Minister Braks probeert versnelling te brengen in bouw mestopslag Fagoed nieuwe financieringsmogelijk heid voor landbouw Ophokperiode postduiven van 3 t/m 17 januari i.v.m. jacht op verwilderde duiven Maandelijks gesprek Ministerie Landbouwschap Fagoed-fonds start februari 1987 Prins Claus op werkbezoek bij Landbouwschap Beleggers Noodslachtplaatsen in nood... Het Landbouwschap heeft vorige week in het maandelijks overleg met minister Braks dringend aandacht gevraagd voor de problemen die dreigen met de bouw van mestopslagruimten in het kader van de nieuwe Meststoffenwet. De door de wet benodigde opslagkapaciteit op de agrarische bedrijven dreigt in sommige gemeenten niet tijdig gereed te komen omdat het afgeven van bouwvergunningen en hin derwetvergunningen te veel tijd vergt. Het Landbouwschap wil dat er uiterlijk op 1 april 1987 via een algemene maatregel van bestuur wordt geregeld aan welke voorwaarden de mestopslag moet voldoen. Afzonderlijke vergunningen zijn dan niet meer nodig als voldaan wordt aan de kriteria in de algemene maatregel van bestuur. Minister Braks beloofde het Land- bouwschap dat hij hierover op zeer korte termijn weer persoonlijk aan dacht zal vragen bij zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Verder zal het ministerie een beroep doen op pro vincies en gemeenten om snel en soe pel mee te werken aan het verlenen van vergunningen. Aan een algeme ne maatregel van bestuur wordt op het ogenblik gewerkt, maar die kan pas eind volgend jaar operationeel zijn. Een versnelling van de proce dure levert hooguit enkele maanden winst op, zo bleek tijdens het overleg met de minister. Registratiebesluit Landbouwschapsvoorzitter Vare kamp vroeg de bewindsman nog eens duidelijk aan te geven wat de betekenis is van 31 december 1986 als registratiedatum voor de mest- produktie in ons land. Minister Braks zei dat het gaat om het vast leggen van de gebruikelijke stalbe- zetting maar dat het ook mogelijk is - als op die datum de gebruikelijke bezetting niet aanwezig is - uit te gaan van de gebruikelijke stalbezet- ting op een andere datum in 1986. De feitelijke aanwezigheid van de dieren moet dan wel kunnen worden aangetoond. Als er in relatie tot de omvang van het bedrijf te veel die ren worden geregistreerd zullen van overheidswege achteraf korrekties worden aangebracht. De voorlichtingsbijeenkomsten van het ministerie over de Meststoffen wet zijn door 60.000 veehouders be zocht. In het zuiden van het land heeft 69% van de uitgenodigde vee houders gehoor gegeven aan de uit nodiging (landelijk 68%). De voorlichting zal worden voortge zet via het telefoonnummer 06-8991144. Het Landbouwschap heeft de minister opnieuw gevraagd om de jongvee- opfokkers te beschouwen als mestpro- ducenten in de zin der wet. De overheid wil deze kategorie bedrijven (circa 140) buiten beschouwing laten, waardoor ze ook geen 'mestrechten' kunnen verwer ven. De bewindsman zegde toe de pro blemen en mogelijkheden nog eens op een rijtje te zetten, maar wilde geen ver wachtingen wekken. Hij verklaarde zich eveneens bereid tot nader overleg over de mogelij kheid om melkveehouders die een ekstra kwotum hebben gevraagd op basis van de Be schikking aanvulling superheffing en de Beschikking opvolgingssituaties met onderbezetting alsnog voor het over gangsrecht Meststoffenwet in aanmer king te laten komen. Dit overgangsrecht geldt nu alleen voor veehouders die voor 1 januari 1986 ekstra kwotum heb ben aangevraagd. Voor de twee ge noemde beschikkingen kon men zich echter pas dit jaar aanmelden. Bedrijfsverplaatsing Minister Braks ging niet in op een hernieuwd pleidooi van het Land bouwschap om mestneutrale be- drijfsverplaatsingen via een aanpas sing van het verplaatsingsbesluit vanaf het begin af aan mogelijk te maken. Op verzoek van het Landbouwschap zal de periode waarin in de melkvee houderij grondtransakties met kwo tum mogelijk zijn worden verlengd van 15 december tot 15 januari a.s. Het Landbouwschap verwacht dat met name de overdracht van hele be drijven hierdoor zal worden verge makkelijkt, omdat als overgangsda tum meestal wordt gekozen voor 1 januari. Onlangs is opgericht de Stichting Fagoed die zich ten doel stflt het Beleggingsfonds in Agrarisch Onroerend Goed Fagoed tot stand te brengen. De initiatiefnemers van de Stichting zijn het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, Rabobank Nederland, Heidemij Nederland, de Onderlinge Levensverzekeringsmaatschappij NOVO, Avéro Verze keringen en Agro-Pool. Met het Fagoed-fonds wordt een Boeren nieuwe beleggingsinstelling gefor- Voor de boeren betekent dit een meerd, die de aktiviteiten van beleg- nieuwe financieringsmogelijkheid, gers in landbouwgrond bundelt. Het Het erfpachtrecht is een zakelijk fonds houdt zich bezig met het aan- recht dat wordt gekenmerkt door trekken van het benodigde kapitaal een grote mate van kontraktvrijheid. tegen de uitgifte van participaties, Voor Fagoed is een modelkontrakt het aankopen van landbouwgrond ontwikkeld waarin de rechten en en het uitgeven van deze landbouw- plichten van het beleggingsfonds en grond in erfpacht. de erfpachter evenwichtig zijn vast- Het Fagoed-fonds kan een rol spelen gelegd. De looptijd van een erf- als financieringsvorm, wanneer de pachtskontrakt is tenminste 26 verpachter zijn grond te koop aan- jaar. Bij de huidige marktrente mag biedt aan de zittende pachter, indien worden verwacht dat de jaarlijks een boer wil kopen voor bedrijfsuit- door de erfpachter te betalen canon breiding of als er sprake is van een ca. 4,5% zal bedragen van het door bedrijfsovername binnen de familie. Fagoed betaalde aankoopbedrag in- De schade die jaarlijks wordt aange richt aan land- en tuinbouwgewassen door wilde en verwilderde duiven is aanzienlijk. Ter bejaging van met na me verwilderde duiven is door de ge organiseerde Landbouw mede namens de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging afdeling Zeeland, de afdeling Zeeland van de Nederland se Bond van Zaterdagvliegers, de Zuid-Nederlandse Bond van Postdui- venhouders afdeling Zeeland en de Contactambtenaar Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw en Vis serij in de provincie Zeeland aan de Zeeuwse gemeentebesturen verzocht een ophokgebod voor postduiven in te stellen voor de periode van zater dag 3 januari t/m zaterdag 17 janua ri 1987; met uitzondering van de beide in deze periode vallende zondagen. Aangezien iedere jachthouder in zijn eigen jachtgebied duiven mag bejagen wordt aan alle jagers in onze provin cie verzocht om tijdens bovenge noemde ophokperiode extra jacht op dit gevogelte te maken. Daarnaast zal in overleg met de K.N.J.V. aan een 25-tal jagers, gelijk matig verdeeld over de provincie, ge legenheid worden geboden binnen het in een daartoe speciaal af te geven ver gunning (ex artikel 54 van de Jacht wet) aangegeven gebied jacht te maken op verwilderde duiven. Het ligt in de rede dat de jager aan wie zo'n speciale vergunning wordt ver leend, overleg pleegt met de eventueel aanwezige jachthouder, alvorens met de daadwerkelijke uitoefening van de jacht aan te vangen. Aan alle jacht- houders in de provincie wordt ge vraagd in de hierboven genoemde ophokperiode aktief te willen zijn bij het bejagen van verwilderde duiven. Aan de postduivenhouders wordt ge vraagd zich stipt te willen houden aan het ophokgebod. Door deze gerichte aktie kan bereikt worden dat in het komende voorjaar niet alleen de gewassenschade wordt beperkt, doch dat ook de overlast ten gevolge van vervuiling op en rond de openbare gebouwen wordt terugge bracht. klusief kosten. De herziening van de canon vindt plaats eens in de drie jaar: voor de helft op basis van de index gezinskonsumptie en voor de helft op basis van de pachtprijsont wikkeling voor de betreffende grondsoort. Van groot belang voor de grondge bruiker is het periodiek kooprecht dat in het erfpachtskontrakt van Fa goed is uitgewerkt. De erfpachter heeft het recht om op vooraf bepaal de data om de 12 jaar en voorts o.a. bij het einde van de overeenkomst de grond te kopen. De koopsom wordt dan bepaald door kapitalisatie van de erfpachtscanon van dat moment. Een en ander wordt voor het aan gaan van de overeenkomst bespro ken en daarna vastgelegd in het kontrakt. Voor de belegger heeft dit beleg gingsfonds in agrarisch onroerend goed een aantal aantrekkelijke ele menten. Landbouwgrond is een soli de belegging. Landbouwgrond ver andert niet, slijt niet en is niet gevoe lig voor brand, diefstal of molest. Op landbouwgrond behoeft niet te worden afgeschreven en kent ook overigens nauwelijks risiko's. De waarde-ontwikkeling is op lange ter mijn waardevast gebleken en geeft daardoor grote zekerheid met be trekking tot vooraf omlijnde rende mentsverwachtingen. Op basis van een meerjarenbegroting kan worden gesproken van een belegging die zo wel in de hoofdsom als in het basis rendement van minimaal 4% met grote zekerheid inflatie ontwikkelingen volgt met een buffer tegen deflatie. Het fonds heeft slechts beperkte kosten. De werking van het Fagoed-fonds is vastgelegd in de Voorwaarden van Beheer en Bewaring. Een Raad van Toezicht bestuurt het fonds. Deze Raad van Toezicht wordt benoemd door de vergadering van participanten en de Stichting Fagoed. Het bestuur, het beheer en de eksploitatie van het fonds vinden door het Bestuurskantoor Fagoed B.V. plaats. De direktie daarvan is opgedragen aan Heidemij Beheer en Grondzaken B.V. te Arnhem. De juridische eigendom van de grond zal bij het Trustkantoor Fa goed B.V. berusten. Besprekingen met verscheidene insti tutionele beleggers - waaronder ver zekeringsmaatschappijen en pen sioenfondsen - bevinden zich in een afrondende fase. Naar verwachting kunnen begin 1987 de oprichtingsak ten van het fonds worden gepas seerd, waarna het fonds in februari met haar werkzaamheden kan be ginnen. Prins Claus heeft woensdag 10 december 1986 in het kader van een werkbezoek de wekelijkse vergadering van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap bijgewoond. Op de agenda ston den onder meer de regelgeving rond de Meststoffenwet, een no titie over de biotechnologie en Het lijkt er op dat een aantal Zeeuw se noodslachtplaatsen binnen afzien bare tijd zal moeten worden gesloten omdat ze niet voldoen aan een aan tal eisen die vermeld staan in het per 1 januari a.s. van kracht wordend "Besluit Bijzondere Slachtplaatsen". In dat besluit worden aanzienlijk zwaardere eisen gesteld aan noodslachtplaatsen dan waaraan ze tot nu toe moeten voldoen. De be heerders van de slachtplaatsen in Vo gelwaarde, Goes, Zierikzee, Tholen en Kruiningen zien zich dan ook gesteld voor dusdanige investeringen dat zij sluiting overwegen. In de eerste negen maanden van dit jaar steeg het bedrag aan nieuwe le ningen dat de Rabobank aan de land en tuinbouw heeft verstrekt met 41% ten opzichte van dezelfde periode in 1985. In de akkerbouw, de melkveehoude rij en bij de gemengde bedrijven, was deze stijging zelfs ruim 60%; in de varkenshouderij en de tuinbouw was deze stijging met respektievelijk 8 en een notitie van de Rijksplanolo gische Dienst over de inrichting van Nederland in de komende 30 tot 40 jaar. Bij aankomst bekeek Prins Claus in de hal van het landbouwschap een maquette die hij eerder dit jaar onthulde bij de officiële ingebruikname van het nieuwe kantoor. Voor veehouders en voor partikulie- ren (die hier o.m. pony's en geiten ter slachting aanbieden) zou dit grote problemen met zich meebrengen. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap is daarom in overleg ge treden met de provincie om te bezien of alsnog een aantal lokaties open kan worden gehouden. De gemeente Rei- merswaal heeft overigens reeds beslo ten de exploitatie van de noodslachtplaats in Kruiningen met ingang van 1 januari a.s. te beëindi gen. De gemeente acht, gezien het ge ringe aantal dieren dat jaarlijks ter slachting wordt aangeboden, verdere exploitatie niet verantwoord. 15% overigens iets minder spektaku- lair. Daartegenover stond ook een versnelde aflossing van de leningen. De Rabo konkludeert hieruit dat er momenteel veel beweging zit in de landbouw. Er is een flink aantal be drijven dat zich vernieuwt en de be drijfsomvang vergroot. Daarnaast zijn er ook boeren die overgaan op een extensieve bedrijfsvoering, dan wel hun eigen bedrijf part-time voor tzetten. Grote toename in nieuwe leningen aan land- en tuinbouw 4 Vrijdag 19 december 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4