Basisbegrippen bij de gewasbescherming Gewasbeschermings middelen en lege fust Doorspoelen Weg volgen! Weg terug Frisse aanpak korte wenken akkerbouw Bij de bestrijding van ziekten en plagen worden een aantal begrippen gehanteerd die soms verkeerd worden uitgelegd, of soms naar eigen inzicht worden verklaard. Op het etiket staat een aantal gegevens ver meld, dat in acht moet worden genomen. Dit betreft o.a. de veilig heidstermijn van het middel, in welke gewassen het mag worden toegepast, waarvoor het ingezet kan worden en de graad van giftigheid. Alle aanwijzigingen op het etiket dienen in acht te worden genomen om de veiligheid van de gebruiker, het gewas en de konsument veilig te stellen. In dit artikel zal uitgegaan worden op enkele punten die bij de toepassing van gewasbeschermingsmiddelen van belang zijn. De veiligheidstermijn Op alle etiketten staat, indien nodig, de veiligheidstermijn vermeld. Hier onder verstaat men de termijn die er moet liggen tussen de bespuiting van een midden en de oogst van het ge was. De veiligheidstermijn is voor alle middelen apart vastgesteld, dus er kan veel variatie tussen de middelen zijn. Ook is het mogelijk dat de veilig heidstermijn van een en hetzelfde middel verschillend is tussen het ene en het andere gewas. Residu tolerantie Aan de hand van de residu-tolerantie wordt de veiligheids-termijn bepaald. Onder de residu tolerantie wordt ver staan de hoeveelheid middel die bij konsumptie nog in het produkt aan wezig mag zijn. Voor een groot aan tal middelen is de residu tolerantie gesteld op nul. Van sommige middelen mag er nog wel iets van in het produkt aanwezig zijn. Dit wordt uitgedrukt in d.p.m. dat wil zeggen delen per miljoen, of wel milligrammen per kg. Om na te gaan of de veiligheidster mijn is overtreden worden de produk- ten onderzocht op het voorkomen van residuen. Graad van giftigheid Op het etiket staat de graad van gif tigheid vermeld, o.a. doodshoofd, an dreaskruis of het woord schadelijke stof. Daarnaast staat er nog op ver meld of het middel brandbaar, cor rosief bijtend, invretend), of irriterend (prikkelend) is. Deze gegevens staan er niet voor niets op vermeld. Middelen met een doods hoofd zijn zeer giftig. Er dient dus zeer zorgvuldig gewerkt te worden. Op het etiket staat ook een aantal aanwijzigingen vermeld, dat als ge bruiker de volle aandacht verdient. Denk ook aan de voorgeschreven kleding. Etiket goed lezen Het is zeer belangrijk dat het etiket voor het gebruik goed wordt gelezen. Dat kan veel moeilijkheden voorkomen. Tussen de middelen die dezelfde werkzame stof bevatten kan toch nog al eens verschil zitten in de toepassing in bepaalde gewassen. Ook de dose ring per ha is soms anders, omdat het gehalte aan werkzame stof verschilt. Ook de formulering speelt bij de do sering per ha een rol; denk maar eens aan de poedervorm of de "flowable" van een middel dat dezelfde naam draagt. Opbergen van bestrijdingsmiddelen Het is verplicht dat de bestrij dingsmiddelen die in voorraad zijn achter slot en grendel bewaard wor den. Ook de lege fust moet hierin op geslagen worden. Bij een aantal gebruikers laat dat laatste te wensen over. Meestal is het zo, dat er altijd nog wel een restantje in het fust ach terblijft. Dit is zeer gevaarlijk wan neer leken hiermee in kontakt kunnen komen. Tevens is het belangrijk, dat de bewaarplaats vorstvrij is, omdat een aantal middelen kunnen bevrie zen of bij vorst uitkristaliseren. Houdt er ook rekening mee, dat mid delen die in Nederland geen toelating hebben, of middelen, waarvan de toe lating om de een of andere reden is ingetrokken, niet in de bewaarplaats aanwezig mogen zijn. Middelen waar van de toelating is vervallen en die nog in voorraad zijn kunnen bij di verse gemeenten ingeleverd worden. De opslagplaats moet duidelijk her kenbaar zijn. Er moeten borden aan gebracht worden met als symbool een doodshoofd, het woord bestrij dingsmiddelen en verboden voor on bevoegden. Werking onkruidbestrij dingsmiddelen De middelen, die voor de onkruid- bestrijding gebruikt worden, kan men indelen in kontakt- en systemisch wer kend en werking via de bodem. Mid delen met kontaktwerking zijn die middelen, die normaal aangeduid worden als verbrandend-werkende middelen. De werking kan toch nog al eens tegenvallen op het onkruid en de schade aan de kuituurgewassen kan soms groot zijn. Elk middel heeft zijn toepassingsomstandigheden voor een goede werking zonder gewasbe schadiging. Systemisch werkende middelen zijn middelen, die door de plant worden opgenomen en dan door de sapstroom door de gehele plant worden vervoerd. Bij op het blad spuiten sterft de plant in de grond ge heel af. De mate van groeisnelheid be paalt voor een groot" deel het resultaat. Bij trage groei, of bij ein de groei van de planten zal het dodings-resultaat tegen val'en. Dus spuiten bij groeizaam weer op een groeiende plant. Middelen, die via de bodem werken, doden de kiemende onkruiden. Voor een goede werking is het nodig, dat het middel in de oplossing komt. Dit kan alleen als er voldoende vocht aanwezig is. Ook een te grove ligging van de grond beïn vloed het effekt ongunstig. Bij de do sering per ha van deze middelen is de zwaarte van de grond en het humus- gehalte bepalend voor een goede wer king. Er is een aantal bodemwerkende middelen, dat ook nog wel enige kon taktwerking heeft. Als tijdens spuiten het middel op andere percelen terecht komt kan er terdege gewasschade ont staan. Een aantal van deze middelen is zeer persistent. Dat wil zeggen, dat het een hele tijd duurt voordat het middel totaal is afgebroken in de grond. Bij de keuring van deze bestrij dingsmiddelen wordt er van uitge gaan, dat bij de aangegeven dosering per ha het middel is afgebroken, als het kuituurgewas op het perceel ge oogst wordt. Bij grote over doseringen, die ontstaan bij overlap pingen tijdens het spuiten, kan op de ze plaatsen het volggewas nog schade ondervinden. Ook kunnen er proble men ontstaan als het kuituurgewas om de een of andere reden te vroeg het veld ruimt. De mogelijkheid om dan nog een volggewas te kunnen telen zonder schade is meestal niet groot, omdat bodemwerkende middelen een zeer se- lektieve we» .ig hebben. Bestrijdingsn ddelen zijn duur. Pro beer ze zo toe te passen, dat de ge zondheid van de toepasser en de konsument geen gevaar lopen, de werking optimaal is en de buurtper- celen geen schade lijden. Namens de Konsulentschappen voor de Akker- en Tuinbouw in Z.W. Nederland A. Mulders We zijn al geruime tijd in diskussie geraakt over opruiming van de lege fust, van lege verpakkingen die overblijven na bespuitingen, na behandeling van de gewassen in land- en tuinbouw. Er zijn nogal wat verschillen in opvattingen hoe deze lege fust/verpakkingen, struktu- reel moeten worden opgeruimd. Als we de weg volgen van de gewas beschermingsmiddelen dan zal het duidelijk zijn dat deze start bij de in dustrie waar de middelen worden ge fabriceerd en verpakt in alle mogelijke éénheden, veelal aangepast aan het gebruik van land- en tuin bouw. Deze gewasbeschermingsmiddelen industrieën bevinden zich in binnen- en buitenland en komen van diverse kanten beschikbaar voor de handel, soms verdeeld in groothandel en de tailhandel. De handel is lang niet al tijd met dezelfde industrie verbonden, maar afhankelijk van het soort mid del of aan vaak historisch gegroeide relaties kan het zijn dat verschillende handelaren zaken doen met verschil lende industrieën van handel of detail handel gaat de lijn verder naar de verbruikers, in hoofdzaak land- en tuinbouwers. Maar ook naar de gemeenten of naar Staatsbosbeheer! In 't algemeen naar een brede ver scheidenheid van afnemers. De handel zal in 't algemeen zoveel in voorraad houden dat voldoende middelen beschikbaar zijn op aktue- le momenten in het seizoen. Maar wat is soms voldoende? In "luizen-jaren" worden veel meer luisdodende middelen gebruikt dan in jaren met minder gunstige omstandig heden voor de vermeerdering van de ze beesten. Vooral in "krapte-jaren" koopt men daar waar middelen voor handen zijn. 't Gaat mij er hier Om dat diverse handelaren soms een bon te schakering van middelen hebben om over de diversiteit op het land- en tuinbouwbedrijf nog maar niet te spreken! En daarmee met een bonte schakering van lege fust. Van overheidszijde is erop aange drongen om lege fust, lege verpakkin gen wat de opruiming betreft beter en meer struktureel aan te pakken. Toen dan ook het voorstel werd gedaan om alle lege verpakkingen en fust dezelf- Vrijdag 19 december 1986 de weg terug te laten gaan zoals deze naar de gebruikers zijn aangeleverd leek dat in eerste instantie nog niet zo gek. Wel een logische redenering voor mensen achter een bureau? Met mooie tekeningen en lijnen op papier kun je zoiets best in theorie voor elkaar krijgen! Vooral als er dan een statiegeld-regeling aan verbonden wordt zodat via forse statiegeldbedra gen een soort "dwang-situatie" ge- kreëerd wordt. In het vorige hoofdstuk is reeds aangegeven hoe di vers de lijnen zijn getrokken vanaf in dustrie in binnen- en buitenland, via vele handelskanalen naar al die ge bruikers! Wat een rompslomp, wat een administratie, wat een kosten! Wat dat laatste betreft is uitgerekend dat het voorgestelde systeem in totaal zo'n 50 a 100 miljoen gulden zal gaan kosten. En dat uiteindelijk allemaal over de ruggen van boeren en tuin ders. Neen, in 't algemeen moeten de lege verpakkingen niet zo'n lange, in gewikkelde weg terug afleggen. Wel licht voor een paar moeilijke gevallen! De waarde van de voorstellen van de overheid is wel, dat we er over aan het studeren zijn. Zoals het nü gaat, kan het in de meeste gevallen ook niet. En zo zijn er voor verdere uitwerking toch alvast enkele hoofdlijnen opge zet om naar een strukturele situatie te komen die èn industrie én handel èn gebruikers kan bevredigen. Maar ook uiteraard tot genoegen van de overheid. De volgende uitgangspunten worden thans uitgewerkt en in studie genomen: 1. De industrie probeert in een vijf jarenplan te komen tot zoveel moge lijk oplosbare verpakkingen. Dat zou het mooiste zijn. 2. Daarnaast probeert de industrie in datzelfde vijfjarenplan te komen tot zoveel mogelijk goed verbrandbare verpakkingen. 3. De fust zodanig aanpassen dat de ze gemakkelijk geledigd kan worden. En dan echt leeg! Sommige fust is zo danig gekonstrueerd dat het echt moeilijk is om "het onderste uit de kan" te krijgen. 4. De spuitmachine zodanig uitru^en dat de fust ter plekke, dus tijdens het vullen kan worden gereinigd. Spoel- vloeistof direkt via vulopening in de tank. En als de fust goed schoon is, ont staan er ineens nieuwe mogelijkhe den. Direkt verbranden, huisvuillijn, bedrijfsvuillijn? Maar geen dure statiegeld-regeling. Tenslotte zal iedereen.duidelijk zijn dat er wat moet gebeuren. Het kor- rekt omgaan met gewasbescher mingsmiddelen en de overblijvende fust en verpakkingen is daarbij een eerste vereiste! In de komende maanden aandacht schenken aan het schoonspoelen van de lege fust voor het komend spuit- seizoen is dringend gewenst. Met al ler inzet is het gemakkelijk onderhandelen! Niet schoongemaakte fust is volgens de Wet chemisch afval en moet langs wettelijke regels worden afgevoerd. Schone fust is huisvuil of bedrijfsaf val. In behandeling een levensgroot verschil met enorme kostenbesparin gen. Daar ligt weer eens een uitdaging voor de gebruikers. A A. Vermeer Dat een goede ontwatering zijn vruchten afwerpt staat buiten kijf. Om een optimaal functione ren van de drains te garanderen moeten ze, afhankelijk van de mate van dichtslibbing, zo af en toe op deskundige wijze worden doorgespoeld. Het zijn vooral ijzer- en kleideeltjes die de drains kunnen verstoppen. In revolverdoppen, welke steeds va ker op spuitmachines te zien zijn, blijft meestal een beetje water ach ter, dat bij BEVRIEZING de dop kan beschadigen. Neem tijdig maat regelen en voorkom daarmee een hoop kosten. Vaak werken heteluchtkachels zon der toezicht. Zorg dat ze, met het oog op brandgevaar, volledig BE VEILIGD zijn. Bij een te hoge uit- blaastemperatuur of bij het uitvallen van de vlam moet de olie-toevoer worden onderbroken. De steunven- tilator dient nog een poosje te blij ven draaien om de kachel -na te koelen. Wees in wintertarwe steeds attent op SLAKKEN. Overdag zitten ze in de grond, 's avonds komen ze boven en eten aan het gewas. Meestal zijn slakken het eerst langs slootkanten te vinden. Strooi slakkenkorrels zo dra schade wordt waargenomen. Toelatingen bestrijdingsmiddelen op basis van paraquat worden na 1 december 1988 niet verlengd. De toelatingen voor bestrijdingsmid delen op basis van de werkzame stof Paraquat zullen na de huidige eind datum, 1 december 1988, niet wor den verlengd. Minister Braks heeft dit meegedeeld aan de betrokken toelatinghouders. De beslissing om de toelatingen niet te verlengen is genomen, op basis van de overweging, dat de werkzame stof Paraquat als een zogenaamde persistente stof in de bodem moet worden beschouwd. Het is de eerste keer, dat het crite rium van persistentie gebruikt wordt bij een beslissing over het intrekken cq. niet verlengen van de toelatingen van bepaalde bestrijdingsmiddelen. Residuen van bestrijdingsmiddelen worden als persistent in de bodem beschouwd, als zij zodanig lang zaam worden omgezet en niet op an dere wijze uit de bodem verdwijnen dat zij bij de gebruikelijke toepas sing kunnen ophopen (accumule ren). Het huidige beleid ten aanzien gewasbeschermingsmiddelen is, voorzover het de bodembescherming betreft, gericht op het zoveel moge lijk terugdringen van het gebruik van persistente stoffen. Daarnaast hebben bij de beslissing om de toelatingen niet te verlengen de op termijn mogelijke voor plan ten giftige effecten door de opho ping, in de bodem een rol gespeeld. Voor paraquat zijn, aldus de betrok ken bewindslieden, voldoende alter natieve middelen en methoden aanwezig. Beroep De licentiehouders van middelen op basis van paraquat ICI Holland bv, Luxan bv te Eist en Agrichem bv te Oosterhout zullen tegen de beslissing van de minister beroep aantekenen. Overwegingen die tot het beroep aanleiding hebben gegeven zijn o.a. dat paraquat snel en sterk aan grond (kleimineralen) wordt gebonden waarmee het onwerkzaam is, gebon den paraquat niet kan uitspoelen en geen nadelige invloed op het micro leven in de bodem heeft en dat af braak van dit gebonden paraquat plaatsvindt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 7