"Nederlandse fruitteelt moet het I hebben van specialiteit en kwaliteit" Scheidende voorzitter tuinbouwcommissie M.J. Goud: Sanering Nieuwe veiling Basis Kader Teleurgesteld 45e Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt Blom CBT: fruittelers moeten meer marktgericht denken en handelen "Er hoeft maar weinig te gebeu ren of we zitten weer in een Euro pese fruitkrisis. De produktiecij- fers zijn nl. van dien aard dat een normale appeloogst een produk- tie geeft die boven de opnameka- paciteit van de markt ligt. In feite moet er dan ook geen ha. appels bijgezet worden". Bij zijn af scheid als voorzitter van de tuin bouwcommissie bij de ZLM kijkt Mar Goud terug op de periode van de vorige fruitkrisis rond 1970 tot de nu dreigende. Hij geeft tevens zijn visie op moge lijkheden om een nieuwe fruitkri sis te voorkomen. De in Baarland wonende fruitte ler M.J. Goud kwam midden in de fruitkrisis begin 1971 in het hoofd en dagelijks bestuur van de ZLM. "Er was toen een vrij omvangrijke doordraai in het fruit vooral als gevolg van de op mars van de Franse Golden Deli cious. Daarop is een vrij harde sanering gevolgd en het eenzijdig teeltpatroon van de Golden is verlaten. De Nederlandse fruit teelt zal het gezien de huidige toe name van de druk op de appel markt volgens Göud vooral moe ten zoeken in specialiteit en in eerste klas kwaliteit. "Het aan bod van nieuwe rassen verloopt nog te traag. We moeten rassen hebben die wat afwijken van het EG patroon en in het Zuidwesten moeten we ons klimaat meer uit buiten, met o.m. de Cox en de Elstar. Primeurgericht telen". De prijs van de peren heeft overi gens nooit in de goot gelegen en het zuidwesten mag zich zo stelt Goud gelukkig prijzen dat het met zijn eenderde areaal peren een redelijk betrouwbare basis onder het bedrijf heeft. Mochten er bij fruit en groenten struktureel ernstige overschotten geteeld gaan worden dan zal het volgens de scheidende voorzitter van de tuinbouwcommissie moei lijk zijn om daar iets aan te doen. Een vlucht vanuit de akkerbouw naar de tuinbouw kan vrijwel on gestoord plaats vinden en werkt dan marktverstorend. Teeltmaat- regelen zoals in de vijftiger jaren en zoals nu bij de suikerbieten in de akkerbouw zijn sinds de in voering van de EG niet mogelijk. Goud: "In de eventuele sanering die het vrije spel van krachten tot gevolg kan hebben is een eerste voorwaarde dat de afvloeiing so ciaal begeleid wordt. "Deze •hardwerkende mensen hebben dat verdiend". Overigens zal een deel van de be drijven door gebrek aan een op volger toch verdwijnen. Betaalde krachten zullen vrijwel verdwij nen en het familiebedrijf in de fruitteelt zal groeien naar een op pervlakte van 8 a 10 ha. Volgens de Baarlandse fruitteler zit de sektor in het Zuidwesten relatief goed met een jonge opstand, goe de grond een gunstig klimaat, een goede verhouding appels/pe ren en een vrij stevige moot van jonge goed geschoolde onderne mers. Dat blijkt bij demonstra ties, ontwikkelingsdagen en der gelijk. Wat dat betreft heeft hij wel vertrouwen in de toekomst maar een groeitak is de fruitteelt volgens hem beslist niet. Een struktureel minpunt in de fruitsektor is het "ondereind", dat deel van de oogst dat om al lerlei redenen de prijs niet op brengt, doorgedraaid wordt. "Voor dit deel van de oogst zou den meer verwerkingsmogelijk heden moeten komen. Ik denk aan appelmoes, appelsap, pere- sap maar ook aan bijv. appel bier. Deze afzetmogelijkheden die prijsondersteunend zoudqn kunnen werken verdienen meer aandacht". De fusie tussen de veilingen in Zeeland is naar Goud's opvattin gen veel te laat tot stand geko men "maar nu zijn ze in ieder ge val na zoveel jaar bij elkaar". Of er nog genoeg groei in de omzet zal zitten om als fruitveiling haar partij goed mee te kunnen blazen betwijfelt Goud. Gezien de om zet van ca. 50 miljoen zal het naar verhouding toch een kleine veiling blijven. Wel ziet hij in de nieuwe veiling een bijkomende nuttige filiaalfunktie voor groen ten, dit in relatie met Baren- drecht en Breda. "De veiling moet in staat zijn de hoogste prijs te bieden tegen de laagste kosten en dat zal via een groei proces tot stand moeten komen. "Of dat er in Zeeland in zit is een beetje de vraag maar als het goed gaat zal het ledental wel weer groeien". In de 16 jaar die Goud in de top van de ZLM heeft meegedraaid heeft hij steeds zeer bewust de lij nen naar de basis kort gehouden. "Als bestuurder moet je weten wat er op de bedrijven gebeurt en wat de mensen mee- en doorma ken. Die mensen dragen de orga nisatie en dat mag niet vergeten worden". ZLM-bestuurder Goud hecht ook veel waarde aan de regionaire commissie vergade ringen van de ZLM. "Daar hoor je wat er gaande is. Daar hoor je bijv. dat de m3 prijs van aardgas niet alleen voor de grote bedrij ven van belang is maar ook voor de kleine. Daar hoor je of we mee kunnen in een stuk mechani satie bij de witlofteelt. Daar merk je hoe mensen dikwijls zeer inventief en hardwerkend bezig zijn hun inkomen op peil te hou den. Er worden geen uren gesteld om de wagen op de rails te hou den". Hij heeft wel eens het ge voel gehad dat het accent teveel ligt op de ha's. Ondersteunend werken wanneer nieuwe initiatie ven ontplooid worden zoals de bloementeelt of de bloemzaad teelt, meewerken aan ruilverka velingen en dergelijke, dat heeft Goud bevrediging gegeven. Toch stelt hij terugkijkend vast dat wat bereikt is tegenvalt. "Bestuurlijk bezig zijn moet je boeien en je moet met een bepaalde élan ver antwoordelijkheid op je willen nemen en geen uren tellen anders houdt je het niet vol. Bovendien moet het gezin volledig achter je staan anders lukt het niet". Alles overziend had Mar Goud die pe riode toch niet willen missen. Het is voor hem een enorme leer school geweest. Wat de Kadervorming binnen de ZLM betreft acht hij het van be lang dat de jongeren een goede kans krijgen om bij de ZLM van onderaf binnen te komen. De jongeren zullen het dragen van bestuurlijke verantwoordelijk heid wel meer zakelijk benade ren. Er dient zijns inziens dan ook een redelijke schadeloostel ling cq. vergoeding voor De heer Goud heeft het altijd belangrijk gevonden om over de heg van het eigen bedrijf te kijken. "Daar leer je van". Goud is hier als lid van de Tuin- bouwkommissie van het KNLC op exkursie in Spanje. bestuursleden te komen buiten om de bedrijfsverzorgingsdienst. Ambitieuze jongeren zijn er wel maar ze maken een kommerciele afweging. Overigens benadrukt Goud dat er naast geld een stuk motivatie moet zijn wil men in een bestuursfunktie slagen. Volgens de scheidende voorzitter van de tuinbouwcommissie, die zoals bekend sinds 1 januari van dit jaar voorzitter is van de Ac countantsunie ZLM, is er in de toekomst wel degelijk een plaats voor een regionale landbouwor ganisatie als de ZLM. "Juist nu, nu we numeriek steeds" minder meetellen moet je een stem laten horen. Een krachtige organisatie moet het Brussels en Haags be leid bijsturen en afremmen. Je kunt de ontwikkelingen niet stoppen maar dat we korrigerend kunnen werken blijkt wel uit de kwesties bacterievuur, vergoe dingsregeling vorstschade, een afzwakking van het mestuitrij verbod en een meer op de prak tijk gerichte melkquotering. We moeten heel dankbaar zijn dat er goede organisaties zijn". Zwaar teleurgesteld is Goud in het feit dat ondanks zijn inzet en die van anderen de erkenning voor het zelfstandig ondernemer- schap er in sociaal en fiskaal op- zicht nog steeds niet is. "De zeer Q beperkte mogelijkheden bij het reserveren verhinderen het nog steeds om verder te komen dan iemand anders die zijn 7,5 a 8 uur per dag maakt". Op dit punt j en ten aanzien van het verminde- ren van de totale lastendruk voor de zelfstandigen heeft Goud het gevoel al die jaren een roepende in de woestijn te zijn gebleven. Per 1 januari wordt de heer M.J. Goud als voorzitter van de tuin bouwcommissie opgevolgd door de heer C. Hamelink die in We- meldinge een fruitteeltbedrijf ex ploiteert. J. WIERENGA 3 De 45e ontwikkelingsdag voor de fruitteelt, georganiseerd door de Kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie, zal plaats vinden op vrijdag 16 januari 1987. Morgen- en avondprogramma: 09.00-12.00 uur en 16.30-20.00 uur: Fruitteeltmechanisatiebeurs met alles op het gebied van de fruitteeltmecha- nisatie. Diverse instanties en organi saties zullen op de stands aanwezig zijn. In een speciale stand zal aan dacht en informatie gegeven worden over nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de spuitmachines. Middagprogramma: In het Gemeenschaps- en Diensten centrum "De Vroone", C.D. Vereec- kestraat 74 te Kapelle. 13.30-14.00 uur: Opening door de Voorzitter van de Kring Zee land/West Noord-Brabant van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie. 14.00-14.25 uur: "Toekomstige ont wikkeling van de fruitteelt op ekono- misch gebied", door de heer ing. J. Goedegebuure, onderzoeker van het L.E.I. 14.30-14.55 uur: "Toekomstige ont wikkeling van de fruitteelt op teelt- technisch gebied", door de heer dr. ir. H.J. van Oosten, adjunkt- direkteur van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. 15.00-15.25 uur: Pauze. 15.30-15.55 uur: "Toekomstige ont wikkeling van de fruitteelt gezien in E.E.G.-verband", door de heer ir. A. Groot, algemeen sekretaris van de Nederlandse Fruittelers Organisatie. 16.00-16.30 uur: Gelegenheid tot vra gen stellen. 16.30 uur: Sluiting. Mechanisatiebeurs De beurs van 09.00-12.00 uur en van 16.30-20.00 uur heeft vooral bekend heid vanwege de specifieke fruitteelt- mechanisatie, welke bij elkaar in een hal aanwezig is. Tevens worden er kontakten onderhouden tussen telers, handelaren, medewerkers van organi saties, onderzoek- en voorlichtmgsin- stellingen. De beurs staat dit jaar in het teken van "doelgericht spuiten". Er zal daarom in een speciale opstel ling aandacht worden besteed aan de nieuwste spuitmachines voor de ver schillende beplantingssystemen. Me dewerkers van het Konsulentschap voor Bedrijfsuitrusting te Wagenin- gen zullen de ervaringen hiermee gaarne aan u doorgeven. Ook zijn de Arbeidsinspektie en het Landbouw schap in een gezamenlijke stand aan wezig om informatie te verschaffen over filters, veiligheid, spuitresten, e.d. Nieuw en uiterst interessant is de elektro-akoestische wildverdrijver, welke werkt middels ultrasone ge luidsgolven die door vogels, hazen, konijnen, reeën, muizen en vlinders (insekten??) als hinderlijk worden er varen. De ervaringen op vliegvelden, opslagplaatsen, vuilstortplaatsen en fruitbedrijven zijn zeer hoopgevend. Ook alle ontwikkelingen op het ge bied van de fruitsortering worden ge toond. Dit betekent dat naast tafels en elektronische vullers aandacht wordt besteed aan roterende tafels en verpakkingsbanden. Nieuwe ontwik kelingen zijn er waargenomen bij het pneumatisch snoeien. Zo kunnen nu sommige merken handscharen wor den voorzien van een soort schok demper, waardoor het probleem van de "snoeiarm" kan worden vermin derd. Ook is er nu een zeer buigzame slang, een nieuw type stokschaar en een pneumatische zaag met een hand bediend smeerpompje. Met de verpakking van fruit lopen we mijlenver achter op onze Duitse en zelfs Spaanse en Italiaanse kollega's. We dreigen de markten kwijt te raken als de instelling van de Nederlandse fruittelers niet verandert. Deze forse kritiek uitte direkteur af- zetzaken van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen E. Blom op de mentaliteit van de fruittelers. Blom zei een en ander op het symposium "Marketing, het perspektief voor de landbouw?" Het symposium werd ge houden ter gelegenheid van het vijf tienjarig bestaan van de plattelandsjongerenorganisatie 19 NU (Flevopolder). De medewerker van het Centraal Bureau vindt het nood zakelijk dat meer aandacht wordt be steed aan kwaliteit en verpakking van fruit en tuinbouwproducten. "In de fruitsektor probeert het CBT voor zichtig de fruittelers te overtuigen van het nut van laagsgewijze verpakkin gen. Maar ze willen er niet aan". Jaarlijkse mechanisatiedag trui nieuwe veilinggebouw Kapelle De jaarlijkse mechanisatiedag voor de fruitteelt voor het seizoen 1987/1988 wordt op 4 december 1987 gehouden in het nieuwe veilinggebouw te Kapel le. De beurs vindt plaats in het kader van de feestelijke opening van de vei ling op 3 december. Na de beursdag zal de veiling op 5 december ter be zichtiging open worden gesteld voor leden en andere belangstellenden. eelt '87-'88 op 4 december in Dan vindt ook de Kerstveiling plaats. Voor de komende mechanisatiedag voor de fruitteelt die op 16 januari 1987 plaats vindt in het oude veiling- komplex in Kapelle bestaat van de zij de van het agrarische bedrijfsleven grote belangstelling. De animo voor de huur van een stand is van zowel van de dienstensektor als van in dustrie en handel groter dan vorig jaar. 14 Vrijdag 19 december 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 14