Marktgebeuren en marktontwikkeling 2 ïanuan In deze bijdrage wordt turuggekeken op de markt van akkerbouw- en vee- houderijprodukten in 1986 en af en toe even vooruitgekeken naar de markt in het komende jaar. Runderen Europees gezien gebeurde er in 1986 het volgende: Besloten werd 15.000 stieren en 25.000 ton goedkoop rundvlees minder toe te laten. Er werd 200.000 ton rundvlees aan Brazilië verkocht. De voorraad rundvlees liep terug. De Europese Commissie deed ingrijpende voorstellen. Het Produktschap voor Vee en Vlees stelde vast "Het is voor het EG- budget goedkoper de producent een premie te geven, indien geen vlees wordt geproduceerd, dan vlees te in terveniëren. Voor 1987 worden 3/2minder slachtingen verwacht (le helft -2/i2e helft - 4%). In Nederland werden in de eerste 10 maanden van 1986 ca. 8000 minder slachtdieren op de veemarkten aan gevoerd dan in dezelfde periode in 1985. De aanvoer van gebruiksvee was 4000 stuk kleiner. Kalveren De jonge (nuchtere) kalveren waren duur. Medio juni werd voor de MRIJ-kalveren (40 kg - A-kwaliteit) een prijs betaald van 16,— per kg, tegen 15,tot 15,40 in de 3 jaar daarvoor. De zwartbonten kostten 14,75 tegen 12,75 tot 14,15 de drie juni-maanden daarvoor. Voor de mesters waren de kalveren eigen lijk wel te duur, maar lege boxen schroefde de prijs en de concurrentie op. De kalfsvlees "afzetters" bleven actief. Italië voerde voor het eerst meer dan 1000 miljard lire aan vlees in. Nederland stuurde 50% van het geëxporteerde kalfsvlees naar dit land. Er ging een eerste proefzen ding naar Japan. In Nederland ging de discussie - maar ook de uitbreiding - van groepshuisvesting door. Voor het komende jaar worden 2!/2% minder kalverslachtingen in de EG verwacht (le helft -3% en 2e helft -2%). Schapen De schapenhouderij kreeg aan het begin van het jaar een 1% hogere basisprijs. Begin maart werd de ooi premie vastgesteld op ruim 32, per ooi. In juli/augustus werd deze uitbetaald. Ruim 370.000 ooien en ooilammeren kwamen er voor in aanmerking. Totale kosten 1,2 miljoen. In het Verenigd Koninkrijk viel radio-actieve regen met alle gevolgen voor de afzet van dien. Frankrijk mocht - voor max. 4 miljoen kg. - van een particuliere opslagregeling gebruik maken, gedurende de perio de 15/10 tot 14/11. De gemoederen over de lage schapeprijzen in dat land werden zo verhit, dat de Fran sen allerlei gekke dingen uithaalden, ook met Nederlandse zendingen. Wereldwijd gezien: over 1986 wordt de invoer van schapevlees uit Derde Landen geschat op 210.000 ton, dat is 90.000 ton minder dan mag. De produktie en export van schapevlees van Nieuw-Zeeland zullen de ko mende jaren teruglopen. Australië evenwel hoopt het komende jaar 5 tot 10% meer te kunnen exporteren. In de EG wordt voor 1987 een uit breiding van de schapenstapel ver wacht van 0,9%. De consumptie van schapevlees zou toe kunnen nemen met 2%. Desondanks verwacht Brussel een H/2% lagere marktprijs. Varkens In november 1985 was de opbrengst varkens minus voer en big nog 47,(Landbouwschapsbereke ning) maar in november 1986 nog slechts 22, De varkenshouderij heeft een zeer onzeker jaar achter de rug. Dat gold niet alleen de afzet met wisselende - maar ook lage - prijzen, maar ook Afrikaanse varkenspest en de milieu- en mestwetgevingsperikelen zorgden voor onrust. Toen bekend werd dat 31 december 1986 de referentiedatum werd voor de mesthoeveelheid, werden veel varkens vastgehouden. Dat zal een extra stroom varkens begin dit jaar geven, hetgeen de prijs zal drukken. Europees gezien wordt deze maand een meeraanbod verwacht van 2'/2%, voor februari en maart van 6%, voor april en mei 1% en voor juni en juli van een '/2%. De verwachting van de wereldvar- kensproduktie over het afgelopen jaar kwam uit op 33 miljard kg. en dat is 1,2% meer dan in 1984. De EG-produktie maakt daar ongeveer 10% van uit. In Amerika was de varkensstapel af gelopen jaar juni bijna 50 miljoen stuks, dat is 6/2% of 3,4 miljoen stuks meer dan een jaar eerder. Tenslotte: Begin april was er een Vakbeurs Intensieve Veehouderij in Tokio en in november in Utrecht. Slachtpluimvee In het afgelopen jaar werd door de pluimveeslachterijen veel concurren tie ondervonden van de Fransen op de Duitse markt. Verder werd de af zet op de Engelse markt bemoeilijkt door de koersontwikkeling van het Engelse Pond. Deze zomer hebben opnieuw - vanwege de warmte - een aantal kuikens het leven gelaten. In verband met de referentiedatum mestquotum 31-12-1986 waren de hokken extra vol in het laatste deel van 1986. Positief nieuws was er van consu mentenzijde. In 1975 waren er nog 47% kipeters, vorig jaar was dat 67%. Per hoofd van de bevolking eten de Nederlanders 10 kg. per jaar. In Duitsland waardeert 2/3 van het aantal huisvrouwen kip in hoge ma te. Voor het komende jaar wordt verwacht dat de produktie van pluimveevlees met 1,5% zal stijgen in de EG en dat de consumptie met 2,5% zal toenemen. Eieren Een gemiddelde Nederlandse huis houding eet 11 eieren per week. Ruim 35% van de eieters wil het liefst een bruin ei. Nederlanders eten zo'n 200 eieren per persoon, de Por tugezen komen niet verder dan 140, maar de Spanjaarden spannen met 300 de kroon. Ongeveer 70% van de Duitsers wil len het liefst een ei dat op eigen bo dem is gelegd. De eiproduktie in de EG is voor 70% bruin, met een grote variatie per land. Denemarken komt niet verder dan 10% bruin, de En gelse naderen de 100%. Het ging het afgelopen jaar niet goed in de pluimveehouderij. De oliedollars werden schaars en een stuk afzet naar de olieproducerende landen viel weg. In november kwam er enige opleving o.a. door export naar de Verenigde Staten. Hoe slecht het ging vorig jaar blijkt ook uit de exportcijfers tot 1 november. Er werden 0,8% meer eieren geëx porteerd, maar de waarde ervan lag maar liefst 18% lager. In de EG heeft het leghennenbestand zich zeer verschillend ontwikkeld. Er was een gemiddelde daling van 1%, maar Nederland en West-Duitsland hielden 2,5% minder kippen, de En gelsen 4% meer en de Italianen en Spanjaarden zelfs 10% meer. Voor 1987 is de voorspelling van de secretaris van het Produktschap voor Eieren: een constant binnen lands verbruik, exportsaldo naar an dere lidstaten licht stijgend, maar naar Derde Landen sterk dalend en pas in de tweede helft van dit jaar een betere eierprijs. De Engelsen blijven desondanks vin dingrijk. Zij brachten een nieuwe verpakking voor 6-10 of 12 gekookte eieren op de markt, waarbij de kleur aan de onderkant aangeeft of de eie ren zacht, harder of hard gekookt zijn en waarbij ieder ei apart verpakt is, een verpakking die tevens dienst kan doen als eierdopje. Over toveren met een eitje gesproken. Zuivel Een te laat ingegaan (12 mei) melk prijsjaar was de eerste teleurstelling vorig jaar in zuivelland, maar de zorgen werden steeds groter. Er werd meer gemolken dan de bedoe ling van Brussel was, de voorraden boter liepen op en Landbouwcom missaris Andriessen kwam met forse voorstellen omdat - volgens hem - de situatie onhoudbaar werd. De Raad van Landbouwministers is het daar mee eens en de melkveehouders zijn dan ook met veel "schrik en beven" 1987 binnen gegaan. De inhoud van het nieuwe zuivelbe leid belooft niet veel goeds. Toch zijn er ook lichtpuntjes ge weest vorig jaar. De kaasexport liep goed 4,5% tot 1 november) en de binnenlandse consumptie steeg (met 5%) tot 1 november. Belgische kaas winkels zoeken het met meer dan 100 soorten in de variatie. Boeren- kaasbereiders gaan de consumenten bewerken, omdat 13% nog maar re gelmatig boerenkaas koopt en 30% af en toe en onze Oosterburen aten in de eerste helft van vorig jaar weer eens meer boter dan margarine, iets dat in geen tien jaar gebeurd was. De West-Duitsers eten overigens meer Nederlandse boter dan de Nederlan ders zelf. Granen In Brussel noemt men de granen het tweede zorgenkind. Niet door are aaluitbreiding, maar door op brengstverhoging per ha. is de graanproduktie snel gegroeid. Daar naast hebben de graanvervangende produkten de afzet sterk negatief beïnvloed. Aan het eind van het sei zoen 1985/1986 was de wereldvoor raad graan 25% van de te verwach ten oogst van vorig jaar. In maart vorig jaar hebben 60 lan den een nieuwe Internationale Tar we overeenkomst getekend, ingaan de 1 juli 1986, met o.a. geregeld een tarweleverantie voor voedselhulp van ruim 7,5 miljoen ton. De uitvoering van de regeling rond de medeverantwoordelijkheidshef fing - met name de inning - voor gra nen riep het afgelopen jaar veel weerstanden - en zelfs verzet - op. Het Produktschap voor Granen wil dat Brussel de dingen niet alleen be ter regelt, maar dat ook op korte ter mijn doet. De CBS-ramingen - oogst 1986 - als mede de arealen voor granen hadden de volgende uitkomst, met tussen haakjes die van 1985. Tarwe 117.500 ha. (128.000) a 8.000 kg. (6.600); gerst 42.000 ha. (38.700) a 6.200 kg. (5.100); rogge 4.000 ha. (4.560) a 4.900 kg. (4.200); haver 6.500 ha. (11.300) a 6.100 kg. (5.200). Zaden Op de zadenmarkt speelden het af gelopen jaar een aantal zaken een rol. Allereerst was er de wijziging in de arealen: een kleine oppervlakte karwijzaad en een halvering van het koolzaadareaal. Daarnaast de hoge opbrengsten per ha., zoals 3.400 kg. koolzaad per ha. tegen 3.050 kg. in 1985 en 1.950 kg. karwijzaad tegen 1.400 kg. in 1985. Vervolgens blij ven de goedkope importen van bui ten de EG een rol spelen. Wat be treft de prijzen van de oogst 1986 kan het volgende opgemerkt wor den: Karwijzaad startte op een prijspeil van een kleine 200,dat is een 100,— lager dan in 1985 en ca. 300,lager dan in 1984. Een slecht prijsjaar voor karwijzaad dus. Blauwmaanzaad deed in mei een prijs van 120,en in september lag die 100,— hoger. Een gunstige ontwikkeling dus, al is de prijs voor een renderende verbouw nog altijd veel te laag. Vlas Het areaal vlas was vorig jaar, zowel in Nederland als in de EG, een 20% kleiner. Dat had een groot effect op de prijzen kunnen hebben, maar er was nog een grote voorraad. Toch was de vlasprijs beter dan in 1985 en dat zou wel eens weer tot meer inzaai in het komende jaar kunnen leiden. In het nieuwe - per 1 augustus 1986 - ingegane Multivezel-akkoord - is nu ook vlasvezel opgenomen. De vlasopbrengst per ha. in Nederland was in 1986 een 2% kleiner dan in 1985. Vorig jaar werd een nieuwe vlascom missie bij het HPA ingesteld, die o.a. onderzoek, belangenbeharti ging en promotie wil bevorderen. Het komende jaar zullen de vlaste lers voor dat alles mogelijk een 25,heffing per ha. moeten betalen. Mevrouw Braks zag een linnenmo deshow het afgelopen jaar in Utrecht, met veel andere dames van hooggeplaatste personen in de EG en zo'n belangstelling deed het hart van de vlassers goed. Peulvruchten Het areaal peulvruchten was vorig jaar - ook in Nederland - opnieuw groter. De groene erwten brachten gemiddeld 5.150 kg. per ha. op, te gen 3.650 kg. een jaar eerder. De schokkers gaven 17% meer op brengst en de kapucijners en groene erwten 24%. De kwaliteit van de groene erwten was goed, behalve voor een deel gegroeid op de zand gronden. De groene erwten gingen in prijs vorig jaar lager van start, om dat het garantieniveau was verlaagd. Kapucijners liggen zwak in de markt, mede omdat er nogal wat voorraden zijn en de kapucijners geen exportartikel is. Bruine bonen - met een lagere opbrengst per ha. - begonnen het prijsjaar goed, mede dankzij export naar Italië. Als China en Canada ons maar niet te veel bruine bonen sturen hoeft de prijs niet weg te zakken. In Frankrijk breidde het voererwten- areaal vorig jaar uit met 60.000 ha. en de Engelsen hadden een peul- vruchtenoogst van 200.000 ton meer. In Engeland verwacht men dit jaar 30% areaalsuitbreiding. Aardappelen Het areaal aardappels in de EG was vorig jaar naar schatting een 60.000 a 70.000 ha. kleiner dan in 1985. Met de opbrengsten per ha. zag het er aanvankelijk slecht uit en in be paalde delen van Europa is er nogal wat minder geoogst maar Nederland kwam toch nog uit op een niveau ge lijk aan 1985. Door dat alles was de aardappelprijs van oogst 1986 ho ger, hetgeen zeer welkom was na de zeer lage prijzen van oogst 1985. Er werden vorig jaar meer aardappels verwerkt tot aardappelconsumptie- produkten en er werd meer geëx porteerd. Landbouwuniversiteit moet in 1991 /8,5 miljoen bezuinigen In 1991 zal bij de Landbouwuniver siteit een bedrag van ƒ8,5 miljoen moeten zijn bezuinigd, waarvan ƒ4 miljoen voor vernieuwend beleid aan gewend moet worden. Mede als ge volg van de noodzaak vernieuwend beleid tot stand te brengen, kunnen de noodzakelijke bezuinigingen niet gelijkmatig over de Landbouwuniver siteit verdeeld worden. Op sommige onderdelen zal derhalve extra bezui nigd moeten worden; andere gebieden De opbrengst van zetmeelaardappe- len in de Veenkoloniën was kleiner. Uien Net als de aardappeltelers hadden de uientelers een slecht 1985 achter de rug en was de verbeterde prijs in 1986 zeer welkom. Het liep allemaal goed na de oogst vorig jaar, maar in oktober werd bij een aantal partijen koprot ontdekt, hetgeen (bevordert door de publiciteit) leidde tot lagere prijzen. En dan te bedenken dat de uienwereld net nieuwe activiteiten had ontplooid om de kwaliteit van de Nederlandse uien te verbeteren. Suikerbieten In oktober werd de eerste schatting van de wereldsuikerbalans gepubli ceerd over 1986/1987. In 1.000 ton ruwaarde ziet deze er als volgt uit: beginvoorraad 37.000 produkten 101.000, importen 26.000, consump tie 101.000, exporten 27.000 en eind- voorraad 36.000. Die eindvoorraad maakt 35% uit van de consumptie. In 1985 was dat 37%. De bietente lers waren vorig jaar in een uitge breide discussie over het suiker systeem voor het komende jaar. Meststoffen Binnen één seizoen (vorig jaar) daal den de prijzen van de meststoffen tot zelfs 25%. Het was 15 jaar gele den dat de stikstofprijzen op datzelf de niveau lagen. Veevoeders De meeste veevoedergrondstoffen vertoonden aan het eind van 1986 (nog steeds) een laag prijsniveau. De redenen zijn de grote voorraden en de goede oogsten. Deskundigen ver wachten dat de prijzen van de meng voeders de komende twee jaren nog verder zullen dalen, het meest die voor het Rundvee. Tenslotte Het jaar 1986 zal de geschiedenis in gaan als het jaar waarin vrijwel ie dereen in Europa tot het oordeel kwam dat de landbouwoverschotten niet verder mogen oplopen, maar af gebroken moeten worden. Brussel kondigde dan ook harde maatregelen aan, met verregaande consequenties voor de boeren in komens. In Nederland kwam daar nog bij "de grenzen van milieu en mest". De scherpe afbakening van al die grenzen, hebben onze boeren met zorg de grens doen overgaan van 1986 naar 1987. moeten de ruimte krijgen voor nieu we taken. Dit schrijft minister ir. G. Braks in de nota "Selektieve krimp en groei Landbouwuniversiteit Wageningen 1987-1991". Deze nota is 11 decem ber jl. aan het College van Bestuur van de LU Wageningen gezonden. In afwijking van de procedure die de mi nister van onderwijs en wetenschap pen volgt, wordt het College van Bestuur van de LU gevraagd binnen ca. 2 maanden een plan ter realisering van deze bezuinigingen aan de be windsman voor te leggen. Grotere afhankelijkheid dreigt voor boer en tuinder Hadden boer en tuinder bij hun produktie eeuwenlang weinig te maken met andere sektoren in de maatschappij, de laatste tiental len jaren is hun afhankelijkheid sterk toegenomen. Leveranciers en afnemers lijken steeds meer zeggenschap te krijgen over het produkt en het bedrijf van de agrariër. De drie centrale land bouworganisaties en de voe dingsbonden buigen zich thuis over een nota van het Land bouwschap over de manier waar op boer en tuinder zich tegen de ze toenemende greep kunnen wapenen. Van oudsher heeft de boer alleen in de behoeften van het eigen ge zin of de naaste omgeving hoe ven voorzien, aldus de nota van het Landbouwschap. Arbeid en grond waren bijna de enige beno digdheden voor het bestieren van het bedrijf. Nu zijn hulp- en grondstoffen onontbeerlijk voor teelt of veehouderij: kunstmest, aardgas, veevoer, diergeneesmid delen, bestrijdingsmiddelen. Het eindresultaat verdwijnt niet rechtstreeks naar de klant, maar naar handels- en verwerkende be drijven. Uiteindelijk zijn boer en tuinder een schakel geworden in een ke ten, ingeklemd tussen toeleveren de en dienstverlenende bedrijven enerzijds en verwerkende bedrij ven en handelaren anderzijds. Hun afhankelijkheid van die be drijven is hierdoor groot. Vrijdag 2 januari 1987 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 23