Voorlichtingsmiddag Onkruidbestrijding in Bloemzaadteeltgewassen Aandacht richten op marktpositie en verruiming areaal Ongerustheid bij Bloemen- en Groentetelers Z.W. Nederland Rayonherschikking bloembollenteelt in Zaadteeltbericht In de wandelgangen Nota Bloembollen- en Bolbloementeelt 1986-1990! Ekonomische haalbaarheid bepaalt toekomst genen- techniek in tuinbouw Voorgaande jaren waren onze le den gewend met 't oog op de teeltinformatiemiddag een uitge breid verslag in de vorm van de konklusie's van het proefveldon- derzoek te ontvangen. Zij had den dat gemist en kwamen ons om opheldering vragen. Helaas moesten we hun dit heden ont houden, daar nieuwe inzichten (althans voor ons) bij onderzoek en voorlichting er toe hebben ge leid, dat deze gegevens voor dit doel niet meer beschikbaar wor den gesteld. Volgens deze opvat tingen mag de vertaling van de onderzoekresultaten naar de praktijk in het vervolg alleen door de landbouwvoorlichting geschieden. Ons aandeel in deze was slechts om de konklusie's uit het verslag naar onze leden en sponsors te sturen. Zij betalen aan het onderzoek mee en menen op grond daafvan recht te heb ben op meer informatie. Voor een studieclub als de onze, die als initiatiefnemer en als me departicipant van dit proefveld de verworven rechten zonder vooroverleg op deze wijze moet afstaan, komt dit hard aan. Een medebestuurder vergeleek deze maatregel met een voetbal wedstrijd, waarvan we wel de einduitslag mogen weten maar niet de wedstrijd mogen zien. 't Is even wennen. En zo wandelen we de wandel gang uit naar het nieuwe jaar. Hopelijk voor U en voor ons een jaar van gezondheid en voorspoed. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieclub "Eiland Tholen" Inzaaien van een proefveld voor de bloemzaadteelt. Voor het bevorderen van een verdere ontwikkeling binnen de bloembol lensector moet de aandacht vooral worden gericht op het handhaven en versterken van de marktpositie en verruiming van het areaal voor bloembollenteelt geschikte grond. Dit onder meer staat in de discussie nota bloembollen- en bolbloemen teelt 1986-1990. Op basis van deze nota zal verdere discussie over de ge wenste ontwikkelingsrichting kun nen plaatsvinden. Afzet Er zijn geen duidelijke aanwijzingen dat het verzadigingspunt bereikt is op een aantal buitenlandse markten, zoals bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten, Italië of Canada. Er lijken nog mogelijkheden aanwezig om de ex port verder te vergroten. Daarbij moet er wel rekening mee worden gehouden dat de groei niet zo specta culair meer zal zijn. Vergroting van het areaal Een grotere bloembollenproductie betekent dat er behoefte is aan het beschikbaar komen van voor bloem bollenteelt geschikte grond. Voor de periode 1985-1990 werd een groei voorspeld van het areaal bloembol lenteelt van in totaal 6namelijk van 14.556 ha in 1984 naar 15.420 ha in 1990. Deze voorzichtige prognose betekent dat er aanzienlijk meer nieuwe grond beschikbaar moet ko men, aangezien ook aan bloembol- lengronden andere bestemmingen worden gegeven. Het verdient aanbeveling systema tisch na te gaan welke gronden in principe voor bollenteelt geschikt zijn en waar de te stellen productie- voorwaarden daadwerkelijk te reali seren zijn. De aanwezigheid van goed water is voor de bloementeelt een vereiste, vooral nu het beregenen op klei- en zavelgronden een algemeen aanvaar de cultuurmaatregel is. In enkele re- De onkruidbestrijding in bloem zaadteeltgewassen stond centraal op de Zaadteeltinformatiedag d.d. 17 december j.l. te St. Annaland. Terecht, want het is nog steeds het moeilijkste onderdeel van de teelt verzorging bij deze gewassen. De ve le aspekten die hieromtrent deze middag ter sprake kwamen, maak ten er een interessant en leerzaam ge beuren van. De onderzoeker de heer Ir. P.M. Spoorenberg behandelde de resulta ten van het proefveld 1986, benevens een lijst van gewassen en middelen die voor toelating ter diskussie zul len worden gesteld bij de Planten- ziektenkundige Dienst. In de diskussie waaraan ook door de bedrijfsvoorlichter de heer K.E. Schik werd deelgenomen, kwamen vooral de telers aan het woord. Proefveld Met behulp van een overheadprojek- tor kon de heer Spoorenberg een duidelijk beeld geven van het ver loop van de proeven. Aan de hand van de waarnemingen kon worden nagegaan welke proeven veelbelo vend, kansbiedend of een negatief beeld te zien gaven. Een aantal hiervan komt, mede op grond van eerdere proeven, in aan merking voor aanmelding bij de Plantenziektenkundige Dienst voor toelating. Met proeven waarbij dit nog niet voldoende duidelijk is, moet nog met het onderzoek worden doorgegaan. Het gaat er bij deze proeven, zo bleek ook deze middag weer, niet al- gio's waaronder de Wieringermeer- polder, Zeeland en delen van de N.O.-Polder is het oppervlaktewater te zout. Met name in N.W. Gronin gen is de beschikbaarheid van goed Na een verblijf van bijna 9 jaren in Zeeland is per 1 januari 1987 de be drijfsvoorlichter bloembollenteelt ing. H.W. Rouwette naar het ooste lijk deel van zijn rayon verhuisd. Doordat de heer K. Schik in de loop van het afgelopen jaar geheel be schikbaar gesteld kon worden aan de tuinbouwzaadvoorlichting, konden voor de twee rayons in Zuid Neder land voor de bloembollenvoorlich ting nieuwe grenzen worden vast gesteld. Het rayon Z.O. Nederland wordt ge vormd door het gebied vanaf rijks weg A 16 naar het Midden en Oosten van Brabant en de Provincie Lim burg. Het rayon Z.W. Nederland, bestaat uit de Zuid-Hollandse eilan den, West-Brabant en de provincie Zeeland. De heer Rouwette heeft gekozen voor het rayon Z.O. Nederland. In interne kring van het CAT Goes heeft hij inmiddels afscheid geno men. De vele gladiolen-, tulpen-, en narcissentelers in het zuidwesten zul len zijn gedegen en praktische advie zen gaan missen. Vanuit onze organisatie wensen wij de heer Rouwette veel sukses in zijn 'nieuwe' werkgebied. Voor het werk in het nieuw gevorm de rayon Z.W. Nederland is het Konsulentschap erin geslaagd een medewerker aan te trekken in de persoon van ing. M. Opsteeg, die zich begin februari '87 in Bergen op Zoom zal vestigen. Dhr. Opsteeg heeft ruim 2 jaar ervaring opge bouwd in de bloembollenvoorlich ting bij het Konsulentschap voor de leen om, middelen toegelaten te krij gen voor gewassen waar nog niets voor uitgedokterd is, maar ook om nieuwe middelen erkend te krijgen in plaats van eerder toegelaten midde len, die volgens de huidige inzichten niet meer geheel voldoen. Zo zou men b.v. een middel als Chloor IPC graag vervangen zien door het mid del IPC. Dat ook doeltreffend werkt en bovendien 'veel veiliger is in 't gebruik. Voorstellen tot toelating Voor dit doel wordt voor on derstaande gewassen een aantal mid delen ter diskussie gesteld bij de Plantenziektenkundige Dienst. Dit betreft de gewassen: Alyssum, Chry santhemum, Dahlia, Delphinium, Lavatera, Linaria, Mesembryanthe- mum, Nemophila, Phlox drummon- dii, Pyrethrum, Saponaria en Viola. Het zou mooi zijn als toelating hier van binnen afzienbare tijd zou plaats vinden. Samenwerking In zijn openingswoord wees de voor zitter de heer L. Hage er op, dat de samenwerking tussen de organise rende en uitvoerende organen in de ze, zijnde: P.A.G.V., Proefboerde- rij "Rusthoeve", Voorlichtings dienst en Studieklub, dat dit jaar in deze samenstelling voor het eerst plaats vond, zeer goed is verlopen. Diskussie Op de inleiding volgde een levendige diskussie, waarbij vooral ook uitwis- water een noodzaak om potentiële mogelijkheden voor de bloembollen teelt te ontwikkelen. Goede kwaliteit water is er nu onvoldoende be schikbaar. Tuinbouw te Hoorn. Hem heten wij welkom in ons werkgebied en wen sen hem veel sukses bij zijn voorlich tingswerkzaamheden Zodra hij zich heeft gevestigd in zijn rayon zullen we zijn adres pu bliceren. Vragen om voorlichting op het ge- Vele onderwerpen passeerden weer de revue tijdens de laatstgehouden vergadering van de commissies bloemkwekerij en groenteteelt van het KNLC. De voornaamste daaran waren: importheffing door V.S. op snijbloemen; tuinbouwgasprijsbe- leid; sectorbeleid; reconstructie oude glastuinbouwgebieden (RROG); al gemene leveringsvoorwaarden; groenteplantenkeuring; champig- nonconserven en EEG- aangelegenheden. Amerika heeft voorlopig een heffing op de import van snijbloemen ge legd. Voor Nederland is dat een ex tra heffing, boven de reeds bestaan de, van 3,63% wegens vermeende subsidies in ons land. Momenteel vindt er door de Amerikanen in ons land een onderzoek plaats. Wil Ne derland van deze extra heffing van 3,63% afkomen, dan zal het m.b.t. het zogenaamde verlenen van subsi dies zijn onschuld moeten bewijzen. seling van praktijkervaringen aan de orde kwam. Naast allerlei spuiterva- ringert kwam hierbij ook het feno meen grondbehandeling (bodem ontsmetting) ter sprake. Het is be kend dat door grondbehandeling niet alleen aaltjes etc. worden bestre den, maar gelijktijdig ook in een be langrijke mate de onkruiden en on kruidzaden. Mogelijk zo werd ver ondersteld, kan bij toelating deze methode in de toekomst het spuiten voor een deel gaan vervangen. Punt van overweging in deze is de doelma tigheid en de kosten t.o.z. van spui ten. Een zaak van afweging ui teraard. Konklusie Het proefveld te St. Annaland blijkt in een grote behoefte te voorzien. Dat bleek ook weer duidelijk uit de lezing en de gesprekken van deze middag. Bovendien wordt dit ook bevestigd door het feit dat vorig jaar een aantal middelen voor een reeks van gewassen zijn toegelaten en dat ook nu weer door de onderzoeker een aantal gewassen en middelen voor dit doel wordt aangemeld. De opkomst met 44 mensen was in vergelijk met andere jaren wat min der groot. Zou het gemis van een ar tikel vooraf in het Z.L.M. blad hier op dan toch van invloed zijn geweest? bied van de bloembollenteelt kunnen tot zolang gericht worden aan het Konsulentschap te Goes, telefoon nummer 01100 - 37911. De konsulent, ir. L.Th.J.M. de Wit Gasprijs De gasgrootverbruikers krijgen per 1 januari 1987 met "aangepaste schij ven in het zone-systeem" te maken, dit i.v.m. het financieringstekort van de overheid. Ondermeer wordt zone d met 0,8 cent per m3 verhoogd. Dit alles betekent uiteraard een ver zwakking van de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven t.o.v. het buitenland. Verzadigde markt In kringen van de vollegrondsgroen- teteelt bestaat ongerustheid dat als gevolg van het huidige EEG- landbouwbeleid verschuivingen kun nen gaan optreden in de richting van de vollegrondsgroenteteelt, een sec tor waarvoor echter helaas reeds een verzadigde markt bestaat. Voor de aanwezigen was het een nut tige middag. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" De veredelaar loopt met zijn boodschappentas door de biosu- permarkt. Een pondje ziektere sistentie, een half onsje groei- snelheid, een kilo houdbaarheid en een paar honderd gram van de prachtigste rode kleur die hij zich maar kan bedenken. Bij de kassa rekent hij genietend zijn prijzige inkopen af. Wat een schitterend nieuw rozenras zal hij straks op de markt kunnen brengen! Fantasie? Wellicht denken we daar over tien jaar anders over. Het meest tot de verbeelding sprekende onderdeel van de bio technologie, de genetische mani pulatie, brengt ons steeds dichter bij zo'n toekomstbeeld. Eigen schappen van levende wezens zijn in genen vastgelegd. Als men weet welke eigenschappen op welke genen zijn vastgelegd, is het in principe mogelijk een ei genschap over te plaatsen naar gewassen of rassen die deze ei genschap niet hebben. Dat kan ongekende mogelijkheden bieden. Handel in genen Het is niet ondenkbaar dat ie mand die een bepaalde eigen schap op een gen kan lokaliseren, hierop patent kan aanvragen. Een veredelaar die deze eigen schap wil gebruiken zal daarvoor geld op tafel moeten leggen. Een veredelaar van snijbloemen bij voorbeeld zal best wat geld over hebben voor de genen met de ei genschappen 'houdbaarheid' en 'ziekteresistentie'. Zoals een ver edelaar van groenten graag de ei genschappen 'vroegheid' en 'ste vigheid' zal willen 'kopen'. Han delen in genen kan dus heel ge woon worden. In de praktijk zal dat neerkomen op het handelen in bakteriën. Deze aksepteren een vreemd gen zo gemakkelijk dat ze dit zelfs doorgeven aan volgende generaties. Zo kunnen genen dus gemakkelijk worden vermenigvuldigd. De genen kun nen worden 'ingeplant' in het plantmateriaal door toepassing van weefselkweekmethoden. Ekonomische haalbaarheid be langrijk kriterium Alle biotechnologische hoogstandjes ten spijt, moet worden gekonstateerd dat de meeste nieuwe soorten en rassen nog steeds worden verkregen dankzij ambachtelijk handwerk. Dit zal pas veranderen als de bio technologische methoden niet al leen technisch kunnen worden uitgevoerd, maar ook ekono- misch interessant zijn. Vrijdag 2 januari 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15