Goede start provinciale keuring NTS afd. Zeeland Showelement wint terrein op springconcoursen Fam. de Feijter grossiert in eerste prijzen op Paardenfokdag Voor certifikaatwaardige bedrijven Hippisch nieuws Nieuw boek: Paardenhouderij, praktisch bekeken Het N.T.S. afd. Zeeland organiseer de voor het eerst een prov. keuring voor certificaatwaardige bedrijven. De 2 voorafgaande jaren konden de certificaatwaardige bedrijven mee doen aan de keuring van de afd. Brabant/Limburg, maar dit jaar wilde deze afdeling geen inzenders buiten hun afdeling. Hierdoor moest de afd. Zeeland kie zen: of niets doen, of een begin ma ken met een eigen provinciale keu ring. Voor dit laatste is gekozen, en om het een wat bredere basis te ge ven, werden ook de leden van de afd. Z-Holland in de gelegenheid gesteld om in te zenden. In totaal waren er dan ook 16 inzen ders met 180 dieren. Een goede start wanneer men in ogenschouw neemt, dat het zwoegervrij maken van een bedrijf geen geringe opgaaf is, en waardoor de fokkers in kwalitatief opzicht wel eens een stapje terug moeten gaan. Wanneer we dat in on ze gedachten houden, dan kunnen de organisatoren tevreden zijn over hetgene wat er aanwezig was. Uitslagen van deze keuring: Oude rammen: Een kleine wisselende rubriek. Aan de kop stond de 4030-0200 pref. zoon 1548-0228 fok ker Ten Pierik eig. D.J. van Gorod Tholen. Een goed ontwikkelde ram, met goede bespiering. Bij de kampi oenskeuring moest deze ram echter wel de jonge rammen voor laten gaan. Het was de anderhalf jarige ram 1648-0249 (fokker B. v.d. Veen Blankenham) eig. J. Zuydweg te Yerseke die kampioen werd. Een ruime diepe ram, met een mooie kop en goed been werk. Ook de nakome- Links kampioenram van J.M. Zuydwegt uit Yerseke, rechts de reservekampioen van M.A. Geuze, uit Oud-Vossemeer. lingen van de ram, werden hoog ge plaatst. Res. kampioen werd 3626-0310 eig. fokker M.A. Geuze, Oud-Vossemeer. Een goed, vlot bespierde ram, die wat minder in de voorhand is, waardoor deze ram als res. kampioen werd aangewezen. Bij de ramlammeren was echter een wisselend beeld te zien wat betreft kwaliteit. De beste 3 waren 3649-0123 0141 van D.J. van Gorsel en 3698-0129 van J.M. Zuyd wegt Yerseke. Ook de ooilammeren kwamen niet al te sterk over. Aan de kop stond een 3-tal uniforme, vrij typische dieren van D.J. van Gorsel Tholen. Ooien De jaarling- en oudere ooien waren aanzienlijk beter van kwaliteit. Kampioene en res. kampioene bij de jaarling waren de 4091-0413 resp. 4091-0410 van I.J. Risseeuw Oost burg. Typische ooien, evenredig ge bouwd met een goede kop. Bij de oudere ooien was de reserveti- tel voor de ooi 2917-0253 van dhr. v.d. Wekken te Maasdam. Een goed bespierde ooi met wat minder luxe dan de kampioene 2964-0098 van A. v.d. Velde Klaaswaal. Deze diepe vierkante bespierde ooi, stond sa men met de ooi 2964-0046 IA bij de tweetal andere ooien. De IA prijs voor bedrijfscollectie met 4 dieren was voor M.A. Geuze te Oud- Vossemeer. Een goede uniforme groep dieren met voldoende type. Evenals vorig jaar was ook nu de fa milie de Feijter-Seijdlitz uit Terhole zeer succesvol deelnemer op de paar denfokdag die vorige zaterdag werd gehouden in manege Riemens te Nieuwvliet. Hoogtepunt daarvan was wel dat hun jaarlingmerrie Darlette van de hengst Ulft kampioene werd van de jonge paarden en algemeen kampioene van alle op deze dag voor gebrachte paarden. De Zeeuwsvlaamse fokkersvereniging van het Warmbloed Paardenstam boek Nederland organiseerde voor de negende maal haar fokdag. Ook nu weer in de binnenmanege van de heer Riemens te Nieuwvliet. Gezien de weersomstandigheden een goede zaak dat men een aantal jaren terug het ge beuren verplaatst heeft van buiten naar binnen. Ook dit jaar waren en kele fokdistrikten uit België uitgeno digd. Hoewel hun aantal wat minder groot was dan in 1985 mag men toch van een goede versterking van de paardenkeuring spreken. Het aantal te keuren paarden was daardoor tot ruim boven de honderd gestegen, iets waarvan men een aantal jaren terug alleen maar kon dromen. De hoofd- inspekteur van het Belgisch Warm bloedstamboek, de heer van de Sompele, was ook op de keuring aan wezig en prees het fokkersbestuur van Zeeuws Vlaanderen voor hun interna tionale keuring. Juryleden waren H. Leyser uit Someren en Fr. van Loon uit Hoge Mierde. De uitslagen waren als volgt: 2- en 3 jarige ruinen type rijpaard: le prijs voor Ceasar van J. Boot uit Haamstede, voor Butler H van P.J. den Hamer, Axel Konden we bij een voorgaande gele genheid de IBOP proeven op 22 no vember in Kapelle aankondigen, nu moeten we berichten dat deze door te geringe deelname niet doorgaan. De drie deelnemers zijn ermee akkoord gegaan de proeven nu af te leggen in Noord-Brabant in manege "Buiten horst" te Oosteind op 25 november. De tuigpaardliefhebbers attenderen we op de tuigpaarden IBOP dag op 26 november in de Geldropse mane ge. De gehele week van 24-29 novem ber vinden er in Brabant dergelijke proeven plaats. Allerwegen wordt gezocht naar vari atie op de concoursen. Dat heeft Jüm- ping Amsterdam er toe gebracht een shownummer met kamelen te intro duceren, in de hoop op die manier weer nieuw publiek te trekken. Het was zo zachtjes aan springen en nog eens springen geworden. Het aantal springruiters is zelfs sterk gelimiteerd (35 stuks) en dressuur krijgt nu ook een duidelijke plaats, terwijl wereld kampioen Velstra elke avond met zijn vierspan een spektakulaire de monstratie zal geven. Hij zal die mid dels een draadloze mikrofoon zelf van kommentaar voorzien. Dat Jumping Amsterdam zo bewust het roer om gooit, mag ook voor de organisato ren van meer regionale concoursen een duidelijke aanwijzing zijn. Niet om allemaal met kamelen te begin nen, dat vind ik iets te ver gezocht. Het moet uiteindelijk geen circus wor den. Verheugend is de toenemende belangstelling voor dressuur. Die be langstelling was lange tijd tanend, maar schiet nu ineens als een komeet omhoog. Dat komt vooral door de in ternationale successen van een aantal topruiters, gekombineerd met de in- troduktie van muziek bij dressuur. Een van de eersten die dit bij de monstraties toepaste was Miep Bom- Van den Hil, vroeger uit Willemstad, nu uit Rucphen. We hopen dat ze hiervoor straks weer meer tijd zal vin den, nu ze van de zorg voor de ma nege af is. Ook het aangespannen rijden wint sterk veld, mede door de successen van Velstra en Chardon, de reserve wereldkampioen achter Velstra en nu Nederlands kampioen. Velstra deed hieraan niet mee, maar reed tandem en werd daarbij Nederlands kampi oen. We zijn benieuwd hoe het met Chardon gaat volgend jaar bij zijn nieuwe sponsor: Van Tuyl Goldstore uit Gameren. Die heeft twee paarden van het succesvolle vierspan van Van Opstal overgenomen. Eigenlijk wel grappig, dat via de vierspansport de landbouw zijdelings bij de promotie betrokken is, want Van Tuyl doet zo als bekend o.a. in aardappelen! Als nieuw shownummer slaat ook dat van de tuigpaarden onder zadel aan. De tuigpaardhengsten waren - bere den door springruiters - op de hengstenkeuring in Utrecht spektaku- lair. Ook op enkele concoursen deed dit nummer het uitstekend. Men wil het nu reglementeren, maar dat lukt nog niet zo snel. Als show is het al tijd te brengen. De hengstenkeuring van de WPN be looft ook dit jaar weer iets heel bij zonders te worden. De aangifte van de jonge (en oudere) nog niet eerder goedgekeurde hengsten bedraagt het rekord aantal van 800 stuks. Het is maar goed, dat het bestuur verleden jaar besloten heeft om tot voorkeu ringen in Arnhem en Zuidlaren over te gaan. Tot slot vermelden we met vreugde dat Sandy den Exter uit Kortgene met Sapai nationaal kampioene veelzijdig heid van de Federatie bij de pony's is geworden. De ponyklub Noord- Beveland werd bij de teamwedstrijd vijfde. Dat is een mooie opsteker voor de ponysport in ons gewest. en voor Boemerang van J. Noordhoek, Kortgene. 3-jarige ruin type tuigpaard: le prijs voor Berto van de komb. Lous-Roose- Wondergem uit Oostkapelle. 4-7 jarige ruinen: le prijs voor Alphons van komb. Jespers-v.d. Meyden, Prinsen- beek/Terneuzen. 3-jarige stamboekmerriën: le prijs voor Byou van Jespers-v.d. Meyden v.n.; Ga zelle van V. Thijs, Wachtebeke; Beauro- se van A.Z. de Buck, Oostkapelle; Frederique van E. de Korte, Oost Eeklo; Bregje van komb. J. en N. Simonse, Hoofdplaat/Huybergen; Briganta van H. v. Doeselaar, Hoek. 4-7 jarige stamboekmerriën: le prijs voor Aranda van Jespers-v.d. Meyden; Quille du Marais van Joh. de Zutter de Meyere, Wondelgem; Dayanne de Fleurs van L. Matthijs, Lembeke. 4-7 jarige stermerriën: le prijs voor Zo- rosa van S. Malcorps, Nieuwvliet; Zelen- za van Fam. de Feyter-Seydlitz, Terhole; Arona van P.J. Riemens, Nieuwvliet. 7 jaar en oudere tuigpaardmerriën: le prijs voor Tosja van komb. Lous-Roose- Wondergem. Merrieveulens geboren voor 15 mei: le prijs voor Emforosa van D. Moerland, Dreischor; Engelaartje van W. Joosse, Middelburg; Etrichta van P.J. Riemens, Nieuwvliet; Enville van komb. Jespers-v.d. Meyden; E.Clette van komb. Jespers-v.d. Meyden. Merrieveulens geboren na 15 mei: le prijs voor Elenza van fam. de Feyter-Seydlitz; Eliade van C. Pluym, St. Jansteen. Hengstveulens geboren voor 15 mei: le prijs voor Expert van fam. de Feyter- Seydlitz; Edison van P. Lakké, Schore; Eminent van Joh. v. 't Westeinde, Oost burg; Equador van komb. Jespers- v.d.Meyden. Hengstveuelens geboren na 15 mei: le prijs voor Edwin van J. Noordhoek, Kortgene; Etoile van G. de Feber, Hulst; Jonker van L. Matthijs, Lembeke; Eros van P.J. Rie mens, Nieuwvliet. 1 jarige merriën: le prijs voor Darlette van fam. de Feyter-Seydlitz; Darcey van D.P. Bakker, Goes; Dunitta van komb. Jespers- v.d. Meyden; Divette R van F.E.A. Thijs, Hulst; Dorellen van C. Pluym, St. Jansteen; It's Me van M. Huighe, Eeklo; Detolona van fam. de Feyter-Seydlitz; Isaura D'Ofen van L. Matthijs, Lembe ke; Dolly van A.Z. de Buck, Oostkapelle. 2 jarige merriën: le prijs voor Carole van fam. de Feyter-Seydlitz; Cutopia van fam. de Feyter-Seydlitz; Colleen van J. Corne- lissens, Nieuw Namen; Comtesse van Jespers-v.d. Meyden; Hannelore van C. de Martelaere, Maldegem; Caterina van P.J. Riemens, Nieuwvliet. 2 jarige tuigpaardmerriën: le prijs voor Ci- ana van W. Kosten, Middelburg. Kampioenskeuringen Kampioen tuigpaarden: Ciana van W. Kosten, Middelburg. Kampioen merrie veulen: Emforose van D. Moerland, Drei schor. Kampioen hengstveulens: Expers van fam. de Feyter-Seydlitz, Terhole. Kampioen jonge paarden: Darlette van fam. de Feyter-Seydlitz, Terhole. Kampi oen oudere paarden: Torose van S. Mal corps, Nieuwvliet. Algemeen Kampioene: Darlette van fam. de Feyter-Seydlitz, Terhole. Uitvoerwaarde vee en vlees blijft uitstekend Binnen de agrarische sektor blijft de vee- en vleessektor het uitstekend doen. Met een totaal van ruim 5,4 miljard gulden bleef de uitvoerwaar de over de eerste acht maanden van 1986 vrijwel onveranderd vergeleken met die in de overeenkomstige perio de vorig jaar. De geëxporteerde pro- dukten daalden in deze periode in prijs, terwijl de uitgevoerde hoeveel heid met 8% steeg. Dit blijkt uit een door het produktschap voor vee en vlees afgegeven overzicht. Uit dit overzicht blijkt ook dat meer dan een kwart (27,5%) van de export naar Italië gaat en iets minder dan een kwart naar West Duitsland. Op merkelijk is dat de waarde van de uit voer naar Oost-Europa toenam met ruim 54% tot een totaal van bijna ƒ80 miljoen. Dit is mede het gevolg van verkopen uit de EG-voorraden rundvlees. Landbouwschap in brief aan Braks: Schapenhandel lijdt onder Franse akties Ook Nederlandse schapenhouders dreigen de dupe te worden van akties in Frankrijk tegen goedkoop schapen vlees uit andere lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap. Het Landbouwschap heeft minister Braks van Landbouw in een brief gevraagd bij zijn Franse ambtgenoot Guillau- me te eisen dat hij maatregelen neemt en de schade veroorzaakt door de ak ties vergoed. Al enkele weken uiten Franse scha penhouders hun boosheid tegen de import van goedkoop vlees uit voor al het Verenigd Koninkrijk. Maar ook Nederlandse schapen zijn gegijzeld. De akties van de Fransen zijn volgens het Landbouwschap in strijd met het beginsel van de gemeenschappelijke landbouwmarkt. Het proefstation voor de rundvee-, schapen- en paardenhouderij (PR) geeft een nieuw boek uit. Het boek is bedoeld voor allen die met paarden houderij te maken hebben, zowel in de praktijk als in de voorlichting en het onderwijs. Ook voor andere be langstellenden is het een informatief boekje. Het is een praktische hand leiding geworden, waar velen nuttig gebruik van kunnen maken. De afdeling paardenhouderij van het Ooipremie 10 gulden hoger geraamd De Europese Commissie heeft voor 1986 een nieuwe raming van de ooi premie gemaakt. Deze is tien gulden hoger dan de vorige raming en be draagt rond ƒ44,08 per ooi. Binnen kort kunnen aanvragen voor de ooipremie plaatsvinden, maar eerst moet de regeling nog van kracht wor den. Producenten van schapenvlees met 10 of meer ooien komen in aan merking voor de regeling. proefstation bestaat nu 4 jaar. Al vrij snel na de oprichting groeide het plan een boek samen te stellen over het houden van paarden, bestemd voor praktische paardenhouders en het on derwijs. Dit heeft geleid tot het nu verschenen boek, een bundeling van kennis uit het onderzoek en de voor lichting, ook van buiten het proefsta tion. Het boek behandelt in elf hoofdstukken: organisatie en ontwik keling van de paardenhouderij, fok kerij, vruchtbaarheid en voortplanting, gezondheidszorg, voe ding, grasland en voedergewassen, huisvesting, arbeid en mechanisatie, training en ekónomie. Het telt onge veer 160 pagina's en bevat een groot aantal foto's en tekeningen. Belangstellenden kunnen het boek bestellen door ƒ20,— over te maken op gironummer 2307421 ten name van Proefstation PR, Lelystad, met de vermelding: zend mij paarden boek. Als u op tijd bestelt, heeft u het boekje nog voor de Sinterklaas in huis. Vrijdag 21 november 1986 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17