Mijn laatste kommentaar 'Zloo lalltl"" Gil Verstild leven vanuit de Z.L.M. gezien Spreekbuis is een periode van groeiende tegenstellingen Kritiek op de kamerleden Kwaliteitstarwe Tot besluit zuidelijke landbouw maatschappij Een verstild landschapsbeeld waar van we de laatste twee winters in ons land volop hebben kunnen ge nieten. Dit beeld staat wel in schril kontrast met wat we ons nog zo goed herinneren van de afgelopen zomer toen onder ideale weersom standigheden de oogst werd binnen gehaald. Of Koning Winter ook nu weer flink van zich zal laten horen 4 moeten we maar afwachten. Het zal vreemd aandoen wanneer ik volgend jaar in ons land- en tuinbouwblad lees over de ideeën en besluit vorming van de ZLM. Alvorens tot een afsluiting te ko men enig kommentaar op enkele kritische reakties in mijn richting. Daarbij wil ik voorop stellen dat ik deze kritische opmerking zeer positief waardeer. Deze ru briek leent zich ervoor daarop te reageren. In de ekstra bijlage bij het Land- en Tuinbouwblad van 8 december gaat de heer Antonisse, redakteur van de PZC, in op de door mij geuite beschuldiging van onge oorloofde beïnvloeding en manipulatie in de kwestie Grevelingen zoet-zout. "Wij deden (en doen) niets an ders dan het redaktiestatuut van de PZC in de praktijk brengen, berichten over alle stromingen of opvattin gen binnen de samenleving in het verschijnend gebied" aldus schrijft de heer Antonisse. Op zich een juiste be nadering vinden wij. De vraag kan evenwel gesteld worden of deze berichten over opvattingen en stromin gen altijd evenwichtig waren. Of de heer Antonisse vol doende begrip had voor de positie van de land- en tuinbouw in de samenleving. Enerzijds de land- en tuin bouw als ekonomisch gebeuren met daarbij een belang rijke verantwoordelijkheid t.a.v. milieu en landschap en andere maatschappelijke belangen. En anderzijds be langenbehartiging van natuur- en milieuorganisaties die eenzijdig gericht zijn vanuit hun visie. Wanneer dan de heer Antcnisse een glimp van nieuw besef bij ons konstateert denk ik dat dit wederzijds is. En dat ervaar ik dan als positief. Positieve waardering ook voor de redakteur Rinus Antonisse. Dat is mogelijk al zaten wij niet altijd op dezelfde lijn. Waardering ook voor zijn bij drage aan de ekstra bijlage. Het was te verwachten dat de kamerleden mijn kritiek voor kennisgeving hebben aangenomen. Dat valt wel te betreuren. Mijn kritiek heeft als achtergrond de zorg over de bezuinigingen die het ministerie worden opge legd. Een steuntje in de rug van de vaste kommissie voor landbouw lag toch wel erg voor de hand. Onvol doende rekening wordt er gehouden met de ekstra be lasting op het ministerie van Landbouw door de door de politiek opgelegde regelgeving. Onbegrijpelijk ook dat zonder meer wordt geaksepteerd dat door verkoop van landbouwgrond nu ƒ44 miljoen door de landbouw opgebracht moet worden voor aankoop van natuurter reinen terwijl de landbouw ƒ18 miljoen moet inleve ren voor landinrichting. Een evenwichtige belangen behartiging wordt op deze manier op onverantwoorde wijze geweld aangedaan. Maar de "agrarische" ka merleden denken daar blijkbaar anders over. Allereerst wil ik het belang van studiegroepen nadruk kelijk onderschrijven. Ook het belang van de studie groep bakkwaliteit tarwe. Belangrijk nu het EG-interventiebeleid gericht is op het stimuleren van de teelt van baktarwe. Mijn zorg is dat het beleid dat de EG voert de problemen van de overschotten niet oplost. Wij hebben belang bij bredere afzetmogelijkhe den. Hopelijk in de toekomst voor biotechnologie. Nauwlettend dient gevolgd te worden welke eigen schappen daarbij van belang zijn. Deze kunnen wel eens anders zijn dan die van baktarwe. Kwekers zul len deze ontwikkeling nauwlettend moeten volgen. Blijkbaar is dat niet duidelijk overgekomen. Kommentaar schrijven heb ik als zeer nuttig ervaren. Kommentaar schrijven betekent je eigen mening toet sen en aan de lezers doorgeven. Ik had het voordeel dat de heer Oggel en ik de "afspraak" hadden dat ik de gelegenheid had te schrijven maar dat de heer Og gel de verantwoordelijkheid had dat er elke week een kommentaar in ons blad verscheen. Voor dit "deuk je" zoals hij dat noemde wil ik Jan Oggel dank zeggen. En wanneer ik dan nu mijn laatste regels op papier ga zetten valt mij dat moeilijk. Moeilijk om mijn dank te verwoorden voor de 10 jaar die ik in de gelegenheid ben geweest voorzitter te zijn van de ZLM. Het zijn 10 belangrijke jaren in mijn leven geworden. Gezamenlijk de belangen van boeren en tuinders behartigen. Uit gaande van de individuele leden, toetsend aan de ge zamenlijke belangen. Tegenstellingen die er zijn binnen de land- en tuinbouw, ook tussen de leden van de ZLM, overbruggen. De leden van de ZLM zijn bereid mee te werken deze tegenstellingen te overbruggen. Het is goed te weten dat de leden achter hun organisatie staan. Wij rekenen er op dat dit in de toekomst zo mag blijven. De ZLM beschikt over bekwame mensen; het sekretariaat, de SEV, het land- en tuinbouwblad, de af deling onderwijs, de diensten en instellingen waarmee de ZLM zich nauw verbonden voelt. Samenwerken met andere organisaties in het belang van de boeren en tuinders. Mijn opvolger Huib van der Maas zal met kennis van zaken, rekening houdend met verschillende belangen, mijn plaats overnemen. Zo hebben wij hem in de ZLM leren kennen. Zo hebben wij dat ook de laatste maan den duidelijk ervaren. De wijze waarop mijn vrouw en ik op 8 december afscheid van de ZLM hebben mogen nemen heeft diepe indruk op ons gemaakt, met respekt voor de organisatie. Ik ga daar nu niet verder meer op in. Wel oprechte dank voor de enorme belangstelling voor de Algemene vergadering en de vele felicitaties met de mij toegekende onderscheiding. Wij wensen de ZLM alle goeds toe voor de tijd die voor ons ligt. Geen een voudige tijd. Meer dan zeven dagen vergaderen door de ministerraad in Brussel onderstreept indringend onze zorg. Laten wij met elkaar afspreken dat de eenheid binnen de ZLM en de samenwerking met anderen niet verlo ren gaat. Wij wensen u prettige kerstdagen toe en een voorspoe dig en gezegend 1987. Het ga u allen goed. m tuinbouwblad 1| VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 I BB ffl M 74e JAARGANG NO. 3856

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 1