Financiële resultaten Cebeco vallen mee Dankzij hoge opbrengsten komt bruto opbrengst bieten dicht bij die van vorig jaar Paperpot Bietensmokkel Arko, een nieuw suikerbietenras op de Rassenlijst 1987 Suiker Unie waarschuwt: lagere graanprijzen drukken ook suikerprijzen! Administratieve opzet mengprijssysteem enorme klus. In Memoriam ing. J.T. Andringa Onderlinge verevening bietenteelt... De suikerindustrie heeft het afgelopen jaar een record campagne ge draaid. De Suiker Unie rekent op een gemiddelde opbrengst per hek- tare van 57,8 ton met een gemiddeld suikergehalte van 16,9%. "On gehoord veel", was de reaktie van hoofddirekteur A.W. Luitjens dinsdagmiddag op een perskonferentie in Breda waar de resultaten van de Suiker Unie over het afgelopen jaar werden toegelicht. De bie- tenprijs zal, zoals we reeds eerder publiceerden, uitkomen op ca. 85,per ton; ca. 20,per ton minder dan vorig jaar. Dankzij evenwel de meerdere tonnen en het hogere suikergehalte komt de bruto opbrengst dicht bij die van vorig jaar toen deze ca. 6000, per ha. bedroeg. Verwacht wordt dat er een nabetaling van minimaal 10,kan volgen. Tot het resultaat hebben in positieve zin bijge dragen de relatief lage energieprijzen terwijl de lage prijs voor pulp het resultaat heeft gedrukt. Dankzij de genoemde rekords resul teert een rekord suikerproduktie die bij Suiker Unie ca 750.000 ton wit- suiker zal bedragen, terwijl de pro- duktie voor ons land als geheel rond 1,2 miljoen ton zal bedragen. De hoeveelheid C-suiker komt op ruim 260.000 ton bij de Suiker Unie en 400.000 voor het land als geheel. De heer Luitjens deelde mee dat gezien de slechte situatie voor suiker op de wereldmarkt het door de EG vast gestelde maximum van 20% van het A-quotum naar volgend jaar zal worden doorgeschoven. Dat is ca. 85.000 ton, de overige 175.000 ton moet worden geëxporteerd. De pulp- markt staat onder druk mede als ge volg van de situatie in de veehoude rij, de eigen oogst van ruwvoeder en de grote snijmaisoogst. Ongeveer een derde deel van de pulp zal als perspulp worden afgezet. Na drie jaar proefnemingen met het paperpotsysteem is de Suiker Unie tot de konklusie gekomen dat het systeem voor toepassing in brede zin nog te duur is. Wel is het systeem aantrekkelijk in bepaalde gebieden en onder bepaalde omstandigheden. Zo is toepassing interessant in de Veenkoloniën waar veel stuifgevoeli- ge gronden liggen. Voorts kan de pa perpot daar worden toegepast waar vroeg nachtvorst wordt gekonsta- teerd of waar bodemziekten gezaai de planten sterk belagen. Er zijn met paperpot ook proeven gedaan in ge bieden waar Rhizomanie aanwezig is. De bieten groeiden er aanmerke lijk beter hoewel opgemerkt dient te worden dat het groeiseizoen bepaald ongunstig was voor het optreden van deze gevaarlijke ziekte. De suikerindustrie is in het afgelo pen jaar gekonfronteerd met de aan bieding via Nederlandse telers van bieten uit Duitsland en België. Ze werden zelfs met hele scheepsladin gen naar ons land vervoerd. Deze import van bieten is voor buiten landse telers aantrekkelijk omdat zij slechts de C-suikerprijs van DM 20 krijgen terwijl ze bij onze suikerfa brieken aan de gemiddelde prijs van 85,— konden komen. De smokkel met bieten is overigens nauwelijks lonend geweest omdat de industriën ze al op grond van leveringskontrak- ten af konden wijzen. Volgens de di- rektie van de Suiker Unie is er slechts een enkel partijtje doorge glipt. Nu volgend jaar in ons land ook de C-prijs wordt uitbetaald heeft de ze smokkel de komende jaren geen zin meer. Het nieuwe Vanderhave suikerbie tenras ARKO wordt opgenomen op de Nederlandse Rassenlijst 1987. Het ras wordt opgenomen in de ka- tegorie rassen met een hoog winbaar suikergehalte. ARKO kenmerkt zich door een zeer hoog suikergehalte en een redelijke wortelopbrengst. Daardoor kan de financiële opbrengst per ha zeer goed worden genoemd. Het ras heeft goede landbouwkundi ge eigenschappen en een mooi ge vormde wortel met een regelmatige kophoogte. Dat voorkomt oogstver- liezen bij het koppen van de bieten, aldus Van der Have. Arko is geschikt voor levering gedu rende de hele kampagne. Het ras ARKO is het eerste resultaat van recent ontwikkelde kweektech- nieken. In de eerste plaats worden in een vroeg stadium vele planten geselek- teerd op fysiologische eigenschap pen. Elke plant wordt individueel beoordeeld. De beste planten uit deze selektie vormen de basis voor een nieuw ras. De tweede techniek is het toepassen van meristeemkultuur (weefsel kweek). Bietenplanten worden in het laboratorium op een voedingsbodem geplaatst om vegetatief vermeerderd te kunnen worden. Dat wil zeggen dat de planten dus niet door middel van zaad worden vermeerderd, waardoor alle nakomelingen van een plant precies dezelfde erfelijke ei genschappen hebben. Arko is het eerste ras dat ontwikkeld is door het toepassen van selektie op fysiologische eigenschappen. Vol gend jaar hoopt VanderHave net eerste ras te introduceren dat een re sultaat is van het toepassen van bei de genoemde technieken. "Op lange termijn mag het prijsbe leid voor bieten en suiker niet teveel afwijken van het prijsbeleid in de graansektor. Immers via de zetmeel- produktie uit granen vormt dit pro- dukt een konkurrent voor suiker. Vooral de standorganisaties dienen dit verband niet uit het oog te verlie zen wanneer zij mee gaan met een marktkonformer beleid bij de granen. Graanprijzen lager? Dan ook een ge matigd prijsbeleid voor suiker. Deze waarschuwing liet adjunktdirekteur W. Oosterhuis van de Suiker Unie dinsdag horen op een perskonferen tie in Breda. De heer Oosterhuis gaf daar o.m. een toelichting op de visie van de Suiker Unie op het EG-suikerbeleid. Hij zei o.m. dat het bij de EG ont stane tekort bij de betalingen van de exportrestituties pas dan tot een ge ringe verhoging van de produktie- heffingen mag leiden wanneer dat tekort struktureel is. De eventuele verhoging moet dan betrekking heb ben op zowel A- als B-suiker en op isoglucose. Voorts dienen de natio- drs. Willem Oosterhuis nale steunmaatregelen die met name in Italië nog steeds bestaan, snel te verdwijnen. Wanneer over produk- tievermindering wordt gesproken dan dienen alle suikerproducenten daaraan mee te doen. Tenslotte die nen volgens de Suiker Unie ook kunstmatige zoetstoffen onder de bescherming van de suikermarktor dening te komen zodat ze ook de lasten van de bescherming mee kan dragen. De uitvoering van het bewaakt mengprijssysteem bij bieten vraagt van de Suiker Unie en van de CSM een enorme inspanning, dit omdat de toewijzingen van de te telen oppervlakte begin janua ri volgend jaar bij de telers bin nen moeten zijn in verband met de zaadbestellingen. Bij Suiker Unie is al rond haalf oktober met de administratieve voorbereidingen begonnen. Het bijwerken van het telersbestand tussen 1982 en 1987 en het sa menvoegen van gegevens van dubbelleveranciers blijkt een enorme klus te zijn omdat de grondmobiliteit veel groter bleek dan in feite was verwacht. Het is mogelijk dat telers als gevolg van de snelheid waarmee moet wor den gewerkt, een verkeerde toe wijzing krijgen. Zij dienen daar van direkte melding te maken bij de industrie die een en ander dan opnieuw bekijkt. Overigens zal het nieuwe systeem vrij stringent worden toegepast en zal de be roepscommissie alleen nagaan of bij de toewijzing is voldaan aan de opgestelde regels. Hoger be roep is niet mogelijk. "In de eerste drie maanden van dit boekjaar daalde de omzet van Cebeco-Handelsraad in volume met 2% tot 1,3 miljoen ton en in gld met 13% tot ongeveer 620 miljoen. Ge consolideerd een daling van ƒ1,1 miljard tot 945 miljoen. Daarte genover zijn de resultaten gunstiger dan begroot en beter dan in hetzelf de kwartaal van het vorig jaar". Dit verklaarde drs. G. van den Berg, president-direkteur van Cebeco Handelsraad op de algemene verga dering van deze kööperatie donder dag 18 december j.l. in Amsterdam. Hij verklaarde dat de omzetdaling vooral moet worden gezocht in de geringere doorzet van veevoeders en tijdelijk in die in meststoffen, ge paard gaand met belangrijke prijs dalingen van veevoer, meststoffen en ook van aardolie. De eerste drie maanden van het nieuwe boekjaar stond de meststoffenmarkt in het te ken van verdergaande prijsdalingen. Alleen de verkoopprijzen van kalk- meststoffen bleven stabiel, de overi ge produkten daalden tussen 18 en 32% in prijs. In alle overige meststoffensectoren was de invloed van lager geprijsd buitenlands pro- dukt nadrukkelijk aanwezig. Van den Berg, verwacht dan ook dat de afnemers dit meststoffenjaar voor hun kunstmest-aankopen gemiddeld 25% minder behoeven uit te geven. "Het thans lopende boekjaar laat zich gunstig aanzien. De export van zaaierwten en graszaden vertoont opnieuw een duidelijke groei. Voor het binnenland is bij de zaaizaadre servering rekening gehouden met uitbreiding van de teelt van erwten en veldbonen", aldus drs. van den Berg Gracin graanafzet In de wintertarwe is er een sterke omschakeling gekomen naar rassen met goede bakkwaliteit, althans in vergelijking tot het rassenpakket dat jarenlang geteeld is. Drs. van den Berg acht het denkbaar dat nu de rassen met de betere bakkwaliteit ook landbouwkundig de beste zijn, binnen enkele jaren de gehele tarwe- teelt uit deze betere rassen zal bestaan. Het zal volgens hem echter vooral van de E.G.-prijspolitiek af hangen of en in hoeverre blijvend een premie over deze tarwe in de markt kan worden gerealiseerd. Bij de graanafzet is al met al de markt ontwikkeling positiever geweest dan aanvankelijk werd verwacht, zo stel de van den Berg, waarbij hij aante kende dat de kwaliteiten echter sterk uiteen liepen. Als gevolg hiervan zijn twee markten ontstaan: één van bak- tarwe en één van voertarwe. Prijs verschillen van meer dan 1,per 100 kg zijn geen uitzondering Aardappelen In Brussel wordt, gezien de vrees voor areaaluitbreiding, de druk voor een aardappelverordening steeds groter. Drs. van de Berg vreest er voor dat dit handhaven van onze grote exportpositie niet vereen voudigt. Op 8 december 1986 overleed na een ernstige ziekte de heer ing. J.T. Andringa op de leeftijd van 59 jaar. Van mei 1960 tot januari 1969 vervulde Andringa in Goes de functie van regionaal specialist voor Landbouwwerktuigen en Arbeid. In die periode werd de basis ge legd voor de verdere uitbouw van zijn carrière, tot uiting komend in de benoeming per 1 januari 1969 tot landelijk specialist bij het Consulentschap voor Land bouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen, respectievelijk zijn benoeming in 1984 tot vakcoör dinator mechanisatie bij het Consulentschap voor de Be- drijfsuitrusting in de Akker- en Tuinbouw. Karakteristiek voor de heer An dringa was zijn gedegen vakman schap en zijn heldere woordkeuze. Hij streefde naar een voor ieder een duidelijke voorlichtings- boodschap en schroomde daarbij niet goed en minder goed van el kaar te onderscheiden. Deze uitgangspunten kwamen tot uiting tijdens de deelname aan talloze commissie- en werkgroep vergaderingen, in zijn artikelen en handboeken en tijdens de al tijd intensief beluisterde toelich tingen bij landelijke de monstraties. De vele lezingen in het land voor volle zalen en de regelmatige ver zoeken om opnieuw een lezing te komen houden zijn bewijzen voor de erkenning van de vak man Andringa. Als je naar An dringa luisterde en zijn artikelen las dan had je daar wat aan voor je bedrijf. Ook bij de handel en industrie zowel nationaal als internatio naal was Andringa een erkend vakman, wiens mening men op prijs stelde, wiens mening men op eigen initiatief nadrukkelijk kwam vragen, wiens mening en gedachten werden ingebouwd in nieuwe werktuigen. Andringa heeft een grote sturen de invloed gehad op diverse ont wikkelingen in de mechanisatie. Zijn heengaan betekent een groot verlies voor de voorlichtings dienst, de land- en tuinbouw en de agro-technische handel en in dustrie. ir. J.M.A.J. Heestermans. W.J. Lokhorst Cebeco HR: van eerste orde". Afscheid Lokhorst en Van den Berg bij Cebeco Handelsraad Tijdens de algemene vergadering van Cebeco Handelsraad is in de middaguren afscheid genomen van de voorzitter, de heer W.J. Lokhorst en van de president- direkteur, drs. G. van den Berg. Beiden spraken in deze funktie Als gevolg van de invoering van het bewaakte mengprijssysteem zal het areaal bieten in ons land volgend jaar afnemen met ca. 10.000 ha. zodat het weer op het "oude" nivo van ca. 131.000 ha komt. Bij een structuele toename van de suikerproduktie in de ko mende jaren zal het areaal even redig verder in moeten worden gekrompen". Dit zei de adjunkt direkteur bij de Suiker Unie de heer W. Oosterhuis dinsdag op een perskonferentie in Breda. De heer Oosterhuis vertelde daar dat het bewaakt mengprijs systeem vooral is ingesteld om een toeloop naar de suikerbieten teelt vanuit de melkveehouderij tegen te houden. Hij gaf toe dat door de afgrendeling van de bie tenteelt de druk op andere gewas sen meer toe zal nemen. De heer Oosterhuis stelde vast dat in de nu opgezette regeling niets is op genomen over een eventuele vere vening tussen bietentelers onder ling. "Als bietentelers dat onder ling doen bij over- en onder- schrijving dan is dat hun zaak", zo zei hij. 'Eenheid en samenwerking zaken dan ook voor het laatst de verga dering toe. Het lijkt waarschijnlijk, dat de grondstofprijzen voor mengvoeders onder druk blijven staan, gezien de ruime voorziening van de wereld markt. Met name de zeer grote maïs- voorraden in de Verenigde Staten zijn daarbij van belang. Het huidige lage prijsniveau van de mengvoeders zal daarom naar alle waarschijnlijk heid voorlopig wel worden geconti nueerd, waarbij enige verdere daling niet moet worden uitgesloten. Dit stelde de heer W.J. Lokhorst voor zitter van Cebeco Handelsraad in zijn jaarrede op de algemene verga dering van deze kööperatie donder dag 18 december j.l. in Amsterdam. Voorts stelde hij vast dat de bedrei gingen voor de agrarische sector op het moment groot en omvattend zijn, zowel van bedrijfseconomische- als van technische aard. Vrijdag 19 december 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6