Oplossing voor mestoverschotten: Mest omzetten in koolstof en olie Andere aanpak iepeziekte-bestrij ding Schering komt met milieuvriendelijker middel Betanal Tandem W. Schippers ontwikkelt fossilisatie-techniek De reactor. Op 16 december vond in Kasteel Doorwerth een symposium plaats dat gewijd was aan de onkruidbestrijding in de suikerbietenteelt. Bijzon dere aandacht kreeg het produkt Betanal. In de voordrachten kwam de pioniersrol naar voren die Betanal gespeeld heeft op het gebied van de z.g. "overgewas" toepassing. Deze methode betekent een aanzien lijk geringere belasting van het bodemmilieu hetgeen volledig past in de huidige opvattingen. Een interessante nieuwe ontwikkeling is het tijdens de bijeenkomst aangekondigde nieuwe produkt Betanal Tan dem. Dit middel is een volgende stap op de weg naar verdere vermin dering van de druk van de landbouw op het milieu. Het produkt zal komend jaar door Schering AAgrunoI B.V. op de markt worden ge bracht. Professor Dr. P. Zonderwijk van de Landbouwuniversiteit Wageningen schetste het toegenomen spannings veld tussen agrariër en niet-agrariër. Hij belichtte beide kanten van het probleem in een voordracht getiteld: "Landbouw in het landschap". On bekendheid met wederzijdse doelstel lingen is een belangrijke oorzaak van het spanningsveld. De heer Zonder wijk vroeg begrip van en voor beide zijden. Het leek hem echter niet bil lijk de landbouw steeds weer te kon- fronteren met de vraag hoe lang het nog verantwoord zal zijn met chemi sche bestrijdingstechnieken door te gaan. Die toepassing vindt over het al gemeen binnen redelijke grenzen plaats, aldus Professor Zonderwijk. In dit opzicht vond hij de toepassing van Betanal een goed voorbeeld. Op terreinen waar de produktiesfeer niet in het geding is en er nauwelijks noodzaak voor pesticiden-gebruik bestaat, kunnen flora en fauna nog in belangrijke mate tot hun recht ko men. Het verdient dan ook aanbeve ling tegelijkertijd met de zorg voor de teelten ook aandacht te besteden aan de biologische waarde van o.a. "lint vormige elementen" in het landschap, zoals wegbermen, spoorlijnen, water gangen en hun taluds. Vegetatiebeheer "In landbouwkringen staat men soms nogal gereserveerd tegenover de door voering van nieuw ontwikkelde syste men van vegetatiebeheer uit vrees voor onkruidhaarden die het kuituur- land bedreigen. Wanneer echter be wezen is, dat begroeiiingen die hier voorkomen bij weloverwogen beheer geen negatieve invloed op teelten uit oefenen of hogere onderhoudskosten met zich meebrengen, zal ook van agrarische zijde meer belangstelling voor genoemde objekten moeten wor den getoond omdat deze belangrijk bijdragen tot een grotere biologische kwaliteit en soms esthetische waarde van het landschap", aldus dr. Zon derwijk. De direkteur van Schering AAgrunoI, de heer Van Vuuren, refereerde aan de recente uitspraak van de Minister verantwoordelijk voor het milieu, dat getracht moet worden over te schake len op nieuwe moderne middelen die minder bezwaarlijk voor het milieu zijn. De Minister doelde daarbij voor al ook op het probleem van residuen De magnetrontunnel. te kunnen exploiteren. Tijdens de pre sentatie van de uitvinding zei hun woordvoerder dat de konkurrentie- positie van de Nederlandse agrarische sektor op den duur kan worden ver beterd. Die positie wordt nu aange tast door de veevoeder-, overschot- en transportheffing. "Veehouders moe ten zich kunnen ontplooien zonder het blok van de mestwetgeving aan hun been". Pluimveemest meest geschikt Door zijn hoge drogestof-gehalte komt pluimveemest als eerste in aan merking voor fossilisatie. De Neder landse Organisatie van Pluimveehouders heeft ook als eerste belangstelling getoond. Bij de Gelder se agrariërs zijn pluimveehouders in de meerderheid. Datzelfde is het ge val bij Eurogroep BV uit Barneveld, die inmiddels als tweede onderneming het besluit tot de bouw van een fossi- lisatiefabriek heeft genomen. Deze zal in Oost-Brabant worden gevestigd. Toch valt niet te ontkennen dat in Ne derland het zwaartepunt van de mestoverschotten bij de varkenshou derij ligt. Om die reden plaatst de Centrale Mestbank in Tilburg bij monde van de heer Van Creij enige vraagtekens bij het opvallende nieuws uit Best. "Bij drijfmest van varkens is het drogestof-percentage omge keerd evenredig aan wat de NAF voor ogen staat. De ruim 90 procent natte stof van drijfmest moet zodanig wor den gedroogd en ingedikt, dat de kosten voor het verwerken van var- kensmest zeker hoger komen te liggen. Schippers ontkent dit overigens niet. De aktiviteiten van de mestfabriek die Promest volgend jaar in Helmond start, sluiten goed aan bij het fossili- satieproces van de NAF. Van konkur- rentie met dit soort industrieën is geen sprake, omdat het eindprodukt van Promest uit gedroogde mest zal bestaan, die opnieuw in de landbouw zal worden gebruikt. De heer Schippers wekt intussen de indruk dat hij zijn zaakjes goed heeft voorbereid. Hij is ervan overtuigd in Nederland zeker 10 a 15 installaties te kunnen verkopen. Eén installatie kan bijvoorbeeld de mest van 5 miljoen leghennen "fossiliseren". "Ik ben er van overtuigd dat het fossilisatie- proces zichzelf verkoopt", besluit hij zelfverzekerd. Harry de Bot in de bodem. De komst van Betanal heeft een ommekeer gebracht in de onkruidbestrijding in bieten waarbij de overheersende rol van de bodem herbiciden sterk is teruggedrongen. De landbouw zal op velerlei gebied op inventieve wijze op de hedendaagse ontwikkelingen moeten inspelen, al dus Van Vuuren. De gewasbescher mingsmiddelenindustrie zal moeten blijven streven naar verdere verbete ring van de produkten. De geschiede nis leert dat dit vaak een stapsgewijs proces is. In dit verband maakte spreker mel ding van een dergelijke stap door de komst van het produkt Betanal Tan dem. Dit produkt zal het komende jaar geintroduceerd worden en het zal voor wat betreft toepassing en milieu een aantal voordelen aan de bestaan de praktijk toevoegen. Van mest tot fossiel in half uur Fossilisatie is een moeilijk woord, maar is in feite niets anders dan het tot fossiel worden van organische stoffen (zoals mest, maar ook doordraai-produkten van veilingen en huishoudelijk afval). Daarbij is spra ke van een verhoogde druk en tem peratuur, van fermentatie (rotting) en vergassing. Bij het door Schippers ontwikkelde kunstmatige proces ge beurt dat ook. Hèt grote verschil is echter de snelheid. Waar het natuur lijke fossilisatieproces enkele miljoe nen jaren over doet, heeft het kunstmatige proces een half uur nodig! Voor dit snelle proces is echter wel droge mest nodig, met minimaal 50 procent droge stof. Daarvan wordt onder druk het vochtgehalte verder te ruggebracht tot zo'n 8 procent. Het vrijkomende vocht wordt biologisch gezuiverd in een bij de installatie ho rende afvalwaterzuivering. De blok ken geperste, vaste meststof gaan een industriële magnetrontunnel in. Door verwarming tot 45 graden komt daar een fermentatieproces op gang, waar bij de bakteriën zich vermenigvuldi gen. Zij zorgen, in 20 minuten tijd, voor een versneld biologisch afbraak proces. Daarna gaat het materiaal een reaktor in, waar bij een temperatuur van 200 tot 600 graden Celsius een vergassingsreaktie op gang wordt ge bracht. De vaste stof die overblijft is aktieve koolstof. Dat is ongeveer de helft van het eindprodukt. De andere helft bestaat uit vrijkomende gassen, die naar gastorens worden afgevoerd en gekoeld. De vloeistof die dan ontstaat is als energiedrager bruikbaar. Schip pers demonstreerde dat vorige week door met deze brandstof een brander in werking te stellen. De installatie in Best heeft een verwerkingskapaciteit van 150 ton droge meststof per uur. Milieuvriendelijk Opmerkelijk bij fossilisatie is, dat er geen schadelijke gevolgen voor het milieu zijn. Dat komt onder meer, omdat het systeem gesloten is; er blijft geen schadelijk residue (reststof) over. Bij andere vindingen op dit gebied is dit vaak een van de grote problemen. Van groot belang in kommercieel op zicht is ook dat er hoogwaardige in dustriële produkten overblijven, die buiten de agrarische sektor kunnen Vrijdag 2 januari 1987 De oud-Eindhovenaar Wim Schippers (49) heeft vorige week in het Brabantse Best een nieuwe, revolutionaire techniek gepresenteerd, waarbij op milieuvriendelijke wijze dierlijke mest wordt verwerkt tot grondstoffen voor de industrie. De eindprodukten zijn een olie-achtige, brandbare vloeistof en droge, aktieve koolstof, waar bijvoorbeeld au tobanden van kunnen worden gemaakt. Fossilisatie is het toverwoord dat mogelijk een oplossing kan zijn voor de Nederlandse mestover schotten. De eerste fossilisatiefabriek zal waar schijnlijk eind 1987 in de regio Arn hem in gebruik worden genomen. De fabriek wordt gebouwd en geëxploi teerd door vijf agrarische onderne mers (pluimvee- en rundveehouders) uit Oost-Gelderland. Dat gebeurt in samenwerking met de Nederlandse Afval Fossilisatie BV (NAF) uit Best, het bedrijf waarin de heer Schippers zijn belangen heeft ondergebracht. In de direktie van dit bedrijf zitten ook vertegenwoordigers van het bouwbe drijf NBB uit Best, dat ruimte en fa ciliteiten beschikbaar heeft gesteld. De vijf Gelderse veehouders hebben het mestprobleem in hun regio in kaart gebracht. Op basis daarvan denken zij de fabriek, waarvan de bouwkosten het lieve sommetje van 25 miljoen gulden belopen, rendabel De bestrijding van iepeziekte zal in de komende jaren gericht worden op het opruimen van zieke iepen en het verwijderen van jonge veldiepen die een bedreiging vormen voor waarde volle, gecultiveerde iepen in land schappen, parken, lanen en tuinen. Op dit moment vindt het opruimen van bedreigende zieke iepen in het veld nog plaats op basis van vrijwil ligheid. Met ingang van 1987 kan het opruimen van deze iepen worden voorgeschreven door de Planten- ziektenkundige Dienst (PD). Inkrimping van het door het Mini sterie van Landbouw en Visserij be schikbare budget heeft ertoe geleid dat er een grotere bijdrage van de particulieren aan de bestrijding van de iepe-ziekte zal worden verlangd. De meeste particulieren zullen vanaf 1987 de opgelegde maatregelen, na melijk opruiming van zieke iepen en beplantingen van veldiepen die een bedreiging vormen voor waardevolle iepen, zelf moeten gaan regelen. Het is de bedoeling dat alléén voor eige naren van particuliere siertuinen hulp van de overheid (PD) blijft bestaan. Dit betekent dat alle ande ren, dus ook particuliere organisa ties en eigenaren en beheerders van agrarische bedrijven, zelf voor de opruiming zullen moeten gaan zorgen. Kontrole door de Algemene Inspectie Dienst op de aanwezigheid van ongeschild iepehout. 11 Het proefstadium van fossilisatie is inmiddels met succes afgerond. In een hal van de Nederlandse Bouw- en Be- tonmaatschappij in Best staat al en kele maanden een experimentele installatie, waar het gelukt is om in een half uur tijd blokken gedroogde mest via diverse processen om te zet ten in hoogwaardige industriële pro dukten. Milieutechnoloog Wim Schippers heeft al in 1983 zijn uitvinding wereld wijd gepatenteerd. "We wilden geen half werk leveren, daarom heb ik eerst het hele systeem uit-ontwikkeld, ook in kommerciële zin. Het marketing- plaatje ligt er al onder, ik weet waar ik - buiten de agrarische sektor - mijn produkten kan afzetten. Ik ben er ze ker van dat dit de oplossing van het mestprobleem kan betekenen". Dergelijke uitspraken hebben uitvin ders, die mestoverschotten te lijf wil len gaan, al vaker gedaan. De perspresentatie vorige week in Best, waarvoor grote belangstelling be stond, heeft echter duidelijk gemaakt, dat Schippers inderdaad niet over één nacht ijs is gegaan. Al blijven er nog enkele vraagtekens bestaan, de tech nische merites van zijn uitvinding staan buiten kijf. worden afgezet. Volgens de uitvinder is het voor het eerst, dat dierlijke mi neralen in dergelijke profijtelijke pro dukten kunnen worden omgezet. "De rubberindustrie kan de koolstof uit stekend gebruiken voor haar banden- produktie, maar ook bedrijven die drukinkt en verfstoffen, sport- en kampeerartikelen en speelgoed ver vaardigen, hebben belangstelling ge toond", aldus Schippers. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11