Veel veulens van goede kwaliteit op najaarskeuring Trekpaarden Hippisch nieuws Eerste geitebokmesterij in Nederland start volgend jaar in Nistelrode Geitevlees bijna uitsluitend voor export Op de op 20 november jl. in Goes gehouden najaarskeuring voor Trek paarden was de aanvoer van paarden groot. Vooral de jeugd was met 27 veulens in grote getale aanwezig en de kwaliteit, juist in de jeug drubrieken, was verheugend goed! De samenwerkende Bonden van Paardenfokkers in Zeeland kunnen terugzien op een uitstekend geslaagde najaarskeuring. Veulens Bij de merrieveulens zegevierde in de uit muntende kollektie in de grote maat een zeer goede Gamin van Begijnenhof dochter, van A.Z. de Buck te Oostkapel- le met op de tweede plaats wederom een uitstekende Gamin van Begijnenhof-telge, n.l. Ellenoor van de Schorrerpolder en eigenaar C. v.d. Houten te Kerkwerve. In de middenmaat was de zege voor een opvallende dochter van Horace d'Opbra- kel, t.w. Francis van de Lepelstraat, van A.L.C. Brooymans en zn. uit Tholen. Best type met een mooi silhouet, benen en be wegingen. Goede tweede werd Simone van de Westhoek (Robby v.d. Noordduin) van A. de Lange te Ritthem. Uitmuntend van type, gebeend en korrekt in de beste be wegingen. Ook de kleine maat had een uitmuntende kollektie met opvallend goede kopveulens, waarvan eerste werd de Horace d'Opbrakel-dochter Greta van Nassau, van A.L.C. Brooymans en zn. Best ty pisch, gaaf gebouwd en mooi belijnd veu len met beste benen en gangen; gevolgd door Sandra (Gamin v. Begijnenhof) van A.Z. de Buck. Best van type met een die pe romp en gespierde benen die goed ge bruikt werden. Ook de hengstveulens maakten een goede indruk! In de grote maat stonden voorop een twee tal zonen van Horace d'Opbrakel, met op de eerste plaats Junior v.d. Bosweg, van S.M. v.d. Velde te Zonnemaire. Goed ty pisch en evenredig gebouwd met een mooie romp, best gestelde benen en uitstekende bewegingen. C. Rijk te Heinekenszand volgde met Guido van 's Heerenhoek. Heeft type, lijnen, en een solide, mooie romp met beste benen en korrekte bewe gingen. De kleine maat had een best kopveulen in Baron van Welgelegen (Marco v.d. Noor- weegsekaai) van P. Maas te Ritthem. Mooi typisch, evenredig en solide gebouwd met goede benen en korrekte gangen. C.N. den Hamer te Schoondijke volgde met de Ho race d'Opbrakel-zoon Moustic van Hora ce. Dit is een in juli geboren veulen; mooi van type met een solide, diepe romp, ga ve benen en korrekte bewegingen. Tot kampioen der merrieveulens werd ver diend aangewezen de Gamin van Begijnenhof-dochter N.N. van A.Z. de Buck; terwijl het res. kampioenschap was voor Ellenoor v.d. Schorrerpolder, even eens door Gamin v. Begijnenhof en eige naar C. v.d. Houten. Bij de hengstveulens ging het kampioen schap naar Baron van Welgelegen, V.: Marco v.d. Noorweegsekaai, van P. Maas en het res. kampioenschap naar de Hora ce d'Opbrakel-zoon Junior v.d. Bosweg van S.M. v.d. Velde. Merriën Bij de 1-jarige merriën zegevierde in de grote maat de uitmuntende Sandy van 't Rullen, V.: Marco v.d. Noorweegsekaai, van Z.A. de Buck te Oostkapelle. Extra type, solide en evenredig gebouwd, gespierd, best gebeend en vlot in de gangen. Klassepaard dat later op de dag het kam pioenschap 1-jarigen en het jeugdkampioen schap in de wacht sleepte! Ook de middenmaat had een uitstekend koppaard in de zonder vlees zijnde Carla van 't Berrekenshof, door Carlo van El- versele, van A.L.C. Brooymans en zn. Best van type met een sterke, ruime, mooie romp, gespierde benen en korrekte vlotte bewegingen. Behaalde naderhand de titel res. kampioene der 1-jarigen. De kleine maat had als koppaard de Car lo v. Hoogbeemd-dochter Ramona van Steenzwaan, van A.N. Steendijk te Nieu wer kerk. Goed typische merrie met goe de verhoudingen; knap in de bovenbouw met goed gespierde, best gestelde benen en vlotte gangen. Tweejarige merriën: goede kollekties met beste koppaarden. In de grote maat was de ereplaats voor Regina, V.: Albion v.d. Boshoeve van A. de Lange te Ritthem. Best type met een diepe mooie koffer, 4 beste benen en korrekte bewegingen. De middenmaat werd aangevoerd door de Ju nior v. 't Hooghof-dochter Jennie van Welgelegen van P. Maas. Best type met een sterke, diepe, goede romp, forse, beste benen en vlotte gangen. In de kleine maat werd het voortouw genomen door een aan koop van J. Maris te Grijpskerke, n.l. Bea van Dorpszicht, door Carlo van Hoog- beemd. Mooi typische klassemerrie met goed gespierd, knap beenwerk en beste be wegingen. Kampioene van de tweejarigen werd Regina, van P. Maas en res. kampi- Vrijdag 19 december 1986 De 3-jarige merriën vormden in doorsnee een matig goede kategorie met in de klei ne maat een paar goede paarden voorop, t.w. als eerste Charlotte van de "Regen jas", een Carlo v. Hoogbeemd, van S. de Feyter, uit Axel. Goed typisch met een sterke, mooie romp, een goed hoofd, goed gestelde gave benen en korrekte, vlotte be- eerste de fraaitypische, best gebeende Nor- ma van de Linge, V.: Horizon Tersaet, van A. Paauwe te Gapinge, terwijl voorop in de kleine maat stond de best typische, evenredig gebouwde en goed gebeende ma- rita van de Aarleseweg (Costand van Leen- dershoeve) van P. Maas. Bij de kategorie merries van 9 jaar en ouder op de eerste plaats in de kleine maat de goed typische, regelmatig gebouwde, best gebeende Em ma van Gamin, door Gamin van Schoo- nebeek, van J. de Visser te Vlissingen. Dezelfde eigenaar zegevierde eveneens in de middenmaat met Erna van Driewegen. V.: Due. In grote maat was de zege voor Stal "te Zande" te Heinekenszand-Kapelle Erekampioen Duchesse de l'Etang vanA. de Lange uitRithem Ölga de St. Pierre, kampioene bij de 4 jaar en oudere merries, van A.L.C. Brooymans en zn. uit Tholen. oene Bea van Dorpszicht, van J. Maris, wegingen. Tweede stond Brenda van Grut- tersvoirt, V.: Primus v.d. Leugenberg en eigenaar A. van 't Westeinde te Wisseker- ke. Knap type en evenredig gebouwd met een sterke bovenbouw, 4 goede benen (de voeten zouden iets royaler kunnen) met beste gangen. Ze is wat groen en wellicht de beste uit deze klasse. Beiden werden in vorenstaande volgorde gepromoveerd tot kampioene en res. kampioene van de 3-jarige merriën. Het jeugdkampioenschap van de rubrie ken 1-, 2- en 3-jarige merries werd, zoals eerder is vermeld, toegekend aan de één jarige Sandy van 't Rullen en het res. jeugdkampioenschap was voor de tweeja rige Regina (Albion van de Boshoeve) van A. de Lange. Vier- en vijfjarige merries. Goede katego rie. Eerste in de grote maat stond de Gui do v. Brandervort-dochter Cato v.d. Zeelandsedijk, mooi typische, solide ge bouwde merrie met beste benen en beste bewegingen. Eig.: C. v.d. Houten. In de middenmaat werd de ereplaats ingenomen door P.P.M. Cammaert te Schoondijke met de Hardie uit de Linde-telge Florine. Goedsoortige, sterk gebouwde merrie met beste benen en wat gewone bewegingen, terwijl de zege in de kleine maat werd be haald door de zeer goed typische, best ge beende Petra v.d. Ossenberg, van A. de Lange. Een heel goede kategorie vormden de mer ries van 6-, 7- en 8 jaar met meerdere bes te koppaarden in de onderscheidene maten met als koploopster in de grote maat de uitmuntende Olga de St. Pierre, door Ideal van Grotenberge en eigenaar A.L.C. Brooymans en zn. Een klassepaard met veel ras en sjiek. In de middenmaat stond Niet alleen in de ZLM, maar ook in de kommissie Paardenhouderij van het Landbouwschap, vond een grote wijziging in bestuurlijk opzicht plaats. Nestor Chr. Do men had niet minder dan 81 ver gaderingen van deze kommissie bezocht, een rekord dat niet snel verbeterd zal worden. Maar ook de staten van dienst van andere vertrekkende heren als W.J. Lok horst, drs. W.L.A. Lockefeer, C.J. Erkelens (namens KNLC) en vice-voorzitter F.J. Bruinsma mochten met ere genoemd wor den. Naast deze heren vertrokken nog een drietal leden en vijf plaatsvervangende leden. Volgend jaar zal de kommissie in de nieu we samenstelling aantreden en we zijn benieuwd welke vernieuwin gen dit met zich mee zal brengen. In de laatste vergadering boog de kommissie zich met zorg over de mede-financiering van het paarde- nonderzoek, temeer daar tevoren over opzet en omvang geen duide lijke wederzijdse afspraken zijn gemaakt. Een aantal belangrijke gebeurte nissen ligt achter ons. De najaars keuring van trekpaarden in Goes trof het geweldig met het weer, juist tussen een paar regenachtige dagen in. Het is altijd een mooie dag op de Grote Markt, dan met recht agrarisch centrum van Zee land, dat herinneringen levend houdt aan een rijk verleden. Op 21 november trok het gouden bruidspaar Punt-Korteweg Maris uit Klundert een grote schare, die hen kwam gelukwensen in "De Boswachter" in Breda. Praktisch heel hippisch Nederland en een groot deel van de Brabantse West hoek was aanwezig. Dezelfde avond werd ook het Hip pisch Centrum Keytenburg in Rucphen heropend. Het dressuur- centrum van Miep Bom is overge nomen door de heren van der Bijl en Moerland, afkomstig uit Wolp- haartsdijk en Dreischor. Dres- suurlessen worden verzorgd door Miep Bom en Van der Bijl, terwijl de springlessen verzorgd worden door de heren Witte en Van der Bijl. Velen gingen van de ene bij eenkomst naar de andere, zodat er in Rucphen ook een volle bak was. We wensen de Keytenburg een goede toekomst. De dag daarna werd het verbrede ruiterpad door het Veerse bos "geopend" met een puzzelrit van de Gouwe Rijers, die daarmede uiting wilden geven aan hun vreugde over deze positieve ontwikkeling. Bij de prijsuitrei king werd aangegeven dat dit een van de eerste resultaten van de kommissie ruiterpaden van de kring Walcheren van de landelij ke rijverenigingen is. Deze kom missie stelt zich ten doel de bestaande ruiterpaden te verbete ren en onderling te verbinden. Vaak wordt gedacht dat de kom missie een aanslag wil doen op landbouwgrond, maar dat is be slist niet het geval. De kommissie wil juist landbouwbelangen en rui- terverlangens kombineren, door in bermen van wegen ruiterpaden aan te leggen. Bepaalde wegen niet van tweezijdige beplanting voor zien, maar bijvoorbeeld van één zijdige, waarbij ook transport van brede landbouwwerktuigen ge bruik van deze berm kan maken. Het ruitertoerisme is duidelijk in opkomst en we zien in het gehele land aktiviteiten op dit gebied. In Drente is al een geheel net van rui terpaden gerealiseerd en in Over- .ijssel, Limburg en andere gebieden is men hier volop mee bezig. De vraag kwam naar voren om de rui terpaden zodanig aan te leggen dat .ze ook bruikbaar zijn voor aan gespannen rijden. En die suggestie zal in het verdere overleg worden meegenomen. Overigens moet men bedenken dat zo'n plan nog wel enige tijd nodig heeft om gestalte te krijgen, maar soms gaat iets sneller dan we denken, daar van is Drente een goed voorbeeld. met de Duc-telge Nellie "te Zande". Goed van type met een sterke, goede corpus en gemakkelijke bewegingen. Tot kampioene van de 4 jaar en oudere merries werd aangewezen de fraaie Olga de St. Pierre, van A.L.C. Brooymans en zn. en reserve kampioene werd de zeer ty pische Norma van de Linge, van A. Paauwe. Hengsten met afstammelingen In deze kategorie 2 hengsten. Opgesteld stonden veulens van de hengst Horace d'Opbrakel en veulens van Gamin van Be gijnenhof. Van beide hengsten stonden 2 beste kollekties opgesteld en de jury ken de beiden een eerste premie toe met voor op de nakomelingen van Gamin van Begijnenhof, terwijl de kollektie van Ho race d'Opbrakel naast kwaliteit een grote mate uniformiteit vertoonde. In de kategorie stalgroepen (jong) zegevier de A.L.C. Brooymans en zn. met een goe de kollektie met kwaliteit. De stalgroepen (oud) gaf meerdere uitste kende kollekties te zien met voorop de kwaliteitsvolle groep van A. de Lange, ge volgd door J. Maris en vervolgens Stal "te Zande", B. de Maaker, en J. de Visser. Een indrukwekkende rubriek! Bij de fokgroepen kreeg Stal "te Zande" de hoogste onderscheiding voor de op gestelde uniforme kollektie van 4 paarden met kwalitatief veel gehalte. Tot slot van deze zeer geslaagde Zeeuwse trekpaardenkeuring werd tot erekampioe- ne aangewezen de 10-jarige Duchesse de l'Etang, V.: Ractar de Corenne, van A. de Lange, te Ritthem. Proficiat! Hidding De sterk toenemende belangstelling voor het op grote schaal houden van geitebokken heeft geleid tot het oprichten van de eerste geitebok mesterij in Nederland. De primeur gaat naar het Brabantse Nistelro de, waar in februari van het volgend jaar het startsein voor zo'n bedrijf wordt gegeven. De Brabantse koöperatie van geitenhouders Amalthea is de stuwende kracht achter deze mesterij. Het verhaal van de geiten loopt ana loog aan dat van bijvoorbeeld de kip pen. Door sterke uitbreiding van het aantal melkgeiten is er een overschot gekomen aan geitebokken. Het aan tal bedrijven dat geiten houdt is in één jaar tijd gestegen van 660 naar 900. Naar schatting lopen daar zo'n 16.000 geiten rond. Voor het fokken zijn maar vijf procent van de bokken no dig, zodat er veel vlees van geitebok ken niet benut wordt. De nieuwe mesterij moet daar verandering in brengen. Voorlopig is het geitevlees voorname lijk bestemd voor het buitenland. In Nederland wordt dit vlees nauwelijks gegeten. Voor de geringe konsump- tie tekenen enkele minderheidsgroe pen, onder meer de mensen uit islamitische landen. Het geitevlees gaat via exporthandelaren voorname lijk naar Frankrijk, Spanje en Italië en mogelijk het Midden-Oosten. Voor het starten van de mesterij is nogal wat geld nodig. Amalthea re kent op een subsidie van de provin cie Noord-Brabant van ƒ140.000, De beste prijzen kunnen worden ge maakt in Spanje en Italië, waar een bokje gemiddeld ƒ6,50 per kilo levend gewicht opbrëngt. Het slachtgewicht van tien a twaalf kilo kan in zes we ken worden bereikt. Het onderne mingsplan gaat uit van een produktie van ongeveer 6000 bokjes per jaar. In het eerste jaar kan dat een bedrag van ƒ468.000,opleveren. Daar staan aanzienlijke kosten tegen over. In hetzelfde plan is becijferd dat de aankoop van een bokje een gulden of acht kost, terwijl de voerkosten op jaarbasis op ƒ170.000,zijn ge raamd. Daar komen nog de bouw kosten bij van de mesterij, ongeveer zeven ton. De verwachting is dat de mesterij voornamelijk bokjes uit Bra bant zal verwerken. De overige delen van Nederland zullen vanwege de ho ge vervoerskosten niet erg geïnteres seerd zijn, zo verwacht een woordvoerder van de geitenhouders- koöperatie. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17