De maand januari op het zuidwestelijk akkerbouwbedrijf Onderhoud- en kontrole spuitmachines Algemeen WHWi In deze maand worden weer veel vergaderingen belegd. Doe uw nut met wat daar geboden wordt. Onderzoek op N-mineraal is het uitgangspunt voor de stikstofbemesting op wintertarwe. Er zijn weinig machines in de landbouw, die zo intensief wor den gebruikt als spuitmachines. Er komen ook weinig machines voor, die zo sekuur moeten wer ken en waarbij het onderhoud alsmede de kontrole zo nauwkeu rig dienen te worden uitgevoerd als bij spuitmachines. Toch blijkt regelmatig, dat on derhoud en kontrole óf erg moei lijk zijn, óf toch nog te weinig aandacht krijgen. aftakas, enz. Zeker mogen de spuit- boomgeleiding (hoger-lager), de pendelinrichting en eventueel de ba- lanskorrektie niet worden vergeten. Vaak ziet men kromme spuitbomen (volgens de testen 15% van de spuit machines). De oorzaak is veelal een onvoldoende smering van de smeer- punten van scharnieren en stabilisa tiestangen of -buizen. Om het in- en uitklappen te kontro- leren moet dit bij hydraulische syste men bij een zo laag mogelijke olie druk gebeuren. Op die manier kunt 'Eerst reinigen en eigen kontrgle, pas dan testen Kon troleer de werking van de drainage en neem zo nodig maatregelen. Een nieuw jaar ligt weer voor ons, 1987. Wat zal het ons brengen? We schrijven half december 1986. Hoe het oogstjaar 1986 financieel afloopt weten we nog niet op veel bedrijven. De prijsontwikkeling van aardappe len en uien is daarop van invloed. Ook de afrekening van de suikerbie ten is nog niet bekend. Na de feest dagen, zullen we ons weer gaan bezinnen op een verdere uitwerking van de plannen voor oogstjaar 1987. Op veel bedrijven staat het bouwplan in grote lijnen al vast toch zal hier en daar nog een gat opgevuld moeten worden. De komende maand(en) zal blijken welke mogelijkheden er zijn. Van sommige kontraktgewassen is de prijs nu nog niet bekend. De handel neemt een afwachtende houding aan. Oriëntatie en informatie zijn belang rijke elementen. Door het bezoeken van vergaderingen en bijeenkomsten kan men op de hoogte blijven van de ontwikkelingen. Kennis en inzicht worden verruimd. Dit kan ook door vakliteratuur en vakbladen, verslagen van proefboerderijen en aanschaf van o.a. de rassenlijst voor landbouwge wassen 1987. Omdat het aanbod groot is moet geselekteerd worden wat voor de eigen situatie belangrijk is om daaraan voldoende aandacht te kun nen geven. Naast vergaderbezoek en denkwerk zal er op veel bedrijven tijd beschikbaar moeten zijn voor onder houd van machines, werktuigen en dikwijls ook aan gebouwen. De administratie voor boekhouding en bedrijfsgegevens is ook nodig. Veel boeren ligt dat niet zo; liever wat "smout" aan de handen dan inkt. Toch is het van belang het bedrijfs- gebeuren zowel financieel als tech nisch, op papier te hebben. Hierdoor kan worden voorkomen dat bepaal de dingen uit de hand lopen. Voor het vastleggen van de gewassenteelt voor meerdere jaren is er een nieuwe uit gave van het bouwboek beschikbaar. Het is een losbladig systeem met ring band. Bestelling is mogelijk door stor ting van ƒ25,op postrekening nr. 2249700 van het PAGV te Lelystad, met vermelding van "bouwboek" PAGV/CAD. Op de voorgedrukte bladen is het mogelijk een groot aan tal gegevens van de teelt van gewas sen zoals vruchtwisseling, perceelsgegevens, zaaizaad bemesting enz. te noteren. Over een reeks van jaren vormt dit voor later een waar devolle bron van informatie. Bemesting Voor veel gewassen is een juiste hoe veelheid stikstof bij de bemesting van groot belang. Van invloed hierop is o.a. de stikstofvoorraad in de bodem. Het laten bepalen van deze voorraad is een belangrijk hulpmiddel. In ja nuari en februari kunnen de daarvoor nodige grondmonsters worden geno men. Vorst kan stagnatie geven. Op gave is mogelijk bij de regionale monstername van het bedrijfslabora- torium te Oosterbeek. Overleg over de wijze van bemonsteren van de perce len is gewenst. Sterk afwijkende plek ken kunnen beter niet in de bemonstering opgenomen worden. Ook grondmonsters voor het normale bemestingsonderzoek kunnen nog worden genomen. Uitstel kan, o.a. bij vorst tot gevolg hebben dat de monstername te laat plaats vindt, om er dit voorjaar nog gebruik van te kunnen maken. Het bemestingsplan moet in grote lijnen al opgesteld wor den. Voor veldbeemd graszaad dient de stikstof eind januari-begin februari beschikbaar te zijn. Onderzoek bietecysteaaltjes Tot half april is het nog mogelijk grondmonsters voor dit onderzoek te nemen. Dit vooral op verdachte per celen waar in 1988 bieten zullen wor den geteeld. Indien de aaltjesbezetting als zodanig is dat grondontsmetting zou moeten plaatsvinden, zou dit a.s. zomer/najaar kunnen gebeuren. Op de kosten van dit onderzoek wordt momenteel een belangrijke overheids subsidie verstrekt. Dit zo lang de sub- sidiepot niet leeg is. Bewaring van aardappelen en uien De temperatuur in de bewaarruimte moet geregeld worden gekontroleerd. Het is zaak de gewenste bewaartem- peratuur zo konstant mogelijk te hou den. De temperatuur van de koellucht moet minstens P/2 °C lager zijn dan de temperatuur van het produkt. Bij vorst enkel intern ventileren om in de gehele ruimte een zo gelijkma tig mogelijke temperatuur te krijgen. De minimum of vorstthermostaat dient op 4°C afgesteld te zijn. Door intern ventileren kan het optreden van kondensatie worden beperkt. Is dit niet afdoende, dan één of meer cir culatieventilatoren aanbrengen in kombinatie met een afzuigventilator. Een volgende gasbehandeling dient te worden uitgevoerd, voordat er teke nen van kieming zichtbaar worden. Vóór het afleveren moet het produkt doorgaans opgewarmd worden tot tenminste 15°C. Blauwgevoelige par tijen 18-20°C. De ingeblazen lucht mag niet warmer zijn dan 20°-22°C. Uien Uien die vochtig zijn gaan vlug in kwaliteit achteruit. Regelmatig venti leren met droge lucht is gewenst. Gestreefd moet worden naar een be- waartemperatuur van 0-2°C. Niet ventileren met lucht die warmer is dan het produkt. Doet men dit wel, dan ontstaat er kondens op de uien. Wan neer de temperatuur van de buiten lucht gedurende een aantal dagen hoger is dan in de bewaarplaats moet regelmatig, intern worden geventi leerd. Bij aflevering dienen de uien, vooraf op een zodanige temperatuur te worden gebracht, dat die gelijk is aan, of iets hoger dan de temperatuur van de buitenlucht. Dit om nat wor den te voorkomen. De uien dienen minstens eenmaal per week op rot en spruitvorming gekontroleerd te worden. Ontwatering en onderhoud drainage De grond is grotendeels onder gunsti ge omstandigheden op wintervoor ge ploegd. Achteruitgang van de struktuur door water in de bouwvoor of piasvorming moet worden voorko men. Overtollig water moet zo vlug mogelijk van de percelen worden af gevoerd. Desnoods met greppels. Be ter is dat de afvoer d.m.v. drainage en sloten zodanig funktioneert dat geen piasvorming optreedt. Onvol doende ontwatering op een perceel is altijd schadelijk. De grond is later be werkbaar waardoor later gezaaid kan worden. Mogelijk is ook minder goe de groei van de gewassen, door slechte struktuur van bouwvoor en/of onder grond. Periodiek dienen de drainbui- zen te worden gereinigd. Daar waar de ontwatering niet optimaal blijkt te zijn, dient het peil van de grondwa terstand te worden nagegaan. Door het boren van gaten is deze kontrole op eenvoudige wijze uit te voeren. Grondbewerking over de vorst Een egaliserende bewerking van de grond kan, vooral voor gewassen die een fijn ondiep zaaibed vragen, gunstig zijn. Voorzover het nog niet gebeurd is kan het alsnog. Wel moet voorkomen worden dat er in de on dergrond door verdichting toch nog spoorvorming optreedt. Dit kan scha de geven aan de groei van de gewas sen. Op slempgevoelige gronden is een dergelijke bewerking als regel niet aan te bevelen. Wanneer men de resultaten van de diverse testen van spuitmachines er op naslaat, blijkt elke keer weer, dat 30-50% van de geteste machines niet voldoet aan de gestelde eisen. Een regelmatig en goed onderhoud, met daarnaast een twee-jaarlijkse spuittest, is noodzakelijk voor een lange levensduur en goede werking van de machine. Onderhoud Bij de aflevering van een nieuwe ma chine hoort een instruktieboekje met daarbij tevens een onderhoudsboek- je. Uiteraard moet men deze onder houdsvoorschriften lezen, maar ze ker ook uitvoeren. Smering Vaak zal de machine met water wor den gereinigd. Wanneer men de ma chine met hoge druk reinigt, moeten de smeernippels vooraf en de gehele machine na de reiniging goed wor den doorgesmeerd; nooit onder hoge druk op elektrische delen spuiten en altijd eerst met plastik afdekken. Meestal worden in het onderhouds- boekje in een schema de diverse smeerpunten aangegeven (zie voor beeld smeerschema). Belangrijk zijn hierbij de pomp, de drukregelaar, de Onderhoud werktuigen en machines Goed onderhoud en tijdige vervan ging van aan slijtage onderhevige on derdelen is nodig. Hiermee kan worden bereikt, dat de machines tij dens het gebruik goed funktioneren, zodat er vlot gewerkt kan worden. De apparatuur goed schoonmaken is no dig voor een lange levensduur maar ook uit een oogpunt van bedrijfshy- giëne. Wat het laatste betreft, scha delijke schimmels en/of bakteriën, maar ook onkruidzaden kunnen door aanhangende grond en vuil worden overgebracht. Goed reinigen is nood zakelijk. Voorkomen moet worden dat bijv. gezond pootgoed en zaai zaad al bij het poten/zaaien worden besmet. Bedrijfshygiëne Op alle mogelijke manieren moet voorkomen worden dat schadelijke stoffen, aaltjes en andere organismen door grond worden overgebracht naar niet besmette percelen. Afval- en sorteergrond van aardappelen moet zo diep mogelijk weggestopt worden in te dempen sloten of putten. Voorkomen is beter dan genezen. Bestrijding of uitschakelen kost han den vol geld. De bedrijfsvoorlichter, W. Janse u nagaan, of alle scharnieren vol doende soepel werken en wordt het doordrukken van een eventueel ver keerd afgestelde slag van de hydrau lische cilinder(s) voorkomen. Reinigen In het spuitseizoen moet de spuitma- chine regelmatig worden gereinigd. Direkt na het spuiten moet de rest- vloeistof worden afgetapt en met duidelijke opschriften worden bewaard. Men kan een kleine hoeveelheid rest- vloeistof ook verdunnen via bijvoor beeld een apart watertankje, dat op de spuit is aangebracht en daarna de spuitmachine leegspuiten. Na hej af tappen wordt de machine grondig gereinigd met schoon water. Groeistoffen kunnen bijvoorbeeld door toevoeging van 1/4 kg soda aan 100 ltr water onschadelijk wor den gemaakt, terwijl voor olie houdende middelen Teepol of af- wasmiddel aan het water kan wor den toegevoegd. Hardnekkige resten kan men met sukses verwijderen door pure Beta- nal, of een oplosmiddel als Schering RM 78 toe te voegen. Steeds moet er met schoon water worden na gespoeld. 12 Vrijdag 2 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12