Een uitstekende combinatie van hoge opbrengst en goede bakkwaliteit Nieuw in de Nederlandse Rassenlijst Een zeer produktieve wintertarwe met bijzonder stevig stro. Verhoging medeverantwoordelijk- heidsheffing minst kwade alternatief Nieuwe FNZ-voorzitter Francken: Produktie Zeeuwse koe met gemiddeld 329 kg gestegen Impopulaire maatregelen Hernationalisering ei CEBECO-HANDELSRAAD Afd. Zaaizaad en Pootgoed Postbus 182,3000 AD Rotterdam Telefoon 010-4544911 Zeeland op tweede plaats van provincie-ranglijst Uitgaande van de in verhouding tot de produktie te beperkte normale afzetmogelijkheden, en gegeven de politieke onmogelijkheid het EEG-zuivelbudget substantieel te vergroten, zou er een overeen komst tussen EEG-overheid en de veehouders moeten worden geslo ten, waarbij de veehouders door middel van een heffing een deel van de financiering van de afzet van het surplus voor hen rekening zou den nemen. Bij de thans weer aan te vatten bestudering van alterna tieven voor het huidig zuivelbeleid zou het mijns inziens alle aanbeve ling verdienen deze variant serieus in de overwegingen te betrekken'. Dit zei de nieuwe voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond FNZ Drs. C.J. Francken tijdens de jaarvergadering op 10 sep tember jl. te Leeuwarden. Tevens werd tijdens deze vergade ring afscheid genomen van Rinse Zijlstra, die gedurende 15 jaar voor zitter van de FNZ is geweest. Om die reden besloot Francken zijn betoog met de uitspraak van zijn voorgan ger, als zijnde een oproep aan alle aanwezigen: 'wij zijn gehouden om de moeilijkheden van heden om te zetten in de mogelijkheden van morgen'. Schorsing van interventie is de slechst denkbare vorm van prijsver laging. De minst kwade is volgens Francken verhoging van de medever antwoordelijkheidsheffing deverantwoordelij kheidshef fing opent de mogelijkheid om door mid del van prijsdifferentiatie prijsverla ging te vermijden door die produk- ten waar zij niet of nauwelijks tot af- zetvergroting zal leiden, zoals kaas en konsumptiemelk. Daar zijn dan allereerst de Europese zuivelvoorraden, die tot een veron trustend hoog nivo zijn gestegen. Het is duidelijk dat de aanwezigheid van deze voorraden een groot obsta kel is voor een herstel van de wereld- zuivelmarkt. Wij hebben zojuist ge zien dat veel landen die willen ko pen, het niet kunnen. Anderen die wel kunnen, stellen hun aankopen zo lang mogelijk uit in de verwachting van nog lagere prijzen. In die zin zijn de voorraden niet alleen een ge volg maar ook een oorzaak van de voortdurende malaise op de wereld- zuivelmarkt. Het is bijzonder te be treuren dat de EEG deze voorraden zo lang en hoog heeft laten oplopen. De afbraak van de voorraden blijft een noodzakelijke voorwaarde voor een herstel van de markt. Impopu laire en politiek moeilijk verteerbare maatregelen zijn daarbij helaas on vermijdelijk, volgens de nieuwe FNZ-voorzitter. Op korte termijn nog niet, maar op langere termijn heeft Francken wel een goed vertrouwen in de mogelijk heden van onze zuivelafzet. Veel landen worstelen thans met een beta lingsbalanstekort. 'Als de koop kracht van deze landen zich herstelt, zal daar ongetwijfeld de vraag naar zuivelprodukten toenemen', zo stel de hij. Francken acht het risiko van een hernationalisering van het gemeen schappelijk zuivelbeleid steeds gro ter. De invoering van de kontirigen- tering van de melkproduktie in 1984 was volgens hem reeds een duidelij ke stap in deze richting. Aangezien zorg voor het eigen be lang ook staten niet vreemd is, zal ieder land die toepassing kiezen die zijn relatieve positie verbetert. 'Het beginsel van de regionale speci alisatie - daar produceren waar dit tegen de laagste kosten kan -, één van de grondslagen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, dreigt door deze ontwikkelingen steeds meer op de tocht te komen staan', aldus Francken. In het produktiejaar '85-'86 is in Zee land de produktie per koe met gemid deld 329 kg gestegen tot een gemiddeld jaartotaal van 6219 kg melk. Zeeland zou daarmee de eerste plaats op de provincie-ranglijst bezet hebben, ware het niet dat dit jaar voor het eerst de provincie "Flevoland" apart in de berekening van het NRS is opgenomen. Deze provincie heeft zich meteen op de kop van de rang lijst genesteld. Gezien de prima produktiemogelijk- heden in de polders lag deze "coupe" ook wel voor de hand. De waarde van een tweede plaats voor Zeeland be hoeft daarom ook zeker niet lager in geschat te worden dan de behaalde eerste plaats in de voorgaande pro- duktieseizoenen. De gemiddelde produktie van 6219 kg werd gerealiseerd in een laktatieperi- ode van 308 dagen. Het vetgehalte van 4,21% betekent een stijging van 0,07% ten opzichte van dat van '84-'85, het eiwitgehalte steeg met 0,01% tot 3,39%. De gemiddelde dagproduktie van de "Zeeuwse koe" bedroeg in '85-'86 20.18 kg melk. Dientengevolge steeg de geleverde daghoeveelheid vet en eiwit met 75 gram tot 1534 gram. Overigens, zo blijkt uit de jongste CBS-cijfers, is sinds de invoering van de superhef fing het aantal koeien in Zeeland met ca. 8000 stuks afgenomen, waardoor de Zeeuwse veestapel nu uit ruim 60.000 koeien bestaat. Ook het aan tal bedrijven is verminderd, van 2000 eind '84 tot 1900 eind '85. C.J. Francken B.V. Koninklijke AMC overgenomen door Melkunie Holland B.V. Koninklijke AMC te Uithoorn zal zeer waarschijnlijk onderdeel gaan uitmaken van het zuivelcon cern Melkunie Holland te Woerden. De directie van AMC en de hoofddi rectie van Melkunie Holland voeren hierover intensieve besprekingen. Zij verwachten binnenkort volledige overéénstemming te zullen bereiken. De schaalvergroting in het bedrijf en het veiligstellen van de hiervoor be nodigde extra grondstof, waren voor de directie aanleiding aansluiting te zoeken bij Melkunie Holland. Na het toetreden zal AMC haar activi teiten voorshands zelfstandig voor tzetten. Individuele melkkwota heffingsjaar 1986/1987 worden deze maand bekend gemaakt De gegevens over de individuele melkquota voor het heffingsjaar 1986/1987 worden in september 1986 aan de melkveehouders mede gedeeld. Het Produktschap voor Zuivel heeft deze week een begin gemaakt met de verzending van de mededelingen aan melkveehouders omtrent de indivi duele heffingvrije melkkwota voor 1986/1987. Dezer dagen zullen ca. 40.000 melk veehouders bericht hebben ontvan gen omtrent de heffingvrije melkquota. Melkveehouders, wier quota voor melkquota voor 1986/1987 aan het bekend gemaakt in verband met een nadere berekening, kunnen de mede deling omtrent hun heffingvrije melkkwota voor 1986/1987 aan het eind van deze maand tegemoetzien. Informatie over de stand van zaken kan eventueel worden ingewonnen bij de afdeling Superheffing van het produktschap (doorkiesnummer 070 - 409417, 409411 en 409433). Gascoigne krijgt projekt in Egypte Gascoigne-Melotte BV in Emmel- oord heeft een opdracht in Egypte verworven voor het huisvesten van ruim 6000 dieren, waarvan 2400 stuks melkvee. De opdracht zal bin nen 12 maanden moeten worden op geleverd. Het nieuwe projekt omvat vier sekties, elk uitgerust met twee moderne melkstallen, geheel geauto matiseerd, met een totale kapaciteit van 800 koeien per uur. Het Gascoigne-Melotte Identicow krachtvoer-systeem regelt de hoe veelheid en de tijd van krachtvoer- verstrekking aan elke individuele melkkoe. Totaal investeringsbe drag voor dit komplex beloopt ruim 40 miljoen gulden. GI^M| TAURUS Granta en Taurus. Een rendabel koppel. 14 Vrijdag 12 september 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 14