Weer gezamenlijke aktie tegen verwilderde duiven IJZEREN BALKEN PROFIELENEN - PLATEN Wettelijke status Problematiek Voorkomen en beperken van de schade Bestrijdingsactie Ophokperiode duiven in Noord-Brabant SCHRIJVER SCHROOT b.v. Afrikaweg 6 Hulst tel. 01140-12606 G.W.D.F. DEKKER Ruilverkaveling Sint-Oedenrode aangenomen Produktiebeperkingen beïnvloeden ook plattelandsinrichting Indien daartoe aanleiding is zal zo af en toe een artikel verschij nen over het faunagebeuren in ons werkgebied. In dit artikel zullen beleid en bestrijding van de verwilderde duif worden belicht. Het aantal verwilderde duiven is zelfs zó in aantal gegroeid dat zij vaak on aanvaardbare schade en overlast veroorzaken. Deze duiven zijn uitgezonderd in de vogelwet, waar het gaat om een om schrijving van het begrip "be schermde vogels". In de Jachtwet worden zij niet tot het wild gere kend. De verwilderde duif geniet derhalve geen enkele wettelijke be scherming en mag met alle toegesta ne middelen worden gevangen en/of gedood. Dit betekent onder andere, dat elke jachthouder die in het bezit is van een geldige jachtakte, binnen zijn jachtveld verwilderde duiven mag schieten. Hetgeen hiervoor gesteld is geldt zeker niet voor dui ven die privé-eigendom zijn. Wan neer men een dergelijke duif doodt of vangt, loopt men de kans ver volgd te worden voor vernietiging van andermans eigendom. Teneinde schade door verwilderde duiven te voorkomen of te beperken is in arti kel 54 van de Jachtwet de mogelijk heid geschapen om met name ge noemde personen middels een mi nisteriële beschikking opdracht te verlenen tot het beperken van ver wilderde duiven. Wanneer men, in het bezit zijnde van een geldige ministeriële beschik king ex. artikel 54 van de Jachtwet, duiven die privé-eigendom zijn, doodt of verwondt, blijft men ten al len tijde hiervoor zelf aansprakelijk. Dit geldt ook tijdens de ophokre- geling. De verwilderde duiven houden zich vooral op in de wat grotere steden en dorpen, op fabrieksterreinen bij graanopslagplaatsen, onder bruggen en rond en/of op kerkgebouwen. Ze kunnen schade aanrichten aan de volgende gewassen: erwten, bomen, granen en koolgewassen. Met* name in de zaaitijd van granen en erwten kan belangrijke schade optreden. Binnen de bebouwde kom kan scha de ontstaan op fourageerplaatsen (graanopslagplaatsen e.d.) en kan sterke vervuiling, mogelijk gevolgd door aantasting van gebouwen plaatsvinden. Het is niet uitgesloten dat zij ziektes overbrengen aan post en sierduiven. Economische, veteri naire en volksgezondheidsbelangen maken in het algemeen beperken van de populaties verwilderde duiven noodzakelijk. Schade veroorzaakt door verwilder de duiven zal nimmer vergoed wor den door het Jachtfonds, omdat ver wilderde duiven niet beschermd wor den in de Vogelwet en niet onder het begrip "wild" vallen van de Jachtwet. Op diverse manieren kan in preven tieve zin worden opgetreden tegen schade door verwilderde duiven. Het deugdelijk afsluiten van plaatsen waar voedsel ligt (graansilo's). Het onaantrekkelijk maken van slaap plaatsen. Het verjagen, c.q. bejagen van de verwilderde duiven van de landbouwpercelen. Binnen de be bouwde kom zijn vangkooi en lucht buks eventueel met kunstlicht de aangewezen middelen. Om deze middelen te gebruiken is binnen de bebouwde kom altijd een vergun ning ex. artikel 54 van de Jachtwet nodig. Buiten de bebouwde kom is het hagelgeweer het beste middel. Al verschillende jaren wordt er in overleg tussen de postduivenorgani- saties, de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, het Landbouw schap en het Consulentschap Na tuur, Milieu en Faunabeheer een ac tie ter bestrijding van de verwilderde duiven gehouden. Ook in 1987 zal deze actie plaatsvin den en wel van 3 tot en met 17 januari. De postduivenhouders zullen tijdens deze periode via een ophokgebied hun duiven binnen houden. De kans dat er tijdens deze actie postduiven worden gedood is praktisch uitgeslo- De ruilverkaveling Sint-Oedenrode (15.619 hectare - 6.290 stemgerech tigden) is op 17 december bij de stemming in Sint-Oedenrode, Nijn- sel, Schijndel, Zijtaart, Liempde en Gemonde aangenomen met 64 pro cent van de gestemde oppervlakte. In totaal 3.067 stemgerechtigden brachten een stem uit. Van hen stemden 1.465 met een oppervlakte van 8.341 hectare voor de ruilverka veling. Tegen stemden 1.602 stemge rechtigden met een oppervlakte van 4.714 hectare. Het ruilverkavelingsgebied Sint- Oedenrode ligt tussen Den Bosch en Eindhoven. In verband met de grote belangen van natuur en landschap heeft een breed samengestelde com missie eerst een plan in hoofdlijnen opgesteld. Belangrijk daarbij was vooral de oppervlakte relatienotage- bieden. Bijna 10 procent van de cul tuurgrond is in het kader van de Re latienota aangewezen: 940 hectare als reservaatgebied en 328 hectare als beheergebied. De meeste reser- vaatgrond ligt langs het riviertje de Dommel. Van de reservaatgebieden wordt 355 hectare via de ruilverka veling verworven door uitruil met andere grond en door een kleine grondkorting toe te passen voor de gezamenlijke eigenaren. Getracht wordt om de rest ter plaatse op vrij willige basis aan te kopen. Voor de boeren in de ruilverkaveling Sint-Oedenrode is het versnipperde grondgebruik één van de grote knel punten. De ruim 800 hoofdberoeps- bedrijven beschikken gemiddeld over bijna zes kavels. Dit aantal kan naar verwachting worden terugge bracht tot gemiddeld minder dan twee kavels. Ter wille van een betere kavelindeling, maar ook om de ver keersveiligheid te bevorderen en bij te dragen aan res'ervaatvorming kun nen in*totaal twintig bedrijven wor den verplaatst. ten. Bovengenoemde organisaties re kenen erop dat elke jachthouder in zijn jachtveld de verwilderde duiven tijdens deze periode zal bejagen. Binnen de bebouwde kom zal de bestrijding plaatsvinden met vang- kooien en luchtbuks eventueel ge bruik makend van kunstlicht, mits de Gemeentebesturen hun instem ming geven. Binnen de bebouwde kom is het alleen mogelijk de bestrij ding uit te voeren middels een ver gunning ex. artikel 54 van de Jacht wet. Het is de bedoeling dat ca. 25 van deze vergunningen afgegeven worden, verspreid over de gehele provincie. Tevens zijn deze vergun ninghouders bevoegd om met het Tevens is er in de ruimte voor vijf opschuivingen naar bestaande be drijven. Om de procedures voor de ruilverkaveling en vooral voor de nieuwe kavelindeling sneller te kun nen laten verlopen, is "Sint- Oedenrode" in drie afzonderlijke blokken gesplitst. Er zullen tevens maatregelen worden getroffen om de afwatering in het gebied te verbeteren en aanvoer van water mogelijk te maken* Daarbij worden ook speciale voorzieningen getroffen om de natuurbelangen te waarborgen. Er worden onder ande re 188 kilometer watergangen verbe terd en gegraven. De totale kosten van de ruilverkave ling Sint-Oedenrode zijn begroot op honderd miljoen gulden. Voor de gezamenlijke eigenaren komen de lasten gemiddeld op 917 gulden per hectare, ofwel jaarlijks 55 gulden per hectare gedurende 26 jaar. Uitspoeling op kleigronden moet nader onderzocht worden GS van Zeeland vinden dat er nader onderzoek moet plaatsvinden naar de vraag en in welke mate er uitspoe ling optreedt van meststoffen op kleigronden. GS onderkenden de behoefte dit te onderzoeken tijdens een vergadering van de kommissie Milieuhygiëne. Door enkele kommissieleden werden vragen aangaande deze kwestie gesteld. Door de leden werd o.a. gesteld dat er van uitspoeling van meststoffen op klei nooit zoveel is gebleken, en ook dat er met de stikstofnorm grotere hoeveelheden mest zijn toe te passen. GS gaven aan dat de risiko's in Zeeland vooral liggen in de gevolgen van het uit spoelen van dierlijke mest. Dit leidt tot eutrofiëring (verrijking) van zou te en brakke wateren. Om deze rede nen achten GS onderzoek zinvol. Om het afschieten van verwilderde duiven beter mogelijk te maken, stellen Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant al een aantal jaren in het voorjaar een ophokperiode voor duiven vast. Gedurende deze periode moeten postduiven opge- hokt worden, waardoor de moge lijkheid ontstaat om op grote schaal verwilderde duiven af te schieten. Evenals in 1986, zal ook in 1987 een korte winterophokperiode worden vastgesteld. Deze zal gelden van 5 ja nuari tot en met 16 januari. Het doel van de winterophokperiode hagelgeweer buiten de bebouwde kom de verwilderde duiven af te schieten. In voorgaande jaren is deze actie re delijk succesvol verlopen. Ca. 3500 verwilderde duiven zijn de afgelopen drie jaar tijdens deze aktie be machtigd. Indien u concentraties verwilderde duiven constateert en er worden tij dens deze actie geen maatregelen ge troffen, dan is het wenselijk contact op te nemen met het consulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer te Goes met P.G. Remijnse of de heer H.S. Zandstra, tel. 01100 - 37254. Tenslotte wil ik u er op wijzen dat het beleid met betrekking tot het voorkomen en beperken van schade, veroorzaakt door verwilderde dui ven is gewijzigd en/of aangescherpt op de volgende punten. Buiten de bebouwde kom dienen voor het gebruik van het hagelge weer op landbouwgronden voor het beperken van verwilderde duiven be schikkingen ex. artikel 54 van de Jachtwet alleen te worden verleend aan de Jachtaktehouders in het ka der van de georganiseerde bestrij- dingsakties, gekoppeld aan de op- hokregeling. Voor individuele ak- Maatregelen, die de landbouwuitga ven van de Europese Gemeenschap pen beperken, hebben ook voor Ne derland onmiskenbaar ruimtelijke gevolgen. Voor de middellange ter mijn wordt een verschillende ruimte lijke ontwikkeling verwacht afhan kelijk van de keuze voor een directe productiebeperking, dan wel een meer marktgericht prijsbeleid. Dit verschil laat zich ruwweg vertalen in een meer gespreide ontwikkeling versus een verdere concentratie van de agrarische productie. Op de lange termijn wordt onder invloed van de voortgaande technologische ontwik keling een concentratie van hoog waardige landbouwproductie in agribusiness-complexen verwacht. Die productie kan op een veel klei ner areaal cultuurgrond worden ge realiseerd. Wanneer de agrarische afzetmarkten niet beduidend zullen groeien, kun nen op lange termijn grote delen van het areaal cultuurgrond extensief, is om het bestand aan verwilderde duiven aan het begin van het groei seizoen zo laag mogelijk te hebben. Minder duiven brengen immers niet alleen minder schade toe maar bren gen ook minder jonge duiven voort. Het zal duidelijk zijn dat een georga niseerde aktie tot afschot van verwil derde duiven des te meer effekt heeft wanneer in een groter aaneengeslo ten gebied jagers hieraan deelnemen. De ophokplicht geldt niet voor de tijd gelegen tussen 6.00 uur en 8.00 uur en tussen 17.00 uur en een half uur na zonsondergang. Evenmin geldt de ophokplicht op zaterdagen, zondagen en algemeen erkende feestdagen. ties door jacht houders worden geen beschikkingen meer verleend. De vrijheid van de inviduele jachtakte houders om op gronden waar ze tot jagen bevoegd zijn verwilderde dui ven te schieten wordt voor indivi duele aktie's voldoende geacht. Bin nen de bebouwde kom dienen de be schikkingen ex. artikel 54 van de Jachtwet voor het beperken van ver wilderde duiven, op aanvraag van dan wel met instemming van het ge meentebestuur. Binnen de bebouwde kom en rond gebouwen buiten de bebouwde kom dient bij voorkeur gebruik gemaakt te worden van vangkooien en slag netten. Tevens kan gebruik gemaakt worden van een geweer, waarbij ge kozen dient te worden voor een luchtbuks, kaliber 5,5 mm. De vergunningverlening die tot nu toe verleend werd door de direkteur Natuur, Milieu en Faunabeheer in Den Haag, zal in de loop van 1987 gedeconcentreerd worden naar het kantoor Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg, Westsingel 58, 4461 DM te Goes. Districtshoofd Fauna aangelegenheden, P.C. Remijnse, secretaris wildschadecommissie. dan wel voor andere doeleinden ge bruikt worden. Dit kan onder meer geconcludeerd worden uit drie stu dies die in opdracht van de Rijkspla nologische Dienst zijn uitgevoerd. TE KOOP: Bi] het beëindigen van mijn werkzaamhe- den als inkoper van aardappelen voor de fa. Gebr. Hoekman en uien voor fa. A. Wa terman Zn. B.V. beiden te Krabbendijke danken wij U voor het genoten ver trouwen. Jac. J. Pieper, Wilhelminastraat 75, Krabbendijke, tel. 01134-1580. Met ingang van heden is door bovenge noemde bedrijven aangesteld als inkoper de heer Prins Willemstraat 6a Waarde, telefoon 01134-2000. Vrijdag 2 januari 1987 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17