Ik ging nog op de fiets van Kruiningen naar Tholen voor bedrijfsbezoek... Nieuwe commissie voor vlas Subsidie op cystenalenonderzoek Hogere opbrengst per ha van akkerbouwgewassen Gewasbeschermingspecialist P. Verhage: Relativeren Verwend Ramp Blamage "Mijn opvolger ing. H. Salomons begint in het computer tijdperk en toen ik begon ging je nog op de fiets van Kruiningen naar Tholen om daar boeren te bezoeken. Daar ligt zo'n 40 jaar tussen waarin het aantal boeren flink is verminderd, het aan tal bedrijfsvoorlichters is afgenomen van 16 op de Zeeuwse eilanden (excl. Zeeuws-Vlaanderen) in 1960 naar 6 nu en waarin je nog twee specialisten gewasbescherming in Zeeland had tot nu één voor de rayons van de twee konsulentschappen Goes en Barendrecht". De specialist gewas bescherming bij het CAT te Goes P. Verhage (63) gaat met de VUT en hij blikt aan het eind van zijn 40-jarig dienstverband bij de Rijks Land bouw Voorlichtingsdienst terug op een tijdperk waarin ook op zijn vak gebied erg veel is gebeurd en waarin hij steeds meer het gevoel kreeg toch niet meer met volledige voldoening te kunnen funktioneren, dit als ge volg van een reeks (bezuini- gings)maatregelen door de overheid. "Door vergrQting van het werkge bied moest ik steeds meer prioritei ten gaan stellen en taken afstoten. Dat is ten koste gegaan van het ge ven van kursussen over gewasbe scherming, en het bezoek van de boeren op het bedrijf. Doordat die persoonlijke kontakten met de basis steeds minder veelvuldig worden ga je belangrijke informatie uit de praktijk missen en dat is voor een doorstroming van de knelpunten naar onderzoek en van informatie via het onderzoek weer terug naar voorlichting en praktijk absolute voorwaarde. Jammer, want dat gaat me aan het hart. Mijn opvolger zal het anders moeten doen maar hem staan ook weer andere nieuwe moge lijkheden ten dienste. Toch kijkt Verhage allerminst ge frustreerd terug. Integendeel, hij zegt dankbaar te zijn dat boeiende werk te hebben mogen doen. Verha ge ("Ik heb toch de pretentie de eni ge in Zeeland te zijn die goed in de Gewasbeschermingskeuken van Wa- geningen thuis is") heeft wel eens het geyoel gehad wrijfpunt te zijn tussen landbouw enerzijds en natuur en milieu anderzijds. Zo zijn de standpunten wat bijvoorbeeld de distelverordening betreft aan beide zijden vastgeroest. Het is kennelijk moeilijk om naar elkaar te luisteren. Dat ligt ook zo bij het risico- van bestrijdingsmiddelen. De ene partij gooit alles op een hoop en zegt "die vergiftroep" terwijl de andere kant te licht denkt over de risico's. Daar zat ik dan vaak tussen en omdat ik voormezelf toch het gevoel had het iets beter te weten dan deze twee uitersten probeerde ik aan beide kanten de standpunten wat te rela tiveren. Bekendheid zelfs op nationaal ni veau heeft Verhage gekregen met het organiseren van de Zeeuwse Spruit- dag, ononderbroken gehouden sinds 1955. "Wanneer je met deze dag zo lang ca. 500 mensen waarbij ook de handel in de Prins van Oranje weet te krijgen dan kun je wel zeggen dat dit een geslaagd evenement is, jam mer is het wel dat op deze dag van diskussie niet zoveel komt. Maar hij ziet de Spuitdag dan maar als een aanzet voor latere kleinere voorlich tingsbijeenkomsten waar wel diskus sie mogelijk is. Wat zijn oordeel over de opkomst van de partikuliere voorlichting in de landbouw betreft, windt de uit Koudekerke afkomstige Verhage er geen doekjes om: "De Nederlandse landbouw is wat de voorlichting be treft vergeleken met andere sektoren tamelijk verwend. Dat we terug moeten en niet meer zoals vroeger even konden bellen en de voorlichter stond voor de deur, dat is volgens hem logisch. Partikuliere voorlich ting akkoord, maar de Rijksland- bouw Voorlichtingsdienst blijft daarbij wel noodzakelijk en ze zal ook in de toekomst bestaansrecht houden omdat zij de enige is die het hele bedrijf kan overzien (partikulie re vooflichting is vrijwel altijd be perkt tot een gewas èn omdat de dienst objektief is. "Neem Rhizo- manie: Wij kunnen voor het totale bedrijf een visie geven hoe te hande len wanneer deze gevreesde bedrei ging van de bietenteelt op.het bedrijf aanwezig is. Wij zijn en blijven de aangewezen instantie om aan te ge ven hoe specifieke maatregelen voor een enkel gewas doorwerken in het totale bouwplan. Een boer heeft die objektieve ondersteuning nodig. Bij het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten is een nieuwe (en officiële) Commissie voor Vlas op 4 september j.l. geïnstalleerd. De ze Commissie komt in zekere zin voort uit de vroegere Commissie Vlas van het Landbouwschap. Na het fungeren als voorzitter van een interimcommissie, droeg ir.M. v.d. Top de voorzittershamer over aan dr.ir.M.P. Vos. Het secretariaat blijft in handen van ir. H.O.G. Boersma. De Commissie voor Vlas is samen gesteld uit 13 leden t.w.: 3 leden van de ondernemingen op het gebied van de be- en verwerking van vlas en de Nieuwe DSM onderneming richt zich op specialistische ontwikkelingen in landbouw De meststoffen die tot nu toe gepro duceerd c.q. verkocht werden onder de namen UKF, Albatros, SBB en Mekog, zullen deel uit gaan maken van de huidige DSM Divisie Meststoffen en de aanduiding "DSM" in de firma naam gaan voe ren. Daarnaast zal de Divisie,anders dan voorheen, een eigen juridische status hebben en naar buiten optre den onder de naam "DSM Agro Verhage heeft in de loop van de tijd leren relativeren. Ook wat het ge bruik van gewasbeschermingsmidde len betreft. Hij licht een beetje filo soferend toe: "Ik heb geleerd dat je de natuur uiteindelijk niet kan dwin gen met middelen. Weliswaar gooide de komst van de kunstmest en de in- troduktie van de gewasbescher mingsmiddelen remmen los en maakten onkruid en ziektenbestrij- ding een specialisatie met een smal bouwplan mogelijk maar daar ko men we nu toch van terug. Voor de korte termijn leek dat allemaal mo gelijk maar het begint nu al vast te lopen. Kijk maar naar de Veenkolo- nieën. De aardappelteelt is daar een ramp aan het worden wat de bestrij ding van cystenaaltjes betreft. Ook handel in vlas en vlasprodukten en 2 leden van de ondernemingen op het gebied van de be- en verwerking van de handel in (zaai)lijnzaad. Verder kunnen er 4 leden uit de organisaties van werknemers op het gebied van de teelt van vlas, de be- en verwer king van vlas en de handel in vlas en vlasprodukten en de be- en verwer king van en de handel in (zaai)lijn- zaad worden benoemd. In de Com missie Vlas zit namens de KNBTB J. Govaert uit Groede, met als plv. L. Kroon uit Kraggenburg, namens het KNLC ir. J. Bom uit Wissenkerke met als plv. K. Hoving uit Spijk en namens de NCBTB N. Doppenberg uit Slootdorp, met als plv. J. Cap- pon Kole uit Zuidwolde. b.v.". Met deze naam wordt tevens aangegeven dat het werkterrein bre der is dan dat van meststoffen al leen. DSM heeft ook een nieuwe on derneming "DSM Agro Specialities b.v." opgericht. Deze zal deel uit maken van de Agro Divisie. DSM Agro Specialities richt zich op speci alistische nieuwe ontwikkelingen, onder meer op het gebied van tuin bouw en industriële produkten. Voorts zullen vanaf heden de-Neder- lande activiteiten van de Unie van Kunstmestfabrieken B.V. (UKF) ge schieden onder de naam "DSM Meststoffen b.v.". P. Verhage kunnen we niet eeuwig mais telen. Zelfs graan een aantal jaren achter een op hetzelfde perceel geeft op brengstderving, als gevolg van ziek- tedruk. Ik hoop dat we nog lang ge bruik mogen maken van de chemi sche bestrijdingsmiddelen maar dan wel anders dan tot nu toe: Veel meer bewust van waar we mee bezig zijn. Dat we niet meer moeten geven dan strikt noodzakelijk is en soms zelfs niets moeten geven. Wat dit be treft pleit Verhage voor een mentali teitsverandering bij veel boeren. Er moet een visie kojnen op lange ter mijn. We moeten ophouden met te denken dat we het allemaal gemak kelijk even oplossen met bescher mingsmiddelen. Met veel daarvan zijn we in de tijd gezien nog maar Verwacht wordt dat voor vrijwel alle akkerbouwgewassen de opbrengst per ha in 1986 hoger ligt dan in 1985. Bij granen is er met uitzondering van gerst, een afname van de oppervlak te. Daardoor wordt er alleen bij gerst een flinke stijging van de totale op brengst geraamd 30%). De totale opbrengst van peulvruchten is, voor al door de groene erwten, sterk toe genomen. Door een afname van de oppervlakte wordt een lagere totale opbrengst verwacht van koolzaad en vlas. Dit blijkt uit de voorlopige oogstraming akkerbouwgewassen 1986 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Granen Van de granen komen de opbrengsten per ha ruim boven die van het vorige jaar uit en ook boven het vijfjarige ge middelde 1981/1985. Bij tarwe.is de afname van de oppervlakte echter ca. 10% zodat de totale opbrengst niet meer dan 3% hoger wordt geraamd dan vorig jaar. Bij zomergerst is de totale opbrengst 53% hoger en bij wintergerst 25%. De oogst van haver is door de afname van de oppervlak te nog maar 63% van die van vorig pas bezig en als je nu al de resistentie ziet... Je kunt de natuur niet blijven manipuleren. We moeten letten op de signalen die ze geeft". Overigens meent hij dat we met het huidige bestand aan middelen redelijk uit de voeten kunnen en dat het de komen de tijd veel meer zal gaan om een juiste en afgewogen toepassing ervan. Volgens Verhage zullen de boeren de komende tijd meer rekening moeten houden met de regels die de natuur stelt en zal de hygiëne op het bedrijf op de eerste plaats moeten komen. Ook mag nooit worden toegegeven op de kwaliteit van het pootgoed bij vermeerdering van uien en aardap pelen. "Het is een blamage voor de zuidwestelijke boer dat we nog ieder jaar weer afvalhopen van aardappe len aantreffen in het veld. Ik heb die verordening indertijd mee helpen opstarten. Mede omdat een akker bouwer zijn buurman niet durfde vra gen om de hoop aardappelafval weg te halen. Nu kan hij dat doen door de politie te bellen. Is dat dan de juiste mentaliteit??? De heer Verhage neemt vrijdag 19 september in 'De Vroone' te Kapelle afscheid van het landbouwbe drijfsleven. J. Wierenga jaar; die van rogge blijft nagenoeg gelijk. Peulvruchten De gemiddelde opbrengst van droog te oogsten groene erwten wordt op 5150 kg per ha geraamd tegen 3.650 kg per ha in het vorige jaar. Doordat ook dit jaar de oppervlakte weer is toegenomen, wordt een totale oogst verwacht welke 65% hoger ligt dan vorig jaar. Schokkers, kapucijners en grauwe erwten laten een goede oogst zien; de totale opbrengst van schok kers blijft echter gering door een hal vering van de oppervlakte in 1986. Handelsgewassen De opbrengst van koolzaad is met 3.400 kg per ha 13% hoger dan vorig jaar. Maar aangezien de oppervlakte is gehalveerd is de verwachte totale opbrengst slechts 65% van die in het vorige jaar.- De oppervlakte karwij- zaad is afgenomen doch er is een goe de opbrengst per ha waardoor een 18% hogere totale opbrengst wordt verwacht. Vlas heeft een iets lagere opbrengst dan in 1985 en ook een ge ringere oppervlakte; daardoor wordt een totale opbrengst verkregen welke 28% lager ligt dan in het voorgaande jaar. Staand v.l.n.r. de leden van de Commissie voor Vlas: M.D. den Hollander, C.J. van den Berg, H. V.E.J, van Looy, J. Pouwer, L. Martinet, A. Mortier, J.C.M. Govaert, N.D. Doppenberg, ir. J.J.J. Bom, ir.R.M. ten Kate en ir H.O.G. Boersma (sekretaris). Op de foto onbreekt één lid van de Commissie, te weten M.A. van de Bilt. Zittend links de vertrekkende voorzitter ir. M.v.d. Top en rechts, de nieuwe voorzitter dr.ir.M.P. Vos. Voor het onderzoek op cystenalen geeft de Overheid thans een subsi die van 28,per monster (dat is bijna de helft van de kosten). Doel van deze aanmoedigingssubsidie is de praktijk een beter inzicht te geven in de aanwezigheid van deze parasieten in de bouwvoor. Vooral in de streken waar b.v. de suikerbietenteelt of de koolteelt in tensief wordt beoefend, is het zaak om tijdig met de bestrijding te be ginnen door een gerichte vruchtwisseling en/of ontsmetting van de grond. De genoemde Overheidssubsidie wordt verstrekt door het Ministerie van Landbouw en Visserij in het ka der van de keuringskosteri/kente- kenbewakingsprojekten en geldt van 1 september 1986 tot 1 mei 1987. Zo wel Akkerbouw als Tuinbouwbe drijven kunnen van deze regeling ge bruik maken, waarbij de subsidie automatisch op de onderzoekkosten in mindering wordt gebracht. Dit ty pe onderzoek richt zich met name op aanwezigheid van biete-, kool-, erwten- en graancystenaaltjes. Wan neer aardappelcystenaaltjes, geel bietecystenaaltjes, klavercystenaal- tjes en grassencystenaaltjes in het monster worden aangetroffen, wor den ook deze op het verslag vermeld en aansluitend van een bestrijdings- advies voorzien. Voor aardappelcysteaaltjes bestaat een speciaal opsporingsonderzoek, waarop de subsidie wordt gegeven. Het onderzoek kan het beste plaats vinden in het kalenderjaar vóór men het gewas teelt waarin schade wordt gevreesd. Dan kunnen zo nodig nog maatregelen worden genomen in de vorm van verschuivingen in het bouwplan voor het komende jaar of grondontsmetting. Cystenaaltjesonderzoek kan niet worden gedaan binnen een vol jaar na grondontsmetting en ook niet als er gewassen op het veld staan die worden aangetast door de cysten waarin men belang stelt. De te bemonsteren oppervlakte hangt mede af van de soorten cysten- aaltjes en verkeert van een monster per ha. tot een monster per 2 ha. Opgave monstername Voor opgave voor monstername kan men zich rechtstreeks richten tot de monsternemer van het Bedrijfslabo- ratorium te Oosterbeek. De subsidie a 28,per monster wordt in de aangegeven periode automatisch van de onderzoekkosten afgetrokken. Vrijdag 12 september 1986 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9