VOOR in: VROUW De kunst van het aanvaarden Im De kunst van het koken Nel Benschop Kerstlint in wit snee-werk Gabriël Smit Voorzichtige Kerstmis Overpeinzing... jjJBL fifiiiimuiiiiiK onder redaktie van de Redaktïekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De (Amerikaanse) film "De wil om te winnen", geeft heel duidelijk aan dat het pas NA het aanvaarden mo gelijk is iets aan je situatie te doen. In de film is een jonge man, werk zaam in de bouw, door een hartin farct geheel arbeidsongeschikt geworden. Het gezin met 3 jonge kin deren moet verder en de rollen wor den omgedraaid. De vrouw wordt kostwinner en de man doet de huis houding. Er is veel moeite om aan te passen en om te aanvaarden. Bijvoorbeeld voor de moeder als haar kind in een angst droom om de vader roept en ze er zelf heen gaat. Het kind blijft huilen en roepen en alleen de komst van de va der geeft het kind weer het gevoel van veiligheid. Eerst is de man heel on handig met de was en andere huishou delijke zaken maar hij leert al doende. Voor de vrouw is het eveneens moei lijk dat ze zich aan een andere disci pline moet onderwerpen. Tegen het einde van de film ontmoet de man vroegere vrienden van zijn werk. Deze vertellen tegen weer an deren over hem, hoe zijn leven werd na z'n ziekte. En hoewel hij erheen was gegaan omdat hij de stofzuiger en de afwas niet meer kon zien opende het gesprek van de anderen zijn ogen. Had hij eerst alleen geluisterd, nu zei hij, uit de grond van zijn hart dat hij heel trots was op zijn vrouw; die een mooie carrière gemaakt had. Ze had den daardoor samen weer een bestaan gekregen. Verder hoe dankbaar hij zelf was dat hij zijn deel daaraan mocht en kon bijdragen. Het was heel stil toen hij terug naar huis ging. De vrienden van vroeger begrepen iets van wat een mens moet doormaken als zoiets ingrijpends in het leven je overkomt. De "Wil om te Winnen" was bij bei de ouders aanwezig, anders was het ook nooit een succes geworden. En toch, de Wil alleen is niet genoeg. Doorzettingsvermogen en het kunnen omgaan met tegenslag en teleurstel ling, het komt alles op z'n tijd toch om de hoek kijken. En dan maar zien dat je ermee uit de voeten kunt. Heel gemakkelijk is het te beslissen en besluiten voor een an der; "Ik zou het zus en zo doen" en "je moet er niet zo zwaar aan tillen" en "Er zijn erger dingen in het leven dan dit". Het is zo gemakkelijk ge zegd, maar wat hebben we eigenlijk gezegd? Hebben we wel geluisterd naar wat men ons wilde zeggen en is daarover nagedacht? Meestal zijn we te druk met onszelf en juist in deze dagen vragen we om Vrede. VREDE voor de wereld, VREDE op aarde. Maar ook VREDE met ons "ik". Als we dat kunnen hebben en we aanvaar den onze eigen situatie en verantwoor delijkheid, zal er ook plaats en tijd zijn voor de ander. Dat de kerstge dachte, bij het fijne familiefeest dat we U toewensen, de ereplaats mag krijgen. De kunst van het geven EN de "Wil om te Winnen". P.J. de Rooy-Janse (overgenomen uit "Foar de frou") Voor één lint hebt U nodig: - 15 cm rode handwerkstof (140 cm breed, 10 draden per cm) - 4 strengetjes iets donkerder ro: de splijtzij - 1 strengetje groene splijtzij (DMC no. 471) Borduur het lint volgens telpatroon (1 hokje is 2 x 2 draden) in platsteek (3 draadjes), stiksteek, hokjessteek en stersteek (2 draadjes). Langs dé lan ge kanten komt een zoom van 1,5 cm breed. Als U deze zoom aan de ach terkant met een opennaaisteek vast zet krijgt U aan de goede kant een stiksteek (1 draad uithalen). Aan de korte kanten komt een zoom van 3 cm breed. Voor een zilvereffekt kunt U op de stippellijn een stiksteek maken met zilvergaren. Voor een (goed wasbaar) goudeffekt zou U de stersteek kunnen borduren met groen DMC, dat geeft op rood een goudeffekt. Met wat aanpassingen kunt U dit pa troon ook nog voor andere doelein den gebruiken. Voor bijpassende servetten bijv. zou U het blokje in de hoek kunnen maken en verder langs de kanten alleen de hokjessteken en de 2 rijen stiksteken. Voor servetringen zet U de blokjes wat dichter bij elkaar en wordt het tussenstuk wat korter. Zo zou U ook nog een passende rand rondom eenvoudige houten kande laars kunnen maken. Veel handwerkplezier en een mooie kersttafel toegewenst. E.J.A. Sevenhuysen-Ritsema Wie durft te zingen van vrede? Kin deren nog, de ouderen zingen tegen beter weten in naar een gedroomde verte, blijven hopen omdat het hart niet anders kan. Het hoort toch bij Kerstmis? Een kind geboren in een wereld van dood, al tweeduizend jaar, er spelen verhalen en dromen omheen van onuitsprekelijke vrede, beelden van heimwee in ieder van ons, en straks zal het eenzaam sterven, als ie der ander. Maar toch durft het met leven beginnen, het kan niet anders, kijkt met grote ogen de armoe aan die het omringt: nacht, hulpeloosheid, de zorg van een moeder, de ernst van een Ik heb vannacht gedroomd O Heer, Dat alle mensen lachten En onbekommerd, onbezorgd De nieuwe dag verwachtten. Ik heb vannacht gedroomd O Heer, Dat velen bleven rusten En dat mijn buurman, vol berouw Zijn vrouw weer teder kuste. Ik heb vannacht gedroomd O Heer, Dat op de drukste straten De auto's stopten voor een kind Om het veilig door te laten. Ik heb vannacht gedroomd O Heer, Dat alle journalisten De waarheid schreven in hun krant En niet meer dan zij wisten. Ik heb vannacht gedroomd O Heer, Dat Rus en Yankee samen Hun wapens wierpen in een kuil En zongen: 'Christus Amen'. Ik heb vannacht gedroomd O Heer, Dat alle mensen lachten, Maar toen ik wakker werd sprak Gij 'Dat komt nog - even wachten'. Theo van Langen Een van de belangrijkste hoogtepun ten in een viering is de maaltijd. Mensen voelen zich dan samen rond de dis een eenheid. Altijd zijn er ech ter ook mensen die uitgezocht op zo'n feestelijke tijd moeten werken. Het zou mooi zijn als we onze feest maaltijd konden aanpassen zo, dat ieder familielid erbij kon zijn. Ge woonlijk staan we er niet bij stil dat zovelen op de grote feestdagen toch moeten werken. Het lijkt van zelfsprekend dat ieder op zulke da gen/avonden vrij is, maar als men ziek is of na ziekenbezoek met de trein naar huis gaat zien we al dat de ziekenverzorgers en het spoorweg personeel wel werken moeten. Zo zijn er nog veel meer op te noemen die hun plicht doen op zulke tijden. Ook in de agrarische beroepen zijn er velen die op de decemberfeesten in hun bedrijf bezig moeten zijn. Denk maar aan de verwarming en verlichting in de kassen, aan het vee dat ook zorg nodig heeft, enz.enz. In zulke omstandigheden is het pret tig om gerechten in de oven vooruit klaar te hebben en ze alleen maar goed te verwarmen. Een heel lekker gerecht is een: Pannekoek-schotel Nodig is daarvoor: 175 gram bloem, 3 dl. melk, 1 ei, zout, 20 gram boter. Hiervan maken we een beslag en bakken 4 pannekoeken. Verder: 250 gram magere kwark, 2 eieren, 30 gram bruine basterdsuiker, 25 gram rozijnen, 1 eetlepel rum, 1/2 blikje (150 gram) mandarijnen op sap, 1 zakje treets. Klop de kwark met de eieren en de bruine suiker glad en verdeel dit in drie delen. Doe in één ervan de rozijnen en de rum. In het tweede deel de uitgelekte man darijnen. En in het derde deel de treets. Beboter een vuurvaste schaal en leg hierin een pannekoek. Daarop de kwark met rozijnen. Weer een pannekoek en daarop de mandarijnenkwark. De derde pannekoek met daarop de treetskwark en afdekken met de 4e pannekoek. Hierover 25 gram gesmolten boter gieten en daarover 25 gram kristalsuiker vermengd met 1 theelepel kaneel. Gedurende 25 minuten bakken op 175°C en warm of koud opdienen. Een dergelijk recept is voor de kok of kookster heel plezierig want het kan klaar staan en in de oven als de tijd daarvoor is aangebroken. Het is dan ook voor de kok/kookster een rustiger feest. Wat is een feest eigenlijk? Elke dag zou een feest moeten kun nen zijn maar dat is het niet. Voor een feest is altijd een aanleiding en een feest viert men met meer mensen samen. Men kleedt zich er ekstra voor en er is muziek, St. Nicolaas- versjes of Kerstliederen of een speci aal gelegenheidslied en er wordt dus naar hartelust gezongen en gedanst. Verder zijn er de speciale gerechten die bij een feest horen. De voorbereidingen: voor een feest zijn eigenlijk al een feest op zich. Het zijn niet alleen de gerechten en de dranken maar ook de versierin gen. De achtergrond van de kerst boomversieringen b.v. is heel oud en heeft te maken met het terugkeren van de lente. Het werd warmer en de tijd van zaaien en oogsten kwam weer. De dieren ontwaakten uit de winterslaap en de hele natuur hield de belofte van voldoende voedsel in. Daartoe versierden de Germanen een boom, ze hingen er noten en ap pels in en koekjes. Ze dansten om de boom in de hoop dat het een goed jaar zou worden. Wat het feest tot een feest maakt, is ook het opdienen van de gerech ten. Alles krijgt iets ekstra's waar door ook de normale schotels een feestelijk tintje krijgen. Op de tafel kan iets eenvoudigs het geheel een aparte sfeer geven. Hierbij het model van een kerstster. Deze kan worden geknipt van rood vilt en met kleine kraaltjes in het hartje iets zilverigs krijgen. Een rij ervan over de tafel of naast elk bord als onderzetter voor het glas, mogelijkheden genoeg. Na tuurlijk kunnen ze ook van papier geknipt worden maar dan zijn ze veel kwetsbaarder. P.J. de Rooy - Janse Kerst feest Bethlehem Zeg liever LlSfabor^ Rjrlugal, o( de straten van Sao Paolo/ of de land vlak ten van de Sabel. Wat kunt U daar tcqenever stellen Cod? Een Kind een kind venkel maar «en Kind-»' Vrede op aarde Efratha. Zeg liever oorlog in Afrika, of aan de voet van de Herman, of in de stegen von Chicago. Wat stelt IT daar teq enovcr Gad? Een Kind een mens? enkel maar een Mens Zeg liever jodenhaat, Ziekte en luaen Welbehagen in mensen. Israel. Ze 'Ziek verslaving en dood. Vat aet U daar jn Gods naam tegenover? —Een Mensenkind Zoon van Maria Zoon von Cod Mijn Zoon "Tessa Kemper vader, de rust van dieren want die kunnen niet praten, die hebben niets dan weerloze ogen en adem van ge duldige aarde., En er is ook een ster, hoog, ver geflonker, de schriften zeg gen: de morgenster. De nacht moet bijna voorbij zijn. Misschien kun je straks daarom toch zingen, voorzich tig, voorzichtig, dat de oorlog het niet hoort en wraak neemt, zingen van vrede met het hart van een kind. De winterzon, die even door komt breken, danst over 't water heen met lichte voet, zodat opeens de nevel is geweken en alles is mijn hart wel zingen moet. Vlieg nu maar uit, dat moet toch eens gebeuren, ik hoop, dat je de goede kant opgaat: Misschien kiés je een weg die je eens zult betreuren - keer dan maar om, daarvoor is 't nooit te laat. Ik wou zo graag wat van de gouden zon bewaren en van de zachte wind, die stralend langs mijn haar de ogen streek. - Maar 't zal weer gaan als an'dre jaren; langzaam ontglipt het me - 't verdwijnt - en 'k weet niet waar. Kijk daarom werd de Heer geboren - Het Kerstfeest zegt je: Hij met mij en ik met Hem, God is dichtbij, je mag voor altijd bij Hem horen. Je vindt jezelf, als je jezelf verliest, wanneer je om de ander kunt vergeten wat 't eigen hart misschien veel liever kiest. - Maar er is afstand tussen doen en weten. - Wees niet bezorgd voor wat kan komen, later, geniet van het geluk van deze dag, want dat is diep en helder als het water, en onbekommerd als een kinderlach. De zomer is voorbij, de dingen hernemen weer hun alledaagse gezicht. De merel zal niet langer zingen, de zon schijnt zelden - schaarser wordt het licht. Maar in de verte hoor 'k een eng-lenstem: en straks zie ik de ster van Bethlehem. Bron: Spreukenkalender 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 36