Politiek in de praktijk PI zegge en schrijve "ZMyo zuidelijke landbouw maatschappij Braks (1) Braks (2) verzekeringen zlm Scholieren Ongevallenverzekering; Ja of nee?? Braks (3) m VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 iana- en 7e JAARGANG NO. 3842 tuinbouwblad De zeillogger Geesje van Vrk vertrok dinsdagmiddag jl. met de eerste vracht uien van het teeltseizoen 1986 uit de haven van Middelharnis. Onder grote publieke belangstelling en begeleid door muziek van de plaatselijke harmonie kruide burgemeester L.J. van Welsenius, hier geflankeerd door twee goed ogende uienmeisjes, de eerste zak met uien op de logger. Het heeft even wat langer geduurd maar de graan oogst is -op wat stro na- nu toch wel aan de kant. De opbrengsten van de granen zijn over het algemeen goed geweest, in ieder geval hoger dan het vijfjarig gemiddelde 1981/'85. Uit de voorlopige oogstraming van het Centraal Buro voor de Statistiek blijkt dat on danks de terugloop van het landelijke areaal met 10% de totale opbrengst aan tarwe nog zo'n 3% hoger wordt dan vorig jaar. Ook voor de peulvruchten en de handelsgewassen zijn goede uitslagen gemaakt. Eigenlijk is vlas de enige "verliezer" met zowel op brengst als oppervlakte. Met een beetje goede wil zal in een aantal gevallen "het laatste regeltje" zelfs gunstiger uitvallen dan vorig jaar. Een onverwachte meevaller waaraan overigens geen konklusies mogen worden verbonden! Inmiddels staat de oogst van aardappelen, bieten en mais op het programma. Ook voor de fruitteelt zijn het drukke tijden. Maar eerst krijgen we nog Prinsjesdag. De "oogst" daarvan zie ik met gemengde gevoelens tegemoet. Vast staat in ieder geval dat ook de land en tuinbouw weer met een aantal bezuinigingen te maken gaat krijgen. Daarnaast liggen er ook nog de voorstellen om -onder het mom van vereenvoudiging een aantal voor de land- en tuinbouw gunstige fiskale regelingen af te schaffen. Het spreekt vanzelf dat wij daartegen als ZLM stelling zullen nemen. Op 26 sep tember a.s. hebben we in ieder geval de gelegenheid om onze grieven rechtstreeks aan een aantal CDA- kamerleden kenbaar te maken die op die dag een werkbezoek brengen aan Zeeland. Minister Braks van Landbouw heeft vorige week zijn voornemen bekend gemaakt over de toekomstige vestigingsplaatsen van het Hoger Agrarisch Onder wijs. Voor ons werkgebied is daarbij vooral van be lang de toekomstige lokatie van de Hogere Agrarische School van het KNLC te Dordrecht na de fusie met de Hogere Tuinbouw School uit Utrecht. Zoals het er nu naar uitziet wordt het Delft of Zoetermeer. Op dit mo ment is het zo dat een belangrijk deel van de studen ten aan de HAS te Dordrecht uit het ZLM-werkgebied komen namelijk éénderde van de studenten Neder landse Landbouw en één kwart van Agrarische Be drijfskunde. De bulk van de studenten (bijna de helft) komt uit Zuid Holland. Vanuit de ZLM gezien geven wij daarom duidelijk de voorkeur aan Delft. Maar zo denkt nog niet iedereen erover. Gevreesd moet wor den dat de lokatie uiteindelijk op politieke gronden ge kozen zal worden met de kans dat de meestlogische plaats (Delft dus) niet uit de bus komt. Ook met een ander voornemen (lees: besluit) komt minister Braks ons aan het lijf. Ik doel daarbij op zijn besluit om De Biesbosch aan te wijzen als nationaal park in oprichting. Tot grote teleurstelling van de agrarische grondgebruikers heeft de minister daarbij het zogenaamde Steurgat in het park opgenomen. Dit terwijl de minister in alle toonaarden bezworen is het Steurgat buiten de begrenzing te houden omdat dit onaanvaardbare gevolgen heeft voor de Landbouw. Het is 2 maanden geleden dat bij u deze krant in de bus viel met het nieuws van VERZEKERINGEN ZLM. Wij hopen dat u een prettige vakantie hebt gehad en zonder kleerscheuren bent thuis gekomen. Het aantal schademel- dingen viel mee en dat is een goed teken. Het hoofd van onze schadeafdeling, de heer Meeuwsen, vertelt in deze krant hoe de stand van zaken is. Het leven gaat weer z'n gewone gang. De kinderen fiet sen of brommen weer naar school. Wat zal het nieuwe studiejaar hen brengen? Elk jaar gebeuren er onderweg of op school ongevallen. De meeste vallen gelukkig wel mee, maar het kan erger zijn. Naast menselijk leed zijn er dan ook vaak nare ge volgen van financiële aard. Dit laatste is evenwel te voor komen. Uw zoon of dochter kwam waarschijnlijk een dezer dagen thuis met een aanmeldingsformulier voor de scholieren ongevallenverzekering. Voor weinig geld hebt u een redelijke dekking. Maar voor iets meer geld kunt u bij VERZEKERINGEN ZLM de GEZINSONGEVAL LEN VERZEKERING afsluiten. Vader, moeder en alle kinderen zijn dan verzekerd voor slechts ƒ40,00 per jaar. Velen van u zijn daarmee veel beter uit. Meer informatie vindt u op pagina 7. Het rommelt wat in het verzekeringswereldje. Iets wat in teressant is voor ingewijden, maar het zal u een zorg zijn. U bent immers verzekerd bij een "Onderlinge". Toch proberen de winstbeogende verzekeraars en banken met veel tamtam u wijs te maken dat zij het beter doen. Mocht u aanlokkende aanbiedingen krijgen vergelijk de premies dan over een reeks van jaren en betrek ook uw andere verzekeringen in de vergelijking. Voorwaarden kunnen bovendien erg verschillen. Soms moeten wij konstateren dat verzekerden niet weten hoe goed onze voorwaarden van de motorvoertuigenverzekering zijn. Wij dekken GRATIS mee VERHAALSBIJSTAND, ook wan neer u alleen W.A. verzekerd bent. In 1987 gaat het per centage van de maximale no-claim korting weer met 5% omhoog, zodat deze straks 70% bedraagt! Waarom kiest u principieel voor een "Onderlinge", voor VERZEKERINGEN ZLM, het antwoord staat op pagi na 7. H. Doeleman Hzn direkteur Er moet nu een overlegorgaan worden gevormd dat één en ander nader moet uitwerken. De landbouw wordt bij dit overlegorgaan echter niet betrokken, hoogstens in een soort begeleidingsgroep. De beslis sing van de minister komt ook mij -gezien de voorgeschiedenis- onbegrijpelijk voor. Nader overleg zal nu moeten uitwijzen in hoeverre de parkbegren zing -zoals de minister schrijft- inderdaad" in het ka der van de uitwerking aan een andere beschouwing zal kunnen worden onderworpen". Als die opening er werkelijk is zullen wij die zeker benutten. Of het al niet genoeg is geweest kruiste de minister van Landbouw (figuurlijk) een derde keer ons pad na melijk in de diskussie over de droogvallende gronden in het Krammer-Volkerak. In de krant las ik dat het College van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant de moed nu opgeeft om dat minister Braks "één en andermaal heeft laten weten niets in nieuwe land bouwgrond in dit gebied te zien". De feiten liggen hier volgens mij echter wat anders. De minister heeft zich namelijk steeds op het standpunt gesteld dat hij zich pas kan en wil uitspreken als dat planologisch rele vant is. Op dit moment is dat niet zo en dat is een zaak van de betreffende gemeenten en de provincie Noord Brabant. Het lijkt er daarom sterk op dat G.S., zich achter de (brede) rug van de minister van Land bouw verschuilen terwijl de provincie in feite zelf aan zet is. Ik mag echter aannemen dat Provinciale Staten hier doorheen zullen kijken en met het verhaal van G.S. geen genoegen nemen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 1