SE V-mestvragen Tevredenheid over resultaten Coöperatie Zuid Oost Nederland (Z.O.N.). Provinciale Raad Zeeland stemt in met Ontwerp-Statenvoorstel over Voorbereidingsschema landinrichting 1987 Goede resultaten Cehave NV. Landbouwschap Markerwaard moet er toch komen Tijdens de algemene vergadering van de ZON op 27 november werd door direkteur, de heer D. Kommer, een uitgebreide toelichting gege ven over de financiële jaarstukken 1985-1986. Na afrekening met de belastingen resulteerde een overschot van 97.802,(vorig jaar 90.310,die aan verschillende reserves zullen worden toe gevoegd. Toename Eigen Vermogen met ruim f 11 miljoen De omzetten vertoonden zowel in hoeveelheid als in geld een stijging. 1984/1985 financiële omzet 66.717.942 voederactiviteiten 98.634 ton kunstmest 8.505 ton Hierbij kan worden opgemerkt dat de op 27 september '85 geopende veevoederfabriek de optimaal geach te produktie van 100.000 ton reeds nu heeft overschreden. Het ledental van de vereniging nam toe tot 167 le den. Van de totale omzet werd 51% door de leden afgenomen. Ondanks gemiddeld 10% lagere prijzen voor veevoer en kunstmest steeg de ge- Raad een toelichting gegeven, waar na steeds een diskussie volgde. De Sociaal Ekonomische Voorlich ting krijgt in haar werk steeds meer te maken met de gevolgen, die aller lei wettelijke maatregelen hebben op de bedrijfsvoering. Vooral de indivi duele voorlichting vraagt veel tijd, hetgeen deels zou kunnen worden ondervangen door de samenstelling van informatiepakketten. Groeps- voorlichting vindt o.a. plaats door middel van publikaties en kursussen. Opdeling van langdurende kursus sen in korte blokken blijft positief uit te werken op de belangstelling die ervoor bestaat. Ook de positie van de vrouw in het agrarisch bedrijf krijgt bij de S.E.V. de nodige aandacht. Veel belang wordt gehecht aan samenwerking met andere instanties. Benadrukt wordt echter, dat het bij de leden agrariërs voldoende bekend zou moeten zijn dat er een S.E.V. bestaat, die nog steeds gratis en neu trale voorlichting geeft. Overheidsvoorlichting Door de beperking van het aantal specialisten, die enkele jaren geleden heeft plaatsgevonden, is de on dersteuning van de voorlichters in de fruitteelt onder druk komen te staan. De inleider voor de sektor fruitteelt was tevens van mening, dat de voor- 1985/1986 68.776.807 111.700 ton 8.469 ton middelde afname per lid van 209.100 naar 227.000. In het af gelopen boekjaar daalde de veevoe- derprijs met gemiddeld 5.83 per 100 kg. De afnemende veehouders behoefden daardoor 6 miljoen minder uit te geven. Zowel de voor zitter, de heer C. van Veldhuizen te Heeze als de direkteur spraken hun voldoening uit over de behaalde re- Vraag: Op dit moment hebben wij op ons be drijf gemiddeld 180 kg P O per hektare. De verwachting is, gezien het produktieniveau van de eerste kalfs- koeien, dat het aantal stuks melkvee de komende jaren verminderd kan worden. Als we er in de toekomst weer grond bij kopen met daarop melkquotum, mogen we dan de pro duktie weer opvoeren? Antwoord: De referentiehoeveelheid blijft in to taliteit gehandhaafd zoals u die aan geeft. Een tijdelijke vermindering na 31 december 1986 heeft daar geen in vloed op. Omdat uw produktie aan fosfaat gemiddeld op 180 kg per hek tare ligt, wordt dit totaal door aan koop van grond niet verhoogd. Alleen als u een oppervlakte grond aan koopt, waardoor het gemiddelde na aankoop beneden de 125 kg fosfaat daalt, wordt uw referentiehoeveelheid verhoogd. Vraag: Ik heb een melkvee- en varkensbedrijf met in totaal 12 hektare grond. Naar verwachting zal de veebezetting op 31 december a.s. zodanig zijn, dat de fosfaatproduktie 300 kg P,0 per hektare bedraagt. Van deze 12 hek tare ligt 5 hektare op vijf kilometer afstand van het bedrijf. Ik denk er over deze 5 hektare te verkopen. Heeft dit verschillende gevolgen als ik sultaten. In het jaarverslag tonen bestuur en direktie zich ten aanzien van de toe komst gematigd optimistisch. Welis waar zullen automatische omzetver- hogingen voorlopig niet meer haal baar zijn door de beperkingen in uit breidingsmogelijkheden van de veestapel, maar anderzijds wordt er op vertrouwd, dat door goede advi sering een konkurrerende prijs en de vanouds bekende manier van wer ken minimaal kan worden ge handhaafd. De Algemene Vergadering kenmerk te zich zoals gebruikelijk door een grote opkomst van mannen en vrou wen. Na afhandeling van het zake lijk gedeelte blijft men bijeen om on der het genot van een drankje en een hapje van gedachten te wisselen en bij te praten. En de Bond van Platte landsvrouwen krijgt de gelegenheid om wat te doen aan de financiële po sitie. Het blijft een unieke bij eenkomst. dit vóór of na 31 december doe? Antwoord: De gevolgen voor eventueel verplich te mestvoer en te betalen overschot heffing zullen niet wezenlijk verschillen als u voor of na 31 decem ber a.s. verkoopt. Anders is het met het aantal dieren dat u mag houden. Als u voor 31 december de grond ver koopt, behoeft u het aantal dieren niet te beperken. Verkoopt u de grond volgend jaar (1987) dan zult u het aantal dieren zodanig moeten beper ken dat de mestproduktie op uw be drijf met 5 x 125 kg fosfaat, dus met 625 kg, daalt. Vraag: Er worden allerlei verhalen verteld over het extra aankopen van dieren om op 31 december a.s. maar zoveel, mogelijk dieren te hebben. Moet men naast de aanwezigheid van de aantal len dieren op 31 december 1986 ook aantonen dat dit het "gebruikelijke" aantal is? Antwoord: Dit is een zeer veel gestelde vraag. Ons antwoord is dat men van de realiteit uit moet gaan en niet, zogenaamd slimme, konstrukties moet bedenken. In de regelgeving van de overheid valt te lezen dat de aantallen dieren be paald dienen te worden aan de hand van de bezetting op 31 december 1986. Het gaat om de daadwerkelijk op die datum gehouden aantallen die- Uit het zojuist verschenen jaar verslag van de Cehave nv. te Veghel blijkt dat deze Noordbrabantse landbouwcoöperatie over het per 30 juni afgesloten boekjaar bij een om zet van ruim 2 miljard goede finan ciële resultaten heeft bereikt. De afzet mengvoeders, die met 2,3% tot meer dan 2,5 miljoen ton is toe genomen, maakt 70% uit van de to tale geldomzet van de Cehave nv. Door een ruim aanbod van relatief goedkope mengvoedergrondstoffen nam de jaaromzet met bijna 100 miljoen af. Voor de afnemers van CHV-mengvoeders betekende dit dat de mengvoederprijzen gemid deld 4,50 lager waren dan in het afgelopen boekjaar. Ook de andere activiteiten van de Cehave nv moch ten zich verheugen in een verdere groei en goede resultaten. Op grond van deze ontwikkelingen ontvangen de afnemers een prijscorrectie van schillende instellingen hebben bij de mestvoorlichting, wordt een duide lijke scheiding van taken voor gestaan. Aan het eind van de diskussies sprak de voorzitter van de Raad zijn waar dering uit voor het werk van de di verse voorlichtingsdiensten, waarbij hij ook de veldwerkers speciaal noemde, en de kwalitatief goede ver slaglegging in de werkverslagen en de -programma's. Besloten werd de verschillende dien sten van deze waardering in kennis te stellen. Suggesties voor onderzoek door L.E.I. Aan de afdeling Struktuuronder- zoek van het L.E.I. zullen door de Raad 2 suggesties worden gedaan voor het Werkplan 1987. In de eerste plaats zal de Raad voorstellen een onderzoek te doen naar de kwantita tieve en kwalitatieve omvang van de nevenberoeps- of parttime- landbouw. Daarnaast zal worden voorgesteld te onderzoeken welke mogelijkheden er voor landbouwbe drijven bestaan om door de aanwen ding van ekstra arbeid in de bewa ring en verwerking van de op het be drijf geteelde produkten het inko men te verhogen. ren in de aanwezige en daartoe bestemde en geschikte ruimten. Tij dens de in den lande gehouden voor lichtingsbijeenkomsten van de overheid werd daarbij aanvullend op gemerkt dat de bezetting op 31 de cember niet hoger mag zijn dan bij het toegepaste bedrijfssysteem pas send is. Dit betekent: - het gedurende een korte periode op of omstreeks 31 december houden van een groter aantal dieren dan ge woonlijk op het bedrijf aanwezig is, is niet toegestaan; - het heeft geen zin de te vermelden aantallen dieren te baseren op de aan tallen zoals die zijn vermeld in een (hinderwet) vergunning of op de aan wezige hok- of stalkapaciteit. Het werkelijke aantal is bepalend; - het toegepaste bedrijfssysteem is mede bepalend voor de beoordeling of er sprake is van een passende vee bezetting; - voor wat betreft de diersoorten var kens en kippen mogen op grond van de interimwet toegestane aantallen niet overschreden worden. Doet u dit wel dan worden de regels van de in terimwet overtreden; - de op 31 december opgegeven aan tallen moeten door de mestproducent aangetoond kunnen worden. De on dernemer moet zelf voor deugdelijke bewijzen zorgen. Op voorlichtingsbijeenkomsten van de overheid werd er voorts op gewe zen dat bij de beoordeling van de vee bezetting op 31 december tevens de 1,per 100 kg. afgenomen CHV- voer, en 0,60 per 100 kg afgeno men stikstof- en mengmeststoffen. In totaal vraagt deze prijscorrectie de uitkering van de gebruikelijke kwantumkortingen een bedrag van 36 miljoen tegenover 35 miljoen in het voorgaande boekjaar. Na af trek van dit bedrag resteert een net towinst van 10,1 miljoen (vorig jaar 12,1 miljoen). Het bestuur van de C.H.V. heeft besloten dit to tale bedrag toe te voegen aan de al gemene reserves. Het eigen vermogen nam toe van ruim 319 miljoen naar bijna 331 miljoen en is nu 45% van het ba lanstotaal. Investeringen De Cehave nv heeft in het verslag jaar 1985/'86 voor een bedrag van ruim 34 miljoen in vaste aktiva geïnvesteerd. Vorig boekjaar was dit bijna 83 miljoen. De investeringen betroffen voornamelijk de afwer king van de nieuwe mengvoederfa briek te Oss. Daarnaast werd geïn vesteerd in vervanging van trans portmiddelen en optimalisering van het produktieproces. Bij dochteron derneming Goossens bv te Asten is geïnvesteerd in een slachtlijn voor versprodukten. Meststoffen De afzet meststoffen steeg met 1.200 ton tot 242.970 ton. Reeds verschei dene jaren konstateert Cehave een afnemende belangstelling voor mag- nesamon. Dit verslagjaar werd 4.500 ton minder van deze stikstof meststof verkocht. De verkopen kalkmeststoffen daarentegen stegen met 4.500 ton en van kalkamonsal- peter met 1.000 ton. Het Landbouwschap vindt dat de Markerwaard er toch moet komen. In een brief aan de ministeries van Landbouw, Verkeer en Ruimtelijke Ordening en drie vaste commissies van de Tweede Kamer schrijft het schap dat de inpoldering van het Markermeer van essentieel belang is. Als het Markermeer wordt ingepol derd, zo denkt het Landbouwschap, zullen bedrijven op het oude land die plaats moeten maken voor industrie, natuurreservaten of woningbouw ge makkelijker en - voor de overheid - goedkoper kunnen verhuizen. Ook zullen landinrichtingsprojecten min der problemen opleveren als een deel van de betrokken boeren verhuist. Tenslotte is er behoefte aan hoog waardige landbouwgrond, onder meer voor de bloembollenteelt, aldus het Landbouwschap. bedrijfssituatie in het jaar 1987 zal worden betrokken om daarbij na te gaan of er mogelijk sprake is van een incidentele wijze van bedrijfsvoering. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland stemt in met het Ontwerp-Statenvoorstel voor het Voor bereidingsschema Landinrichting 1987. Dit bleek uit de vergadering van 13 november jl. op het Landbouwcentrum in Goes. In het Ontwerp-Voorstel is gekozen voor de gebieden Aardenburg (als nor male ruilverkaveling) en St. Annaland en Axelse Sassing (als rvk met administratief karakter). lichters een voldoende mate van praktijkervaring dreigen te gaan missen, doordat ze vaak slechts kort bij de voorlichting werken. De teelttechnische begéleiding van de bedrijven wordt langzamerhand door kommerciële bedrijven overge nomen. Dit hoeft niet als een nega tieve ontwikkeling te worden be schouwd als er voldoende garanties worden geboden voor een goede koördinatie van alle aktiviteiten op het terrein van voorlichting en bege leiding. De zorgelijke situatie in de akker bouw noodzaakt de voorlichting om ekstra aandacht te besteden aan de verbetering van het bedrijfsekono- misch inzicht. Een goed marktin- De aanleg van de Traktaatweg is aanleiding geweest het blok Axelse Sassing prioriteit te geven. Aardenburg is opnieuw opgevoerd omdat het vanwege de landelijke pri oriteitsstelling in 1986 niet is opge nomen op het Voorbereidingssche ma. Voor St. Annaland is gekozen, omdat in dit gebied het knooppunt van de toekomstige zoetwatervoor- zienin'g op Tholen zal komen te liggen. Sociaal Ekonomische Voorlichting In de vergadering van de Raad zijn de Werkverslagen en -programma's van de S.E.V.-diensten en de Voor lichtingsverslagen en -programma's van de Konsulentschappen uitvoerig aan de orde geweest. Per sektor werd door verschillende leden van de zicht is tevens van belang. De door de Zuid-Westelijke Akkerbouw Konsulentschappen en S.E.V.- diensten gevoerde aktie 'Rekenen voor Beslissen' kende een grote be langstelling. De waardering voor de ze aktiviteit is groot. Dit heeft er in geresulteerd, dat deze aktie wordt voortgezet. De Provinciale Raad heeft hier met instemming van ken nisgenomen. In de komende periode zal men zich voorts speciaal richten op de deelad- ministratieve rundveehouderij, snij- maisteelt, graslandgebruik (in sa menhang met superheffing), vervan ging in zeugen en mineralenvermin- dering in het varkensvoer en de moeilijkheden in de pluimveehoude rij (kostenbewaking en opfokbege- leiding). De dunne bezetting van de varkens- en pluimveehouderij in Zeeland maakt het moeilijk met name de groepsvoorlichting goed te organise ren. T.a.v. de bemoeienis die de ver- LEI zet 4 onderzoekers 3 jaar op overschotten Van veel produkten is teveel in de EG. (Deel-)Oplossingen voor dat probleem kunnen altijd in twee richtingen gezocht worden: Beper king van het aanbod en vergroting van de afzet. In de laatste richting zoekt een zojuist gestart onder- zoeksprojekt van het LEI. Daar in zullen nieuwe industriële verwerkingsmogelijkheden voor akkerbouwprodukten worden ver kend en op hun ekonomische me rites beoordeeld. Het projekt wordt groot aangepakt: Er gaan vier onderzoekers drie jaar "op zitten", waarbij uiteraard veel sa menwerking zal worden gezocht met technische instituten binnen en buiten de Direktie Landbouw kundig Onderzoek. 8 Vrijdag 5 december 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 8