TUINBOL! WKL ANKEN Bij een kerstnummer in onze krant, een overzicht van deze kant Oogst 1986 Afzet op een laag pitje Nieuwbouw Beekenkamp - bedrijven geopend Minister Braks reikt Nederlandse Tuinbouwondernemersprijs uit Onze bloemkool, goed in de 'kleren', kon deze koude niet trotseren. Velen bevroren, oogst was klein later bleek zaad; voor onze ZGO overvloedig te zijn Het voorjaar kwam niet snel, enkele 'vroegen' die gebruikten het wel. Eerst Walcherse spinazie van vol- legrond Heerlijk en gezond. Maar in dat verre Rusland, liep het uit de hand. Tsjernobyl, bij velen nooit gehoord ieder kreeg hiervan het woord. Kernafval overal Koeien verplicht terug op de stal Mensen werden bang, vooral de oosterburen geen verse groente, dat kan lang duren Onze tuinbouw heeft hiervan veel geleden Het waren blik en diepvries, die het deden De zomer kwam toen snel, maar droog bleek het wel. Beregeningswater in ons gebied is nog altijd een groot gemis. Maar wat veel wordt gezegd, bleek terecht; een droge zomer is nooit slecht. Op de veiling begon het al, onze bloemkool in de val. Prijzen vergeet het maar, en dat is voor de telers naar. Dit is eigenlijk voor alle produkten zo Behalve voor Radidsio. Een mooie nieuwe naam, De herfst kon niet een late zomer zijn, alle groei verliep zonder pijn. Niet als gevolg, we weten, wie moet alle dingen toch opeten. Overproduktie, en nog meer groei, dat brengt de hele EEG in de knoei. Wetgeving, bescherming en kwo- tering, zijn nu onderwerp van menige ver gadering. Is het wel verstandig hieraan mee te doen, onze oudere tuinders weten nog wel van toen, teeltvergunning, 't is geen doen! Fruit rijpte aan de bomen erg hard, de bewaring wordt er nu door benard. De vruchten bleken niet zo groot, en de prijzen liggen in de goot. In mijn gedachten zie ik ver van huis, net als op de buis. Vluchtelingen in een rij, vreemd het lijkt nu heel dichtbij. Staatsgenoten die dachten dat ze 't zelf wel konden, zitten nu met grote wonden. 1986 was het eigenlijk toch niet en bracht bij velen ook verdriet. Kerstmis zijn toch de dagen, dat we wat meer kunnen verdragen? Vanuit deze pen en zin Gezegende Kerst en een goed begin! Iedere ondernemer in de land- en tuinbouw heeft voor zichzelf al de ba lans opgemaakt van het jaar 1986. En dan heeft men in de tuinbouw op THOLEN gemiddeld genomen zeker geen reden tot klagen gehad. De twee hoofdmoten voor onze streek in de vollegrond vroege aardappelen en de zaadteelt zijn goed tot zeer goed geweest, zodat dit voor veel bedrijven hier voor een behoorlijk inkomen heeft gezorgd. Door de droogte deze zomer waren de opbrengsten van de vroege aardappelen in het begin aan de lage kant maar de goede en stabiele prijsvorming zorgde voor een hoog roegeld. Daar het rooien zeer vlot ver liep kon men deze ook met betrekke lijk weinig onkosten en moeite aan de veiling krijgen. Voor de zaadteelt is het een uitermate gunstig jaar geweest waarbij men van opbrengsten hoort welke het dubbele of nog meer van normaal zijn. Dikwijls nog boven ver wachting omdat de soms wat schrale gewassen dit niet altijd lieten aanzien. Natuurlijk zijn er ook nu weer grote verschillen en teleurstellingen welke oorzaak soms terug te vinden is in de oogstmethode of -tijdstip. Bijv. ver menging met onkruidzaden, en ook nog kiemkrachtproblemen dikwijls doordat het gedorste zaad niet vlug genoeg gekoeld en gedroogd wordt. Met kuubskisten moet men zeker op passen, de lucht moet er van begin af aan vlot overal doorheen kunnen zo dat men hier voldoende aandacht aan moet besteden. De vollegrondsgroen- te kwam dit jaar minder goed uit de bus. Het begon al met de winter bloemkool en de affaire Tsjernobyl. De prijzen op dit moment van b.v. witlof en spruiten zijn nog gewoon weg droevig. Zo kunnen de in komsten van bedrijf tot bedrijf weer erg uiteenlopen. Daarom zal niet ie dereen naar tevredenheid op finan cieel gebied '86 afsluiten. Het afwisselen van goede en slechte tijden is altijd zo geweest al lijkt dit de laat ste jaren steeds erger te worden. Men is ook tegenwoordig met de huidige mechanisatie en moderne ontwikke lingen veel meer in staat om in te. springen op teelten waar nog een bo-1 terham aan te verdienen valt met het gevolg te grote produktie lage prijzen en nauwelijks een droge boterham. Dit is met een groot deel van de vol- legrondsprodukten het geval. Het een en ander is zeker een gevolg van de al jarenlange overproduktie in land bouw waar men geen doelmatige be stemming voor weet. Maatregelen Zoals grond-braken, bos bouw e.d. lijken voor een boer in hart en nieren wat onwezenlijk, wat zal er in elk geval moeten (en gaan) gebeu ren. Hopelijk komt het allemaal niet te hard aan en kaq iedere ondernemer in dit opzicht weer met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Elk jaar komt toch weer op zichzelf zeker in onze tak en daarom van deze plaats prettige kerstdagen en een voorspoe dig 1987. Op de BEVELANDEN loopt de af zet van appels en peren tegen het eind van het jaar altijd iets terug. De laatste veiling van hardfruit is don derdag 18 december geweest. De prijzen zijn de afgelopen weken wei-' nig gestegen, met uitzondering van de Boskoop. In een tijd van bakken en braden, worden er schijnbaar flink wat Goudreinetten verwerkt en de prijzen stegen door de toenemen de vraag met 15 tot 20 cent per kg. Van de overige rassen brengen alleen de Elstar, Jonagold en mooie partij en Cox goede prijzen op. De peren zijn wederom vrij konstant en goed van prijs. Het grote probleem van alle fruit dit jaar is de snelle afle- ving. Zodra het fruit buiten de koe ling is, gaat de afrijping erg snel, zo dat we hiermee met de afzet in de loop van het verdere seizoen goed re kening moeten houden. Het jaar 1986 is financieel bekeken voor de meeste fruittelers een matig jaar. De bedrijven met veel peren en degenen die een groot percentage nieuwe ras sen op hun bedrijf hebben, zullen ze ker tot redelijke resultaten komen, maar het doorsnee bedrijf heeft nog altijd veel Golden, Boskoop, James Grieve en in mindere mate Winston. Vooral de James Grieve is dit jaar een debacle geworden. De eerste Ja mes Grieve brachten nog redelijke prijzen op, maar toen de appels een maal op kleur en smaak waren, stortte de markt door een te groot aanbod volledig in. De eerste partij en hadden te veel stip werd beweerd, hierdoor wordt de konsument afge schrikt en wanneer de later geplukte appels op de markt verschijnen is de vraag flink verminderd en het aan bod wordt steeds groter. De andere zomerrassen waren prima van kwaliteit en ook de najaars- en winterrassen zijn wat smaak en kleur betreft gewoon goed. Alleen de snel le rijping, we werden hier al op geat tendeerd tijdens de pluk van onze bewaarpeer, de Conference, zal ook het verdere afzetseizoen een rol blij ven spelen. Wanneer we de andere sektoren in de landbouw vergelijken met de tak fruitteelt, dan mogen we dit jaar nog niet klagen, want heel de agrarische sektor kampt met grote overschotten en hierdoor lagere prijzen. Een goed fruitteeltbedrijf zal ook niet alles op één kaart zetten, de verjonging en het aanplanten van nieuwe rassen blijven volgen, een bepaald percen tage peren telen is zeker de laatste ja ren in ons gebied rendabel te noemen. De tijd van spektakulaire uitbreiding is ook in de fruitteelt voor onze stre ken voorbij, maar een goed produkt telen en het ook nog goed bij de kon sument brengen zal in de toekomst steeds belangrijker worden. Of het los in de krat moet of verpakt, de tijd zal het leren. Eén ding blijft al tijd hetzelfde, naar een echt goed produkt zal altijd vraag blijven. Langs deze weg fijne feestdagen en een gezond 1987 gewenst. M.G van Hekker Oudelande Vorige week vrijdag 12 december zijn in Maasdijk de twee nieuwe produkt ie- bedrijven van de Beekenkamp-Groep officieel geopend. Dit gebeurde door ir. A. de Zeeuw, direkteur-generaal Landbouw en Voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw en Visserij. De heer De Zeeuw voorspelde in de ko mendejaren een uitbreiding van het areaal substraatteelt van 2000 tot 4000 ha. De uitbreiding van Beekenkamp Beheer Maasdijk BV omvat 32.500 vierkan te meter voor de opkweek van slaplanten en 32.500 vierkante meter voor de teelt van chrysanten-moederplanten op steenwol. Het komplex heeft nu een oppervlakte van in totaal38 ha, waarvan 20 ha kassen. Van de open dag, die op zaterdag 13 december werd gehouden, maakten vele honderden be langstellenden gebruik (ziefoto) om een kijkje te komen nemen. Kwaliteit Nederlandse tuinbouwprodukt steeds strenger gekontroleerd 'Niet meer, maar beter' en 'Konsu- mentgericht denken' zijn de huidige slogans van de Nederlandse tuin bouw. Op allerlei fronten wordt naarstig geprobeerd de kwaliteit van het Nederlandse tuinbouwprodukt verder te verbeteren. Met name de innerlijke kwaliteit krijgt steeds meer aandacht. Labo ratoria en mikro-elektronika spelen daarbij een belangrijke rol. Langzaam maar zeker ontstaan Vrijdag 19 december 1986 plannen om ook mikro-elektronika voor kwaliteitskontrole te gebrui ken. Dat is waarschijnlijk nodig, want steeds vaker wordt de wens geuit de nu nog subjektieve eisen, zoals een 'slappe tak' of 'te rijp', te kwantificeren. Als alle kwaliteits- aspekten in getallen kunnen worden uitgedrukt, kan door automatisering een groot deel van het nu nog sub jektieve 'op het oog'-keuren ver vallen. November was voor de telers van verse groenten en fruit een slechte maand. De prijs was met gemiddeld 6 cent per kg 2 dubbeltjes lager dan vorig jaar. Alleen de omzetten van glasgroenten en peren waren nog re delijk. Van de vollegrondsgroenten, appelen, uien en champignons wa ren de prijzen zeer matig. Een posi tief punt was de eksport van appe len. Deze nam met 75 procent toe in november, vergeleken met 1985. Niet alleen spruiten, maar ook kool, peen en witlof leverden voor de te lers teleurstellende prijzen op. De eksport van witlof was met 2.700 ton groot vergeleken met vorig jaar. Toch kon de prijs niet echt aantrek ken en was met ruim ƒ1,30 per kg laag. Wachten op een strenge winter Nu vrijwel alle vollegrondsgroenten geoogst zijn, behalve natuurlijk de spruiten, boerenkool en prei, kan de voorlopige balans opgemaakt wor den. Gezien het feit dat de arealen van bijna alle vollegrondsgroenten zijn uitgebreid en de beschotten dit jaar groot zijn, zitten de schuren en koelhuizen vol. Voor de telers van de wintergroenten, zoals kool, peen en witlof, is het nu wachten op een ekstreme winter in West-Europa. Als we een zachte winter krijgen, zou dit in de komende maanden wei eens tot teleurstellende prijzen kun nen leiden. Grote eksport van Nederlandse fruit Het aanbod van Nederlandse appe len is in november groot geweest. Vooral de aanvoer van Cox's was groot. De gemiddelde prijs in no vember betekende een halvering ver geleken met vorig jaar. Ook het aan bod van Golden Delicious en Goud reinetten was ruim. De veilingprijs kwam voor beide rassen maar net boven de 40 cent per kg uit. De nieu we appelrassen, Jonagold en Elstar, moesten eveneens flink inleveren op de prijs van vorig jaar. De totale omzet van appelen bereik te in november de 25 min gulden en was daarmee 7% lager dan in 1985. De eksport *van appelen was in de verslagmaand groot. In totaal werd zelfs 4.000 ton meer aan appelen af gezet in het buitenland dan vorig jaar. Vrijwel alle afnemers namen meer Nederlandse appelen af. Het perenseizoen verloopt tot nu toe voorspoedig voor de teler. Bij een grotere veilingaanvoer van Confe rence en een kleinere van Doyenné du Cornice kwamen de prijzen ge middeld uit op 95 resp. 140 cent per kg. De eksport van Conference naar vooral Noorwegen en Engeland loopt goed. Ook op de Westduitse groothandelsmarkt liggen de prijzen van voornamelijk Italiaanse peren op een hoog nivo. De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV), de belangrijkste tuin- bouwbeurs ter wereld, zal op dinsdag 3 februari 1987 om 10.00 uur officieel worden geopend door dr. W.F. Duisenberg, president- direkteur van De Nederlandsche Bank. Aansluitend zal ir. G.J.M. Braks, minister van Landbouw en Visserij, de Nederlandse Tuinbouw ondernemersprijs uitreiken. De NTV zal in 1987 op een nog gro ter oppervlak worden gehouden dan in voorgaande jaren. Van dinsdag 3 tot en met zaterdag 7 februari 1987 staat in groenteveiling De Kring te Bleiswijk een oppervlakte van 40.000 m2 ter beschikking van de standhouders, die de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van de tuinbouw zullen tonen. Verwacht wordt dat het aantal bezoekers in 1987 de 60.000 zal overschrijden. Toenemende belangstelling stand houders Zoals in vorige jaren kan opnieuw een toenemende belangstelling van de zijde van de standhouders wor den gekonstateerd. In 1987 zullen maar liefst 425 standhouders een plaats krijgen op de NTV. Ook is er veel interesse vanuit het buitenland. Frankrijk en Engeland zijn elk op de NTV vertegenwoor digd met een kollektieve inzending. West-Duitsland, dat belangstelling heeft voor deelname aan de NTV, maar voor 1987 te laat is, hoopt in 1988 eveneens mee te doen met een kollektieve inzending. De Stichting Nederlandse Tuinbouw ondernemersprijs kent, in 1987 voor het eerst, onderscheidingen toe aan ondernemingen, instellingen of personen in de tuinbouw die een bij zondere bijdrage hebben geleverd aan de ekonomische vooruitgang van de Nederlandse tuinbouw. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15