Akkerbouwer J. Beeke Brouwershaven specialiseert zich in mesttransport Smerdiekse Annie Heyboer: Ik zie graag dat anderen zich herkennen in wat ik schrijf. Inventief Permanente opslagplaats Indikken Prijs Vrede "Wij leveren twaalf maanden per jaar uw droge mest af". Met deze slogan biedt de heer J. Beeke (33) de boeren op Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Goeree-Overflakkee sinds kort zijn diensten aan als mestbemiddelaar en mestverspreider. Zijn grote troef daarbij is een in eigen beheer ontwikkelde en gekonstrueerde zelfrijdende mest verspreider. Een imposant, knikgestuurd voertuig met een trekkracht van 180 pk, met 1x2 manshoge banden en een meesturende 2e en 4e as. De kontainercarrier, zoals Beeke het voertuig noemt, kan dank zij de lage bandenspanning van 1 bar onder alle omstandigheden het land op zonder noemenswaardige insporing en dus struktuurschade te veroorzaken. Het voertuig kan daarnaast gemakkelijk multifunk- tioneel worden ingezet: Naast het verspreiden van mest over het land kan het na een kleine ingreep dienst doen bij het transport van (mest)kontainers. De kontainercarrier is bovendien zelfladend en -lossend. De heer J. Beeke eksploiteert in Brou wershaven een akkerbouwbedrijf van 14 ha, te klein om al zijn arbeidsuren te kunnen absorberen. Vandaar dat hij er al op vrij jeugdige leeftijd iets bij deed. Min of meer bij toeval werd hij de technische man bij transport bedrijf Van der Spek te Berkei- Rodenrijs. Dit bedrijf transporteert met vijf vrachtwagenkombinaties vrijwel uitsluitend kippemest. Daar bij deed zich dikwijls het probleem voor dat men de mestkontainers met een inhoud van ca. 35 m3 vanwege de natte omstandigheden niet het land op kon krijgen. Beeke: "Ik zag hier voor mezelf mogelijkheden. Ik begreep dat ik iets moest zien uit te vinden waar mee je kontainers zo van de vracht wagen, vanaf de weg, op zou kunnen pakken om ze dan meteen het land op te rijden en te lossen. Ik kwam er al gauw achter dat het een zelfrijdend voertuig moest worden dat bovendien uit bedrijfsekonomisch oogpunt zo breed mogelijk ingezet moest kunnen worden". Dat bleek niet eenvoudig, maar na lang zoeken liep Beeke op een sloperij ergens in het midden van het land tegen een oude boomsleper aan. Die leek hem wel geschikt maar talloze uren en veel inspanning waren toch nog nodig voor een ingrijpende in- en uitwendige "verbouwing". Na het aanbrengen van technische hoogstandjes die een leek niet begrijpt en die door een vakman ongetwijfeld als knap zullen worden getypeerd, re sulteerde er een kontainercarrier zo als er geen tweede in ons land is. Als verlengstuk van het wegvervoer inzet baar bij het laden en lossen van vrachtwagens met kontainers. Het koncept bleek juist en al 3 jaar wordt zijn carrier bij Van der Spek met veel sukses ingezet bij het vervoer van kontainers met droge kippemest op en van het land. Daarnaast leent de car rier zich ook uitstekend voor het transport van kontainers met bijvoor beeld bietenblad, stro, fabrieksaard appelen, maïs en dergelijke. In een mum van tijd kan de carrier een kon- tainer van een vrachtwagen oppakken en op het land zetten en omgekeerd. Wel is het jammer, vindt Beeke, dat kontainers nogal verschillend van uit voering zijn zodat in feite alleen de kontainers van Van der Spek geschikt zijn om door hem vervoerd te wor den. Meer uniformiteit bij kontainers is volgens hem gewenst. Al vrij snel liep Beeke tegen een an der gat in de markt aan: als zijn voer tuig onder alle omstandigheden zo goed het land op en af kan, waarom dan ook niet de mest ermee gaan ver spreiden? De techneut kocht de groot ste meststrooier die hij te pakken kon krijgen en laste er een kontainerslee onder zodat de meststrooier eenvou dig van en op de kontainercarrier kan worden gezet. De strooier wordt af zonderlijk hydraulisch aangedreven. Beeke kan de boeren nu kompleet van dienst zijn: op ieder gewenst moment Met de carrier kan Beeke ook zelf de mest uitstrooien. kan hij kontainers lossen op het land, terwijl hij de mest later op het geëi gende moment ook zelf uit kan strooi en over het land, met dezelfde kontainercarrier maar dan "geladen" met de meststrooier. Wel is het ge wenst, zo benadrukt Beeke, dat de boeren na de oogst wel rekening hou den met de mestopslag. Ze moeten een klein stukje van bijvoorbeeld de kopakkers onbewerkt, dus onge- ploegd laten liggen. Verder dient de bodem van deze "vaste" stortplaats bekleed te worden met een laag stro, dit om te voorkomen dat "mestwa ter", via de mest bij grond- of sloot water komt. Beeke wijst er in dit verband nog op dat de bouw van een permanente opslagplaats voor mest en de aankoop van een partij mest mis schien fiskaal interessant kunnen zijn. Door zijn betrokkenheid bij het mest transport kwam de heer Beeke in kon- takt met Stalmeester, een bedrijf in Reusel (N-Br.) dat zich o.m. experi menteel bezighoudt met het indikken van (varkens)drijfmest door middel van ongebluste kalk en met de ver koop van droge mest. (Zie ook het Z.L.M.-blad van 19 september jl.) Beeke werd hier met zijn deskundig heid en praktische ervaring als advi seur bij betrokken. Hij brengt er de wensen en eisen in die vanuit de ak kerbouw aan het mestprodukt wor den gesteld. Het produkt dat Stalmeester op termijn op grote schaal hoopt te leveren is (var- kens)drijfmest met 5% ongebluste kalk en met een drogestofpercentage van 50. Ze is, zo blijkt uit de eerste proeven, korrelig en laat zich gemak kelijk en goed verdeeld strooien. Bee ke zegt veel vertrouwen in deze nieuwe mestverwerkingstechniek en in de afzetperspektieven van de mest van Stalmeester te hebben. Niet alleen omdat de mest goed verstrooibaar is en kalk bevat maar vooral omdat de transportkosten relatief laag zijn dankzij het hoge drogestofpercenta ge. Volgens Beeke is het mestover schotprobleem vooral een transport en opslagprobleem. Voor beide pro blemen meent hij nu een oplossing te hebben: "In kontainers kan de droge drijfmest van Stalmeester naar de tekortgebie- den worden getransporteerd waar ik ze vervolgens op elk gewenst moment van het jaar kan lossen, mits er een stukje akkerland ongeploegd is geble ven. Vanuit de opslag op het land kan mijn tot strooier omgebouwde kon tainercarrier vervolgens de mest uit strooien, ook al is het land nog zo nat". Overigens is de prijs van het gedroog de produkt van Stalmeester nog niet bekend. Volgens Beeke zal het goed koper moeten worden dan kippemest wil de verkoop goed gaan lopen. Wel konstateert hij bij de akkerbouwers in het algemeen een toenemende be langstelling voor organische mest. Boeren die één keer met droge mest zijn begonnen gaan door, zo heeft hij de laatste jaren kunnen vaststellen. Beeke heeft er al met al veel vertrou wen in dat er een drogemest-stroom op gang komt van de intensieve vee- houderijgebieden naar de akkerbouw gebieden. Hij is er technisch klaar voor en treedt als mesthandelaar en mestverspreider voor de firma Stal meester op. Zijn hoge verwachtingen zijn mede gebaseerd op de portiek die het mestprobleem strak aan wil pak ken. Hij verwacht het druk te krijgen en sluit het maken van routings, net als bij de bietenkampagne, zelfs niet uit de komende jaren. (Info, tel. 01119-1221). J. Wierenga Als moeder van een gezin, als meewerkend boerin op een tuin- dersbedrijf en als belangstellende burgeres maakt mevrouw Annie Heijboer-van Dalen achterop het eiland Tholen aan de rand van het dorp St. Maartensdijk, dik wijls iets mee waarvan ze zelf zegt: 'daar voel ik iets bij, dat raakt me'. Dagen, weken, soms maandenlang is ze daar dan mee bezig. 'Niet zwaarmoedig, tobbe- rig of zo, maar gewoon zo tussen het werk door. Dat zijn bijna al tijd dingen van alledag. Soms vrolijk, maar ook wel ernstiger en zwaarwichtig. Maar meestal zijn de gebeurtenissen die haar raken en tot denken aanzetten in het grote wereldgebeuren maar minuskuul klein. 'Maar voor mij zijn ze belangrijk en ik denk er over na (verwerken klinkt zo ge wichtig..). Als ik er uit ben dan ga ik er ook meteen voor zitten. Gauw de boel een beetje aan de kant en dan schrijven hè. Dan schrijf ik het als het ware van me af...'. Meekrabbels Al sinds 1974 doet Annie Heij- boer zo al verslag van zaken die uit haar eigen leven zijn gegre pen. Met grote regelmaat kunnen de lezers daar kennis van nemen in haar rubriek 'Meekrabbels' in het op Tholen verschijnend nieuwsblad De Eendrachtbode. Gezien de talrijke vrijwel altijd positieve reakties die ze krijgt van Tholenaren maar natuurlijk vooral van dichtbij van de Smer- diekers slaat dat aan. Daarvan geniet ze intens. 'Ik ben wel een beetje ijdel, geeft ze spontaan la chend toe, maar wie niet? 'Schrijven is', zo licht de uit de buurt van Rotterdam afkomstige maar Versmerdiekste tuinders vrouw toe, 'voor mij vooral kommuniceren en mijn mening toetsen aan die van anderen. Ik zou ook graag willen dat anderen zich herkennen in wat ik schrijf. Dat ze zeggen, dat voel ik ook zo, of heb ik ook zo meege maakt. En het mooiste is natuur lijk dat ze dat spontaan tegen me zeggen'. Wrevel Ze herinnert zich nog als de dag van gisteren hoe trots en gelukkig ze zich voelde toen de eerste vrucht van haar pen in het open baar de Thoolse gemeenschap onder ogen kwam. Het was een ingezonden brief die uit wrevel met een gemeentebesluit tot stand was gekomen. 'Uit tal van reakties bleek dat men het met me eens was en dat ik het maar mooi gezegd had. Dat is nu al weer meer dan tien jaar geleden. Ik werd wat brutaal en hoogmoe dig en dacht: Als dat in de smaak valt dan heb ik nog wel meer te schrijven'. Na overleg met uitge ver Heijboer ontstond toen in de Eendrachtbode haar rubriek 'Meekrabbels'. Haar schrijfsels c.q. vertelsels bleken aan te slaan. 'Dat streelde mijn ego. Ik kreeg er echt de smaak van te pakken en ging met regelmaat door'. Verbaasd en trots tegelijk: 'Tot nu toe zijn al mijn Meekrab bels - en dat zijn er vele tientallen - geplaatst. Niet gek he?' Hoogtepunt Met eenvoudige begrijpelijke taal geeft Annie Heijboer in haar stukjes openhartig en eerlijk weer wat haar beroert. Direkt, ongekunsteld en recht uit het hart aarzelt ze niet zichzelf daar bij soms kwetsbaar op te stellen. 'Ik hoop', zegt ze bijna veront schuldigend en bescheiden, 'dat de mensen het leuk vinden en er van genieten. Daarvoor schrijf ik en voor mezelf natuurlijk...' Een feestelijk hoogtepunt in haar nog bescheiden schrijverskarrière was de uitgave voor eigen reke ning van een boekje in 1983 met een verzameling Meekrabbels. Op enkele eksemplaren na is de oplage uitverkocht. Onlangs is bij Uitgeverij Heij boer te St. Annaland 'Meekrab bels II' verschenen. Evenals bij deel I weer een verzameling van reeds in de Eendrachtbode ge plaatste afleveringen. En als het aan de Thoolse auteur ligt is dat het laatste boekje zeker niet. Ze is zeer gemotiveerd en zeker van plan nog lang door te gaan. Hei melijk hoopt ze ook nog eens in een groot tijdschrift te mogen schrijven. 'Daar droom ik wel eens van, zegt ze zachtjes verle gen, maar of dat ooit zal ge beuren?' Tekeningen In het tweede deeltje 'Meekrab bels' staan de landbouw (winter, voorjaar, regen, boerenknecht), haar eigen funktioneren in gezin en samenleving (koliekteren, griep, humor, gefrustreerd, lak ken, liefdesverdriet en m'n buur meisje) centraal. Enige bijdragen met een enigszins filosofisch ka rakter kompleteren het geheel. Het boekje, dat door haarzelf met zeer eenvoudige tekeningen is geïllustreerd ('of die mooi zijn of niet daar geef ik niet om, ik wil ze gewoon zelf maken'), is evenals deel I verkrijgbaar bij Uitgeverij Heijboer te St. Anna land en kost ƒ10,50. J. Wierenga In Meekrabbels II troffen we bij gaande bepeinzing aan. Omdat het illustratief is voor haar stijl en past in deze tijd, plaatsen we 'Vrede' hierbij. Met de Kerstdagen is er nergens oorlog op de wereld, dan is er vrede. Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen, het klinkt zo gewoon. Met de Kerstdagen is er kaarslicht en dennegroen, en die verspreiden vrede. Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. Bij samenzang in de kerk daalt de vrede vanzelf in je hart. Vrede. Het woord dat bijna dagelijks in je gesprekken voorkomt, is die er morgen ook nog? Heb je vrede met de dingen die in jouw wereld gebeuren? Heb je vrede met de lage aardap pelprijs? Dat je man of je zoon werkloos geworden is? Dat je dochter op kamers gaat wonen? Annie Heijboer En de buren alwéér naar de win tersport gaan? Tja.Nee, daar heb ik géén vre de mee, omdat... Er is altijd wel een reden. Maar het Evangelie zegt, dat het toch zo makkelijk is. Als je maar wilt. Mensen van goede wil. Jij en ik zeggen: 'Ik begrijp niet waarom de rege ring daar nou 'es niks aan doet. Hoe kunnen ze denken, dat we met die uitkering rondkomen. Waarom blijft ze nou niet lekker thuis. 'k Snap niet waar ze 't van doen Waarom zeggen jij en ik dat? Als je vrede wilt, zeg je toch gewoon: 'Misschien volgend jaar beter. Ach, hij vindt binnenkort heus wel wat anders. Nou ja, als ze dat nou graag wil. Dat moeten ze zelf weten, hoor'. Ik vind vrede zo moeilijk... Jij ook? Zullen jij en ik proberen, om morgen ook van goede wil te zijn? Want het klinkt toch zo gewoon: Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. Vrijdag 19 december 1986 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11