VOOR i»I: VROIIW Samen jarig iEH=B= i kl Ur >k rubriek Kruiswoordpuzzel Q1P& 2o 2/e /at c//r Overlapping Feest De Mythe van de Vrouw DE BLOEMEN VAN VANDAAG ZIJN DE ZADEN VAN MORGEN k Het gezin Sierra Leone Ontspanning Jenny Arean Drankje tot slot Verklaring over herverdeling van betaalde en onbetaalde arbeid Patisson-Groentennieuws-^^ onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De Nederlandse Vrouwen Raad, N.V.R. hel samenwerkingsverband tussen 40 vrouwenorganisaties besloot om het jubileumjaar af te slui ten met een feestelijke dag. Waren er 10 jaar geleden nog drie z.g. koepels waaronder de vrouwen organisaties samen kwamen en op verschillende terreinen hetzelfde doel na streefden, nu zijn ze onder de paraplu van de N.V.R. bijeen en dat gaat uitstekend. De aandachtsvelden van de Nationale Vrou wen Raad (internationaal werk), het Nederlands Vrouwencomité (over leg over spec, vrouwenzaken) en de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulp (arbeid) zijn nu samen in de N.V.R.. Door dit samengaan is veel dubbel- werk nu niet meer nodig. Ook is er voor de aangesloten organisaties meer zicht op het werk en minder vergade ren wat een groot voordeel is. Een feest zoals dit moet naast ont spanning ook een tikje ernst in het programma hebben. Hiervoor waren mevrouw Mr. R. ten Hagen-Pott en mevrouw Hedy d'Ancona gevraagd. Centraal stonden de plannen van de N.V.R. voor de kofhende jaren aan de hand van de drie thema's: Eman cipatie, Arbeid en Internationaal werk. Leidraad daarbij is het Beleidsplan Emancipatie van de regering. Tussen de programma onderdelen was er muziek' te beluisteren van het orkest van Geert van Tijn. Dit salon orkest speelde bekende stukken, oudere en modernere. Hoogtepunt was het overhandigen van de verklaring over herverdeling van betaalde en onbetaalde arbeid aan de plv. Staatssekretaris voor emanci patiezaken, de heer Kruze. Hij steunde de verklaring van de N.V.R., zijn aanbeveling was: de N.V.R. moet kritisch - stimulerend en aktief de overheid blijven volgen èn reageren. De N.V.R. spreekt zich uit voor een beleid dat gericht is op een samenle ving waarin het vanzelfsprekend is dat ieder in eigen onderhoud kan voor zien met daaraan verbonden het recht op een eigen uitkering. Een mythe is een overlevering waar van de waarheid ongekontroleerd is, zo legde mevrouw Ten Hagen uit. Het beeld van de vrouw was: Moeder zijn èn het hebben van een relatie. Dat is nu veranderd; zij wordt niet meer om moeder/echtgenote zijn be keken, maar om het maatschappelijk funktioneren, om de eigen identiteit. En dit onafhankelijk van het feit of ze een gezin heeft of niet. Ieder mens 10 13 12 IÏ8 20 22 24 28 33 25 K 19 14 16 17 21 132 27 Als u het kruiswoordraadsel hebt opgelost, moet u de woorden, die zijn verschenen op 11, 19 en 29 hori zontaal, alsmede de woorden die zijn verschenen op 1, 22 en 23 verti kaal in het middelste vierkant invul len. Door middel van puntjes is aan gegeven, waar de eerste letters van de woorden komen te staan. Aan de hand van de lijnen ziet u, in welke richting de woorden dienen te wor den ingevuld. Waar ieder woord komt te staan dient u zelf uit te zoe ken. Als u ook het middelste vier kant op de juiste wijze hebt inge vuld, leest u een bepaald gezegde, dat tevens de uiteindelijke oplossing van onze puzzel vormt. Horizontaal: 1. huidopening; 6. traag; 10. meis jesnaam; 11. tijdelijk afstaan; 12. Vrijdag 12 september 1986 auto (Engels); 13. tijdperk; 14. fami lielid; 15. reeds; 16. rivier in Azië; 18. streling; 19. honingdrank; 20. na Christus; 21. voegwoord; 24. wilde haver; 26. strafwerktuig; 28. vlakte maat; 29. geeuwen; 32. ziek (En gels); 33. studeren; 34. deel van een bruidstoilet. Vertikaal: 1. groente;'2. nakomelingschap; 3. stalen veer om een schuifraam te kunnen opschuiven; 4. oude lengte maat; 5. meisjesnaam; 6. voorzetsel; 7. wiskundige behandeling van on derdelen der ekonomie; 8. mannelijk schaap; 9. gemalen tufsteen; 15. voorzetsel; 17. vismand; 22. doel punt; 23. plaats in Gelderland; 25. vreemde munt; 27. uitroep ter aan moediging; 29. Gare du Nord; 30. ri vier in Italië; 31. vervoersonder neming. heeft eigenschappen - gevoelens en ta lenten, die men zelfstandig wil ont wikkelen. Dat kan binnen het gezin of daarbuiten. Zelfstandigheid betekent niet dat het egoïsme is en dat er geen andere men sen nodig zouden zijn. Wel heeft het alles te maken met eigen verantwoor delijkheid. Ieder mens heeft behoef te aan een goede relatie, kan zelfs niet zonder. Het gezin is een diepgeworteld verlan gen in de mens waarin een taakver deling mag zijn, maar de samenleving moet geen beletselen opwerpen. Zo als de rol die onze kuituur op men sen drukt, daaruit komen echtscheidingen voort. Niet de rol is belangrijk maar de ontwikkeling van de mens en het MENS-ZIJN. Gedurende het jubileumjaar hebben de aangesloten organisaties geld inge zameld bestemd voor de vrouwenkoö- peratie in TONGAE in Sierra Leone. De vrouwen in Tongae verbouwen ca- save en maken het eindprodukt ge reed voor konsumptie en tevens voor verkoop. Het is een geweldig initiatief van de ze vrouwen, ze maakten reeds een goede start. Het bedrag dat naar Sier ra Leone zal gaan, ƒ60.000,gaat via Unicef naar die koöperatie en werd symbolisch overhandigd aan een vertegenwoordigster van dat land. Zij bedankte met: "Million thanks from the people of my country". In heel ontspannen sfeer was er gele genheid om tentoonstellingen te be zoeken, aan gesprekken deel te nemen, film/video programma's te bekijken of het poppentheater Roza, met "Drieluik voor Eva" te zien en te beluisteren. Vooral het poppen theater oogstte veel succes. Haar optreden zou echt DE slotma nifestatie worden. Deze kunstenares kan, voor een vrolijk besluit ge vraagd, dit ook brengen. Tot grote te leurstelling was de keuze uit haar repertoire niet erg gelukkig. Er waren enkele kostelijke teksten bij maar als geheel was het ver beneden de maat en niemand kan begrijpen waarom ze dit deed. Het is werkelijk een groot artiste en de verwachtingen waren dan ook op dat niveau. Na een drankje in ontspannen sfeer ging ieder weer huiswaarts vol van de opgedane ervaringen en de goede on derlinge kontakten. P.J. de Rooy-Janse De Nederlandse Vrouwen Raad (NVR) is een samenwerkingsverband van een veertigtal zelfstandige lande lijke vrouwenorganisaties die samen ruim een half miljoen leden tellen. Niettegenstaande de uiteenlopende achtergronden, herkomst en doelstel lingen, kunnen de veertig organisaties zich vinden in een gezamenlijke doelstelling: - te bevorderen dat de vrouw zich van haar positie en mogelijkheden bewust wordt; - te stimuleren dat zij daadwerkelijk medeverantwoordelijkheid draagt op alle terreinen van de samenleving. De N.VR stelt vast dat hiervoor onder meer de volgende maatregelen nood zakelijk zijn: - Een verdergaande arbeidstijdver korting als middel om het beschikbare betaalde werk èn het onbetaalde werk eerlijker te verdelen over allen die kunnen en willen werken. - Een voorwaardescheppend (b.v. ouderschapsverlof en kinderopvang) en stimulerend beleid van de over heid, gericht op het mogelijk maken voor een ieder, ook voor alleenstaan den, om verzorgende taken te kom- bineren met beroepsarbeid. - Ten aanzien van variabele ar beidstijden en deeltijdarbeid dienen de arbeidsvoorwaarden en de positie in de sociale zekerheid tenminste ge lijk te zijn aan die welke toegepast worden op mensen met een - op dit moment - geldende volledige werk week. Maatregelen die de (juridische, sociale en fiskale) positie van de mee werkende vrouw in het eigen bedrijf verbeteren. Mede door, of dankzij, het toe risme in de jaren 60-70 en door dat onze landgenoten bezig wa ren hun blik te verruimen tot ver, soms zelfs heel ver over de gren zen raakten wij vertrouwd met de vele specialiteiten uit verre en ons omringende landen. Ook de komst van de gastarbeiders om streeks die periode bracht langza merhand voor ons ook de nodige veranderingen mee, ook en speci aal in ons eetgebeuren! Ons dagelijkse vertrouwde scho teltje met aardappelen, groente, vlees en jus is vanaf die tijd ook bezig te veranderen. Gevolg hier van is dat onze groente- en fruit markten langzamerhand van dekor >kleur begonnen te ver anderen. Plots werden er allerlei uitheemse artikelen aangevoerd waaronder vele eksotische fruit- soorten maar meer nog de vele groentesoorten in alle mogelijke varianten waarvan wij het bestaan niet eens vermoedden, laat staan wisten. Maar vandaag aan de dag is het voor ons een normaal verschijn sel geworden al dat moois en lek kers op de markten aan te tref fen. En dank zij onze telers be hoeft dit alles niet meer uit verre landen te worden ingevoerd. Zij zijn er in geslaagd de meeste groenten niet alleen zelf te kwe ken, maar ze bovendien ook nog vele malen te verbeteren. Sommi ge soorten groente in ons assorti ment zijn inmiddels al zo inge burgerd, dat ze niet meer zijn weg te denken, om er een paar te noemen: de paprika, aubergine, ijssla, koolrabi, courgette, pak soi en de japanse stengelui en sinds kort is er dan weer een nieuwe aan het assortiment toe gevoegd: de patisson. Een groente die bezig is een plaatsje te veroveren op de mark ten. De patisson is een platte, pompoenachtige vrucht, qua smaak iets roomachtig, fris, bij na neutraal, die het meest over eenkomt met de courgette, even eens een pompoensoort. Er bestaan momenteel 3 soorten van de patisson te weten de witte ('Pattypan'), de gele ('Custard Yellow'en als laatste is er nog de groene ('Peterpan'). Na de pluk zijn ze beperkt houdbaar. Bewaar ze daarom bij voorkeur op een koele donkere plaats (niet in de koelkast). Wat de bereiding betreft (want daar gaat het hier om) het volgende: de receptuur voor de patisson is nog vrij beperkt maar in principe zijn de courgetterecepten ook van toepassing voor de patisson. Mij werden een paar weken gele den door een amateurkweker eni ge eksemplaren in handen gespeeld en ik ben daarmee aan het eksperimenteren geslagen met een paar eenvoudige recep ten, zowel een warm als een koud recept. Daar ik u mijn bevindin gen niet wil onthouden schrijf ik ze hier voor u neer. Warm Allereerst de warme (gebakken) voor 4 personen: Hiervoor zijn de volgende ingre diënten nodig: 2 a 3 middelgrote patissons, 2 grote uien, 2 1/2 ons mager rookspek, wat zout, peper uit de molen, 1 teentje knoflook, 1 theelepel paprikapoeder, 1 theelepel bonekruid, 50 gram margarine en 1 dl bouillon of water. Laat de bereiding als volgt verlopen: Snijd het rookspek in zeer dunne lange reepjes. Verhit de margari ne in een ruime bakpan, zodanig dat het licht begint te kleuren en voeg er de reepjes spek en de in niet te grove stukken gesneden uien aan toe en bak het voorzich tig (de warmtebron niet te hoog) tot het goudgeel begint te kleu ren. Voeg er nu de knoflook, de dungeschilde en in grove stukken gesneden patissons plus de bouil lon aan toe en laat het 8 a 10 minuten sudderen. Hierna gaan de kruiden er in (zout, paprikapoeder, peper en het bonekruid). Laat het nog even opkomen en serveer het tot slot goed warm met gekookte aardappelen of aardappelpuree of drooggekook- te rijst. Drink er een witte, mous serende wijn bij. Koud Dan nu nog de koude bereiding. Daar hebben wij het volgende voor nodig voor 4 personen. 2 a 3 middelgrote patissons, 1 grote ui, 3 ons versgekookte mosselen (verkrijgbaar bij uw vishandelaar), 2 eetlepels picca- lilly, 1 theelepel kerriepoeder, 1/2 eetlepel sojasaus, 1/2 eetlepel koffieroom, 2 eetlepels atjar en 2 tomaten. Maak een dressing van de picca- lilly, kerriepoeder, sojasaus en de koffieroom. Schil de patisson (zeer dun) en snijd deze in kleine blokjes en doe ze samen met de in dunne plakjes gesneden ui, de mosselen en de atjar in een ruime slabak. Meng er nu vervolgens heel voorzichtig de dressing door en laat het voor het gebruik een paar uur rusten. Serveer het met de gepelde en in plakjes gesneden tomaten en geef er harde broodjes bij. Ook hier smaakt een witte mousseren de wijn uitstekend bij! M.A. van der Vliet 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 19