Gebruikelijke stalbezetting wél van belang bij mestregistratie JAN KOOLE KR0NE-PR0DUKTEN REDDEN HET ALTIJD R0T0RK0PEGGEN CYCL0MAAIERS SCHIJVENMAAIERS TRAKT0RPL0EGEN OPRAAPWAGENS DOSEERWAGENS GRONDFREZEN STALMESTSTR00IERS Ruilverkaveling "Sluis-Oostburg" Agrariërs bezorgd over eisen waterkwaliteit - DE BRAAKMAN b.v. - Gebr. WESTSTRATE b.v. Tm V Nederlander eet niet zo veel kalkoen SNELGROEIENDE POPULIEREN EN WILGEN VOOR BOSAANPLANT Boomkwekerij De gebruikelijke stalbezetting op de individuele veehouderijbedrijven is wel degelijk uitgangspunt bij de registratie van de mestproduktie aan het eind van dit jaar. Hier draait het juist om bij de registratie op 31 december a.s., zo verklaarde minister Braks vorige week don derdag tegenover het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Het departement zegt de onduidelijkheid over de betekenis van de peilda tum zeer te betreuren, te meer daar in de pers is gesuggereerd dat de gebruikelijke stalbezetting van ondergeschikt belang is. Als echter door omstandigheden (ziekte-uitbraak bij dieren, andere bedrijfstechnische redenen en per soonlijke omstandigheden van de ondernemer) de veebezetting op 31 december a.s. lager is dan gebruike lijk, dan bestaat de mogelijkheid van één andere teldatum eerder dit jaar. Deze afwijkende teldatum moet dan voor de berekening van de fosfaatproduktie van alle diersoor ten en dierkategoriën worden ge bruikt. Bovendien moeten in dat ge val óók de aantallen aanwezige die ren op 31 december a.s. worden op gegeven. De veebezetting per 31 december a.s. - en zo nodig ook die van één eerdere dag van dit jaar - moet door de vee houder gestaafd kunnen worden met bewijsstukken. Bij een eventuele kontrole moeten deze worden ge toond. Dit blijkt uit de toelichting, die het ministerie van Landbouw en Visserij met het registratieformulier meestuurt aan de 90.000 veehouders in ons land. Het ministerie is begin deze week gestart met de verzending van de formulieren, die voor 1 fe bruari 1987 moeten worden ingele verd bij de distriktsburohouder (DBH). Voor Kerstmis moeten alle veehouders hun formulier met toe lichting in huis hebben. Korrekties achteraf Tegenover het Landbouwschap be nadrukte minister Braks dat, indien er in relatie tot de omvang het be drijf te veel dieren worden gere gistreerd, er door de overheid ach teraf korrekties zullen worden aan- Bij de vaststelling van het waterbeheersingsplan in de vergadering van het hoofdbestuur van het waterschap De Dommel in Boxtel heeft de agrarische fraktie bezorgdheid uitgesproken over de eisen die aan de waterkwaliteit worden gesteld. De fraktie vreest dat de boeren finan cieel de dupe van deze eisen kunnen worden. gebracht. Ook in de toelichting op het formulier wordt gewezen op kor- rektie, indien geprobeerd wordt on der de regelgeving uit te komen. 'Voor de toepassing van de regeling wordt geen rekening gehouden met handelingen, waarvan moet worden aangenomen dat ze achterwege zou den zijn gebleven als daarmee niet de toepasssing van het registratiebesluit of de wet voor het vervolg geheel of ten dele onmogelijk zou worden ge maakt', zo staat in de toelichting. De betekenis van deze nauwelijks leesbare zin staat er vetgedrukt on der: 'met schijnkonstrukties wordt geen rekening gehouden'. Het gebruik van een andere telda tum dan 31 december a.s. om reden dat op die datum toevallig en dus in cidenteel een hoger dan het gebrui kelijke aantal dieren aanwezig was, is niet toegestaan. Het is voorts mo gelijk dat in de loop van 1986 een deel van het bedrijf is overgegaan naar een andere ondernemer. Indien een van 31 december a.s. afwijkende teldatum wordt gebruikt, die ligt voor de overname-datum, mogen de dieren in het afgestoten bedrijfsge- deelte niet worden meegeteld. Telling Bij de telling van de dieren, die op 31 december a.s. moeten worden opge geven, gaat het volgens de toelich ting om 'de daadwerkelijk gehouden aantallen dieren in de aanwezige, daartoe bestemde en geschikte ruim ten. De bezetting kan dan ook niet hoger zijn dan passend is bij het toe gepaste bedrijfssysteem'. Het op of rond 31 december houden van een groter aantal dieren dan gewoonlijk is derhalve niet toegestaan. Bepa lend is dus het aantal dieren op het bedrijf en niet de al dan niet toe komstige hokkapaciteit, zo wordt de veehouder nogmaals gewaarschuwd. Daaraan wordt toegevoegd dat de aantallen kippen en varkens de toe gestane aantallen volgens de Inte- rimwet niet kunnen overschrijden. Het registratieformulier dierlijke meststoffen is zodanig van opzet, dat de veehouder zelf via de aantal len opgegeven dieren, de vermelde normen, de totale fosfaatproduktie en de oppervlakte landbouwgrond die bij het bedrijf hoort (uitgedrukt in gemeten maat), de referentiehoe veelheden kan berekenen. Is de tota le hoeveelheid minder dan 125 kg fosfaat, dan is de veehouder vrij gesteld van de verplichting de gege vens te verstrekken. Het ministerie wijst er nadrukkelijk op dat het hier bij niet gaat om de mestproduktie per ha, maar om de totale mestpro duktie op het hele bedrijf. De gemiddelde referentiehoeveel heid per hektare is het eindresultaat van het invullen, vermenigvuldigen en delen. Als de gemiddelde referen tiehoeveelheid per hektare minder is dan 125 kg fosfaat, dan is uitbrei ding van de veebezetting en derhalve de mestproduktie mogelijk tot ten hoogste 125 kg fosfaat per hektare. Zit een veehouder op of boven 'de grens' van 125 kg fosfaat, dan mag hij geen hogere fosfaatproduktie hebben dan de totale referentiehoe veelheid. Als een bedrijf wordt vergroot en de gemiddelde referentiehoeveelheid onder de grens zakt van 125 kg fos faat, dan is uitbreiding weer moge lijk tot die grens. In de toelichting wordt ook uitgebreid ingegaan op de regels over vestiging van bedrijven, bedrijfsverkleining en de (onmoge lijkheden om mest van de ene dierlij ke soort uit te wisselen tegen een andere. Jack Luiten In het waterbeheersingsplan staat hoe het waterschap in de periode tot 1994 de kwaliteit van het oppervlaktewa ter wil verbeteren. In de provincie Noord-Brabant is volgens de fraktie sprake van bijzondere omstandighe den, omdat het verbeteren van de wa terkwaliteit hier moeilijker is dan elders. De provincie is tamelijk dicht bebouwd en er is relatief weinig wa ter, zodat de vervuiling zich sneller koncentreert. Daar komt dan ook nog het grote mestoverschot in Brabant bij. Uit een toelichting op het waterbe heersingsplan bleek overigens dat in de afgelopen jaren de kwaliteit van het water in het stroomgebied van de Dommel sterk is verbeterd. Tussen 1972 en 1984 daalde het aantal meet punten met de kwalifikatie "slecht" van 40 tot nog geen 5 procent. - werkbreedte 2.50-4.00 mtr. - norm. tandwielkast of^ versnellingsbak - 3-punts 1.65-1.90-2.10-2.65 mtr. - frontmaaiers 2.10-2.65 mtr. - werkbreedte 1.65-2.00-2.40 mtr. - 1-2-3 en 4-schaar wentelploegen ook bredevoor - rondgaande ploegen - vele verschillende uitvoeringen Biervliet Tel. 01152-1283/1453 Krabbendijke (Tel. 01134-2610) - Goes (01100-30112) - Koudekerke (01180-11213) m landbouwwerktuigen traktoren grondverzetmachines heesters roosendaal bv spoorstraat 79 4702 VW roosendaal telefoon 01650-36652 Landinrichtingswet. Kennisgeving ingevolge artikel 77, tweede lid BEKENDMAKING VOORONTWERP- LANDINRICHTINGSPLAN. De Landinrichtingscommissie voor de ruilver kaveling "Sluis-Oostburg" deelt U mede, dat voor voornoemde ruilverkaveling het voorontwerp-landinrichtingsplan met ingang van 23 december 1986 voor een ieder kosteloos verkrijgbaar is bij het secretariaat van het Land inrichtingscommissie. Adres: Westsingel 58, 4461 DM Goes. Telefoon: 01100 - 37911. Inlichtingen over het voorontwerp- landinrichtingsplan kunnen worden verkregen op bovengenoemd adres. Het voorontwerp- plan is tevens gratis te verkrijgen op de ge meentehuizen van Aardenburg, Oostburg en Sluis en bij het Waterschap 'Het Vrije van Sluis' te Oostburg. In het ruilverkavelingsgebied worden binnen kort een aantal openbare voorlichtings- en in spraakbijeenkomsten gehouden, waar het voorontwerp-plan nader zal worden toegelicht en waar gelegenheid bestaat om met vertegen woordigers van de Landinrichtingscommissie van gedachten te wisselen. Het betreft de vol gende bijeenkomsten: - dinsdag 27 januari 1987 om 19.30 uur in restaurant "De Lindehoeve", Beestenmarkt 4 te Slujs. - donderdag 29 januari 1987 om 19.30 uur in hotel "De roode Leeuw", Kaai 31 te Aar denburg. De volgende bijeenkomsten zijn met name voor de belanghebbenden bedoeld: - Maandagmiddag 2 februari 1987. - Woensdagmiddag 4 februari 1987. - Donderdagmiddag 5 februari 1987. - Maandagmiddag 9 februari 1987. - Woensdagmiddag 11 februari 1987. Deze bijeenkomsten vangen aan om 14.00 uur in Hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzande. Verder wordt er op: - maandag 16 februari 1987 om 19.30 uur in Gasthof "Ter Schorre", Natiënlaan 6 te Moerbeke-Damme (België) een bijeen komst georganiseerd, en is - maandag 2 maart 1987, tussen 9.00 uur en 17.00 uur in hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzande bedoeld voor individuele contacten met vertegenwoordigers van de Landinrichtingscommissie. Schriftelijke reacties in het kader van de in spraak kunnen tot 23 maart 1987 worden ingediend bij het secretariaat van de Lan dinrichtingscommissie (adres, zie boven). De Landinrichtingscommissie voor de ruil verkaveling "Sluis-Oostburg" J. Ramondt (voorzitter). Ir. A.P. A.P. Rietveld (secretaris). Hoewel het verbruik zich in stijgen de lijn bevindt, eet de Nederlander nog lang niet zoveel kalkoen als bij voorbeeld de Fransman en de Duit ser. In ons land wordt hooguit 0,8 kilo kalkoenvlees per jaar gegeten, te gen minstens 2,5 kilo in de ons om ringende landen. Toch kan de Nederlandse kalkoen- houderij een goed renderende be drijfstak binnen de agrarische wereld worden genoemd. Dat bleek eens te meer op de jaarvergadering van de Nederlandse Kring van kalkoen- mesters, vorige week donderdag in Helden-Panningen (L.). De Kring is onderdeel van de Nederlandse Orga nisatie van Pluimveehouders. Namens het ministerie van Landbouw prees ir. Van Ingen, sektorhoofd intensieve veehouderij, de kalkoenmesterij als een kleine, maar rendabele be drijfstak, waarin vraag en aanbod goed op elkaar zijn afgestemd, met name waar de afzet in een eigen inte gratie is geregeld. Bovendien zit in de huidige jaarom zet (20 duizend ton vlees per jaar) ze ker nog groeimogelijkheid, omdat er nog steeds kalkoenvlees wordt geïm porteerd. Gunstig is ook dat kalkoen vlees vetarm is en prima geschikt voor de delenproduktie. Dat laatste komt door de grote omvang van het dier in vergelijking met kippen. Kalkoenhen- nen wegen een kilo of acht, terwijl ha nen wel 12 a 15 kilo halen. Kalkoenmesterijen zijn bijna uitslui tend in het zuiden (vooral Limburg) en in het noorden van het land te vinden. De beste soorten voor het zeeuwse klimaat hebben wij voorradig. Bosplantsoen: lage beplanting voor erf, windsingel en camping. Ook sierheesters en coniferen, dit alles tegen scherpe prijzen. Golsteinseweg 6, 4333 RA Middelburg Tel.: 01180-26227 16 Vrijdag 19 december 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 16