Liever inwerkert dan onderwerken Alleen schoon zuiveringsslib mag in de landbouw afgezet worden Hoofdbestuur KNLC t.a.v. dierlijke mest Directeur F.A.M. Withers in de Hoofdrol! Mestmaatregelen EG-landbouwbeleid Agrarische Open Dag Altena Biesbosch weer groot sukses Mogelijk 8,4 miljoen subsidie voor mestfabriek Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap Zeeland: Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité had in zijn laatste vergadering van 1986 (op 2 december j.l.) om te beginnen een aantal organisatorische zaken op zijn agenda. Zo werd in het kader van de behandeling van zijn begroting de werkwijze van het Landbouwschap besproken. Het hoofdbestuur vond het resultaat van het zelf-onderzoek in het Landbouwschap nogal mager. Moet de interne structuur van het schap, daterend van na de Tweede Wereld oorlog, steeds meer nagenoeg ongewijzigd blijven en is een efficiëncy-onderzoek bij het secretariaat overbodig? De afscheidsbijeenkomst voor de heer F.A.M. Wilbers, directeur van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, verliep wel iets anders dan hij zich had voor gesteld. Zijn medewerkers van het kan toor hadden hem een afscheid bereid a la Mies Bouman "in de hoofdrol". In plaats van een Concert zoals men hem had gezegd werd het een middag vol verrassingen. Fa milie, vrienden en veei bekenden kwamen door de "deur" opdra ven en zelfs St. Nicolaas ontbrak niet op het grote feest. Maar de grootste verrassing was wel toen als laatste Minister Braks op het toneel verscheen die de toch al reeds geridderde heer Wilbers nog een Ridderorde kwam opspelden n.l. die van Of ficier in de Orde van Oranje Nas sau. Bijgaande foto toont dit moment in beeld met nog net met één oog zichtbaar mevr. Wilbers het geheel rechts op de foto Mies Bouman. Foto Ab Westerbeek Het hoofdbestuur vervulde de op 1-1-87 ontstaande vacature in het Landbouwschap, die ontstaan zal door het terugtreden van de heer A.J.G. Doeleman. In diens plaats als bestuurslid werd benoemd de heer J.C. van Leeuwen te Slijk- Ewijk. Die was al plaatsvervangend lid en nieuw als zodanig erd nu be noemd de heer. J. Panman te Le lystad. Voorzitter Varekamp sprak woorden van hartelijke dank aan het adres van de heer Doeleman, die het hoofdbestuur van het KNLC gaat verlaten. 10 Jaar lang heeft hij daar in een uiterst waardevolle inbreng gehad, laatstelijk tevens aid lid van het dagelijks bestuur en als onder voorzitter van het KNLC. Er werd ook een veretegenwoordiger aange wezen in de nieuwe commissie Ar beidsomstandigheden van het schap: de heer F.J. Dillingh te Bronneger. Wat de nadere regels voor het ge bruik van dierlijke mest betreft, had het hoofdbestuur nog wel wat wen sen (liever inwerken dan onderwer- In 1987 zal de Provincie Zeeland in gevolge de Afvalstoffenwet overgaan lot het opstellen van een Provinciaal Plan voor de verwijdering van zuive ringsslib. Momenteel is de landbouw de voornaamste afzetmogelijkheid voor dit slib. Naar de mening van de Raad dienen andere afzetmogelijkheden in het Provinciaal Plan te worden opgeno men, of er zou daartoe op korte ter mijn een studie moeten worden opgezet. Noodslachtingen Als gevolg van wijzigingen in het "Besluit bijzondere slachtplaatsen", die per 1 januari 1987 van kracht wor den. zullen vele slachtinrichtingen voor vee, welke thans ook dienst doen als noodslachtinrichting aanvullende voorzieningen moeten treffen. De in dit kader te treffen maatrege len zijn veelal aanzienlijk en zullen ge paard gaan met grote financiële inspanningen. Mede gezien de gerin ge veedichtheid in onze provincie is de vrees gerechtvaardigd dat de lasten zodanig zullen zijn, dat diverse be staande inrichtingen niet zullen wor den aangepast. Het voorzieningenniveau voor de veehou- derijsektor wordt als gevolg van de wijzigingen in bovenbedoeld besluit negatief beïnvloed. Zo zal de gemid delde afstand tussen veehouderijbe drijf en noodslachtplaats aanmerkelijk toenemen. Ken goed voorzieningenniveau van noodslacht- inrichtingen en een goede geografi sche spreiding over de provincie is een noodzakelijkheid om het dierenleed zoveel mogelijk te verzachten. De Raad nam er kennis van dat bij ken, waarom niet over besneeuwd gras uitrijden?). Maar echt meer moeite had het met het ontworpen verplaatsingsbesluit dat omstreeks 1 januari a.s. moet ingaan. Onrecht vaardigheden zijn niet te vermijden. Waarom moet de hele veehouderij zo bruusk worden aangepakt? De georganiseerde landbouw heeft steeds bepleit en ook aangenomen dat splitsingen, verplaatsingen e.d. die niet het mestprobleem vergroot, toegestaan zouden zijn. Er zou nu sprake zijn van een voorlopig besluit dat na een half jaar door een defini tief wordt gevolgd. Alle gelegenheid dus voor de minister om alsnog met gerechtvaardigde praktijk wensen re kening te houden. Wat kan een mest-actieprogramma inhouden, ge zien de extra middelen die de over heid heeft uitgetrokken de komende jaren. De nodige mest-opslag-inves- teringen vragen al veel meer. Het hoofdbestuur stond nog weer eens stil bij enkele moeilijkheden van het registratiebesluit. Het hoop te verder op een redelijk stelsel van overschotheffingen, dat mede geba- een viertal overheidsinstanties respek- tievelijk partikuliere ondernemingen, gunstig verspreid over het grondge bied van de provincie, de bereidheid aanwezig is de krachtens het gewijzig de Besluit bijzondere slachtplaatsen benodigde voorzieningen te treffen. Voorwaarde daarbij is dat de inpas baarheid van de nieuwe elementen technisch mogelijk en financieel haal baar moeten zijn. Met het oog op de financiële kant van deze zaak heeft de Raad besloten in overleg te treden met het College van Gedeputeerde Staten om te bezien in hoeverre er voor het Provinciaal Bestuur een financiële bijdrage is te leveren aan het op peil houden van een voor de veehouderijsektor onont beerlijk voorzieningenniveau. Uitrijverbod dierlijke mest Van het kabinetsbesluit inzake het uit rijverbod van dierlijke mest werd met instemming kennis genomen. Het uit rijverbod maakt deel uit van het Besluit Gebruik Dierlijke Meststof fen, een algemene maatregel van Bestuur ingevolge de Wet op de Bo dembescherming. Indien het voorstel ongewijzigd door de Kamers wordt aanvaard zal onder meer de provincie Zeeland voor wat betreft bouwland gevrijwaard blijven van een uitrijverbod gedurende het winterseizoen. Het beperken van de uitrijmogelijkheden is naar de mening van de Raad terecht beoordeeld als zijnde een faktor die de afzet van dier lijke mest uit de overschotgebieden naar Zeeland sterk zou kunnen doen verminderen. De regels met betrekking tot het uit rijden van mest zullen naar verwach ting in 1988 in werking treden. seerd is op praktisch bruikbare ei gen afzetmogelijkheden. De jongste voorstellen van de Com missie aangaande melk en rundvlees kregen de nodige aandacht van het hoofdbestuur. Al met al is het on aanvaardbaar veel wat de melkvee houderij wordt aangedaan, zo was de mening. Eerder is in het Neder landse belang gesteld dat diverse maatregelen bespreekbaar moeten zijn, niet alleen de verdere quotum korting. Zeker moeten de hoge su perheffingen, de gelijktrekking van systeem in de lid-staten, een hogere medeverantwoordelijkheidsheffing, en eventueel ook een lager inleve ringsprijspeil, ook overwogen wor den. Waarom wordt met een gelijk tijdige grootscheepse opruiming van de voorraden het ingrijpende geheel van maatregelen niet beter verteer baar gemaakt? Het rundvleesbeleid behoeft inder daad ook aanpassing. Hier moet het inleveringsprijspeil lager, maar niet zover als de Commissie voorstelt. De toeslag die voorgesteld wordt, moet ruimer worden en zich niet beperken tot alleen de rundvleesproducenten. Ook het akkerbouwbeleid kwam weer ter sprake, in het bijzonder het voor en tegen van een "restrictief" graanprijsbeleid met toebehoren (aanvullende produktenbeheersing, braken); de akkerbouw-organen gaan dit verder bestuderen. Rekonstruktie kruispunt Vierwegen Met genoegen heeft de Gewestelijke Raad kennis genomen van voorstel len van Provinciale Waterstaat om het kruispunt Vierwegen bij Kapelle te verbeteren, hetgeen mede voor het landbouwverkeer wenselijk wordt geacht. In verband met het grote be lang van dit knooppunt voor het land bouwverkeer, onder meer in de nabije toekomst naar de Centrale Fruit Vei ling te Biezelinge, opteert de Raad voor een scheiding van het snel- en het langzame verkeer op het gedeelte tus sen het Wegenwachtstation en de af slag naar Biezelinge (RW 258). Door langs dit weggedeelte een parallelweg aan te leggen voor (o.m. het) lang zaam (landbouw)verkeer kan een, naar de mening van de Raad, veiliger situatie ontstaan. Tevens werd gekonstateerd dat alle varianten met een minimaal beslag op agrarische grond kunnen worden ge realiseerd. De Agrarische Open Dag in Altena Biesbosch, die in juli dit jaar alweer voor de zesde maal werd georgani seerd is ook dit keer weer zeer geslaagd geweest. Op de tien deelne mende bedrijven werden die dag 7.500 bezoeken geteld. Het Hydrokultuurbedrijf "Nieuw koop" te Andel skoorde het hoogst met 1.313 bezoeken. Echter ook de rozenkwekerij Van der Meijden te Genderen en de geiten- en melkvee houderij Raams te Dussen telden ook ruim boven de 1.000 bezoekers terwijl geen enkel bedrijf minder dan 300 bezoekers te "verwerken" heeft gehad. Het sekretariaat van de "Open Dag" adviseert de 3 CLO's dan ook het volgend jaar weer een dergelijke manifestatie te orga niseren. Naar alle waarschijnlijkheid kan de mestverwerkende fabriek Promest in Helmond rekenen op 8,4 miljoen gulden subsidie van de Nederlandse regering en de Europese Gemeen schap. Dat bedrag komt overeen met 40% van de investeringen die Pro- mest moet doen in de Helmondse de- mofabriek. Na afloop van een werk bezoek aan Helmond van enkele Eu ropese CDA-ers maakte europarle mentariër P. Cornelissen dit bekend. De EG zou bereid zijn 1,4 miljoen gulden bij te dragen. De overige 7 miljoen gulden worden door ver schillende ministeries opgehoest. De rest van de investeringssom komt voor rekening van de boerenorgani- saties die het initiatief voor Promest hebben genomen. Peulvruchtenstudiemiddag Verenigingen voor bedrijfsvoorlich ting Oost en West Zuid Beveland or ganiseren een Peulvruchten Studie Middag op woensdag 10 december, aanvang 13.30 uur in de Vroone te Kapelle. Opening door voorzitter Stichting Landbouwkundig Onderzoek (SLO). Inleiding door: de heer P.H.M. Dek- <er, onderzoeker P.A.G.V. "Teelt- naatregelen die noodzakelijk zijn /oor de teelt van erwten en /eldbonen". Inleiding door: de heer L. Zweemer, gewasbescherming Cebeco, "On- kruidbestrijding is een noodzakelijk kwaad en hoe kan dat het best wor den aangepakt". Inleiding door: dhr. H. Meendering, teeltdeskundige Cebeco, "Er zijn de laatste paar jaar grote rasverschuivin gen geweest bij zowel erwten als veld- bonen. Wat kunnen we daar van verwachten, en op welke grondsoort moet je bepaalde rassen telen? Inleiding door Pedro Oyarzun/Jaap Basting, onderzoekers P.A.G.V. Voetziekte is een bedreiging voor de erwtenopbrengst. De Helmondse fabriek zal voorlopi- og rond 100.000 ton mest per jaar verwerken. Als het experiment slaagt, zullen er her en der in Zuid- Nederland mestfabrieken verrijzen die een miljoen ton mest per jaar kunnen verwerken. AARDAPPELSELEKTIE KURSUS De Stichting Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland van de N.A.K. te Goes organiseert dit jaar weer een aardappelselektie-kursus. Deze kursus omvat 12 lessen (24 a 30 uur) theorie in de periode januari-maart en enkele praktische lessen in de periode juni-juli. Aan de orde komen o.a. ziekten, selektie, keuring, teelt en bewaring van poot- aardappelen. Voor deelname aan deze kursus moet men minimaal een lagere agrarische school hebben ge volgd en over enige selektie-ervaring beschikken. Mogelijke kursusplaatsen zijn Goes en Bem- mel. De kosten voor deze kursus be dragen 50,00. De aanmelding dient plaats te vin den voor 15 december a.s. bij: Keu ringsdienst Rivieren-Delta- Nederland, Postbus 122, 4460 AC GOES. Telefoonnr. 01100 -14710. Studiedag bedrijfshygiëne te Axel Het Konsulentschap voor de Akker bouw en de Tuinbouw te Goes en de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen organiseren een studiedag over BEDRIJFSHYGIËNE op dinsdag 16 december 1986 te Axel. De dag begint om 13.00 uur. Hoge kg-opbrengsten per ha is mede de basis voor het inkomen van de ak kerbouwer. Deze kunnen alleen be reikt worden bij een gezonde bodem en waar het gewas geen schade onder vindt van moeilijk te bestrijden on kruiden. Naast het gebruik van goedgekeurd zaaizaad en pootgoed, resistente rassen en het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zal er in toenemende mate aandacht besteed moeten worden aan het voorkomen van verspreiding van ziekten, plagen en onkruiden. Dit geldt zowel binnen het bedrijf als onderling. Er zullen een tweetal inleidingen worden verzorgd, waarbij de heer ing. H. Salomons, specialist gewasbescherming akker bouw bij het konsulentschap de ver spreidingsmogelijkheden van verschillende ziekten en onkruiden zal toelichten. De heer P. v.d. Deen, landbouwer te Emmeloord zal ingaan op het reinigen van machines en het inrichten van spoelplaatsen. Na de pauze zal een .forum vragen beantwoorden. "Alleen wanneer zuiveringsslib aan zeer slrenge kwaliteitseisen kan voldoen, kan het slib in de landbouw worden toegepast. Indien niet aan daartoe gestelde normen of kwaliteitseisen kan worden voldaan zullen andere afzet- of verwerkingsmogelijkheden moeten worden on derzocht". Dit stelt de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland in haar op 25 november jl. gehouden vergadering te Goes. 4 Vrijdag 5 december 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4