Historisch besluit Ministerraad over zuivel nieuws uit brussel KNLC-voorzitter M. Varekamp benadrukt belang marktgerichte produktie Landbouwschap: Korting meikproduktie te fors en abrupt Export Dammenweg Andriessen tevreden De plannen om de Europese meikproduktie in de komende twee melkprijsjaren met 9,5 procent in te krimpen hebben het uiteindelijk gehaald in de Europese ministerraad. Er waren wel 7 dagen en 3 nachten voor nodig om de ministers over de streep te trekken. Minis ter Gerrit Braks zei na afloop dat er historische beslissingen waren genomen. "Voor het eerst is een daadwerkelijk besluit gevallen over produktiebeheersing". R. Winkel Voor Braks is het nog een open vraag of Nederland moet kiezen voor een fabriekssysteem of moet vasthouden aan het stelsel van indi vidueel toebedeelde quota. "Alles is nog open. Het is een nieuwe situatie en we hebben nog de tijd tot 1 april", aldus de bewindsman. De vraag of hij bereid is nationaal een extra vergoeding te geven voor het tijdelijke verlies van quota liet Braks eveneens onbeantwoord al gaf hij te kennen "over weinig geld te beschik ken". Volgens Braks ziet het^r naar uit, dat de maatregelen geen gevol gen zullen hebben voor de inkomens van de Nederlandse boeren. In de Raad schaarde Braks zich achter het verzet dat zijn Belgische collega te gen de nationale toeslag aantekende. Algemeen wordt deze toeslag be schouwd als een cadeautje voor de Westduitse minister Ignaz Kiechle. In januari zijn er in de Bondsrepu bliek verkiezingen. Volgens het besluit van de Raad moet 7 procent van de quota verlaging worden gerealiseerd per 1 april volgend jaar en nog eens 2,5 procent het jaar daarop. Dat bete kent een extra verlaging met 6,5 procent. In april was immers als besloten de quota in 1987/88 met 2 procent en in Het in Brussel gesloten voorlopige zuivelakkoord voldoet volgens het landbouwschap niet aan de voor waarde dat ingrepen in het bestaan- ZAJK tegen marktgericht beleid "Een meer marktgericht beleid geeft jonge agrariërs in de toekomst on voldoende mogelijkheden om een bestaan op te bouwen. Wij geven daarom de voorkeur aan een geregu leerd landbouwbeleid". ZAJK- interimvoorzitter R.v. 't Westeinde betoogde dit woensdag 17 december j.l. op een studiedag van het ZAJK in de Caisson te Biezelinge. Ook de voorzitter van het NAJK de heer J. Roemaat toonde zich een duidelijke tegenstander van een marktgericht beleid dat volgens hem leidt tot een onaanvaardbare koude sanering van veel bedrijven. Thema was kiezen of delen, tijd voor een goed beleid". Van 't Westeinde kritiseerde het bewaakt mengprijssysteem bij bieten dat niet waterdicht zal blijken te zijn en stel de verder dat produktieoverschotten zo snel mogelijk moeten worden op geruimd. Hij verwacht weinig sou laas van alternatieve gewassen. Het uit produktie nemen van grond is een goed onderzoek zeker waard. De voorzitter van de NCB ir. Latijn houwers zette de voors en teeens van 1988/89 met 1 procent te verminde ren door middel van een vrijwillige opkoopregeling. Deze regeling wordt nu wel wat aantrekkelijker ge maakt. De compensatie is opgetrok ken van 4 tot 6 ecu per 100 kg melk, voor een periode van 7 jaar. Dat komt neer op een vergoeding van ruim 16 cent per liter. De compensa tie wordt vanaf 1988 uitgekeerd. Als er voor de vrijwillige bedrijfsbeëin diging onvoldoende belangstelling is, komt er toch geld beschikbaar. Braks kan dat gebruiken om boeren te compenseren die vallen onder een stelsel van aanvullende en verplichte quota-beperkingen. De resterende produktiebeperking moet bijna hele maal tot stand komen via tijdelijke opschorting van quota. Dit moet in 1987/88 4 procent en in 1988/89 nog eens /i procent overleveren. Hoe lang die quota-schorsing gaat duren is niet bekend. Er is alleen besloten om wat de eerste 4 procent betreft 2 jaar lang een compensatie van 10 ecu per 100 kg te garanderen. Dat komt neerop 27 cent per liter. Lidstaten mogen hier alleen in het eerste jaar nog 2,5 ecu (bijna 7 cent per liter) bijleggen. Tegen die laatste moge lijkheid heeft Nederland zich fel ver zet, maar Braks kreeg alleen gedaan dat de nationale compensatie maar voor 1 jaar mag worden gegeven. de beleid geleidelijk en beheersbaar moeten verlopen. De quotumkorting is veel te fors en abrupt en opnieuw ontbreken concrete plannen om de zuivelvoorraden te verminderen. Dit zegt het Landbouwschap in een eer ste reactie op de afspraken die in de Europese raad van landbouwmi nisters zijn gemaakt over het ver minderen van de meikproduktie in de EG. Het Landbouwschap erkent de noodzaak om de zuivelproduktie in de EG te verminderen. Maar volgens het schap hebben de landbouwmi nisters zich bij de nu genomen maat regelen te veel laten leiden door bud gettaire overwegingen. Het beoogde doel had ook kunnen worden bereikt door enige verlaging van de inter ventieprijs en/of verhoging van de medeverantwoordelijkheidsheffing, in combinatie met het doelmatiger maken van het quotasysteem. Met de al eerder afgesproken quotum een meer marktgericht beleid af te gen een beleid waarbij de overheid veel invloed heeft op het agrarisch ontwikkelingsgebeuren. Hij voor spelde dat de huidige stringente re gelgeving nog zeker een decennium zal voortduren" maar daarna zal een op de wereldmarkt afgestemd beleid zijn ingevoerd. Over de ompensatie van 1 Zi procent die de boeren tijdelijk in 1988/89 moeten inleveren, is nog geen defini tieve afspraak gemaakt. Er komt of een zelfde regeling als volgend jaar, of een "passende" verlaging van de medeverantwoordelijkheidsheffing. Daarop zijn nog geen cijfers ge plakt. Eén procent produktiever- mindering willen de ministers tenslotte bereiken door de superhef fing met ingang van 1 april volgend jaar overal in Europa op 100 procent van de richtprijs te brengen. Voor de Nederlandse boeren staat hier weer tegenover dat Braks de vrijheid krijgt om bij het uitdelen van quota van te voren al rekening te houden met het feit dat niet alle boeren hun quotum volmaken. Hij mag dus meer quota toekennen dan volgens het landelijk quotum mogelijk is. Braks deed tijdens de Raad een geslaagde poging om deze bepaling ook al van toepassing te laten zijn op het huidige melkprijsjaar. Daarmee worden verdere moeilijkheden met de Europese Commissie voorkomen. De commissie had Nederland om een opheldering gevraagd, omdat Braks dit jaar al was uitgegaan van een zekere onderschrijding en dus ruim 1 procent meer melk had uitge deeld dan striktgenomen was toege staan. Ondanks zwaar verzet van West-Duitsland,Luxemburg en Ier land zijn de voorstellen van de Euro pese Commissie om te sleutelen aan het interventie-mechanisme voor bo ter en melkpoeder door de Raad aanvaard. Dat betekent dat de inter ventie voor magere melkpoeder tus sen 1 september en 28 februari wordt opgeschort. Zowel voor boter als Aktiviteitenprogramma exportbevordering 1987 vastgesteld Minister Braks is voornemens volgend jaar mede in het kader van de export bevordering de Verenigde Staten, Ja pan, Marokko, Algerije en Indonesië te bezoeken. In de Sovjet-Unie zal in mei 1987 een grootscheepse Holland manifestatie gehouden worden. Dit onder meer staat in het aktivitei tenprogramma Exportbevordering 1987 van het ministerie van landbouw en visserij. Het departement stelt jaar lijks een omvangrijk aktiviteitenpro gramma op in nauw overleg met de landbouwattachés en het agrarische bedrijfsleven. Het aktiviteitenpro gramma voor 1987 omvat ruim 100 aktiviteiten. Hieronder vallen: deelne ming aan internationale tentoonstel lingen op het gebied van de voedings- en genotmiddelenindustrie en de agro- industrie, de organisatie van handels- kontaktbijeenkomsten, missies ten behoeve van marktverkenning en Holland-promotie akties. De totale Nederlandse agrarische ex port over 1986 zal naar verwachting ruim 50 miljard gulden bedragen. Het agrarische handelssaldo zal naar ver wachting een rekordhoogte van 18 miljard bereiken. korting van 3 procent in 1987 en 1988 gaat het Landbouwschap overi gens akkoord. Het Landbouwschap noemt het niet duidelijk hoe de landbouwministers door het opschorten van de interven tie voor magere melkpoeder ernstige marktverstoringen denken te voor komen. Kritiek heeft men ook op het feit dat in de voorgestelde com pensatieregelingen elementen van re nationalisatie zijn ingeslopen. Dat voor landen als Spanje, Italië en Ier land uitzonderingen in het vooruit zicht zijn gesteld acht het Land bouwschap strijdig met de commu nautaire benadering. Om de gevolgen voor de Nederland se melkveehouderij en de zuivelin dustrie zo beperkt mogelijk te hou den zal het Landbouwschap ervoor gaan pleiten de bestaande opkoopre gelingen te handhaven. magere melkpoeder mag de Com missie bovendien de interventie ver vangen door alternatieve markton- dersteunende maatregelen, zodra zij merkt dat er alleen nog maar voor de interventie wordt geproduceerd. De Raad moet hiervoor nog wel nadere criteria opstellen. Dat zal vóór eind februari gebeuren. Nu deze produk- tiebeperkende maatregelen door de Raad zijn aanvaard, kan de Europe se Commissie ook een begin maken met de afzet van de overtollige bo- tervoorraad. Voor het wegwerken van 1 miljoen ton boter in de ko mende twee jaar is volgens Andries- sen 7,5 miljard gulden nodig. Hij wil de boter kwijtraken via export, als veevoer en als grondstof voor de in dustrie. Rundvlees In samenhang met de besluiten over de zuivel hebben de ministers van Landbouw dinsdag ook een belang rijk akkoord bereikt voor de rund vleessector. Net als voor de quota geldt het nieuwe regime voor rund vlees in principe voor twee jaar. Kern van het besluit is een verlaging van het interventie-niveau, aange vuld door een premieregeling De heer Varekamp ging uitgebreid in op de in Brussel genomen maatrege len. Vooral de gemiddelde inkomens achteruitgang van 3.500,- per veehouder (door het LEI berekend) noemde hij onaanvaardbaar. "Drie op de vijf Europese boeren produceren voor export, dit wijst op het belang van buitenlandse markten en dus op het belang van een Euro pees landbouwbeleid. Juist voor Ne derland is een EG-markt van belang en daarmee dus ook een beperking van de overschotten. Als we ons niet meer op de markt gaan richten zal naast een toenemende konkurrentie uit andere landen er ook een (versnel de) ontwikkeling ontstaan van zuivel- vervangers en -imitators". Varekamp waarschuwt met deze woorden om niet te zeer het Brussels beleid aan te vallen. Vooral nu het de landbouw wat moeilijk gaat is het zaak het ge meenschappelijk landbouwbeleid in stand te houden, zeker gezien de vele verworvenheden die er al door dit be leid zijn bewerkstelligd, aldus de KNLC-voorzitter. In zijn inleiding wees kringvoorzitter C. Bierens op de twee varianten die er nu zijn voor de zg. Dammenweg op rijksweg 58. Welke van de tracees de voorkeur verdient zou mede afhangen van een beslissing over een vaste oe- Er is tijdens de Raad ook vastgelegd dat er voor eind februari een pakket socio-structurele maatregelen moet worden aangenomen. Van dit pak ket maakt in ieder geval een ver plichte VUT-regeling, gekoppeld aan het uit de produktie nemen van landbouwgrond, deel uit. De rege ling gaat gelden voor boeren tussen de 55 en de 70 jaar. R. Winkel. Europees Landbouwcommissaris Frans Andriessen heeft woensdag tijdens een persconferentie in Brus sel gezegd dat hij tevreden is over het bereikte globale akkoord. Volgens Andriessen is er orde op zaken gesteld in eigen huis, zodat de Ge meenschap haar internationale posi tie heeft versterkt. "Een verminde ring van de produktie met tien pro cent kan niet eenzijdig plaatsvinden. Wij vragen van onze handelspart ners dezelfde inspanningen", aldus Andriessen. Hij noemde de Verenig de Staten en Nieuw-Zeeland als voorbeeld. M.J. Varekamp ververbinding over de Westerschelde. Deze afhankelijkheid was door een ambtenaar van de PPD bevestigd, al dus Bierens. Daar een beslissing over een VOW nog wel eens op zich zou kunnen la ten wachten, sprak Bierens de vrees uit dat de werkzaamheden aan de Dammenweg wel eens pas zouden kunnen beginnen als de ruilverkave ling in Walcheren al vastgesteld is. Dit zou een onaanvaardbare doorkruising van die ruilverkaveling kunnen be tekenen. De ministers van landbouw van de EG hebben na meer dan zes dagen vergaderen ingestemd met een aanzienlijke verlaging van de meikpro duktie in de EG. Kern van het melkakkoord is een verlaging van de melkquota met 9,5 procent in de komende twee melkjaren en een op schorting van de interventie van magere melkpoeder in de winter maanden. De Europese commissie krijgt ook buiten die periode de bevoegdheid om de interventie-aankopen van boter en melkpoeder te verminderen. Over een verlaging van de quota met drie procent, gespreid over twee jaar, werd reeds eerder een besluit genomen, deze vermindering komt tot stand via een vrijwillige opkoopregeling voor melkveehouders die hun bedrijf opgeven. Tijdens de dinsdag jl. gehouden algemene ledenvergadering van de Kring Walcheren van de ZLM werd door de voorzitter van het KNLC en tevens van het Landbouwschap M.J. Varekamp, gastspreker op deze vergadering, nog eens het belang van marktgericht produceren onderstreept. Naast het in de toekomst voorkomen van overproduk- tie in de landbouw werd door hem ook het zoeken naar wegen om de huidige overschotten weg te werken bepleit. Vrijdag 19 december 1986 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5