NTS wil verlenging aanvoerseizoen Westland lost tuinafvalprobleem op ZHZ biedt knolselderij aan in voorverkoop Bloemenveiling Westland presenteert afzetondersteunende katalogus Na opening COWT: Bundeling en uitbreiding weefselkweekonderzoek Lage prijzen in Brabantse champignonteelt Hopscheuten: een delikatesse! Met ingang van 21 oktober biedt vei ling Z.H.Z. de eerste en derde dins dag van de maand knolselderij in voorverkoop aan. De levering van de knolselderij zal binnen 14 dagen na de verkoop plaatsvinden. Deze voorver kopen zullen duren tot en met mei 1987, of zolang er knollen aan te bie den zijn. De regeling is als volgt: Er wordt op dinsdagochtend op monster verkocht. Dit monster bestaat uit 40 kg knolselderij waarvan een gedeelte zal worden doorgesne den. De kwaliteitsindeling zal geschie den volgens de K.C.B.-keur waarvoor de P.G.F.-normen zullen worden ge hanteerd. Het monster zal staan voor een partij van minimaal ongeveer 10.000 kg. Deze hoeveelheid zal ook de minimale hoeveelheid per koop zijn. Per partij per kwaliteit en per ras zal de knolselderij worden aangebo den. Van te voren zal de veiling een ophoudprijs vaststellen, terwijl bij uitzondering administratieve verko pen mogelijk zijn. Kwaliteit: De knollen zullen niet gewassen wor den maar een droogreiniging onder gaan. Omdat levering over een langere termijn kan geschieden zal bij aflevering niet meer het monster als referentie worden gebruikt maar de omschrijving van het produktschap van de kwaliteit waaraan het monster .voldeed. Teneinde geschillen over de maatsortering te voorkomen zal de samenstelling van het monster worden vastgelegd. Bij aflevering volgens monster wordt geen tarrering toege past. Knollen die niet voldoen aan de produktschapsnormen voor verse konsumptie, dat zijn ook knollen klei ner dan 6 cm doorsnee, worden alleen voor industriële verwerking als klas se IV aangeboden. De knolselderij zal na verkoop fran- ko op de veiling worden aangevoerd. Levering op erf klant of levering af erf teler is mogelijk na overleg over en overeenstemming met de voor waarden. De aflevering geschiedt in bulk (los op de vrachtwagen). Van de lege en de volle vrachtwagen wordt het gewicht voor rekening van de te ler op de weegbrug vastgesteld. Bij af levering in bulk is het netto bruggewicht het faktuurgewicht. Over gewichtsoverschrijding resp. onder- schrijding beide tot 5% is geen appèl mogelijk. Tussen koper en teler kan overeenge komen worden dat de knollen in buik- kisten, kleinere kisten of kratten of in balen worden afgeleverd. De koper dient daarvoor een overeengekomen vergoeding te betalen. De koper zal de verpakkingsmaterialen aanleveren. De teler kan niet verplicht worden an ders dan in bulk af te leveren. Naarmate de aflevering geschiedt in kleinere verpakkingseenheden wordt het gewichtsverlies dientengevolge groter. Dit verlies komt voor rekening van de koper. Het netto- weegbruggewicht geldt ook in dit ge val als faktuurgewicht. Tot nu toe willen 11 telers ca. 650 ton knolselderij via veiling Zuid-Holland- Zuid in de voorverkoop aanbieden. Partij knolselderij bracht in voorverkoop /25,75 per 100 kg op De Veiling ZHZ te Barendrecht heeft dinsdag 21 oktober jl. een partij knolselderij (ras Monarch) van 70 ton in de voorverkoop aan geboden. De geleverde partij in de maat 11 tot 14 cm die afkomstig was van teler F.A. Dees te Wissen- kerke was van klasse I en is ver kocht voor ƒ25,75 per 100 kg. Koper is de firma Bakker uit Ba rendrecht. Het was de eerste voorverkoop van knolselderij via de veiling ZHZ. Er zullen er tot en met mei 1987 op telkens de eerste en der de dinsdag van de maand nog een aantal volgen. Tot nu toe hebben 11 telers te kennen gegeven hun knolselderij (in totaal ca. 650 ton) bij ZHZ in de voorverkoop te wil len aanbieden. Met het officieel in gebruik nemen van het Komposteringsbedrijf Zuid- Holland te Hoek van Holland heeft het Westland het probleem van de stort van het organische tuinafval opgelost. Dr. J.W. Hekkelman, lid Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, opent op 17 oktober 1986 om 14.30 uur het Komposteringsbedrijf door het binnenrijden van de 'symboli sche eerste' vracht tuinafval met een historische boerenkar. Het Kom posteringsbedrijf wordt geëksploi- teerd door de Stichting Verwerken Tuinafval Westland waarin deelne men de zeven Westlandse gemeenten en de vier veilingen in het Westland. Het bedrijf kan 160.000 m3 per jaar verwerken Duitse konsument: voorkeur voor voltegrondsgroenten Uit een konsumentenonderzoek, dat het Instituut voor Tuinbouwekono- mie van de Universiteit van Hanno ver in die stad heeft gehouden, is naar voren gekomen dat de konsu ment steeds meer de voorkeur geeft aan in de vollegrond geteelde groenten. In 1980 gaf 52% van de ondervraag den de voorkeur aan vollegronds- groenten. Bij het laatste onderzoek, dat gehouden is in juni 1986, was dat 65%, 7% gaf de voorkeur aan het kasprodukt en 28% maakte daarin geen onderscheid. De kernramp in Tsjernobyl heeft de positieve instelling ten opzichte van vollegrondsgroenten niet beïnvloed. Iets minder groenten onder glas De totale oppervlakte groenten on der glas nam het afgelopen jaar met 1% af tot 4.512 ha. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de land bouwtelling 1986 door het Centraal Buro voor de Statistiek (CBS). De telling geeft voor paprika voor 1985 en 1986 nagenoeg gelijke cijfers te zien: 't verwarmde areaal bleef ek- sakt 294 ha en de koude paprika's liepen met één ha terug. Opvallend is trouwens bij de glas groenten de verschuiving van de koude naar de verwarmde teelten. Het aantal bedrijven met groenten onder glas nam met 4% af. Opmer kelijk is voorts de stijging van het areaal augurken onder glas met 54% tot 184 ha in 1986. "In het kader van het marketing beleid van Bloemenveiling West land willen wij de kennis die binnen de veiling aanwezig is graag ter beschikking stellen aan handelaren en exporteurs. De vei ling rekent dit nadrukkelijk tot haar taak, gezien haar kommercië- le doelstelling". Dat zei de heer P.J. van Dijk, ge heel links op de foto, tweede voor zitter van Bloemenveiling Westland, op 16 oktober bij de overhandiging van het eerste exemplaar van de Westland Pro duct Info aan minister ir. G. Braks, door drs. B.C.J. van Schaijk, rechts op de foto, hoofd Marketing van Bloemenveiling Westland. De Westland Product Info geeft in meerdere talen afzet- gerichte informatie over op Bloe menveiling Westland verhandelde produkten. Kwaliteit en sortering, assortiment, aanvoer, prijsvor ming, verpakking, gebruiksmoge lijkheden en tal van andere afzetaspekten komen aan de orde in de katalogus. Jaarlijks stelt de NTS een lijst op met wensen en suggesties voor het onderzoek in het komende jaar. Deze lijst is er voor het naar voren brengen van ideeën voor nieuw onderzoek maar ook om aan te geven waar zwaartepunten moeten liggen bij het onderzoek. Tijdens haar laatst gehouden vergadering heeft het sektiebestuur Vollegronds- groente NTS genoemde lijst met het PAGV en CADagv besproken. Enkele belangrijke punten vanuit de NTS voor het onderzoek zijn: ver vroeging en verlating van het teelt seizoen om zo te komen tot een ver lenging van het aanvoerseizoen. In dit kader is ook gevraagd om meer bewaaronderzoek. De mogelijkhe den van paperpots verdienen meer onderzoek. Dit geldt ook voor lang- zaamvrijkomende meststoffen. Pro- duktvernieuwing blijft belangrijk. Dit moet dan ook ieder jaar weer op genomen worden in het onderzoek. Hierbij hoort zeker ook de teelt van kruiden. Een hele lijst met problemen zijn er op het gebied van gewasbescherming doorgegeven aan het onderzoek. Veel kan, aldus het sektiebestuur, opgelost worden door resistenties. Vandaar ook dat resistentieverede- ling veel aandacht moet krijgen. Twee vertegenwoordigers van de sektie zullen zitting nemen in de hoofdkommissie voedingstuinbouw van de Floriade in 1992. Zij nemen ook zitting in de kommissie die n\oet zorg dragen voor de vollegronds- groente inzending op de Floriade. Uitvoerig werd gesproken over het rassenonderzoek. Ook hier is de sek tie nauw bij betrokken. Nauwlettend volgt het bestuur de ontwikkelingen op het gebied van konserven. Zeker op het gebied van de teelt ligt er ook een taak voor de NTS. Dat de problemen groot zijn realiseren we ons. Daarom ook wil de NTS zich eerst goed oriënteren voordat aktie wordt ondernomen. Cock van Bommel De kapaciteit van het onderzoek naar methoden van snelle plantenvermeer- dering in vitro (reageerbuis), die in het bedrijfsleven toepasbaar zijn, is niet alleen verder gebundeld, maar ook flink uitgebreid. Die konklusie mag worden getrokken na de opening van het Centraal Onderzoeklaboratorium voor de Weefselkweek van Tuin- bouwgewassen (COWT) in Lisse. Mi nister Braks van Landbouw en Visserij heeft begin deze maand de of ficiële opening verricht. Het gebruik van weefselkweektech nieken zal in de toekomst voor de land- en tuinbouw van groot belang zijn. De vermeerdering van planten in vitro is al uitgegroeid tot een breed toegepaste manier van plantenver- meerdering. In nauw kontakt met universiteiten en instituten en uiter aard ook met het bedrijfsleven kan het werk van het COWT er stellig toe bijdragen, dat Nederland ook op het gebied van die plantenvermeerdering in kommercieel opzicht een voor aanstaande plaats in de wereld gaat innemen. Bij het ontwikkelen van voor het be drijfsleven bruikbare methoden van vermeerdering in vitro zal het COWT niet doorgaan tot het eindstadium (de produktie van teeltmateriaal). Het zal echter het basismateriaal (de globale methodebeschrijving) leveren dat door de produktielaboratoria kan worden vervolmaakt en/of aangepast aan de eigen, specifieke omstandighe den. De proefstations blijven zelf ver antwoordelijk voor de wetenschappe lijke begeleiding van hun eigen be drijfstak (bloemen, bomen, bollen). De gemiddelde kiloprijs van champig nons is dit jaar met ruim vier dubbel tjes gedaald tot 1,97. Boosdoeners zijn vooral de lage koers van de dol lar en de toegenomen export vanuit het Verre Oosten. Dit heeft tot gevolg dat steeds meer kwekerijen van deze paddestoel moeite hebben om de touwtjes aan elkaar te knopen. Met name in Midden-Brabant is de klad in de handel gekomen, omdat hier na het goede jaar 1984 veel be staande bedrijven werden uitgebreid en nieuwe gesticht. Vier jaar geleden telde dit gebied slechts vier kwekers, nu twintig. In dezelfde periode kwa men er in de rest van de provincie nog eens 20 bedrijven bij, zodat Brabant nu 30 procent van alle champignon kwekers in Nederland herbergt. Zoals dat ook geldt voor de geiten- houderij en de snelle toename van de meervallenkweek in Brabant, vindt ook de snel groeiende champignon teelt zijn oorsprong in de superhef fing, de interimwet en het mestoverschot. Veel boerenzonen, maar ook mensen uit het bedrijfsle ven, hebben in deze vorm van tuin bouw een alternatief gevonden. Kerstdag en Oudejaarsavond na deren snel: de menu's die deze feestdagen smaak en sfeer verle nen, worden weldra opgesteld. Voor het gastronomisch hoogte punt van deze maaltijden staat nu een nieuw produkt ter beschik king: de hopscheuten. Zij vormen het symbool van de lente, doch zijn nu reeds in het hartje van de winter ter beschikking, door de teelt ervan in verwarmde en be vochtigde grond, die door recent wetenschappelijk onderzoek mo gelijk werd gemaakt. Op woensdag 17 december 1986 en vrijdag 19 december 1986 om 10 uur, worden, simultaan in de Veilingen van Roeselare en St. Ka- telijne Waver (B) verse hopscheu ten "op de klok" verkocht: een buitenkansje voor hen die er prijs op stellen edele spijzen op tafel te brengen. Bewerking in aspergeloof dit jaar vroeger Dit jaar is na het steekseizoen op veel bedrijven het aspergeloof zeer snel uitgegroeid tot een massale hoe veelheid. Het aanhoudend goede weer, in kombinatie met het tijdig beregenen, en de juiste chemische gewasbescherming zijn hieraan de bet geweest. Wat in andere jaren zel den is vertoond, is nu wel het geval: de natuurlijke afrijping is al in volle gang. Daarmede loopt ook het transport van het reservevoedsel naar de wortelstok naar zijn eind. Het is zaak vanaf dat moment de schaarse dagen met goed weer met de daaraan gekoppelde bodem omstandigheden te benutten om de meest ideale loofbewerking te be reiken. Zoals het zich nu laat aan zien, kan zeker vanaf half november worden begonnen. Het is thans dan ook de hoogste tijd om te gaan bepa len welke aspergeloofbewerking en wanneer u de aspergeloofbewerking gaat uitvoeren. 14 Vrijdag 24 oktober 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 14