, maar daar is niet veel meer van over. De huidige a.s. bedrijfsopvolgers kunnen ook veel leren van de er varing van de ouders en veel ken nis opdoen op de landbouw school. Bovendien is voor hen heel belangrijk om enkele jaren in de vreemde te gaan werken. Je vak leren met de centen van een ander is nooit verkeerd. De da- op 16.6%; ruim l°7o hoger dan ande re jaren. Het hoogste saldo hebben telers die vanaf de 5e termijn zijn gaan rooien, omdat het suikergehalte tijdens de kampagne met ruim 2gestegen is. Ditzelfde is het geval met de wortel opbrengst. Op sommige percelen is de wortelop brengst vanaf half september tot eind november met 20.000 kg per ha toegenomen. Perspulp is deze kam pagne zeer moeizaam afgezet. Vaak bleven handelaren in gebreke met het afnemen van deze pulp. Naar pulpbrok is tegen de verwach ting in redelijk vraag. In vergelijking met andere jaren zal het financiële plaatje van afgelopen kampagne niet veel verschillen. Tegenover een lagere prijs staat een hoger suikergehalte en een aanmer kelijk hogere wortelopbrengst. Het loof heeft nu bijna overal be stemming groenbemester gekregen, zodat bietenloofkuilen nu ook op de zandgronden praktisch tot het verle den hoort. De meeste agrarische bedrijven zit ten weer goed in de kalenders en zak agenda's voor 1987. Soms ziet het er naar uit dat bedrij ven die het van land- en tuinbouw moeten hebben ernaar streven een nog mooiere kalender te geven dan hun konkurrent. Jammer dat te weinig van deze be drijven op het idee komen om een voorspoedig 1987 te wensen met an dere relatiegeschenken. Met het ge volg dat de meeste kalenders bestem ming openhaard of oud papier sta pel krijgen in plaats van een opval lend plekje aan de muur. De prak tijkschrijver voor West-Brabant- Zuid wenst u allen een voorspoedig 1987. vraag; wat gaat het mij kosten en wat brengt het op? De melk-, suiker- en graanprijzen zullen in de toekomst meer door de markt, dus door vraag en aanbod wor den bepaald. Een andere kreet is marktgericht blijven boeren, maar dan ook weer de vraag wat brengt het op? Als kleine boer hebben we niet veel keus meer. Een gezinsbedrijf is al gauw een klein bedrijf om dat er dikwijls twee gezinnen van moeten leven. Wat 40 jaar ge leden nog een groot bedrijf werd genoemd, is nu omdat het op een grote markt moet opereren ook een klein bedrijf geworden. Er is niemand die het weet en daarom moet de huidige boer slim zijn. Slim zijn om de weg te weten in een wereld van regelingen, toe wijzigingen en alles wat dies meer zij. En slimmer dan zijn buur man, want dat maakt nog meer tevreden. De langste nacht hebben we weer achter de rug. Het nieuwe jaar is weer in aantocht, reden waarom wij u in alles een gelukkig en voorspoedig 1987 toewensen voor zowel in gezin als in bedrijf: 'De wijze is zelden slim'. December is een fijne maand voor de boeren. Van heel het be drijf straalt dan een bepaalde rust uit. Gelukkig is er een maand waar je moet stilstaan voor je verder gaat. December maakt dan het beste wakker in de mens; beter doen en opnieuw be- gen die ons gelukkig maken, ma ken ons wijs. Bij de invulling van ons bouw plan zitten we met het probleem, dat als het ene gewas inkrimpt, dat dan een ander gewas uit breidt. 'Laat de prijs maar zak ken': is weer een andere gedach te. Waar moeten we voor kiezen: kwoteren of prijsverlagen? Bij meer intensief boeren rijst de 6 Vrijdag 2 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6