2(CC /8<T^ Vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Nieuw AM-beleid betekent druk op teelt Bintje fftrn land- en tuinbouwblad VRIJDAG 2 JANUARI 1987 75e JAARGANG NO. 3857 Door interventiebeperking en verlaging van de interventieprijs wil de Europese Commissie de produktie van overschotten in de vleessektor ontmoedigen. Bij de kompenserende premieregeling komen de grotere gespecialiseerde roodvleesproducenten er evenwel slecht af. De premie geldt namelijk tot maximaal 50 die ren per bedrijf. Onder dat motto schreef Doeleman tien jaar lang zijn kommentaar in ons blad. Een vlag, die de lading (van aktuele beschouwingen voor en namens een land bouwbelangenorganisatie) mijns inziens uitstekend dekt. Ik neem me daarom voor om, uiteraard met de verkregen instemming van mijn voorganger, met een bepaalde regelmaat eveneens "vanuit de Z.L.M. ge zien" voorkomende zaken aan u voor te leggen. Het nieuwe jaar is begonnen. Ik hoop van harte, dat u, Z.L.M.-leden en -belangstellenden, een goede Kerst hebt kunnen vieren. En voor 1987 wens ik u veel heil en zegen toe; individueel, zowel als in gezins-, familie- en vriendenverband. Voor de gezamenlijkheid van de 8500 leden en mede werkers hoop ik in 1987 op een bestendiging van de solidariteit, de kenmerkende saamhorigheid zoals die feitelijk, bij het afscheid van Doeleman, 8 december j.l., weer voluit bleek. Een saamhorigheid, die wellicht meer dan ooit voor de huidige boerengeneratie fundamenteel noodzakelijk zal zijn om "door te gaan" met het streven en werken van onze organisatie. Doorgaan met onze belangenbehar tiging. 't Is - hoe moeilijk ook - van het allergrootste belang. Zeker nu alles en iedereen tegen die belangen in blijkt te werken, nu de stroom van de zogeheten overproduktie zich tegen ons keert en de roep om zo genaamd marktgericht produceren steeds groter wordt. Die belangenbehartiging dient tweezijdig gericht te zijn. In landbouwpolitiek opzicht naar buiten toe namens de gezamenlijke land- en tuinbouw, en naar binnen toe voorlichtend en meedenkend ten dienste van de indi viduele boer of tuinder. Voor wat betreft de kollektie- ve standpunten en wensen zijn de "marges", waarbinnen wij overleg kunnen voeren en tegenspel kunnen leveren, steeds kleiner geworden. Politiek wordt bepaald door de wet van de (kiezers-)getallen. Onze direkte invloed daarop wordt steeds geringer. Eén en ander laat echter onverlet dat we - in het landelijk overleg - niet aflatend moeten blijven streven naar ver ruiming van die politieke marges. Als het gaat om de interne, op de individuele ledenbe- langen gerichte doelstelling, zal de ZLM zich organisa torisch nog verder dienen te versterken om doelmatige voorlichting en begeleiding te kunnen bieden per be drijf en per persoon. Ook wat dat betreft dient het door Doeleman uitgezette spoor verder gevolgd te worden. Bij voorbaat spreek ik daarbij persoonlijk mijn groot ver trouwen uit in het gehalte en de kapaciteit van sekre- tariaat en medewerkers(sters) in het "Landbouwhuis" en de S.E.V.-ers(sters) te velde. "Solidariteit" en "belangenbehartiging" zijn trefwoor den, die ik ook graag van toepassing wil laten zijn op een bestendiging van de goede kontakten met handel en industrie - zowel koöperatief als partikulier - in ons werkgebied. Een verdere groei en intensivering van de wederzijdse samenwerking, daar waar nodig en nut tig, tussen onze organisatie en de "verlengstukken" van het boerenbedrijf, zal noodzakelijk zijn voor een op timale belangenbehartiging. Het voorgaande kan vervolgens mede als achtergrond fungeren voor enkele opmerkingen in verband met de landbouwpolitieke aktualiteit. De op de valreep van het oude jaar genomen zuivelbesluiten komen aanzienlijk harder aan, dan redelijkerwijs verwacht kon worden. Wel degelijk zal de uitwerking van deze maatregelen, zowel gemiddeld als individueel, aanmerkelijke inko mensverliezen en daaruit voortvloeiende kalamiteiten veroorzaken in de melkveehouderijsektor. Behoudens ons hoofdbezwaar dat de quotumkorting te fors, te abrupt en te eenzijdig is, betreft onze kritiek onder meer ook het besluit tot opschorting van de in terventie voor magere melkpoeder gedurende het winter-halfjaar. Twee ongedane zaken springen in het oog waarop we primair onze aandacht zullen moeten richten: a. de mogelijkheid om een jaar lang een nationale toeslag van ca. 7 cent bovenop de E.G.-premie van ca. 27 cent per liter te verlenen voor "niet vol te melken quota" zal door Den Haag gehonoreerd moeten wor den en b. Brussel zal aanzienlijk verdergaande besluiten dan tot nu toe dienen te nemen over de uitvoering en fi nanciering van het opruimen van de boter- en melkpoe- dervoorraden. Desnoods zal tot totale vernietiging overgegaan moe ten worden. In het kielzog van de zuivelbesluitvorming zijn voor de rundvleessektor eveneens diep ingrijpen de besluiten genomen. Met name de gespecialiseerde De Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen wil het aardappelmoeheidsbeleid aanpassen. Aardappelmoeheid wordt in de gehele wereld aangemerkt als een gevaarlijke quarantaine-ziekte, die regelmatig leidt tot moeilijkheden bij de export van aardappelen en alle soorten teeltmateri aal. Ondanks de huidige voorschriften neemt de ziekte zo wel in de kleigebieden als in de Veenkoloniën toe. Er zullen grote problemen ontstaan, indien nu geen verdergaande maatregelen worden genomen, zo voorspelt de P.D. In een notitie aan het bestuur van het Landbouwschap is uiteengezet op welke punten aanpassing noodzakelijk is. Hierbij komt naar voren dat uitbreiding van aardappel moeheid vooral voorkomen moet worden door preven tieve voorschriften. De praktijk kan thans kiezen uit een aantal teeltmogelijkheden met vatbare en resistente aard appelrassen, al of niet gekombineerd met grondontsmet - ting. De huidige voorschriften sorteren onvoldoende effekt terwijl een voortzetting van de verplichte grondontsmet- ting ook om andere redenen ongewenst is. In de toekomst zal alleen een intensieve aardappelteelt (eenmaal per drie of vier jaar aardappelen) worden toegestaan als de teelt van vatbare rassen regelmatig wordt afgewisseld met re sistente. Een verplichte grondontsmetting vervalt. Het is duidelijk dat de teelt van Bintje door deze maatregelen onder druk komt te staan. Om de AM-situatie ook in de toekomst onder kontrole te houden, aan de eisen ten behoeve van de export te kun nen blijven voldoen en de vereiste kuratieve maatregelen te kunnen opleggen is het noodzakelijk zowel de karte ring als het grondonderzoek in de komende jaren uit te breiden tot meer gebieden. Gezien het grote direkte be lang voor diverse sektoren van land- en tuinbouw zullen de kosten van deze werkzaamheden in eerste instantie voor 50% door het bedrijfsleven mede gefinancierd moeten worden. De aanpassing van de regelgeving heeft een ver schuiving van het rassensortiment tot gevolg. De vraag naar pootgoed van resistente rassen zal sterk toenemen. Aanpassing van de pootgoedvoorziening vergt derhalve enkele jaren. De gewijzigde regelgeving zal met ingang van 1994 in het gehele land volledig van kracht zijn. Dit betekent dan in 1994 uitgaande van het 1:3 systeem alleen vatbare rassen geteeld mogen worden op percelen waar in 1991 een re sistent ras werd geteeld. Overigens dient te worden opgemerkt dat het hier om voorstellen gaat en dat het bedrijfsleven zich nog uit moet spreken over de door de P.D. voorgestelde wijzigingen, (zie voor meer informatie pag. 7 Nederlandse roodvleesproducenten zullen onevenredig zwaar getroffen worden door deze maatregel. Het is van het grootste belang om alsnog te trachten gehoor te vinden voor de noodzaak om de in de besluitvorming geintegreerde premieregeling exklusief en veel minder beperkt te doen toekomen aan voornoemde specia listen. Ter zake van de twee andere voor ons werkgebied van belang zijnde marktordeningsprodukten, granen en sui ker, zal de ministerraad pas in de a.s. voorjaarsbijeen komst tot verdergaande besluitvorming trachten te komen. De Z.L.M.-standpunten dien aangaande zijn u bekend. Tenslotte In welhaast alle bedrijfstakken van de Nederlandse land- en tuinbouw nemen deze winter de financieel- ekonomische zorgen bedenkelijke vormen aan. Zorgen, niet zozeer op korte termijn wegens de huidige slech te marktprijzen, maar zorgen vooral voor de langere ter mijn: Beduchtheid voor struktureel laag blijvende prijzen, en vrees voor het zichtbaar wordende verdrin- gingseffekt tussen de verschillende produktietakken onderling. Die gerechtvaardigde, pessimistische en negatieve ge voelens zouden voor een groot deel omgebogen kun nen worden in moed en nuchter vertrouwen in het eigen ondernemerschap indien de Nederlandse over heid meer en betere instrumenten en faciliteiten be schikbaar zou stellen ten behoeve van haar nationale landbouw. Het is vooral tegen die achtergrond, dat wij de komen de maanden voorstellen over ondere andere belasting hervorming en bezuinigingen op het gebied van onderzoek en voorlichting zeer kritisch zullen be naderen. Van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1