over geld en goed -Mt Veranderingen bij de Belastingdienst In memoriam J.A. Boot Kursus vaardig loonwerken gestart Erfenissen geven ergernissen is een tamelijk veel gehoorde klacht. Toch hoeft dit niet het ge val te zijn. Als alle betrokkenen weten wat er aan de hand is, kun nen veel problemen worden om zeild. Het regelen van je zaakjes bij je leven is een essentiële voor waarde daarbij. In dit artikel wordt ingegaan op de invloed die men kan hebben op de verdeling van het aanwezige vermo gen na het openvallen van de nala tenschap. In Nederland is het huwelijksgoede- renregiem, in tegenstelling tot de meeste andere landen, zo ingericht dat men trouwt in gemeenschap van goederen. Wil men hier van afwij ken dan moet men notarieel huwe lijkse voorwaarden maken (liefst voor het aangaan van het huwelijk). In het eerste geval bezit ieder van de echtelieden de helft van het totale vermogen; in het tweede geval is vastgelegd welke portie van ieder is. Voor het erfrecht is er geen princi pieel verschil of er al geen huwelijkse voorwaarden zijn gemaakt. De hoogte van de nalatenschap van de overledene zal alleen verschillen. Bij gemeenschap van goederen zal de nalatenschap steeds uit de helft van het totale vermogen bestaan. Bij huwelijkse voorwaarden is be paald welk vermogen tot de man en welk deel aan de vrouw toebehoort. Dit zal meestal niet elk de helft zijn. Hoe dan ook na het overlijden wordt de omvang van de nalaten schap vastgesteld en deze nalaten schap valt toe aan de erfgenamen. Wettelijk erfrecht In het burgerlijk wetboek is geregeld wie de erfgenamen zijn indien er geen testament is gemaakt wat hier van afwijkt. De erfgenamen worden verdeeld in 4 groepen. Een belanghebbende uit een voor gaande groep sluit de volgende groe pen uit om iets te erven. Groep 1 echtgeno(o)t(e) en kinderen Ieder van deze groep erft evenveel. De uitspraak de langstlevende erft de helft plus een kindsportie is onjuist. De helft (bij gemeenschap van goe deren!) was al het bezit van de langstlevende. Is één van de kinderen reeds eerder overleden dan treden diens kinderen in de plaats van hun ouder om mee te delen in de nalatenschap van één der grootouders. Dit houdt in dat schoonzoons of schoondochters nooit meer erven. Verder staat vast dat bij een echt paar zonder kinderen de langstleven de alles erft ook al kwam het vermo gen eerder van de zijde van de fami lie van de overledene. Groep 2 ouders, broers en zusters Indien geen echtgenoot of kinderen aanwezig zijn - vrijgezellen of de langstlevende van een echtpaar zon der kinderen - dan zijn de ouders en broers en zusters de erfgenamen. Elk van de erfgenamen krijgt een ge lijk deel, met dien verstande dat de ouders ieder minimaal 1/4 deel krijgen. Indien één van de broers of zusters in vóóroverleden kunnen diens kin deren gezamenlijk het deel waarop hun overleden ouder recht had verdelen. Indien geen van vorengenoemde fa milieleden aanwezig zijn komen eerst grootouders en overgrootou ders aan de beurt en zo die er niet meer zijn verdere bloedverwanten tot en met de zesde graad (groep 3 en 4). Indien ook zij niet aanwezig zijn dan vervalt de nalatenschap aan het rijk. Uit het voorgaande blijkt dat een partner waarmee men ongehuwd sa menwoont in dit verhaal niet voorkomt. Vrijdag 24 oktober 1986 Testament Indien men wil dat er iets anders met zijn nalatenschap moet gebeuren dan in het voorgaande beschreven dan moet men dit testamentair regelen. Daarvoor is de hulp van een notaris vereist. Ieder maakt voor zich een testament. Meestal zijn de testamen ten van man en vrouw eikaars spie gelbeeld maar dat hoeft niet. Een testament kan men op elk mo ment weer veranderen. Dat blijkt ook wel want de eerste regel van bij na elk testament luidt: ik herroep al mijn vroeger gemaakte uiterste wilsbeschikkingen. In een testament kan men in principe alles regelen wat men wil regelen, zoals: - de verdeling van de nalatenschap - het toedelen van het bedrijf aan de opvolger - de eventuele voogdij voor minder jarige kinderen - de boedelbereddering - het vruchtgebruik voor de langst levende - het buiten de gemeenschap laten vallen van de nalatenschap bij de kinderen Kan men nu ongestraft alles maar in een testament zetten zonder dat één of meerdere erfgenamen daar wat aan kunnen doen? Kan ik zo maar één kind sterk bevoordelen dan wel een ander volledig onterven? In principe wordt het testament uit gevoerd, zoals het is bedoeld. Echter indien de erflater één der erfgena men onevenredig tekort heeft ge daan, kan deze met sukses proteste ren en de zaak deels recht trekken. Dat kan als de legitieme portie (of wettelijk erfdeel) is aangetast. In de praktijk komt dit het meest voor in situaties van ouders en kin deren. Kinderen kunnen niet onterfd worden. Zij hebben altijd recht op een gedeelte van de erfenis en wel een deel van wat zij geërfd zouden hebben als er geen testament was ge weest. Dit deel is de helft indien er één kind is, tweederde bij twee kin deren en driekwart bij drie of meer kinderen. Een voorbeeld Een weduwe bezit bij haar overlij den ƒ120.000,Haar drie kinderen zouden elk ƒ40.000,ervan als er geen testament zou zijn. Moeder kan een kind nu zo ver onterven dat deze erfgenaam nog 3/4 deel van de nor male portie overhoudt dus ƒ30.000,—. De langstlevende echtgenoot heeft op dit moment nog geen recht op de legitieme portie. Het burgerlijk wet boek wordt op dit punt nog ge wijzigd. Ouders (in groep 2; zie hiervoor) hebben indien ze van hun kind erven ook een legitieme portie. Zonder testament zou elke ouder tenminste 25% erven. De legitieme portie be draagt de helft van dit bedrag. Het komt in de praktijk veel voor dat de legitieme portie van de kinde ren wordt geschonden, zelfs zonder dat ze daartegen protesteren. Dit is het geval wanneer de erflater in zijn testament heeft bepaald dat de langstlevende onder het vruchtge bruik zal krijgen op de erfdelen van de kinderen. Dit recht van de langstlevende heeft een zodanig waardedrukkend effekt op de erfdelen van de kinderen dat de waarde onder hun wettelijk erf deel komt. Ondanks dat levert dit weinig problemen op omdat alle kin deren gelijk worden behandeld en men de wens van de overledene om de langstlevende ouder goed te ver zorgen eerbiedigt. Mocht iemand hier toch tegen opko men dan krijgt deze hoogstens het hen toekomend deel d.w.z. de legi tieme portie uitgekeerd. Meestal komt deze bij de verdeling van de nalatenschap van de tweede ouder veel slechter weg dan de goedwillen- den. Bovendien is het de vraag of zo'n protest gehonoreerd wordt door de rechter vanwege de verzor gingsplicht voor de langstlevende. Gezien de vele echtscheidingen is het steeds wenselijker om in het testa ment te bepalen dat hetgeen de kin deren erven niet valt in een gemeen schap van goederen waarin die kin deren zijn gehuwd of zullen huwen. Het blijft dan privé-vermogen van de eigen kinderen en wordt niet voor de helft mede-eigendom van de schoonzoon(dochter). Mocht u meer over het testament willen weten dan kunt u kontakt op nemen met de notaris en/of de So ciaal Ekonomisch Voorlichter. Bei de geven gratis voorlichting. De kosten van het maken van een testament bedraagt ƒ100, ƒ150,per persoon. Ook dat hoeft een goede regeling niet in de weg te staan. De Belastingdienst wil in de komen de jaren een ingrijpende verandering van zijn organisatiestruktuur tot stand brengen. Aanleiding tot deze verandering vormt een studie naar de wijze waar op de Belastingdienst zo goed moge lijk op de maatschappelijke ontwik kelingen kan inspelen en welke struktuur daarbij gekozen moet worden. Momenteel is de dienst verdeeld in Inspekties naar belastingsoort: inkomsten- en vermogensbelasting, vennootschapsbelasting, invoerrech ten en accijnzen, omzetbelasting en registratie en suksessie. Naast deze inspekties zijn er ont vangkantoren, douaneposten en de rij ksaccou ntantsdienst In de toekomst wil men een zoge naamde 'doelgroepgerichte/klantge richte' struktuur. Men denkt dan aan een verdeling in eenheden voor ondernemers waar in beginsel alle taken ten aanzien van West Duitsland pakt vlasteelt weer op Er is de laatste jaren in enkele lan den die traditioneel weinig vlas telen (hernieuwde) interesse ontstaan voor de teelt en verwerking van vlas. Eén van deze landen is de Duitse Bonds republiek. Ter oriëntatie heeft een Duitse delegatie reeds een bezoek ge bracht aan de Belgische vlasin dustrie. Tijdens dit bezoek in september jl. hebben de Duitse experts de indruk opgedaan dat de vlasproduktie in beperkte mate zou kunnen bijdragen tot vermindering van de problemen van de Duitse landbouw. Volgens in gewijden in de materie staat echter het ontbreken van zowel know-how als verwerkingsinstallaties een snelle verspreiding van de vlasteelt in Duitsland in de weg. Nog vrij plotseling overleed, op 83-jarige leeftijd, J.A. Boot te Rilland. De heer Boot was, naast zijn werkzaamheden op de hoeve Lindenzorg gedurende ruim 35 jaar de aktieve sekreiaris van de afd. Rilland van üe ZLM. Dit naast vele funkties in plaatselijke besturen zoals de gemeenteraad, kerkvoogdij, kleuteronderwijs, Oranjevereniging, weegbrugvere niging en de Vereniging voor Uit voering van Landbouwwerk- zaamheden, beter bekend als 'de Vereniging van Boot'. Namens de afdeling Rilland wen sen wij de familie sterkte met dit verlies. Het bestuur van de afdeling Ril land van de ZLM Neeltje Jans krijgt een A.M. Gelukweg Eén van de nieuwe wegen op het eiland Neeltje Jans in de Ooster- scheldemonding wordt genoemd naar de oud-dijkgraaf van het wa terschap Schouwen-Duiveland en oud hoofdbestuurslid van de ZLM, de heer A.M. Geluk. Hij speelde in de beraadslagingen over de wijze van beveiliging van het Oosterscheldegebied een voor aanstaande rol. Hoewel groot voorstander van een volledige af sluiting van de Oosterschelde, stel de hij zich positief op nadat in 1974 het besluit was genomen tot aanleg van een doorlaatbare dam. Als dijkgraaf en voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond wist Geluk de waterschapswereld in de ze op één lijn te brengen. De heer Geluk is overleden in 1982. Rijkswaterstaat zal op Neeltje Jans de weg onder het viadukt en de weg naar het ir. J.W. Topshuis (het bedieningsgebouw van de ke ring) de "Dijkgraaf A.M. Geluv. weg" noemen. Op 20 oktober j.l. is de cursus vaar dig loonwerken gestart. Doel ervan is een bijscholingsmogelijkheid te geven aan personen die werkzaam zijn in de loonwerksector. De cur sus, een initiatief van de afdeling Landbouwambachten van het Land bouwschap, is mogelijk door samen werking met de directie Landbou wonderwijs van het ministerie van Landbouw en Visserij en de directies en medewerkers van de praktijk scholen in Ede, Emmeloord, Oen- kerk en Schoondijke. Informatie over deze cursussen is te krijgen bij het secretariaat van de afdeling Landbouwambachten van het Land bouwschap in Den Haag (tel. 070 - 526666). Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Bond van Loonbedrijven voor agrarisch en grondverzetwerk in Nederland (BO- VAL), Kruisstraat 11, 3581 GK te Utrecht (tel. 315613). alle belastingen voor ondernemers worden verricht en eenheden voor partikulieren waar de partikulier voor alle zaken terecht kan. In deze opzet gaan de taken van de verschillende inspekties, ontvang kantoren en buro's van Rijksac countantsdienst over naar deze on dernemers en partikulieren- eenheden. De wijziging is niet primair gericht op personele besparingen maar op een beter en efficiënter funktioneren van de Belastingdienst. Al in 1987 wil men op beperkte schaal hiermee starten en ervaring op doen. Het ligt in de bedoeling de verandering in 1995 voltooid te hebben. Er kan dus de komende jaren een en ander veranderen. Zo zult u niet meer een 'belasting plichtige' worden genoemd maar een 'klant'. M.J. Robijn Grondoverdrachten met melkquotum tot 15 december mogelijk Minister ir. G. Braks heeft de beschik king superheffing 1985 voor de hef fingsperiode 1986-1987 versoepeld. De versoepeling heeft betrekking op het onlangs gewijzigde stelsel van grondoverdrachten met melkquotum. In het op 6 september jl. in werking getreden systeem kunnen uitsluitend overeenkomsten met betrekking tot grondoverdrachten, die vóór 1 no vember 1986 bij de distriktsbureau- houder zijn aangemeld, gevolgen hebben voor de overdracht van een melkquotum voor het lopende melk prijsjaar. Bij transakties die na 1 no vember worden aangemeld, gaat de heffingvrije hoeveelheid eerst met in gang van de volgende heffingsperio de over. Deze datum per 1 november wordt voor dit jaar verschoven naar 15 december. Op deze wijze krijgen melkveehouders langer de tijd om een heffingvrije hoeveelheid melk nog in de lopende heffingsperiode over te dragen. De minister heeft tot het verschuiven van de datum van 1 november naar 15 december besloten om tegemoet te komen aan praktische problemen na de inwerkingtreding van het gewijzig de stelsel. Interimwet gewijzigd Door plaatsing in het Staatsblad is de Interimwet beperking varkens- en pluimveehouderijen met ingang van 17 oktober jl. gewijzigd. Vanaf die datum is het niet mogelijk een varkens- of pluimveehouderijbe- drijf, dat is verplaatst binnen of naar het zogenaamde konsentratie- gebied, in werking te stellen of te houden, indien niet uiterlijk 18 juni 1986 met die verplaatsing samenhan gende onomkeerbare investerings verplichtingen zijn aangegaan. Op dit moment worden de antwoor den verzonden naar degenen die zich in het kader van de wetswijziging zich tot het ministerie gewend heb ben; een groot deel van de antwoor den is door betrokkenen inmiddels ontvangen. Kampeerverordeningen Ossendrecht. Vanaf 15 oktober ligt gedurende 30 dagen ter inzage het ontwerp van de kampeerverorde- ning. Bezwaren kunnen schriftelijk worden ingediend gedurende boven genoemde termijn bij de gemeen teraad. Helvoirt. Vanaf 20 oktober ligt ge durende 30 dagen ter inzage het ont werp van de kampeerverordening. Bezwaren tegen dit ontwerp kunnen gedurende bovengenoemde termijn kenbaar worden gemaakt bij de ge meenteraad. Hooge en Lage Mierde. Vanaf 17 oktober ligt gedurende 30 dagen ter inzage de ontwerp- kampeerverordening. Bezwaren kunnen gedurende bovengenoemde termijn kehbaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Nederweert. Vanaf 16 oktober ligt gedurende 30 dagen ter inzage het ontwerp van de kampeerverorde ning. Bezwaren kunnen gedurende bovengenoemde termijn worden in gediend bij de gemeenteraad. bestemmings plannen Middenschouwen. Vanaf 20 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Scha- rendijke, gedeelte Kampeerterrein 'Het Karreveld'. Gedurende boven genoemde termijn kunnen bezwaren schriftelijk ingediend worden bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3