"Rentabiliteit teelt zwaar onder druk" Optimisme over nieuwe uienoogst Graanoogst in Duitsland hoger dan verwacht Groentesalade komt in Guiness Book of Records Ui(t) goed voor CSM-bietenboeren willen areaal bevriezen Weer minder melk- en kalfkoeien PVV weerlegt kritiek: slachthuizen wel goed. Suiker blijkt minder zoet dan ieder een denkt. Tenminste in de opinie van de CSM-boeren, verenigd in de Ne derlandse Federatie van Bietentelers, NFB, met 12.000 bietentelers. De le denraad van deze vereniging van boe ren die hun produkt aan de Centrale Suiker Maatschappij leveren, wil het bietenareaal bevriezen op 130.000 ha. Dit jaar is volgens schattingen van de industrie bijna 140.000 ha. met bie ten ingeplant. Berekend is dat dat op pervlak verder kan toenemen, tot ongeveer 146.000 ha. Rentabiliteit Met deze maatregel willen de CSM- telers de rentabiliteit van de teelt red den. Die stond de afgelopen jaren be hoorlijk onder druk, door produktie van kunstsuikers, volgens Suiker Unie in eerste instantie nog geen bedreiging van de rietsuiker, maar op termijn misschien wel. Ten tweede, door de barsten in het schone bouwsel van de Europese suikerzelffinanciering; al vanaf 1981-1982, door Brussel door geschoven, telkens naar een volgend jaar. Dat laatste punt kwam de bie- tenboeren op een heffing van ƒ3, per ton. Met de mogelijkheid voor verder Brussels ingrijpen, wanneer het areaal uit de hand loopt en de suiker overschotten nog groter worden dan ze al zijn. Inkomen Het areaal moet terug naar 130.000 hektare. Dat moet het worden om de bietenboeren aan een behoorlijk in komen te houden, vinden de leden raadsleden van de NFB. Die optie is afgelopen donderdag bij de Hoofd afdeling Akkerbouw van het Land bouwschap op tafel gelegd. In oktober wordt een beslissing van het Landbouwschap gevraagd. Vreemde eenden Het nationaal suikerquotum moet over de reguliere bietenboeren worden verdeeld. Vreemde eenden in de bijt worden niet meer geduld. Binnen dat afgegrendelde areaal moet een meng- prijsstelsel blijven gelden. Spiraal Zonder forse ingreep van die boeren zelf worden Brusselse maatregelen ge vreesd. Dan wordt het quotum-A en B-suiker verlaagd, nu ongeveer 872.000 ton. Voor die suiker garan deert Brussel een redelijke boeren- prijs. Bij een kleinere gegarandeerde hoeveelheid komt de bietenprijs on der druk te staan: de teelt wordt min der winstgevend. Daardoor zal een aantal telers afhaken, waardoor op nieuw een - nu niet gewenste - inkrim ping van het areaal zal plaatsvinden. Die verdere achteruitgang zal leiden tot onderbezetting in de suikerfabrie ken met de daaraan inherent zijnde verliezen. Prijs De bietenprijs voor de boer staat zwaar onder druk; ook nu al. Dit jaar zal een prijs van ongeveer 110 gulden per ton inklusief toeslagen door de in dustrie bij de boer op het kleed wor den gelegd. Die toeslagen zijn de laatste paar jaar gebruikelijk gevolg van de stroomlijning van bietenaan- voer en lagere vaste kosten door bij- voorbeeld energiebesparingsmaatregelen in de moderne suikerfabrieken. In 1985 lag de tonnenprijs op ongeveer 125 gul den. Groei van het bietenareaal tot 146.000 ha, de uiterste berekende grens, betekent een instorting van de bietenprijs. Steef van Duin De Duitse graanboeren zullen in 1986 naar verwachting 23,34 miljoen ton graan oogsten, inklusief korrelmaïs. De produktie is dus slechts 0,56 miljoen ton of 2,2 procent lager dan vorig jaar, aldus minister van landbouw Ignax Kiechle tijdens de presentatie van de oogstraming vorige week donderdag. De tarweoogst zal op 10,2 miljoen ton uitko men en toont een plus van 3,8 procent tegenover vorig jaar. Eerdere ramingen hadden een veel lager resultaat voorspeld. De prijzen zijn op een hoger niveau terecht gekomen, dan velen hadden verwacht. Volgens de bewindsman klimmen zij misschien zelfs nog iets hoger, omdat de Franse oogst dit jaar tegenvalt vanwege de enorme droog te. Een meevaller voor de boeren is het lage vochtgehalte van het graan, hetgeen dure droogprocedures over bodig maakt. De inkomenssituatie van de Duitse boeren beoordeelt de minister minder optimistisch. Hij zei dat vanwege de Brusselse beslissingen, overvolle markten, hoge interventie-voorraden en onvoldoende exportmogelijkheden de vooruitzichten voor betere in komsten niet zo rooskleurig zijn. In het afgelopen oogstjaar 1985/1986 zijn naar schatting van het ministerie van landbouw in Bonn de inkomsten met rond 6 procent achteruitgegaan, zoals voorspeld in het "Agrarbericht" dat ieder jaar in februari verslag van de situatie in de landbouw geeft. Door de nieuwe steunmaatregelen zouden volgens de minister, de boeren in 1986/1987 een toch meer positieve ontwikkeling tegemoet kunnen zien. Enkele andere verwachtingen zijn vol gens de oogstraming: Aardappelen - er wordt een kleinere oogst dan vo rig jaar verwacht omdat het bebouwd oppervlak met 6 procent tot 207.000 ha is gezakt. Groenten - het resultaat bij vroege vollegrondsgroenten is door de kern ramp in Tsjernobyl negatief beïnvloed maar bij andere soorten wordt een oogst boven het gemiddelde voor speld. Fruit - voor hardfruit wordt op een stijging van 12 procent gerekend. Appelen zullen 1,67 miljoen ton en peren 375.000 ton opbrengen. De met de invoering van de super heffing, de boete op te veel gepro duceerde melk, in gang gezette daling van het aantal melk- en kalfkoeien in ons land heeft zich het afgelopen jaar voortgezet. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde ons land op 1 juli 2.224.000 melk- en kalfkoeien tegen 2.343.000 een jaar eerder (min 5,1 procent). Ook het aantal gedekt jongvee nam af en wel van 658.000 dieren vorig jaar juli tot 585.000 afgelopen juli. Daarentegen steeg het aantal die ren voor de mest van 1.079.000 tot 1.141.000. De totale omvang van de rundveestapel daalde met 3,8 procent tot 5.074.000 dieren. Dinsdagmiddag is onder grote publieke belangstelling de in 1916 gebouwde zeillogger "Geesje van Urk" met de eerste vracht uien van het teeltseizoen 1986 uit de haven van Middelhar- nis vertrokken. De uien zijn gele verd door uienhandelaar J. Leu- ne uit Dirksland en bestemd voor Engeland. Het Nederlands Insti tuut voor Afzetbevordering van Akkerbouwprodukten had deze feestelijke happening op touw gezet om daarmee de Nederland se ui en de export van dit produkt eens flink voor het voetlicht te halen. Het NIVAA kan dat met een gerust hart doen want de uien zijn dit jaar van uitstekende kwa liteit. Onder begeleiding van muzikale klanken van de plaatselijke har monie kruide de burgemeester van Middelharnis de heer L.J. van Welsenius de eerste zak met Kort voor vertrek van de "Geesje van Urk" deelde "uienmeisje" op de kade van Middelharnis zakjes met uien uit aan het in grote getale toegestroomde publiek. uien op de zeillogger. Even later zette het prachtige zeilschip ge trokken door de stoomlsleepboot Hercules koers richting open wa ter naar Engeland met aan boord een aantal genodigden waarvan een deel de aankomst in Enge land donderdagmiddag bij de Towerbridge ook heeft meege maakt. Groot-Brittannië is al ja renlang een belangrijke afzet markt voor de Nederlandse uien. Ruim 17 procent van de totale export is bestemd voor dit land. Daarmee staat Groot-Brittannië tweede op de ranglijst van ex portbestemmingen De Nederlandse uiensector is optimistisch over de nieuwe oogst van dit jaar. Dit optimisme betreft niet in de eerste plaats de kg- opbrengst als wel de kwaliteit. Dankzij de mooie zomer met veel zonne-uren kunnen er dit jaar uitstekende uien worden geoogst. Bo vendien lijkt het erop dat die kwaliteitsuien beschikbaar zullen zijn tegen redelijke prijzen. Het areaal zaaiuien - de belangrijk ste uiensoort in ons land - is dit jaar wat kleiner dan vorig jaar, namelijk 11.400 hectare tegen 12.500 hectare in 1985. Vooral de lage uienprijzen van het vorige seizoen hebben heel wat telers doen besluiten hun uiena- reaal enigszins in te krimpen. Daar naast Tnag verwacht worden dat de opbrengsten per hectare dit jaar la ger zullen liggen dan de - hoge - op brengsten vorig jaar. De droge zo mer remde de groei van de uien na melijk af. Het kleinere areaal en de iets lagere na-opbrengst resulteren samen in een half procent kleinere oogst, zo luiden de prognoses. Pre- ciese gegevens zijn echter nog niet bekend. Deze oogstverwachting betekent niet automatisch dat er ook 12 procent minder uien beschikbaar komt voor de handel. Als er onder goede om standigheden is geoogst, zal name lijk een zeer goede kwaliteit uien zijn verkregen. Het uitvalpercentage- blijft daardoor erg laag. Dit in te-' genstelling tot vorig jaar, toen er bij aflevering erg veel uitgesorteerd moest worden. De netto-beschikbare hoeveelheid Nederlandse uien zal bijgevolg niet bijzonder veel kleiner zijn dan vorig jaar. Excellent Een pluspunt voor de Nederlandse uientelers- en handelaren is dit jaar natuurlijk de excellente kwaliteit. Het goede weer zorgde ervoor dat ziektes in het gewas dit jaar vrijwel niet voorkwamen. Bovendien groei de de ui erg stevig en vast op. Zo kan een harde ui met een prima kleur worden geoogst, die buitengewoon goed is te bewaren. De Groentesalade, die groenteman Nijboer en slager Gosen onlangs in Oldenzaal opdienden, komt in het Guiness Book of Records. Met een lengte van 364 meter en 45 cm werd het oude rekord van 324 meter en 74 cm. ruimschoots verbeterd. Gosen en Nijboer zagen zich gesteund door vijf tig leerlingen van de horecaschool. Het serveren van de salade werd in 65 Vrijdag 12 september 1986 minuten gerealiseerd rondom het OI- denzaalse stadhuis. De eerste burger van deze plaats mocht de salade aan snijden. "Het was jammer dat het te warm was, zodat we de salade in de open lucht niet konden bewaren en verkopen", aldus Nijboer, "maar het behalen van het rekord was uiteinde lijk ons doel. Dat is grandioos gelukt". Smeltkaas industrie een gezonde en winstgevende bedrijfstak De Nederlandse industrie van smelt kaas (blok- en smeerkaas) is een ge zonde en winstgevende bedrijfsttak. In 1985 groeide de produktie van de ze kaas van 22.000 tot 23.000 ton. Er doen zich diverse mogelijkheden voor tot verdere uitbreiding van de omzet, zowel in het binnen- als het buitenland, zo stelt het bestuur van de Nederlandse vereniging van kaassmelters vast in het jaarverslag over 1985. De Nederlandse produk tie van smeltkaas komt overeen met 4 procent van de kaasproduktie in ons land. I)e vice-voorzitter van hel Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer J. v.d. Windt, heeft zich in de openba re bestuursvergadering van het schap woensdag 10 september j.l. fel afgezet tegen berichten in de pers als zou de Nederlandse vleessektor het in menig opzicht slecht doen. "Ik verzet mij tegen de gedachte dat Nederlandse slachthuizen, in verge lijking tot die in andere EG-lidstaten niet de toets der kritiek zouden kun nen doorstaan. In 55 van de 535 be drijven in Nederland, dus 10%, is recent door EG-inspekteurs een grondig en kritisch onderzoek in gesteld. Slechts in één geval is vanuit Brussel te kennen gegeven dat geen goedkeuring zou worden verleend. Vanzelf zijn er bij anderen op- en aanmerkingen gemaakt, maar ik wil nadrukkelijk vandaag verklaren dat de Nederlandse vleesverwerkende in dustrie glansrijk een vergelijking met overeenkomstige bedrijven in de EG-lidstaten kan doorstaan", aldus v.d. Windt die overigens toegeeft dat er nog wel verbeteringen moge lijk zijn. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5