Bedrijfshygiëne in de akkerbouwpraktijk G. Lodewijk: "Kwaliteits beleid bij aardappelen slap" "Voor kwaliteitstarwe, -gerst en - peulvruchten zijn nog voldoende afzetmogelijkheden" Ir. A.J. Riemens: 'Vernieuwende instrumenten in landbouw in stand houden' Optimistisch Gerst J.W. J. Glotzbach op studiedag Fijnaart: Bijna iedereen weet dat het belang rijk is om een akkerbouwbedrijf ge zond te houden. Hiervoor zijn er een heleboel theoriën. De schrijver van dit artikel ging echter eens praten met een tweetal akkerbouwers om hun mening en werkwijze in deze te vernemen. Een van de akkerbouwers met wie ik sprak is een echte pionier. Hij heeft een bedrijf in Midden-Limburg. Als een van de eersten begon hij met de teelt van schorseneren. Plamuurmes bij de hand Rond 1980 is hij ook» begonnen met de teelt van gladiolen. Vier jaar gele den vond hij knolcyperus in een gla- diolenperceel. Na de ontdekking hiervan is deze akkerbouwer conse quent begonnen met het uitgraven van knolcyperusplanten. Door steeds ieder plantje dat tevoorschijn komt te bestrijden, heeft hij de besmetting kunnen onderdrukken en heeft hij het afgelopen jaar geen plantjes meer kunnen ontdekken. Om verdere verspreiding op het be drijf te voorkomen is de bedrijfsvoe ring enigszins aangepast. Het besmette gedeelte wordt voortaan bij elke bewerking als laatste gepakt. De heer Glotzbach stelde aan het be gin van zijn betoog nadrukkelijk dat het in de eerste plaats de ondernemer zelf is die de problemen op moet los sen en de mogelijkheden die zich voordoen moet benutten. De onder nemer moet daarbij wel weten waar hij aan toe is. De noodzakelijke om buigingen in het beleid zullen op zeer korte termijn duidelijk moeten wor den gemaakt, anders zal er ongewild een koude sanering plaats vinden, zo waarschuwde hij. De heer Glotzbach ging vervolgens in op de vooruitzichten voor de teelt van tarwe, brouwgerst en droge peul vruchten. Hij zei gekonstateerd te hebben dat de teelt van granen in de Noordwesthoek en in het Land van Altena en de Biesbosch de laatste ja ren sterk is ingekrompen ten gunste van rooivruchten en graszaad. In wel- Op dinsdag 16 december j.l. werd de algemene vergadering van de Knolsel- derijtelersvereniging Z.W.-Nederland gehouden in hotel Bellevue te Wil lemstad. De voorzitter kon 35 perso nen welkom heten w.o. verschillende voorlichters van de land- en tuin bouw. Hij meende op een goed vere nigingsjaar terug te kunnen zien en memoreerde een aantal aktiviteiten: de opstelling van de jaarlijkse kost prijsberekening, de inbreng in de ver nieuwing van de algemene modelvoorwaarden, het doen van on derzoeksvoorstellen en het bezoek aan de proefboerderij Westmaas, het in stellen en stimuleren van gewasstudie groepen, het bevorderen van afzetmogelijkheden en het beleggen van voorlichtingsbijeenkomsten. In het huishoudelijk deel van de ver gadering werd het financiële beleid Om de machine daarna goed schoon te kunnen maken, gebruikt hij een plamuurmes. Hiermee kan hij bijna alle aanhangende grond goed verwij deren. Het op deze manier weghalen van de grond doet hij verder na ieder perceel. Het is een gewoonte gewor den die net zo bij een bewerking hoort als het afstellen van de machine. Je moet wel willen Het weer gezond maken en houden van zijn bedrijf lukte volgens deze Limburgse akkerbouwer alleen om dat hij gemotiveerd was. Het is goed mogelijk om machines te reinigen met een hoge drukspuit. Het spuit- geweer moet dan wel een regelbare druk hebben. Je kunt dan bij lagers met minder druk spuiten, zodat de lagers niet worden beschadigd. Deze gedachte werd ook geuit door een tweede akkerbouwer; uit Oost- Brabant. Volgens hem kan hij de zaak onder controle houden door steeds weer attent te zijn op besmet tingsmogelijkheden. Door veel naar zijn gewassen te kijken en er vrijwel iedere dag door te lopen, kent hij nu bijna iedere zaadkorrel van zijn be drijf. Hij weet waar aaltjes of pro- ke mate verdere inkrimping nog mo gelijk is zei hij, gezien de noodzaak van granen in de vruchtwisseling, niet te kunnen beoordelen. Wat de voor uitzichten voor de teelt en afzet van tarwe betreft was hij vrij optimistisch. Mede dankzij de certificaten-regeling kon een meerprijs voor baktarwe worden betaald. "Toch zullen we nog een stapje verder moeten gaan. Voor de aanbieding en de aflevering zullen de partijen behoorlijk moeten worden geschoond en zonodig worden ge droogd. Na dergelijke bewerkingen mag nog meer belangstelling van de zijde van de maalindustrie worden verwacht. Naast een mogelijke aan merkelijke vergroting van de afzet voor de meel- en bloembereiding zijn er volgens Glotzbach ook nog perspektieven voor de tarwe als grondstof voor de tarwezetmeelbe- reiding. goedgekeurd. De kontributie bleef ge handhaafd op het oude peil: basisbe drag ƒ12,50 plus ƒ7,50 per ha of gedeelte met een maximum bedrag van ƒ100,—. In de vakature Plaizier werd gekozen de heer Jo Zwaai te Ba- rendrecht. Voor een studiedag "Me chanische koeling" op 10 februari 1987 meldden zich staande de verga dering 15 personen. Er werden daarna inleidingen ver zorgd door ing. A.C. Mulders speci alist Gewasbescherming C.A.T. Tilburg over "Aktuele aspekten m.b.t. de bestrijding van rattekeutel bij de bewaring van knolselderij" en door ing. A.E. Peeters, specialist Be- drijfsuitrusting C.A.T. Tilburg over "Spuittechniek bij de gewasbescher ming in knolselderij". De vergadering werd besloten met een geanimeerde diskussie. bleemonkruiden zitten en welke en daar houdt hij rekening mee. Afspraken met loonwerker Deze Brabander heeft een bedrijf van 65 ha. en laat vrij veel werk door de loonwerker doen. Omdat hij zijn bedrijf tot nu toe vrij gezond heeft kunnen houden, heeft hij aan de loonwerker de eis gesteld dat de ma chines zandschoon moeten zijn en door hem gecontroleerd worden voordat ze het land op mogen. Vroe ger had hij de eis dat de machines waterschoon moesten zijn maar dat kon de loonwerker niet toezeggen. "Het lijkt wel wat overdreven", zegt de akkerbouwer, "maar we moeten er niet te licht over denken". De praktische problemen waar hij dan tegenaan loopt, probeert hij in goed overleg met zijn loonwerker op te lossen. Ook bij gerst konstateerde de heer Glotzbach een aanmerkelijk verschil tussen de grondstofbehoefte en het aandeel van de Nederlandse produk- tie daarin. Van de ongeveer 350.000 ton gerst die jaarlijks wordt verwerkt is slechts 40 a 50.000 tón afkomstig uit ons land. Als oorzaken daarvoor noemde de vertegenwoordiger van het produktschap achtergebleven onder zoek en veredeling. Dankzij opnieuw gestart onderzoek zijn de opbrengsten bij gerst al flink gestegen en dat ze ho ger worden dan bij tarwe moet niet worden uitgesloten. Naast de hoeveel heden zijn ook de prijzen van gerst aangetrokken tot een saldo dat zelfs hoger ligt dan bij tarwe. De teelt van brouwgerst verdient dan ook meer aandacht, zo meent Glotzbach. "Wel is gezamenlijk overleg tussen de telers, de handel en de afnemers noodzake lijk om de groeimogelijkheden bij de afzet ook werkelijk te kunnen reali seren. Gebeurt dat niet dan wordt af gerekend op basis van het laagste marktprijsniveau Gezien de afzetmogelijkheden kan de teelt van droge peulvruchten in Ne derland nog aanzienlijk worden uit gebreid. Belangwekkende resultaten zijn reeds geboekt bij het verbeteren van de opbrengststabiliteit en Glotz bach deed dan ook de suggestie om hektares die niet meer met bietenzaad mogen worden ingezaaid te bestem men voor de teelt van peulvruchten "want dat is in ieder geval dit jaar nog met steun mogelijk...." Aktieprogramma tegen verzuring Noord-Brabant Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben het aktieprogramma voor de bestrijding van de verzuring in Noord-Brabant vastgesteld. Het programma moet inzicht geven in de gevolgen van zure neerslag in de pro vincie en de bestuurlijke konsequen ties daarvan. Het programma bestaat deels uit aktie en deels uit onderzoek naar de gevolgen van zure neerslag op flora, fauna, maar ook monumenten etc. In de periode 1987-1991 zal per jaar een bedrag van ongeveer ƒ100.000,nodig zijn. Voor 1987 is een dergelijk bedrag gereserveerd. Voor de jaren daarna zal dit steeds opnieuw door GS worden bezien. Onkruiden Waar deze Brabantse akkerbouwer ook tegenaan loopt, zijn steeds weer nieuwe onkruiden. Met handwerk is het bijvoorbeeld goed mogelijk om fluweelblad in bieten te bestrijden. Van resistente onkruiden heeft hij gelukkig nog geen last. Naar zijn ei gen zeggen komt dit door op het goede moment, onder juiste omstan digheden te spuiten en niet steeds hetzelfde middel te gebruiken. De heer Lodewijk gaf toe dat het met de STOP A-prijzen fout is gelopen. "Het was op den duur interessant om voor de Stopa-prijzen te telen maar dat is uiteraard nooit de bedoeling van deze regeling geweest". Hij kon digde aan dat er maatregelen zullen worden getroffen om de zaak weer op het goede spoor te krijgen. Zo zullen de plombe- en areaalheffingen worden verhoogd en er komen mogelijk nahef- fingen per ras. In de pootaardappel- kommissie van het Landbouwschap is overleg hierover gaande. Een onge wenste areaaluitbreiding bij de poot- aardappelteelt moet aldus worden voorkomen, zo zei Lodewijk die vaststelde dat de markt van de kon- sumptieaardappelen momenteel de pootsektor redt. Slap Het kwaliteitsbeleid in de aardappel teelt omschreef de voorzitter van het VBNA als "vervelend slap". Op ons kwaliteitsbeleid mag zeker (hij noem de hier o.m. Phoma) niets worden toegegeven. Hij kondigde aan dat er maatregelen tegen de "import" uit West-Duitsland van ringrot zullen worden genomen. Kritische geluiden uit andere landen over o.m. het feit dat we aardappelen telen in gebieden waar rhizomanie gekonstateerd is, moeten we ernstig nemen, aldus de heer Lodewijk. De VBNA-voorzitter zei in de diskus sie desgevraagd niet zo bang te zijn Op de akkerbouwstudiedag 'Naar een marktgerichte produktie?' die dinsdag 23 december jl. plaatsvond in 'De Witte Roos' te Fijnaart heeft de binnenkort naar het PAGV gaan de adjunkt-direkteur van de Direktie Akker- en Tuinbouw bij het Ministe rie van Landbouw, ir. A.J. Rie- mens, gepleit voor het instandhou den van de vernieuwende instrumen ten in de landbouw zoals voorlich ting, onderwijs en de strukturele ontwikkeling van de bedrijven. In komens die als gevolg van over schotten onder druk komen, kleine bedrijven die de risiko's niet meer beheersen en de technische mogelijk heden die een optimale inzet van ar beid en kapitaal in de weg staan, lei den volgens Riemens tot enige dui delijke konklusies, nl. een ontwikke ling naar grotere bedrijven, meer aandacht voor de (bodem)kwaiiteit en een ruimer bouwplan. De heer Riemens zei bij een door de EG voorgeschreven beperking van de produktie een voorkeur te hebben voor de werking van het prijsmecha nisme. Daardoor blijft een bepaalde vrijheid binnen de sektoren bestaan, terwijl een lagere prijs het telen van andere gewassen eerder aantrekke lijk maakt. Om het inkomen zoveel mogelijk in stand te houden dienen de bedrijven zich wel verder in op pervlakte te kunnen ontwikkelen. Voorlichtingsbijeenkomsten Op de problemen die deze twee ak kerbouwers, en al die anderen, te genkomen rond het gezonde bedrijf willen de 3 consulentschappen in Z.O.-Nederland verder ingaan. Hiervoor organiseren zij begin 1987 een aantal bijeenkomsten met als thema "Gezonde bodem, gezonde gewassen". Namens de ZON-projectgroep, ing. L. Huijs. G. Lodewijk voor een verdere uitbreiding van de teelt van AM-resistente rassen, dit in verband met de nieuwe richtlijnen van de Plantenziektenkundige Dienst ter bestrijding van de aardappelmoeheid. Een uitbreiding van nu ca. 10% naar» ca. 15 a 20% kunnen we proberen. We hoeven volgens hem niet te vre zen dat andere landen dan Bintje naar ons land gaan verkopen. Bovendien gebeurt dat nu toch al op beperkte schaal dus verandert er wat dat betreft niet veel. Wel blijft de vraag of we er in zullen slagen de nieuwe AM- resistente rassen vlot te verhogen. De heer Lodewijk deed de suggestie om als telers samen met de industrie en handel de nieuwe rassen te telen en af te zetten, middels gerichte promotie- akties om aldus de introduktie van AM-resistente rassen te stimuleren. Ir. A.J. Riemens Hij wees hier op de koppeling van lagere prijzen met de grondprijzen. 'Als de prijzen dalen zullen ook de grondprijzen dalen en daarmee wordt de grondmobiliteit verhoogd'. Uitbreiding van het bedrijf zou eventueel in kombinatie kunnen met braken. 'Laat bijvoorbeeld de helft van de oppervlakte waarmee een be drijf wordt vergroot braak liggen onder toekenning van een premie en teel dan op de andere helft van het bijgekochte of bijgepachte deel geen granen. Daardoor wordt tevens een uitbreiding van het granenareaal voorkomen. De gehele operatie zal de komende jaren ongetwijfeld pijn doen maar dat zij zo, aldus de heer Riemens. "In deze streek zijn veel sterke bedrijven met een goede grondstruk- tuur. Ik ben er van overtuigd dat deze bedrijven zich ook in de toe komst met een redelijk inkomen kunnen handhaven ondanks het feit dat er ingrijpende wijzigingen in het landbouwbeleid zullen worden doorgevoerd". Met deze woorden besloot de heer J. Glotzbach van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te Den Haag zijn inleiding op de akkerbouwstudiedag die dinsdag 23 december jl. plaats vond in "De Witte Roos" te Fijnaart. Het thema van de dag die goed bezocht werd was "Naar een marktgerichte produktie". Knolselderijtelersvereniging heeft aktief jaar achter de rug De voorzitter van de Vereniging ter Behartiging van de Nederlandse Aardappelhandel, de heer G. Lodewijk, heeft wel vertrouwen in de afzet van de in 1986 in ons land gegroeide aardappelen. De opbrengsten in de andere EG-landen zijn wat lager, de export is iets groter dan vorig jaar op dit moment en de industrie verwerkt meer aardappelen dan vorig jaar. "De markt raakt wel schoon tegen overigens maar ma tige prijzen". Hij zei dit op de akkerbouwstudiedag die dinsdag 23 december jl. plaats vond in "De Witte Roos" te Fijnaart. 10 Vrijdag 2 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10