Oogsttijd in de volkstuin "Saet en Cruyt" in Andijk geopend Een onderstebovenbloeier! Andijk Niet alleen de boeren hebben het druk in deze tijd van het jaar, ook hun kleine kollega's, de huurders van een volkstuin, heb ben hun handen vol met de oogst van het land te halen. Ze doen het voor hun plezier en ontspanning, al ontbreekt een ze ker fanatisme niet. Reden om eens een kijkje te ne men bij zo'n volkstuinenkom- plex, in dit geval Goes-zuid, al zou geografisch gezien 'Goes- west' een betere benaming zijn. Het komplex in Goes-zuid is on derdeel van de 'Volkstuindersver- eniging Goes', die nog enige i soortgelijke komplexen beheert. Volgens de statuten heeft de ver eniging als doel: het uitoefenen en bevorderen van het tuinieren als amateur in de ruimste zin des woords. De vereniging heeft een klub- blad, inkoopkommissie, en een tuinadvieskommissie. De laatste ziet er op toe dat de reglementen nageleefd worden. Zo kan een goede tuinier een eervolle vermel ding en een prijs tegemoet zien, maar een rommelige tuinder ziet zijn negatieve verrichtingen zwart op wit in het klubblad en kan beboet worden. Heeft een landbouwer in volle oogsttijd nauwelijks tijd voor een gesprek, de volkstuinier blijkt hier geen probleem van te maken. Hij beheert zijn 125 m2 hoofdzakelijk als hobby, en vere nigt zo als tijdverdrijf het nuttige met het aangename. Zo was de heer Klopmeyer tot zijn pensio nering werkzaam bij de P.T.T. Toen hij plotseling de beschik king kreeg over een zee aan vrije tijd, dacht hij er over een volkstuin te gaan bebouwen. Dat is nu drie jaar geleden, en hij geeft volmondig toe dat hij heel weinig ervaring had als tuinier. Met behulp van wat boeken en tips van derden begon hij zijn lapje te bebouwen. Het eerste jaar maakte hij door zijn onerva renheid nogal wat foutjes, zodat hij b.v. moeiteloos half Goes van bonen kon voorzien, maar door Evenals enkele van zijn medetuiniers heeft de heer Klopmeijer veel geleerd van enkele oud-medewerkers van de Wilhelminapolder stug doorgaan en veel praten met kollega's praat hij nu met kun digheid over zijn tuin. Evenals enkele van. zijn medetuiniers blijkt hij veel te leren van enkele oud-medewerkers van de Wilhel minapolder, die hun bijna 60-jarige ervaring graag overdra gen aan een nieuwe lichting. Mevr. Bosman haalt het grootste gedeelte van haar kennis uit boe ken, maar kan inmiddels ook al bogen op een ervaring van zeven jaar. Voor het derde jaar 'boert' ze nu in Goes, en haar tuin levert haar niet alleen verse groente in het seizoen, maar blijkt voor vrijwel de komplete wintervoor raad voort te brengen. Boven dien, stelt zij met nadruk, is alles onbespoten en gebruikt zij geen kunstmest. Dat zij niet zomaar wat aanrommelt blijkt niet alleen uit haar verzorgde tuin, maar ook uit het feit dat ze regelmatig open dagen bezoekt van instellin gen zoals 'De kleine aarde' en 'Loverendale'. Ook betrekt ze de uitslag van grondanalyses die de vereniging liet maken in haar zaaiplan. Niet alleen mevr. Bosman blijkt volgens de makro-biologische methode te werken. Bij nadere inspektie en rondvraag blijkt bij na 90% van de huurders deze manier van tuinieren te verkie zen. De kompost hoop maakt een wezenlijk deel uit van vele lapjes grond, en de inkoopkom missie krijgt veel aanvraag voor b.v. bloed- en beendermeel. Zij, die wel bestrijdingsmiddelen van chemische aard gebruiken, pro beren dit tot minimum te be perken. Doordat de volkstuinier veel tijd kan besteden aan uitzoe ken en sorteren van zijn winter voorraad blijken er geen noe menswaardige problemen voor te komen bij het bewaren van de oogst. Echte problemen schijnen deze enthousiaste tuinieren toch niet te kennen. Door de tamelijk af gelegen ligging van het komplex zou men diefstal of vernieling verwachten, maar dit valt reuze mee. Ook tuinders die in het voorjaar het zaad uitstrooien om dan in het najaar eens te komen kijken of er wat te oogsten valt, worden geweerd. Het tuinieren is hier een serieuze aangelegenheid, die voldoende ruimte laat voor sociale kontak ten. Een stuk gezelligheid voor mensen die merendeels geen agrarisch verleden hebben, maar nu door hun hobby wat dichter bij de natuur komen te staan, en wellicht wat meer begrip krijgen voor de problemen waarmee boe ren al eeuwenlang gekonfron- teerd worden. P. Dieleman Het nationaal Saet en Cruyt museum in het Westfriese Andijk is officieel geopend. De openingshandeling werd verricht door de burgemeester van Andijk de heer W. Veldhuizen. Saet en Cruyt is gevestigd in het oude stoomgemaal te Andijk dat reeds een aantal jaren in gebruik is als polder museum "Het Grootslag". De zolder van dit museum is nu ge heel ingericht als museale expositie voor het tuinzaadvak in Nederland. Met deze expositie wil men iets laten zien van de boeiende historie van de zaadteelt en zaadhandel, maar voor al duidelijk maken welke ontwikke lingen er in de loop der tijd zijn geweest - "van toen tot nu" - en wel ke plaats de zaadteelt nu inneemt. Zaad is in feite een klein stukje sa mengebalde energie, elk moment klaar om uit te groeien, ofwel een plant in gekonserveerde vorm. Daar om wordt niet alleen aandacht besteed aan de ontwikkeling van de gewassen door de eeuwen heen maar ook aan de funktie van de plant als objekt voor zaadwinning. Als plaats van vestiging werd Andijk gekozen, een dorp aan de voet van de Westfriese dijk, dat in de historie van de zaadteelt en zaadhandel in Neder land een belangrijke plaats inneemt. Hier immers was het omstreeks 1800 dat de pionier van het tuinzaadvak Nane Jansz. Groot zich ging toeleg gen op de teelt van zaad met het doel dit te verkopen. Zaadteelt is zo oud als de schepping maar doelbewuste handel in zaden is pas rond dat jaar ontstaan. Ook nu nog is een overgroot deel van de Nederlandse tuinzaadbedrijven in Andijk en het nabijgelegen Enkhui zen gevestigd. Het heeft veel overleg gevraagd om de beschikbare zolder ruimte van het oude gebouw geschikt Poldermuseum "Het Grootslag". Vrijdag 12 september 1986 Het mag inmiddels als algemeen be kend worden verondersteld, dat het Thoolse landschap de laatste jaren, als gevolg van de intensieve bloem zaadteelt, is uitgegroeid tot een waar kleurenfestijn. Een fenomeen in de provincie Zeeland dat niet alleen bin nen de provincie maar ook ver daar buiten tot zelfs over de landsgrenzen heen, bekendheid heeft gekregen. In de hand van de kunstschilder kan Tholen worden gezien als één groot en rijk gevarieerd kleurenpalet. Met zijn penselen hierin gedoopt schildert hij, in de warme kleuren van de on dergaande zon een schilderij, waar iedereen in volle bewondering voor zal blijven staan. De in elkaar over lopende kleuren, geplaatst in de struk- turen van het landschap, zal de schilder tot een ongekende schoon heid weten op te voeren. De blauwe luchten steunend op de groene bo menrijen langs wegen en dijken, zul len de stilte weergeven van een in een lichte nevel gehulde plantenwereld. Met dit palet kan iedereen z'n eigen schilderij maken. Velen deden dit reeds. Met bussen vol kwamen ze de ze zomer naar Tholen en iedereen maakte z'n eigen schilderij. Sommi gen deden dat van de Margrieten of de Phloxen terwijl anderen extra aan dacht besteeden aan de gemengde Leeuwenbekken, de grote verschei denheid aan Violen of aan de reusach tige Riddersporen. Velen genoten van het prachtige uit zicht op de polders vanaf de over de dijken lopende wegen terwijl weer an deren een schets probeerden te maken van de ekonomische mogelijkheden van de vooral kleinschalige akker bouwbedrijven. Verdiept in het maken van z'n eigen schilderij werd een groep plotseling opgeschrikt door een harde kreet waarmee iemand de aandacht wilde vestigen op een perceel met paars/blauw bloeiende bloemen. "Kijk eens", zo riep ze uit: "daar heb je onderstebovenbloeiers". Iedereen keek gehaast in de aangegeven rich ting en konstateerde een in volle bloei staand perceel met Liatris. De meesten zagen het verschil niet, maar de vrouw die deze uitroep deed, had het goed gezien. De Liatris begint in de top en bloeit derhalve van boven naar beneden. Dit in tegenstelling tot vele andere aarvormige bloeiers, zo- 12 te maken als expositieruimte. Dank zij het beschikbaar stellen van de be nodigde fondsen door het Bedrijf schap voor de Handel in Tuinbouwzaden en mede dank zij de medewerking van verschillende tuin zaadbedrijven, instituten, musea enz., is men met de uitvoering van de plan nen thans zover gevorderd dat de openstelling voor het publiek verant woord is. Aan bepaalde onderdelen van de ak- tiviteiten van het zaadbedrijf zal pe riodiek uitvoeriger aandacht worden geschonken door het inrichten van meer uitgebreide "deeltentoonstel- lingen". Een aktueel beeld van het moderne zaadbedrijf en de funktie daarvan met betrekking tot de voorziening van de teelt van groenten en bloemen, wordt regelmatig gepresenteerd door middel van een interessant klankbeeld. De expositie is geopend van 1 mei tot 1 oktober, dagelijks behalve maandag en dinsdag, van 2 tot 5 uur. Toegangsprijs ƒ2,— per persoon, kin deren beneden 12 jaar gratis. Het museum is gevestigd: Dijkweg 318/319, 1619 JH ANDIJK. Tel. 02289-3576 c.q. 2227. als Lupine, Gladiool, Ridderspoor, vuurpijl enz. die van onder naar bo ven bloeien. De kreet "onderstebo venbloeiers" echter was voor iedereen nieuw, ook voor schrijver dezes. Zij schilderde haar schilderij van de ze tocht. Hebt U al Uw schilderij ge schilderd van Tholen? Zo niet; het palet ligt klaar. D.L. Koppenhol De Liatris bloeit van boven naar beneden, derhalve een 'onderstebovenbloeier

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 12