Landbouwschap tot Braks: Kompenseer korting op kwota Ammoniakneerslag dreigt via Hinderwet uitbreiding agrarische bedrijven in Noord-Brabant te blokkeren Maandelijks gesprek Ministerie Landbouwschap Gewestelijke Raad ongerust: NCB tevreden met Brusselse maatregelen produktiebeperking Het Landbouwschap heeft bij minister Braks van Landbouw sterk aangedrongen op een nationale kompensatie voor de ekstra produk- tiekorting voor melk die de landbouwministers van de Europese Ge meenschap hebben afgesproken. In het maandelijkse gesprek met de minister zei voorzitter Varekamp van het schap te vrezen dat Neder landse boeren anders in een nadelige positie komen ten opzichte van andere lidstaten. Volgens de besluiten van de landbouwministers hebben lidstaten de ruimte de boeren in 1987/1988 voor een deel van de korting een aan vullende nationale kompensatie te geven van vijf cent per liter. Mi nister Braks wil wel over een Nederlandse kompensatie spreken maar geeft het Landbouwschap weinig hoop: 'De budgettaire middelen zijn uiterst beperkt'. De minister deelt de zorg van het Landbouwschap over de uitstraling van de maatregelen voor de zuivel naar andere sektoren. De premie in het socio-strukturele beleid voor het overschakelen naar sektoren zonder overschot leidt tot ekstra problemen voor de overige produkten, aldus Varekamp tijdens deze eerste ge- dachtenwisseling met de minister over de besluiten in Brussel. Braks beaamde dat hij geen sektor kent zonder marktverzadiging. Hij zei be nieuwd te zijn waar de Europese Kommissie de grens zal trekken. Zuivelprijzen Het Landbouwschap bestreed de uit lating van de minister dat de boeren er niet wezenlijk op achteruitgaan wanneer de zuivelprijzen, zoals ver wacht, ongeveer gelijk blijven. Vare kamp wees erop dat de produktie omlaag gaat terwijl de vaste kosten doorlopen. Minister Braks is te opti mistisch over de plannen van de landbouwministers om de zuivel- voorraden op te ruimen, vindt het Landbouwschap verder. Het betwij felt of hiervoor genoeg geld is. Onduidelijk is nog, zei minister Braks desgevraagd, of de boer die straks enerzijds kompensatie krijgt voor een deel van de minder gepro duceerde melk en anderzijds super heffing moet betalen voor teveel ge produceerde melk, deze bedragen kan verrekenen. Hierover zullen de landbouwministers nog spreken. Wel werd duidelijk dat de verhoging van de vergoeding bij de opkoopre geling geldt met terugwerkende kracht. Voorzitter Varekamp herhaalde het standpunt van het Landbouwschap over de zuivelbesluiten van de land bouwministers in Brussel: de ekstra korting op de melkkwota is te fors en te abrupt, de opschorting van de interventie voor melkpoeder leidt tot marktverstoring en de toewijzing van de melkkwota via de fabrieken, het zogenaamde B-systeem, is ten onrechte in stand gehouden. De kwotumkorting geldt volgens het Landbouwschap terecht voor alle lidstaten. In het gesprek met de bewindsman heeft het Landbouwschap aangege ven fel gekant te zijn tegen een rena tionalisatie binnen de Europese Ge meenschap als gevolg van nationale kompenserende maatregelen. Nu hier toch toe is besloten, moeten de Nederlandse boeren ervan kunnen profiteren, zo vindt het Landbouw schap dat overigens met gemengde gevoelens opnieuw gekompliceerde regelingen voor Europa tot stand ziet komen. Minister Braks maakte desgevraagd bekend dat het aantal ambtenaren op zijn departement zal afnemen. Dat gebeurt zowel door afslanking van het ministerie als door privatise ring van delen van Staatsbosbeheer, Rijksvoorlichtingsdienst en het Voedselvoorzieningsin- en ver- koopburo. Sinds de wijziging van de Hinderwet in 1981 kan bij de vergunningverle ning rekening gehouden worden met de cumulatie van hinder van meerde re agrarische bedrijven en met de mogelijke aantasting van natuurwe tenschappelijke, landschappelijke, rekreatieve en ekologische waarden. Sinds augustus 1986 betrekt de Regi onaal Inspekteur voor de Milieuhy giëne in Noord-Brabant bij zijn ad visering inzake aanvragen voor een hinderwetvergunning, gelegen bin nen een zone van 500 meter uit bos- en natuurgebied een rapport inzake ammoniakneerslag uit de veehoude rij van het Instituut voor Meteorolo gie en Oceanografie van de Rijksuni versiteit Utrecht. Als norm bij nieu we bedrijven hanteert de Inspekteur de streefwaarde uit het Indikatief Meerjarenprogramma Lucht voor het jaar 2000, te weten 1.300 Mol NHx/ha/jaar; bij uitbreiding van bestaande bedrijven bedraagt deze norm 2.000 Mol. Uit het I.M.O.U.- rapport blijkt dat de achtergrondde positie van ammoniak in een groot aantal gemeenten in Midden- en Oost-Brabant de norm van 2.000 Mol NHx/ha/jaar dicht benadert dan wel overschrijdt, waardoor het niet denkbeeldig is dat in de toe komst veel vergunningen voor uit breidingen Van agrarische bedrijven zullen worden geweigerd. De Ge westelijke Raad van het Landbouw schap voor Noord-Brabant die 17 december jl. bijeenkwam, heeft besloten deze problematiek onder de aandacht van het Landbouwschap Den Haag te brengen en op provinci aal nivo in te brengen in het overleg met de Regionaal Inspekteur Milieu hygiëne. Bestrijding knolcyperus Het Regionaal Overlegorgaan Knol cyperus heeft aan de Gewestelijke Raad de aanbeveling gedaan om het teeltverbod op met knolcyperus besmette percelen uit te breiden tot alle gewassen met uitzondering van grasland, met een ontheffingsmoge lijkheid indien een aktief bestrij- dingsplan wordt uitgevoerd. De Ge westelijke Raad heeft besloten om deze ideeën voor te leggen aan het Landbouwschap Den Haag. Tevens zal daarbij het verzoek worden ge daan om te bevorderen dat de beno digde financiële middelen beschik baar komen om het bestrijdingsplan knolcyperus ook in 1987 te kunnen kontinueren. Mestproblematiek Op 1 januari 1987 is de Interimwet Varkens- en Pluimveehouderijen ko men te vervallen. Op dat moment zijn de onderdelen van de Meststof fenwet, die uitbreiding, nieuwvesti- ging en verplaatsing van de veehou derijbedrijven regelen, in werking getreden. Een aantal andere uitvoe ringsbesluiten, zoals ten aanzie van de normering van het gebruik van dierlijke mest en het tijdstip van uit rijden op grond van de Wet op de Bodembescherming zal niet .eerder dan op 1 april 1987 in werking tre den. Vanwege deze omstandigheden hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant besloten om de pro vinciale verordening ook in 1987 van kracht te laten zijn. Als gevolg daar van zullen in 1987 de provinciale normen van kracht zijn en zullen de agrariërs met een mestoverschot op hun bedrijf gekonfronteerd worden met twee mestboekhoudingen. De provinciale norm in 1987 is voor rundvee- en kalvermest gehand haafd op 250 kg P205 per ha; voor pluimvee- en varkensmest is deze norm verlaagd van 450 naar 400 kg P205 per ha. Faunabeheer Uit de jaarverslagen 1984 en 1985 van de Wildschadekommissie voor Noord-Brabant blijkt dat de wildstand in Noord-Brabant redelijk tot goed is en dat van veel wildsoorten de aantallen toenemen. Het aantal meldingen van wildscha- de is de laatste jaren duidelijk toege nomen. Omdat er geen dan slechts zeer globale gegevens bekend zijn over de aard en omvang van de wild- schade, behoudens de gevallen die behandeld worden in de Wildscha dekommissie, is in de vergadering van het provinciaal overleg faunabe heer gevraagd om de meldingen te registreren. Veel schade door kraaien en roeken In het boomkwekerijgebied Zundert is een inventarisatie naar schade door kraaien en roeken verricht op een 30-tal bedrijven. Daarbij is ge bleken dat op nagenoeg alle bezoch te boomkwekerijbedrijven door kraaien schade wordt toegebracht in boomkwekerijgewassen, ondanks het feit dat vrijwel alle boomkwe kers gebruik maken van één of meer middelen om de kraaienschade te be perken. In het merendeel van de ge vallen is de opbrengstderving zoda nig hoog, dat sprake is van ontoe laatbare schade. Besloten is om in overleg met vertegenwoordigers van de boomkwekers, de jagers en het Konsulentschap N.M.F. tot een zo effektief mogelijke bestrijding van de kraaien en roeken te komen. Landbouwveiligheid In overleg met de Arbeidsinspektie, de Rijkspolitie, Interpolis en een aantal N.C.B.-afdelingen zijn in de gemeenten Gemert, Boekei en Bakel avond- en middagbijeenkomsten be legd met als thema de veiligheid op de weg en de veiligheid in en om de boerderij. In het Land van Heusden en Altena is in overleg met de kring CBTB een gezinsavond georganiseerd met dit thema. Aan de lagere, middelbare en hogere agrarische scholen in Noord-Brabant is een pakket voorlichtingsmateriaal be treffende veiligeheid, gezondheid en welzijn verstrekt. Overleg met de Brabantse leidingleggers Met vertegenwoordigers van de Sa menwerkende regionale bedrijven en instellingen is overleg geweest over de vergoedingsnormen 1987 voor de aanleg van leidingen in landbouw gronden. Dit overleg heeft er toe ge leid dat er over het vergoedingen pakket 1987 volledig overeenstem ming is bereikt. Bestemmingsplannen - In het kader van het vooroverleg met de PPD en gemeenten is ontvan gen het bestemmingsplan 'Buitenge bied' van de gemeente Grave. - Overleg inzake het opstellen van Koninklijke onderscheiding voor drs. G. van den Berg De- heer W.J. Lokhorst (I), voorzitter van het bestuur van Cebeco- Handelsraad, feliciteert als eerste de heer Van den Berg Hei heeft Hare Majesteit de Konin gin behaagd drs. G. van den Berg, scheidend president-direkteur van Cebeco-Handelsraad, te benoemen tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Op 19 maart 1981 was de heer Van den Berg reeds benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. De versierselen behorende bij de benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werden hem tijdens de algemene vergadering van Cebeco-Handelsraad op 18 de cember 1986 uitgereikt door mr. G.J. van Dinter, sekretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visserij. Het hoofdbestuur van de NCB toont zich tevreden met het feit dat er maatregelen worden genomen om de produktie te beperken. De noodzaak daarvan wordt ingezien. Bij het na tionaal uitwerken van maatregelen zal echter ekstra aandacht moeten worden besteed aan de kleine en zwakke bedrijven. De NCB vreest dat de maatregelen om de produktie een bestemmingsplan voor het bui tengebied is geopend met de gemeen te Hooge en Lage Zwaluwe. - Tegen de herzieningen van het bestemmingsplan 'Buitengebied' van de gemeente Son en Breugel en tegen het bestemmingsplan 'Buiten gebied' van de gemeente Dinteloord en Prinsenland zijn bezwaren inge diend bij de gemeenteraad. - Tegen het vastgestelde bestem mingsplan 'Buitengebied' van de ge meente Boxmeer zijn bezwaren inge diend bij Gedeputeerde Staten. - Bij Gedeputeerde Statep zijn even eens bezwaren ingediend tegen het uitwerkingsplan 'Markiezaat' van het streekplan West-Brabant. Waterzaken De Minister van VROM heeft de Waterleidingmij. Oost-Brabant ver gunning verleend voor het onttrek ken van 1 miljoen m3 water per jaar aan de bodem te Luyksgestel. De Gewestelijke Raad heeft besloten in beroep te gaan tegen deze beslissing bij de Kroon. Gewestelijke Raad Noord Brabant bezorgd over stiltegebieden Het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant heeft in het ka der van de inspraak aan de Ge westelijke Raad van het Land bouwschap ontwerpen toegezon den van het intentieprogramma Stiltegebieden, het uitwer kingsplan Stiltegebieden en de verordening Stiltegebieden. Hoe wel uit de ontwerpen de bedoe ling blijkt om de eksploitatie van de bestaande agrarische bedrij ven en het bestaand agrarisch ge bruik niet te belemmeren heeft de Gewestelijke Raad grote zorg dat het fenomeen stiltegebied op an dere nivo's zal worden aangegre pen om ekstra eisen te stellen, b.v. bij de toepassing van de Hinderwet. Verder heeft de raad erop gewezen dat de aanwijzing tot stiltegebied mogelijk een ekstra belemmering kan beteke nen voor de vestiging van agrari sche bedrijven, juist in gebieden waar veel ruimte aanwezig is. met 9,5% in te krimpen, vooral jon ge boeren in de problemen brengen doordat deze hun weerslag zullen hebben op het inkomen en eveneens op de flexibiliteit van de bedrijfsvoe ring. De kompensatie en de opkoop regeling zijn redelijk te noemen. Het gevaar bestaat dat door de maatregelen een verschuiving zal op treden naar andere sektoren. Landbouwschap wil nuancering onderwerkplicht van mest Het Landbouwschap vindt dat in het ontwerp-Besluit gebruik dierlijke meststoffen een nuancering voor de onderwerkplicht voor mest moet worden aangebracht. Volgens het schap moet de onderwerkplicht ach terwege blijven in situaties Waar or ganische mest wordt gebruikt tegen het verstuiven van gronden. Dit heeft het Landbouwschap geschreven aan de ministers Braks van Landbouw en Nijpels van Milieubeheer alsmede aan de Tweede Kamer. 4 Vrijdag 2 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4