Verdeling grond staat snelle modernisering landbouw in China in de weg Schijn Privacy Sociale kontrole Abortus Dansen Honger Luxe In september 1986 werd door de Stichting Uitwisseling en Studie reizen voor het platteland een studiereis naar China georgani seerd. Deze reis had o.a. tot doel een kennismaking met het land China, zijn bevolking en ook met het Chinese platteland. Naast de gebruikelijke toeristische attrak- ties zoals de Chinese Muur en di verse paleizen, tempels en gra ven, werden er ook bezoeken ge bracht aan plattelandsdorpjes en vond er in een van die dorpjes zelfs een overnachting plaats bij een Chinees gastgezin. Gabri Hoek uit Roosendaal was daarbij en schetst in onderstaand artikel een beeld van het leven in China in 1986. China is een land van radikale om wentelingen. De periode van 1966 tot 1976 werd beheerst door de z.g. kulturele revolutie. Tijdens deze kul- turele revolutie waren alle Chinezen verplicht gelijk aan elkaar te zijn. De mensen met een middelbare of hoge re opleiding werden 'bekritiseerd' en ontslagen. Zij moesten op het platte land, of onder vergelijkbaar slechte omstandigheden in de steden, zwaar en/of vuil werk gaan doen. Na de dood van Mao in 1976 zijn alle ver anderingen van de kulturele revolu tie weer terug gedraaid en heeft Chi na een wat meer kapitalistische koers gekozen. Men spreekt nu over de ekonomische revolutie. De tijden dat Mao en zijn rode boekje als al wetend werden vereerd lijken defini tief voorbij. Mao wordt nu door de Chinezen beschouwd als de persoon die hen in 1949 tijdens de kommu- nistische revolutie heeft bevrijd, maar ook de persoon die in zijn late re jaren grote fouten heeft gemaakt. Het was opvallend dat vrijwel ner gens foto's van Mao of enig andere Chinese leider tentoongesteld waren. Zelfs in de dorpshuizen, scholen of andere semi-officiële gebouwen ont breken staatsfoto's. Tijdens een rondreis als de onze wordt natuurlijk alleen het beste van het beste van het hedendaagse China getoond. Al snel ontstaat er dan de indruk dat er in China binnen 10 tot 20 jaar wel eens een moderne naar westers voorbeeld georganiseerde sa menleving zou kunnen ontstaan. Een samenleving die ekonomisch en maatschappelijk gelijkwaardig zou kunnen zijn aan die in Europa. Waarschijnlijk geldt ook hier dat schijn bedriegt. China is een ontwik kelingsland en bovendien een erg traditioneel land. De vernieuwingen komen ook hier sleehts langzaam op gang. Men is ze ker op (de goede) weg, maar tradi ties die in meer dan 2000 jaar Chine se beschaving zijn ontstaan, worden niet zo maar vergeten. Dit nog afgezien van het feit of de huidige Chinese leiders dergelijke ontwikkelingen wel wenselijk achten. De tradities, de sterke familieband, wettelijke regelingen en de enorme burokratie zorgen er samen voor dat individuele vrijheid en privacy in China nog zeer beperkt is. De vrij heid van meningsuiting is in China nu groter dan voorheen, maar toch nog steeds beperkt. Stemrecht heb ben alle volwassen Chinezen, maar er is slechts 1 partij, en vaak wordt vooraf duidelijk gemaakt op welke kandidaat gestemd moet worden: Vrijheid om te verhuizen of om zelf een baan te kiezen is er evenmin. Vooral op het platteland is het vaak moeilijk om weg te komen. Een van de weinige mogelijkheden is in de stad gaan studeren. Dit is echter al leen weggelegd voor die studenten die het toelatingseksamen halen. De anderen blijven thuis wonen in hun dorp en krijgen daar een baan toege wezen. China is zo een van de weini ge ontwikkelingslanden zonder enorme krottenwijken rond de grote steden. Een positieve ontwikkeling is sinds enkele jaren de mogelijkheid een eigen bedrijfje te beginnen, hoe wel dit natuurlijk niet voor iedereen is weggelegd. De familieband is in China van ouds her erg sterk. De Chinezen willen nog steeds heel graag dat hun kinde ren in de buurt blijven wonen. Kin deren zijn immers de oudedagsverze- kering, want zij dienen voor hun ouders te zorgen. Zoons blijven thuis, ook als ze trouwen. Dochters trekken in bij hun schoonfamilie. Door het enorme woningtekort is de kans op een eigen huis in China erg klein. Het inwonen gaat ook in China overigens lang niet altijd zonder pro blemen, want de pasgehuwde jonge vrouwen moeten zich aanpassen aan een gezinsleven waar hun schoon moeder de baas is. Pas als men ge trouwd is kan men een aanvraag in dienen voor een eigen woning. Er moeten daarvoor wel duidelijk ge gronde redenen zijn, zoals eei\ wo ning die echt te klein is. Dit wordt door de toewijzingskommissie ter plekke onderzocht. Het toegewezen krijgen van een eigen woning duurt meestal enkele jaren, zodat nog al wat jong gehuwden de eerste jaren van hun huwelijk noodgedwongen gescheiden (ieder bij zijn eigen ouders) moeten doorbrengen. Er heerst in China een enorme sociale kontrole. Ongehuwd samenwonen word in China niet geaksepteerd. Bovendien komt men bij ongehuwd samenwonen ook niet in aanmerking voor een eigen woning. De meeste Chinezen trouwen dus, iets dat ge middeld gebeurt op een leeftijd van 24 tot 28 jaar. Officieel dient het hu welijk voor het krijgen van kinde ren, het samen uitvoeren van het huishoudelijk werk en het samen streven naar betere levensomstan digheden voor het gezin. De praktijk is anders, iets dat ook geldt voor de gelijkheid van man en vrouw. Het meeste huishoudelijk werk wordt in China nog steeds door vrouwen gedaan. Echtscheiding is in China moeilijk, zoniet onmogelijk. Aan maagdelijkheid bij het huwelijk wordt in China nog veel waarde ge hecht. Sex voor het huwelijk wordt van overheidswege afgeraden. Ho moseksualiteit is in China net als prostitutie ekspliciet verboden en wordt streng bestraft. Vanwege de enorme overbevolking is men in China 6 jaar geleden gestart met een zeer strenge geboor- tepolitiek; 'het 1 kind per echtpaar'- principe. Deze regeling was aanvan kelijk erg rigoureus en is nu blijk baar iets verlicht. Enkele jaren gele den was het zelfs zo dat indien een vrouw voor de tweede maal in ver wachting raakte; er voor begeleiding werd gezorgd naar een kliniek voor een verplichte abortus. Om dit te voorkomen moest ze onderduiken tot na de geboorte van het kind. Daarna werd ze hiervoor bestraft. Dit komt nu niet meer voor. Mo menteel wordt het 1 kind-systeem belastingtechnisch geregeld. Het is wettelijk nu wel mogelijk, maar fi nancieel bijna onhaalbaar om meer dere kinderen te krijgen. Ook nu nog zal de werkgever van de vrouw bij een tweede zwangerschap proberen om haar te overreden abortus te laten plegen. Anti-konseptiepillen zijn in China voor gehuwde vrouwen overal ver krijgbaar en gratis. In vele dorpen zijn skoreborden aangebracht waar op zichtbaar wordt gemaakt hoeveel Het wegen van knoflook op de vrije markt Een bezoek aan China is niet denkbaar zonder een kleine wandeling op de bekende Muur gezinnen aan het 1 kind-principe voldoen, hoeveel personen er zijn gesteriliseerd etc. Een uitzondering op het 1 kind principe kan gemaakt worden als het eerste kind gehandikapt is. Voor waarde is dan wel dat de oorzaak niet erfelijk is. Touristen krijgen in China meestal een V.I.P.-behandeling. Zij worden bijna kontinu naar gelegenheden ge bracht waar gewone Chinezen geen toegang hebben, zoal^ speciale win kels, hotels, restaurants, le klas trei nen, etc. Vooral bij de Chinese dans gelegenheden was de scheiding Chi nees en niet-Chinees erg opvallend. Normaal zijn de dansgelegenheden alleen voor Chinezen toegankelijk. Gasten uit het westen worden alleen toegelaten als de zaal hiervoor speci aal is afgehuurd. Bij hoge uitzonde ring is het ons gelukt, - zij het onder strenge voorwaarden (o.a. niet ge mengd dansen) - in een Chinese dansgelegenheid binnen te komen. Dansen is in China sinds 2 jaar weer beperkt toegelaten. Er zijn zelfs weer dansscholen waar men stijldan sen kan leren. De danszalen zijn in China geopend tussen 19.00 uur en 21.15 uur. Het aantal tot de zaal toe gelaten personen is beperkt. Zo zal het nooit te druk worden. Verder mag er in de zaal niets gedronken worden. De rustige muziek, stijl ja ren 40-50, wordt verzorgd door een band van minimaal 10 personen. De westerse invloeden worden in China nog steeds beperkt. De landbouw is in China nog steeds een belangrijke ekonomische faktor. Grote eenzame boerderijen kent men in China niet. Landbouwkommunes zijn er offi cieel ook niet meer. De grond is nu in handen van de dorpen. Twee jaar geleden werd, op basis van een 10 jarig kontrakt, de grond groten deels verdeeld onder de in de dorpen wonende families. Veel families zijn hierdoor in beperkte mate zelfstan dig ondernemer geworden. De op het eigen land geproduceerde pro- dukten mogen op de vrije markt worden verkocht. In de meeste dor pen staan ook nog enkele fabriekjes, zodat de meeste gezinnen niet alleen afhankelijk zijn van de landbouw voor hun inkomsten. Honger schijnt de laatste jaren in China niet meer voor te komen. Dit was tijdens de kulturele revolutie wel anders. Alle levensmiddelen schij nen nu ruim voorradig te zijn. Ze zijn vaak zelfs kwalitatief van hoog nivo. In zeer beperkte mate ekspor- teert China tegenwoordig zelfs land- bouwprodukten (o.a. fruit naar de Sowjet Unie). Het distributoeburo voor granen bestaat nog steeds. In hoeverre het momenteel nog een funktie heeft is onduidelijk. Een snelle modernisering en schaal vergroting van de landbouw naar westers model is in China door de verdeling van de grond vrijwel on mogelijk geworden. Waarschijnlijk is dit voor de nabije toekomst een goede zaak. China is immers een ontwikkelingsland. Een enorme uit stoot van arbeid uit de landbouw en de afvloeiing hiervan naar de toch al overbezette arbeidsmarkt in de ste den wordt hierdoor voorkomen. Het gemiddelde maandinkomen in China bedraagt ca. 100 Yuan per persoon (dit komt overeen met ca. 65 gulden). In China spreekt men echter meestal over het gezinsinko men, omdat er meestal meerdere personen in een gezin werken. De kosten voor eten bedragen gemid deld 30 Yuan per persoon per maand en de huur van een tweekamer appartement bedraagt ca. 10 Yuan per maand. De gezondheidszorg is over het algemeen via het werk gere geld en ook voor niet-werkende ge zinsleden gratis. Het geld dat in het gezin overblijft kan besteed worden aan kleding en luxe goederen. Kas- setterekorders, wasmachines en vooral kleuren t.v.'s zijn momenteel erg populair. Dit laatste kan ook af geleid worden uit het grote aantal (vaak zelfgemaakte) antennes op de daken. Men werkt in China over het alge meen 6 dagen per week, 8 uur per dag. Vakantie kent men nauwelijks. Meestal blijft de vakantie beperkt tot de 7 feestdagen per jaar. Over het algemeen blijft men in China werken tot een leeftijd van 65 jaar (60 jaar voor vrouwen). China is een land in ontwikkeling. De vrijheid van de Chinezen is nog steeds erg beperkt, zeker in onze ogen. Toch is de situatie in China momenteel stukken beter dan in voorafgaande perioden en ook beter dan in vele vergelijkbare ontwikke lingslanden. Het is dan ook te hopen dat men in China de koers van libe ralisaties en eigen verantwoordelijk heid ook in de toekomst zal blijven volgen. Hopelijk ontstaat er op deze wijze in de toekomst een modern welvarend China waar individuele vrijheid en persoonlijke ontplooiing ook een kans krijgen. Gabri Hoek Roosendaal, oktober 1986 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 28