Kwaliteit over geld en goed Veel ploegers worstelden met "één-metergrens bij Provinciale ploegwedstrijd in Zeeland Wat is hierop uw antwoord!! Is ja alleen voldoende? Uitrijverbod mest Beveiliging Landbouwhuis Willem en Lena waren getrouwd. Het was een prachtige dag geweest, één om nooit te vergeten. Voordat ze in het huwelijk traden waren ze op ad vies van velen, o.a. de boekhouder, de SEV-er en de respektievelijke ouders, naar de notaris gestapt om zich te laten informeren over huwe lijkse voorwaarden. De notaris had hen overtuigd dat het toch maar be ter was deze te sluiten. Ze werden op gemaakt en getekend dus ook aan die voorwaarden was voldaan. Werken, sparen en lenen! Lena had voor haar huwelijk al een aardig centje overgespaard. Willem, een zeer ondernemende jongeman, had met behulp van de bank en on der garantie van het borgstellings fonds voor de landbouw omdat hij zelf nog geen voldoende zakelijke ze kerheden had opgebouwd om daar op gefinancierd te worden, een lening gesloten. Hij deed dit voordat hij was gehuwd. Na zijn huwelijk bleek dat de financiering iets te krap was. Geen nood, de bank gaf het bedrag dat Wil lem te kort kwam mits het borgstel lingsfonds garant stond. En dat gebeurde. Maar toen? Zoals dat gaat kwam de schriftelijke toezegging van de lening met daarbij de voorwaarden, ook die van het borgstellingsfonds voor de Landbouw en wat stond daar o.a. in? "Uw echt genote dient zich voor de door het Borgstellingsfonds voor de Land bouw gegarandeerde lening voor het volledige bedrag, ook waarvoor een garantie was verstrekt vóór het huwe lijk, als mededebitrice te verbinden". Welke vragen? - Lena vroeg zich af wat er zou ge beuren wanneer ze zou zeggen: "Nee dat doe ik niet". Het antwoord bleek erg eenvoudig. Dan wordt de garantie niet afgegeven, met andere woorden, dan kan je man niet verder met het bedrijf. - De tweede vraag die ze zich stelde was of het nu werkelijk redelijk was dat zij met haar geld dat zij verdien de buiten het bedrijf aansprakelijk kon worden gesteld door het Borgstel lingsfonds voor de Landbouw. Het antwoord was dat er voor- en na delen waren voor het Borgstellings fonds en dat de gedachtenontwikkeling nog op gang moest komen wat betreft de hoofdelijk aansprakelijkheid van de vrouw. - De derde vraag was of de banken ook dergelijke eisen stellen bij het af sluiten van leningen. Zeer beslist komt dat voor, is het ant woord. Er zijn ons zelfs gevallen be kend dat de vrouw zonder dat ze het wist mee tekende dat zij mede aan sprakelijk was. "Altijd eerst goed lezen". - De vierde vraag is of het enige zin heeft op huwelijkse voorwaarden te trouwen. Het antwoord kan zijn dat wanneer je in gemeenschap van goederen ge trouwd bent automatisch mede aan sprakelijk wordt en bij huwelijkse voorwaarden eerst je handtekening moet zetten. Maar of het redelijk is dat het borgstellingsfonds deze eis stelt wanneer een vrouw buiten het bedrijf werkt, daar zetten wij zulke grote vraagtekens bij dat het de moei te waard is dat onze eigen organisa tie samen met de Banken en het Landbouwschap en het Borgstellings fonds zich daar eens spoedig in alle redelijkheid over buigen. Pas op We moeten het toch niet zo ver laten komen dat straks bij het voltrekken van het huwelijk door de ambtenaar van de burgerlijke stand 2 vragen moeten worden gesteld: 1. wat is hierop uw antwoord; 2. is het u bekend, waarde bruid, of uw toekomstige echtgenoot nog een garantie B.F. heeft lopen; 3. Zo niet, is het u dan duidelijk dat na uw jawoord u daarvoor mede aan sprakelijk bent. Konklusie Laat een ieder die zelf trekken. Een gewaarschuwde man telt voor twee. Maar hier blijkt wat je aan de ene kant regelt, aan de andere kant ontregelt. J. Markusse ngezonden Met stomheid geslagen heb ik het ar tikel "Het uitrijverbod van mest in de praktijk" diverse keren aandach tig gelezen. Helaas heb ik moeten vaststellen dat één of andere buro- kraat met een advies naar buiten is gekomen om zonder onderscheid van regio ons praktijkmensen op te leggen hoe en wanneer we mest moe ten verspreiden, alsof het weer wet telijk geregeld kan worden! Waar het in de praktijk op neer komt, is dat braakliggende grond bewerkt wordt met ploeg of kultiva- tor en na één fikse regenbui kunt u het toedienen van organische mest na 1 oktober wel vergeten! Wat over Onlangs zijn ekstra voorzieningen getroffen ter beveiliging van het Landbouwhuis te Goes. Dit houdt onder meer in dat de achteringang (Korte Vorststraat 30) van een ka mera is voorzien. Pas na aanbellen kan men toegang tot het kantoor verkrijgen. De situatie m.b.t. de hoofdingang (Grote Markt 28) blijft ongewijzigd. Als gevolg van de maatregelen zijn nu ook de receptie en telefooncentrale tussen middag (12.00-13.00) bezet. Wanneer u op dat tijdstip belt is het echter niet mo gelijk te worden 'doorverbonden' omdat tijdens de lunchpauze het kantoor niet bezet is. U wordt vrien delijk verzocht met bovengenoemde veranderingen rekening te houden. blijft is groenbemesting, met tarwe als dekvrucht, die men na bemesting direkt zou moeten omploegen. Dit geeft geen maximaal rendement van zowel mest als groenbemesting. In Zeeuws-Vlaanderen is een mestte- kort. Door deze bepalingen zal de toename van gebruik die we de laat ste jaren in onze omzet waargeno men hebben, volledig teniet gedaan worden. Deze voorstellen zijn hier niet van toepassing en tevens ongunstig voor het oplossen van het mestprobleem. De oplossing is misschien wel één of ander vliegtuig om mest uit te vlie gen en in te werken. Ik ga alvast een brevet halen want als deze voorstel len wet worden, zal ik iets anders moeten zoeken voor de kost.... W. Buysse Mesthandelaar te Biervliet Aktie "Letten op Landbouwtrekkers" Op maandag 15 september, zal op het Abdijplein in Middelburg offi cieel de actie "Letten op landbouw trekkers" beginnen. De actie is ge richt op de weggebruikers, die vooral tijdens de bietencampagne met land- bouwverkeer worden gecon fronteerd. De organisatie is in handen van Pro vinciale Waterstaat en het district Zeeland van de Rijkspolitie. De afde ling Zeeland van Veilig Verkeer Ne derland is betrokken bij de versprei ding van het voorlichtingsmateriaal. Gedeputeerde J.D. de Voogd zal de officiële openingshandeling voor de actie verrichten. 99 Termen als 'kwaliteit' of 'niet meer maar beter' kennen we ook in de landbouw. Op verschillende wijzen wordt je ermee gekonfronteerd. Op de dag dat ik dit artikel schrijf ben ik het drie keer tegen geko men. Allereerst bij de open dag van de fruitteelt. Samen met mijn vrouw bezocht ik als belangstellende een fruitteeltbedrijf. En hoewel je enigszins op de hoogte bent sta je toch te kijken van de technieken die in deze branche worden gebruikt om ekonomisch een goed en kwalitatief produkt te brengen. Na het vertonen van een TV-filmpje was er een rondleiding over het be drijf en door de boomgaard. Als leek sta je er versteld van dat aan re latief kleine bomen zoveel fruit kan groeien. En dankzij de mooie zomer ook mooi op kleur. Ook het proces van koeling en bewaring werd uitge legd evenals het sorteren en verpak ken waarna het produkt naar de vei ling wordt gebracht. Dat verpakking belangrijk is blijkt zeker uit het gepresenteerde produkt dat uitnodigt tot kopen. Doch uit eindelijk is het de kwaliteit van het geteelde fruit dat de konsument er toe brengt fruit te eten. De tweede keer dat ik die dag te ma ken kreeg met kwaliteit was bij het bezichtigen van de provinciale bestemmings plannen De burgemeester van Drunen heeft bekend gemaakt dat voor het buiten gebied van de gemeente een voorbe- reidingsbesluit wordt voorbereid. De gemeenteraad heeft bepaald dat in het bewuste gebied, met uitzonde ring van normale onderhoudswerk zaamheden, het niet toegestaan is zonder of in afwijking van schrifte lijke vergunning van B. en W. be paalde werken of werkzaamheden uit te voeren. Sinds 8 september ligt het raadsbesluit ter gemeentesekre- tarie ter inzage. Vrijdag 12 september 1986 ploegwedstrijderu Een ruim aantal deelnemers waren bezig om een goed stuk ploegwerk af te leveren. Dat ook hier kwaliteit vereist is lijkt mij aannemelijk. Indien de grond niet goed wordt klaargemaakt voor het komende gewas kan daar geen pro dukt in groeien met hoge op brengsten. Of om het anders te zeg gen, de struktuur van de grond moet goed zijn. Het klinkt mij als leek heel begrijpelijk in de oren. De derde maal kwam ik het woord kwaliteit tegen in een krantenartikel. Ik las van de opening van een grote slachterij die zijn produkten levert aan een winkelketen in de le vensmiddelenbranche. Bij die ope ning werd gezegd dat de kwaliteit van het Nederlandse vlees te wensen overliet. Daarom werd een deel van het te slachten vee in het buitenland gekocht. Of deze opmerkingen juist zijn kan ik niet beoordelen al komt één van de verklaringen mij wel lo gisch over. De Nederlandse veehou der fokt zijn vee voor de melkpro- duktie en let daarbij minder op vleeskwaliteit. Nogmaals ik kan het niet beoordelen. Dit waren dan de drie gevallen van kwaliteit die je als leek, maar wel met een speciale belangstelling voor de landbouw, tegenkomt. Ik kan dan ook van harte het op de vergaderingen veel gehoorde advies ondersteunen dat de Nederlandse land- en tuinbouw moet zorgen voor een kwaliteitsprodukt. En dat is er gelukkig al. B. Veerbeek Op zaterdag 6 september j.l. zijn in de Wilhelminapolder de provinciale Zeeuwse ploegkampioenschappen ge houden. De omstandigheden voor de ploegers waren erg gunstig. Door de goede weersomstandigheden - na een periode van slecht weer - was het aan tal deelnemers wat lager dan voor gaande jaren. Het geleverde ploegwerk lag in het algemeen op een goed niveau. Nieuw bij de kategorie wentelploegen was dit jaar, dat de overblijvende strook tegen het aangrenzende veld je exakt één meter moest zijn. Dit on derdeel is ook op de landelijke ploegwedstrijd reeds enkele jaren in gevoerd. Er wordt op twee plaatsen gemeten, waarbij de meetplaatsen vooraf zijn vastgelegd. Bij de afwij king die boven of beneden de één me ter worden gevonden, geldt de grootste afwijking voor de toekenning van strafpunten. Tijdens de wedstrijd bleek dat veel ploegers nog veel op dit onderdeel zullen moeten oefenen. Wat ieder jaar weer duidelijk naar vo ren komt zijn de niet goed afgestelde ploegen. Bij het onderdeel "ploegs- neden" blijkt vaak dat er ploegsne- den tussen liggen die breder zijn dan de rest of hoger of lager liggen. Nog meer aandacht voor een goede vlakstelling, juiste lengte van de topstang en gelijke maten tussen de ploeglichamen zou nog duidelijk kun nen verbeteren. Uitslagen 1. Rondgaande ploegen M. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer 2311/2. 1. Wentelploegen N. Vermue, 's Heerenhoek 2191/2; 3. K. Brooymans, Tholen 2031/2; 4. W. de Kam, Westkapelle 1971/2; 5. J. v.d. Velde, Kerkwerve 191; 6. L. de Kok, Kerkwerve 1811/2; 7. M. Pol derman, Oud-Vossemeer 168; 8. C. de Looff, Arnemuiden 1661/2; 9. M. Salomé, IJzendijke 163; 10. J. Goen- se, Noordgouwe 1611/2; 11. C. Baas, Oost-Souburg 161; 12. J. Crucq, Rit- them 160; 13. C. de Jonge, Heinkens- zand 1581/2; 14. M. van Oorschot, Tholen 1£4; 15. C. van Iwaarden, Kloetinge 1461/2; 16. N. Boonman, Nieuwdorp 143. (K. Deurloo kon we gens een ongeluk niet meedoen). De latere winnaar in de kategorie wentelploegen Nico Vermuë uit 's- Heerenhoek legt de laatste hand aan het hem bemeten veldje. Informatiezitting 'Waterbeheer in Zoommeer' Onlangs is de brochure 'Het water beheer in het Zoommeer' versche nen. Deze brochure is een beknopte versie van de nota 'Het waterbeheer in het Zoommeer na 1987'. De nota zal dit najaar de inspraak procedure bij de Raad van de Wa terstaat doorlopen. In september zal de nota ter visie worden gelegd. De informatiezitting(en) zal (zullen) in september plaatsvinden; de hoorzit tingen) in oktober. De nota bevat een analyse van de verschillende mogelijkheden voor het peilbeheer van het Zoommeer en van de mogelijkheden ten aanzien van het gebruik van de waterhuis- houdkundige infrastruktuur (be- heersmiddelen) van het Zoommeer. Voorts is in de nota aangegeven op welke wijze de ontzilting van het Zoommeer zal plaatsvinden. Wat betreft de ontzilting zijn er slechts twee mogelijkheden, te weten een langza me en een versnelde (ofwel gefor ceerde) ontzilting in beschouwing genomen. In de nota is gekozen voor de variant met versnelde ontzilting omdat de andere variant slechts nadelen bood. Over de nota is vooroverleg gevoerd met de belangengroepen en de be trokken bestuurlijke instanties. De enige informatiezitting wordt ge houden op 22 september a.s. in het kantoor van Rijks Waterstaat, Mo lenplaat te Bergen op Zoom. Aan vang 20.00 uur. De datum van de hoorzitting is nog niet bekend. Hogere Landbouwschool Deventer protesteert tegen plan Braks De Rijks Hogere Landbouwschool (RHLS) in Deventer zegt "met ver bijstering" kennis genomen te heb ben van het voornemen van minister Braks om het Hoger Agrarisch On derwijs in het oosten van het land in Velp te concentreren. In een brief aan de vaste Tweede Kamercommis sies van Landbouw en Onderwijs en Wetenschappen vraagt de medezeg genschapsraad van de school niet ak koord te gaan met het voorstel van de minister.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3