Nederlanders kunnen borst wel nat maken 'EG-zetmeeibeleid brengt zetmeelindustrie in ernstige moeilijkheden en pakt voordelig uit voor suikerindustrie' Forse groei van Duits koöperatief landbouwkrediet President-direkteur C.P.C., de heer P. Tjepkema: Drs. Sa la, voorlichtingsbureau Vlees Export landbouw- en visserijsektor daalt Duitsland heeft te hoog melkquotum uitgegeven 'De EG-verordening waarbij is geregeld dat de suiker (van de suiker biet) en glucose (van de zetmeelindustrie met als grondstoffen mais en tarwe) op gelijke basis met elkaar kunnen konkurreren heeft de zetmeelindustrie in ernstige moeilijkheden gebracht. Bij de vaststel ling ervan is te weinig rekening gehouden met de ekonomische voor delen die het suikerbeleid biedt aan de suikerindustrie. De zetmeelin dustrie is daarmee in een positie komen te verkeren waarbij de netto opbrengst van de produkten is komen te liggen onder de totale pro- duktiekosten'. Deze kritiek liet de president-direkteur van CPC Eu rope Industrial Products, de heer P. Tjepkema, maandag 22 septem ber jl. horen bij de officiële opening van een nieuwe tarwezetmeelfa- briek in Sas van Gent. De heer Tjepkema hekelde eveneens de recent tot stand gekomen veror dening die de produktie van zetmeel regelt. Daarbij is door ambtenaren en politici te weinig rekening gehou den met de agro-industriële en eko nomische facetten en is te vëel uitge gaan van landbouwpolitieke overwe gingen. Het EG-beleid met betrek king tot de produktie van zetmeel is voorts te ingewikkeld en afgestemd op een veel te korte termijn en bo vendien niet konsekwent. Investeren wordt daardoor ernstig bemoeilijkt, aldus de president van CPC Europa die overigens ook de hand in eigen boezem stak door vast te stellen dat de zetmeelindustrie z'n ten opzichte van de suikerindustrie, wat achter gestelde positie ten dele aan zichzelf te wijten heeft door onvoldoende en niet bijtijds tot een eenheid te geraken. Avebe President-direkteur Tjepkema zei zich zorgen te maken over het laten voortbestaan door sommige lidsta ten van ondernemingen waarvan de ekonomische levensvatbaarheid twijfelachtig is: 'De financiële voor delen die aan dergelijke onderne mingen (de heer Tjepkema doelde hier op Avebe) worden verleend lei den tot verstoring van natuurlijke marktverhoudingen' waarbij winst gevende ondernemingen zoals de on ze de ekstra last dragen van een kon kurrentie met een onderneming voor wie winst geen absolute voorwaarde is'. Namens minister Braks, die wegens EG-verplichtingen in Brussel moest zijn, reageerde de direkteur Verwer king en Afzet Agrarische Produkten van het ministerie van Landbouw, drs. J.J. Groeneveld, al tijdens de bijeenkomst op de door Tjepkema geuite kritiek. Groeneveld sprak bij het zetmeelbeleid van een uiterst komplexe materie waarbij het Ne derlandse uitgangspunt steeds is ge weest dat er evenwicht zou moeten bestaan tussen de grondstoffen mais, tarwe en aardappelen en dat voorts de betrokken industriën de gelegenheid zouden moeten krijgen zich geleidelijk aan te passen aan de nieuwe verordeningen. 'In dat kader is in onze ogen voortzetting van de evenwichtspremie voor de Europese aardappelzetmeelindustrie een ge rechtvaardigde zaak'. Hij verzeker de de aanwezigen dat de Nederland se regering er op toe zal zien dat de afschaffing van bestaande produk- tierestituties voor zowel de food- als de nofoodsektor geleidelijk de ko- P. Tjepkema mende jaren plaats zal vinden vol gens de gemaakte afspraken. De heer Groeneveld ging ook in op de Avebekwestie. Ter rechtvaardi ging van de Nederlandse over heidssteun wees hij op o.m. de eko- nomisch zwakke regio noord-oost- Groningen, op de duizenden bij Eve- be betrokken boeren aldaar, op hun beperkte omschakelingsmogelijkhe den in het bouwplan en op de bijdra ge van de aardappelzetmeelindustrie aan de Nederlandse betalingsbalans. Overigens is, gelet op de recente voorstellen aan Avebe, de Neder landse overheid van mening dat Avebe evenals de andere industriën op eigen benen moet staan, aldus ir. Braks in de persoon van direkteur Groeneveld. J. Wierenga De Nederlanders kunnen hun borst wel nat maken. De konkurrentie wordt harder. Dat zegt drs. L.C.M. (Pol) Sala, hoofd exportbevor dering van het Voorlichtingsbureau Vlees in Den Haag. De uitvoer- cijfers van dit eerste halfjaar wijzen daar ook op. Er is méér geëxporteerd, maar tegen een lagere prijs dan vorig jaar. De statistie ken wijzen op 8 procent volume-toename, maar tevens op 8 procent prijsdaling. Italië, Duitsland, Frankrijk en Engeland zijn traditioneel de belangrijkste afnemers. "Onze export heeft vooral geprofiteerd van het tekort in andere landen. Elk procent produktiestijging elders be tekent extra konkurrentie voor Nederland", aldus Pol Sala. Protest C.O.P.A./COGECA tegen zuivelvoorstellen van de Europese Commissie Gezien de huidige afzetmogelijkheden in de EG is volgens Sala niet te ver wachten dat méér produktie meer op brengst zal leveren. Ook acht hij het niet reëel te verwachten dat veel meer vlees buiten de EG afgezet zal kun nen worden. Hij waarschuwt dus dui delijk voor een verdere uitbreiding van de produktie: "Nederland heeft nu nog een voorsprong, maar de kon kurrentie knabbelt aan die achter stand. "Wij zullen orde op zaken moeten stellen, goede afspraken ma ken. Vooral de interne konkurrentie zet de opbrengstprijzen onder druk", zo meent Sala. Kommerciële innovatie Uiteindelijk is het de konsument die bepaalt wat er gegeten wordt. Met an dere woorden: de vleessektor moet het aanbod zeker wat assortiment en kwaliteit betreft, afstemmen op de vraag. "Je kunt niet kontinu de wet van vraag en aanbod negeren. Per sal do zal de rekening altijd hoger uitval len dan wanneer je daar wel op inspeelt". Aldus Sala die verder stelt dat de hele vleessektor aan het begin staat van een kommercieël innovatie proces. Koncentratie in de export is onvermij delijk. Schaalvergroting is nodig om de kosten in de hand te houden. Mar keting gaat steeds belangrijker wor den. Wie daaraan niet mee doet zal op den duur afhaken. In dat verband wijst Sala op positieve resultaten van de gezamenlijke aanpak door bacon- exporteurs op de Britse markt. Ook de bundeling van exportaktiviteiten door Coveco en NCB met name in de varkenssektor is een goed voorbeeld van de nieuwe aanpak. De ekonoom Sala is er ook van over tuigd dat het EG-beleid tot te hoge in terventieprijzen heeft geleid. Daardoor werkt het vraag- en aanbod mechanisme niet meer. "Tijdelijke maatregelen zijn blijvende maatrege len geworden. De markt straft niet meer als je te veel produceert". Ove rigens is Sala van mening dat de in- terventievoorraad van 700.000 ton rundvlees "zo geruimd kan zijn". Het gaat om ongeveer tien procent van de Vrijdag 26 september 1986 rundvleeskonsumptie in de EG van de Tien. Merkartikelen gevraagd De grote supermarkten verwerven een steeds groter deel van de vleesverkoop aan de konsument. In de Bondsrepu bliek is dat al zestig procent. Frank rijk en Groot-Brittannië tonen eenzelfde ontwikkeling. "Supermark ten willen zoveel mogelijk service en gemak verkopen tegen de laagst mo gelijke prijzen", vertelt Sala. In die situatie is herkenbaarheid van het produkt, de identifikatie of zo moge lijk een merk heel belangrijk. Dan heeft het ook zin om te vertellen dat Nederlands vlees van goede kwaliteit is. Sala voorziet dat het aanbieden van vers vlees steeds belangrijker gaat worden. Daar zal de industrie op moeten inspelen, door het vlees zó af te leveren dat in de winkel afgesneden kan worden. Meer aandacht zal er volgens de ex portpromotor van Voorlichtingsbu reau Vlees b.esteed moeten worden aan de verpakking van ons vlees. Dat is zeker nodig als vlees over lange af standen vervoerd wordt. Bovendien biedt een goede verpakking de moge lijkheid van grote herkenbaarheid. "Daar wordt in Nederland nog te wei nig aandacht aan besteed", aldus Pol Sala. Bartele A. Bokma Grieven bonden in zuivelkonflikt afgewezen De bij de cao voor de zuivelindustrie betrokken vakbonden zijn niet in het gelijk gesteld in het door hen aan gespannen hoger beroep tegen een uitspraak in het zuivel-c.a.o.- konflikt dit jaar, zo blijkt uit het de zer dagen bekend geworden vonnis van het Amsterdamse Hof. De bonden hadden bezwaar aangete kend tegen de uitspraak in het kort geding op 2 mei jl. van de Utrechtse Rechtbankpresident mr. C.L. Baron van Harinxma thoe Slooten die be paalde dat bij een zuivelstaking hoogstens 3 miljoen kg melk per dag onverwerkt mag blijven. C.O.P.A. en COGECA protesteren met kracht tegen de noodmaatregelen die de Europese Commissie voor de zuivelsektor heeft gedaan, zonder van te voren de landbouworganisaties daarover te konsulteren. C.O.P.A. en COGECA wijzen erop dat zij akkoord zijn gegaan met een produktiebeersing van melk, echter onder de voorwaarde dat de garanties in het kader van de E.G.- marktordening in stand gehouden worden. Vooral de voorgestelde maatregelen die betrekking hebben op de aanpassing van het interventie systeem, hebben volgens C.O.P.A./COGECA katastrofale ge volgen voor het marktbeheer, het handelsverkeer en het inkomen van de producenten. De fundamentele pro blemen worden er echter niet door op gelost. In feite hebben deze maatregelen tot gevolg dat de finan ciële lasten van het E.G.-zuivelbeleid op de melkproducenten worden afge wenteld. C.O.P.A. en COGECA zullen door gaan met het onderzoek naar alterna tieve maatregelen die bijdragen tot een herstel van het marktevenwicht in deze sektor. De waarde van de export van agrari sche en visserijprodukten is in het eer ste halfjaar met 6,5 procent gedaald ten opzichte van het eerste halfjaar 1985 en kwam daarmee op 21,5 mil jard gulden. De totale invoerwaarde van deze soorten produkten nam met 14 procent af tot bijna 16 miljard gul den, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het gaat hierbij om onbewerkte en bewerkte produkten. Bijna 70 procent van de daling van de agrarische export van ons land betreft produkten van niet-Nederlandse herkomst, aldus het CBS. Van de totale uitvoerwaarde van 21,5 miljard gulden had ongeveer 38 procent betrekking op de veehou derij. Hiervan ging 15 procent in on bewerkte en 85 procent (vooral zuivelprodukten en vlees) in bewerk te vorm naar het buitenland. Deze laatste kategorie had een uitvoerwaar de van 8,1 miljard gulden of ruim 5 procent minder dan in de eerste zes maanden van 1985. De iets kleinere groep akkerbouwprodukten (34 pro cent van het totaal) had een export waarde van 8,6 miljard gulden, een daling met 12,6 procent. Hierbij gaat het voor ongeveer tweederde om pro dukten met niet-Nederlandse her komst (cacao, tabak, katoen, rijst etc.). De enige groep waarvan de uitvoer waarde in het eerste halfjaar toenam waren de tuinbouwprodukten. Die groei bedroeg 0,5 procent tot 5,9 mil jard gulden. De melkopkoopregeling van de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen heeft 17,7 miljoen kg referentiehoeveelheid opgebracht De deelstaat heeft er ƒ13,9 miljoen voor moeten betalen bij een ver goeding van ƒ787 per 1000 kg. De gekochte, heffingvrije hoeveelhe den zijn door de deelstaatregering in Düsseldorf gebruikt voor her verdeling onder boeren. In aan merking kwamen hoofdberoepen in benadeelde gebieden en in be paalde beheersgebieden ter be scherming van natte weilanden (''Feuchtwiesen- Schutzprogramm Het opkoopprogramma dat in de cember vorig jaar begon is op 14 juli jl. beëindigd nadat de Bonds republiek er bij de deelstaten op heeft aangedrongen hun opkoop regelingen ten gunste van het EG-opkoopprogramma stop te zetten. De Bondsregering, die de EG-regeling beheert, hoop met dit programma de som van verdeel de heffingvrije hoeveelheden flink terug te brengen. Door de Brusselse kortingen van de nationale garantiehoeveelheden en door gulle verdeling van quota aan zogenaamde hardheidsgeval- len zit de Bondsregering nu met een probleem, want er is ongeveer één miljoen ton aan heffingvrije melk te veel toebedeeld. Detlef Stachetzki Het Duitse koöperatieve bankenstel- sel, de Volks- en Raiffeisenbanken, heeft in 1985 kredieten ter hoogte van ƒ292 miljard verstrekt. Dit betekent een stijging ten opzichte van 1984 van ƒ9,3 miljard oftewel 3,3 procent. Sterk uitgebreid zijn de kredieten op lange termijn, die met ƒ12,2 miljard 7,5 procent) tot ƒ175 miljard zijn gegroeid. Veel kredietnemers hebben gebruik gemaakt van het lage rente- nivo en zijn van kort- naar langlopen de kredieten overgeschakeld. Bijzonder sterk was de groei bij het landbouwkrediet, dat een toename van 11,2 procent tot ruim ƒ25 miljard toonde, bij kredieten op lange termijn zelfs met 13,5 procent. Een positief verloop toonde ook de ontwikkeling van het inleggeld. De klanten belegden ƒ375 miljard het geen ƒ20,7 miljard oftewel 5,8 pro cent meer was dan in 1984. Bij het koöperatief bankenstelsel zijn 3660 bedrijven aangesloten met meer dan 10 miljoen leden. Het ledental groeide in 1985 met 300.000 tegenover 1984. Iets minder rooskleurig is de situatie bij de in- en verkoopkoöperaties en zuivelkoöperaties. Volgens sekretaris- generaal dr. H.J. Wick van het Duit se Raiffeisenverband heeft de omzet- vermindering die in 1985 voor het eerst plaatsvond, zich ook in 1986 voortgezet. Tijdens de "Raiffeisen- tag" deeldë hij in Karlsruhe vorige week donderdag mede dat de omzet van de nu 6.390 raiffeisenkoöperaties in de eerste acht maanden van 1986 met 3,8 procent tot ƒ91 miljard is ge daald. Ook is het einde van het kon- centratieproces nog niet in zicht. De laatste 30 jaar toonden een teruggang van het aantal raiffeisenkoöperaties met 14.565, oftewel rond 70 procent. Alleen al in de eerste acht maanden van 1986 vonden 129 fusies of schrap pingen plaats. D. Stachetzki, Agra-Europe, Bonn

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5