Een groene kerst Het gebruik om rondom kerst onze huizen met groen te versie ren is een overblijfsel van de hei dense voor-christelijke midwin terfeesten. De verlichte kerst boom van nu is afgeleid van wat in de tijd van de Germanen ritue len waren om de goden gunstig te stemmen. Die heidense gebrui ken bleven ook na de kerstening tot ongenoegen van veel geestelij ken in zwang. Toch was het paus Gregorius I (540 - 604) die onder andere aan Augustinus van Can terbury adviseerde om onschuldi ge volksgebruiken als de gewoon te om met kerst kerk en huis te versieren aan te moedigen, mits die gewoonten maar of ook in de christelijke traditie konden wor den uitgelegd. Dat laatste is kennelijk geen pro wortels en ontstaat er een stevige kompakte wortelkluit. Kort voor kerst halen we de plant uit de grond, verpakken we de kluit in gaaslinnen en plaatsen hem in een met zachte aarde gevulde plastik pot. Daarna bevochtigen we de boom regelmatig en na ge bruik gaat hij weer terug de grond in en kan hij weer verder groeien. Dankzij die goed ge vormde wortelkluit. Andere zeer bruikbare tuinkerst- bomen uit de familie van de fijnspar zijn: De Servische spar (Picea omori- ka), een mooie slanke boom met korte gebogen takken waarvan de naalden licht grijs-groen zijn. De sitkaspar (Picea sitchensis), eveneens met grijs-groene naal den maar met een bredere groei den zilversparren veel als kerst boom voor binnen gekocht om dat de naalden veel langer aan de boom blijven dan de gewone spar. De propere huisvrouwen hebben daardoor veel minder naaldenrommel en betalen graag een hogere prijs voor de duurde re zilverspar. Zilversparren zijn er in verschil lende uitvoeringen. Sommigen groeien uit tot grote bomen, anderen blijven kleiner en vooral de laatste zijn in kleine re tuinen goed toepasbaar. Abies concolor is een prachtige mooi regelmatig opgebouwde en volle zilverspar met zilverig grijs groene naalden. Het is een fraaie solitairconifeer met als extra sier- waarde mooi groen-purper ge kleurde kegels. Abies koreana of koreaanse zil verspar is schitterende kerst boom voor kleinere tuinen. Groeit langzaam maar regelma tig en tooit de met glanzend groe ne naalden bezette takken al op jeugdige leeftijd met purperblau- we kegels. De Abies nordmanniana behoort tot de grotere zilverspar soorten. Groeit in zeven jaar zo'n vier me ter hoog, is breed pyramidaal met sterk horizontale etages. De naalden zijn glanzend donker groen met aan de onderkant twee witte strepen. Abies pinsapo 'Glauca' is de spaanse zilverspar die door de blauwwit berijpte naalden erg lijkt op de bekende blauwspar- ren. Deze opvallende 'zilver'spar groeit erg langzaam maar is door kleur en soms grillige vorm bij zonder. Hulsten Het eerbiedwaardige hulsten geslacht heeft al eeuwenlang on ze tuinen bevolkt. Hulst komen we met uitzondering van Austra lië tegen op heel de wereld. In ons land is inheems de gewone of scherpe hulst (Ilex aquifolium). Teneinde hulst ekstra bruikbaar te maken als kerstgroen met veel rode bessen, hebben kwekers uit gebreid aan de verschillende soorten gesleuteld met als resul taat een aantal uitstekende kerst- groen variëteiten zoals Ilex aqui folium J.C. van Tol een donker groene beshulst met nauwelijks gestekelde bladeren die zonder bestuiving/bevruchting zeer tal rijk oranje-rode vruchten voort brengt. Ilex aquifolium 'Pyramidalis' is een vrouwtjeshulst die stuifmeel behoeft van bijvoorbeeld de mannelijke Ilex a. Laurifolia' Na een goed kontakt tussen deze twee variëteiten produceert 'Py ramidalis' rijkelijk rode vruchten. Enkele bontbladige hulsten voor kleurige kerststukjes zijn Ilex a. Golden van Tol met oranje-rode vruchten en Ilex a. 'Handworth Silver' met purperen twijgen en rode vruchten. Andere groenblijvende heesters Andere groenblijvende heesters waarmee kerststukjes kunnen worden gemaakt zijn: Aucuba japonica 'Variegata', een probleemloos groeiende heester voor elke tuin met gespik kelde bladeren en rode vruchten. Laurierkersen en met name soor ten als Prunus laurocerasus 'Otto luycken' of Mischeana' zijn pri ma heesters om basis materiaal voor kerst- en andere bloemstuk- jes van te plukken. De vruchtdragende Skimmia soorten zijn eveneens erg ge schikt als basis en opbouwmate- riaal voor kerststukjes. Ook bij deze planten mooi glanzend grieen blad en helderrode vruch ten. De olijfwilgsoort Eleagnus ebbingii met zilverig groen blad De zilverspar is het betere alternatief voor de gewone kerstboom en Eleagnus pungen 'Maculata' met mooi geel-groen gekleurd blad zijn mooie tuinheesters die zich ten behoeve van kerststukjes prima laten plukken. Kerstrozen De kerstroos of Helleborus niger bloeit in zachte winters om streeks de jaarwisseling. Met het oog op kerst vervroegen kwekers deze plant zodat ze zeker met kerst bloeit. In eigen tuin kan dat ook. Daartoe dekken we half ok tober de plant met doorschijnen de folie af. In die kasachtige po sitie ontwikkelt ze zich en half november halen we de plant uit de grond en potten hem op. Als aldus opgepotte plant kunnen we de kerstroos in bloeiende toestand in kerststukjes verwer ken. De tere witte bloemen zijn van een kerstzuivere schoonheid en voegen passende sereniteit toe aan de kerstkleuren. Na de bloei en als de omstandig heden buiten het toelaten zetten we de kerstroos weer op een be schaduwd plekje in de tuin en verschaffen wat ekstra voedsel in de vorm van organische mest. Overige tuinplanten Behalve de genoemde kerstboo machtige planten en groenblij vende heesters zijn er nog enkele struiken die zich lenen voor het maken van kerststukjes. Denk maar aan de kronkelhaze laar (Corylus avellana 'Contor- ta') met haar grillig gedraaide takjes die samen met ranke rech te kaarsen het hoogtepunt van een kerststukje kunnen vormen en de bandwilg (Salix sachalinen- sis 'Sekka') met tot banden ver groeide en met katjes bezette tak ken die eveneens een ekstra di mensie aan een kerststukje kun nen geven. Het zal duidelijk zijn dat in de tuin veel planten kunnen worden toegepast die in de tuin zelf een belangrijke versiering zijn maar die daarnaast uitstekend te ge bruiken zijn in kerst- en andere bloemstukjes. Goede kerstdagen! De bontbladige hulst is één van de hulsten die geschikt zijn voor kerst gebruik bleem gebleken want sedertdien is de kerstversierkunst met groen een hele kuituur geworden. Centraal in die kuituur staat de kerstboom met daarnaast een heel skala aan planten die in de begeleidende versieringen een be langrijke rol spelen. Onze eigen tuin kan een belangrijke bron van kerstgroen zijn of worden. De volgende planten kunnen we daartoe met meestal goed gevolg in onze tuinen aanplanten en ge bruiken. Fijnspar De gewone kerstboom zoals die algemeen wordt gebruikt is de fijnspar (Picea abies). Ten on rechte wordt die fijnspar als kerstboom nogal eens voor den- neboom uitgescholden maar dat is heel iets anders. Dennebomen of ook wel pijnbomen hebben lange gebundelde naalden en zijn de producenten van grenehout. De fijnspar levert het vurehout. Een kerstboom uit eigen tuin ge bruiken vergt als we de boom tenminste weer in de tuin willen hergebruiken enige voorberei ding. Dat voorbereiden houdt in dat we er voor moeten zorgen dat de boom een goede wortelkluit vormt. Daartoe moet de boom regelmatig worden rond gesto ken. Zo'n 20-25 cm uit de stam steken we recht naar beneden de wortels af. In de loop van augus tus beginnen we daarmee en met een tussenpoos van ongeveer twee weken steken we de kluit in drie etappes rond. Binnen het afgestoken deel vor men de wortels nieuwe kleine wijze. De sitkaspar die aan de barre kust van Alaska de zeewind trotseert heeft een geweldig weerstandsvermogen en groeit zelfs op vochtige plaatsen uit stekend. Zilversparren, het betere alter natief Ofschoon de naam familie ver wantschap met de fijnspar zou doen vermoeden is dat niet het geval. Zilversparren behoren tot de Abiesfamilie en onderschei den zich duidelijk van Picea- soorten. De zilverspar maakt een gerijp ter, regelmatiger en vollere in druk dan de soms wat magere ge wone spar. De welriekende hars, de dikke naalden en de zafchte bast geven de zilverspar een haast vrouwelijk karakter. De befaam de 'dennegeur' van veel kosmeti- sche produkten komt niet van dennen, maar ontstaat door ver werking van de naalden van de zilverspar. Een ander opvallend verschil is dat dat de fraaie kegels van de zilverspar rechtopstaan, terwijl de bruine kegels van de fijnspar ren hangen. Een kenmerkend verschil is voorts de wijze waarop de naalden aan de takken zitten. De naalden van de zilverspar zit ten direkt op de tak terwijl de naaiden van de fijnspar ingeplant zitten op kleine uitstulpinkjes. Als de naalden vallen blijven die uitstulpinkjes zitten en daardoor zijn de takken van een spar ruw en voelen die van de zilverspar glad en zacht aan. In Duitsland en Oostenrijk wor De besdragende Skimmia is een mooie tuinplant die ook kerststukjes opfleurt 12 Vrijdag 19 december 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 12