Si TUINBOL! WKL ANKEN "Tuinbouw heeft in Noord-Brabant perspektief" Kijk uw ogen uit Pruimenseizoen gunstig verlopen tj Gewassen weer duidelijk aan de groei Topseizoen aangebroken C. V.Z.-nieuws GS-liddhr. J. v.d. Heijden bij opening proeftuin: De oogst is groot r-r De hoofdpluk van het hardfruitsei- zoen 1986 op de BEVELANDEN is aangebroken. In ongeveer 6 weken zullen de fruittelers hun oogst en daarmee tevens hun jaarinkomen binnen moeten halen. Ieder jaar op nieuw is deze plukperiode een zeer drukke tijd, maar wel de mooiste pe riode van het hele jaar. Een heel jaar lang met zorg gewerkt om een zo goed mogelijk produkt aan handel en konsument aan te bie den en vele arbeidsintensieve uren zijn tijdens het groeiseizoen van de appels en peren besteed voordat het produkt in 'de kist wordt gelegd. Vooral het laatste, het in de kist leg gen van fruit is één van de voor naamste handelingen, waarbij de fruitteler niet alles meer in eigen hand heeft, maar afhankelijk is van hulpkrachten. Het instrueren van de hulpkrachten tijdens de pluk is een voornaam punt, want vaak ontstaat nodeloze schade door verkeerd pluk ken of ondeskundig ledigen van plukzakken of emmers. Door een goed voorbeeld en goed overleg kan vaak een hoop narigheid worden voorkomen. De kwaliteit van het fruit is over het algemeen in onze streek bijzonder goed te noemen, toch zal de maat van diverse rassen tegen gaan vallen. De regen van de afgelopen tijd en hopelijk een mooie septembermaand kan veel goed maken, maar voor de droogte gevoelige percelen zonder bevloeiing, is de neerslag te laat ge komen. Bij de afzet van de zomerap- pels is gebleken dat ongeveer de helft beneden de 70 mm zit en zowel bij Benoni als momenteel bij de James Grieve is het prijsverschil groot. Het goeie zomerras Benoni is op veel be drijven gerooid vanwege de vele ar beidsuren, die dit ras vraagt. De prijsvorming in vergelijking met de James Grieve was dit jaar beter dan vorige jaren en zelfs de laatste Benoni bracht voor de te veel voorkomende maat 60-70 mm ruim een gulden per kg op. De prijsontwikkeling voor ons bekendste zomerras de James Grieve is ronduit teleurstellend. De kg-opbrengst is goed, maar voor de ze appel met een zeer goeie smaak is een prijs tussen de 40 en 60 cent veel te weinig. Reeds vroeg in het seizoen is de vérschuiving naar de nieuwe rassen waarneembaar, omdat voor de Summerred prijzen worden be taald van rond de gulden. De zomer en herfstperen zijn goed aan de prijs en eens te meer is duide lijk dat bedrijven met een breed as sortiment van zowel het slechte als het goede profiteren. Een ieder veel sukses toegewenst met de komende pluk. De ondersteuning in tuinbouw en ook akkerbouw door de provincie blijft niet beperkt tot financiële deel name in de proeftuin; het provincie bestuur wil op korte termijn voorts een projektbureau Glastuinbouw oprichten dat stimulansen moet ge ven voor de oprichting van nieuwe en uitbreiding van bestaande glastuinbouwgebieden in de provin cie. Daarbij moet waar mogelijk worden geprofiteerd van door de PNEM aangeboden goedkope restwarmte-energie. De Gedeputeer de noemde in dit verband Plukma- desepolder en Asten. Voor een goede ontwikkeling is volgens de heer van der Heijden voorts een verdere sa menwerking tussen de zuidelijke vei lingen gewenst. De voorzitter van de Pruimen: Het aanbod van pruimen neemt af. Het pruimenseizoen is voor de telers gunstig geweest. In het on derstaande overzicht vindt u het aan bod, kwaliteit en middenprijs weergegeven van de belangrijkste pruimenrassen in 1985 en 1986. De produktie met uitzondering van de Opal is hoger dan in 1985. De kwali teit is belangrijk beter en de prijs, zo wel van de klasse I als II, veel beter dan in 1985. Ras Aanvoer Afzet: Het aanbod van appelen was groot deze week, 1.200 ton. Het aandeel van de Benoni is gedaald. Dat van de James Grieve belangrijk toegenomen. De helft van het totale appelaanbod bestaat uit James Grieve, met als tweede ras de Summerred met 250 ton. Het aanbod van peren neemt snel toe. In de afgelopen week is er 400 ton verkocht. De Triomphe de Vien- ne was het hoofdras met 50%; een goede tweede was de Beurré Hardy kl I kl II kl I kl II De droogte die de zomer ons ook op WALCHEREN heeft gebracht, heeft nu definitief afgedaan. Er is nu zo'n weersverandering ge komen, met veel regenbuien en wind, dat ieder nu weer graag droge re dagen ziet aankomen. Op sommi ge plaatsen is in totaal zo'n 80 mm water gevallen. De uitgedroogde bodem zal dit gauw kunnen opnemen en de planten va ren er wel bij. De weersomslag heeft elders in het land voor grote stormschade ge zorgd zo lieten de berichten ons zien en horen. Ons gebied is er aardig goed afgeko men. Alleen een windhoos, die het voorzien had op bloemenkassen, heeft rondom Koudekerke voor heel grote schade gezorgd. Het ergst er aan toe zijn de kassen van kwekerij De Looff Zn. De schade is hier zo groot dat er een ge deelte totale nieuwbouw in de plaats moet komen. Dat er onder glaskwekers saamho righeid bestaat is afgelopen week ge bleken. In navolging van de veiling Aalsmeer is er de afgelopen dagen ook vrijwillige hulp aangeboden aan het gedupeerde bedrijf met het opruimen van glasresten tussen de gewassen. Proficiat glastuinders met deze organisatie, zulke dingen moe ten meer mogelijk zijn. De fruitteelt in ons gebied heeft de stormwinden goed doorstaan. Erg veel val is er niet gekonstateerd. De oogst van de vroege soorten is begonnen. James Grieve en Claps peren worden op de veiling massaal aangevoerd. De sortering is wat aan de kleine kant. De prijzen die^voor de grote gemaakt worden, is goed tot zeer goed. Maar de kleinere ma ten laten het zitten, zodat er gemid deld maar een magere prijs wordt ontvangen. Hopelijk zal de regen de sortering van de nog aan het hout hangende rassen nog veel goed doen. De winterbloemkooltelers hebben hun gewas met veel moeite overeind gekregen. Zij die op tijd geplant hebben zaten nog middenin de droogte. Ook nu zijn er nog enkele telers die nog moeten planten maar dat is duidelijk te laat, ze zullen wel iswaar goed aanslaan maar er kan nooit geen topgewas van groeien. Dat er veel vrije N(stikstof) in de grond aanwezig is na droogte en veel warmte is nu duidelijk te zien aan de spruitenpercelen. Leek eerst een ekstra stikstofgift nog nodig, de groei is nu zo hard bijgekomen dat er voorzichtigheid geboden is op dit gebied. De kg-opbrengst van de spruiten die aan de pluk zijn is niet bijzonder hoog maar de prijs die er voor wordt betaald is wel goed. Er blijkt dit jaar weer duidelijk perspektief te zitten in vroege spruiten. De bloemkoolprijzen staan op het moment nog al onder druk. De aan voer is groot en dat zal voorlopig wel zo blijven, de grote kooloogst in Noord-Holland staat voor de deur. Dit is eveneens te zeggen van het produkt sperziebonen. De aanvoer heeft al enkele rekords te zien gege ven, met dientengevolge prijzen die ver beneden peil liggen. In dit pro dukt zit duidelijk geen ruimte meer voor uitbreiding. Van de nieuwe gewassen die aange voerd worden op onze veiling valt op dat met name knolvenkel het dit jaar erg goed doet. Roodlof lijkt ook goed in de markt te liggen, maar met wat navraag naar dit artikel blijkt het oogstpercentage maar zo'n 40% te bedragen. Duidelijk moet hier nog veel aan teeltervaring worden opge daan. Gaan onze telers hier de vol gende jaren ook aan meehelpen? Het gewas winterspitskool is op Walcheren nog niet zo populair, maar de ligging van ons gebied is er goed voor, de planttijd nadert al aardig. Het is het proberen zeker waard. "De tuinbouw is een van de weinige sektoren die in agrarisch Noord- Brabant nog groeikansen heeft. Wel is om strukturele overschotten en quota te voorkomen en om dit groeiproces evenwichtig te laten verlopen overleg en samenwerking vereist voor alle belanghebben den. Voorlichting en onderzoek moeten een ongeremde groei die zeer gevaarlijk is voorkomen. De proeftuin Noord-Brabant te Breda kan in die ontwikkeling een speerpunt zijn. "Dit zei de Gedeputeerde drs. J.J.F.W. van der Heijden vrijdag 5 september jl. bij de officiële ope ning van de vernieuwde proeftuin in Breda. De situatie is ook op THOLEN na de uitloper van de cycloon Charley drastisch veranderd. Aan de droogte is gelijk een einde gekomen, wat aan de ene kant voor het geplante of gezaaide erg welkom was, maar wanneer het lang gaat du ren kan het de oogst van verschillen de gewassen nadelig beïnvloeden. proeftuin de heer N. Rops on derstreepte in zijn welkomstwoord tot de vele aanwezigen dat het zaak is voor de tuinbouw om bij te blijven en de ontwikkelingen in de gehele agrarische sektor nauwgezet te vol gen. Daarom zal het regionaal on derzoek zich op een breed terrein be zig moeten houden en dit betekent voor Noord-Brabant onderzoek on der glasgroenten, en de grote en klei ne glasprodukten. Ook onderzoek naar restwarmte, energiebesparing, geleide bestrijding, de smaak van de produkten en alternatieven is nood zakelijk bij zowel glas als volle- grondsgroenten. Bij aardbeien zul len o.m. de teeltmethoden voortdu rend onder de loep moeten worden gehouden. Informatievoorziening via onderwijs, onderzoek en voor lichting is hier een sleutelbegrip en de overheid dient gezien het grote belang van de sektor dan ook haar financiële ondersteuning voort te zetten, aldus de heer Rops. Op de proeftuin Noord-Brabant zijn aanzienlijke investeringen gepleegd. Zo is een oud gedeelte van het kas- senbestand geheel gerenoveerd en is het 5 ha. grote vollegrondsperceel dat dicht bij de tuin is gelegen aange kocht, van verharde paden voorzien, gedraineerd en geegaliseerd. Binnen kort zal een aanvang worden ge maakt met de modernisering van de gebouwen die voor een belangrijk deel zijn verouderd. J. WIERENGA met 20%. Er heeft ook een verkoop van valperen plaatsgevonden. Het aanbod was 100 ton en de prijs van 20 ct per kg viel niet tegen. De prijzen van de appelen staan on der druk. Vooral de prijsvorming van de James Grieve valt erg tegen. De prijsvorming bij de peren is be langrijk beter, we kunnen zelfs spre ken van goede prijzen. Het aanbod van met name Beurré Hardy zal snel toenemen. middenprijs Het meest gevoelig zijn dan ook weer de hier veel geteelde bloemza den waarvan er enkele op het zwad liggen. Wanneer deze nog overeind staan of goed aan de ruiter zitten kunnen ze wel wat hebben. Hoewel met veel van dit spul het altijd de vraag is of het allemaal wel goed binnen zal ko men, is de opbrengst van hetgeen binnen is gemiddeld zeer goed. Gezien de grote oppervlakten die er van uitgezaaid zijn zal dit het vol gend seizoen tot een behoorlijke ver mindering leiden. Een zaak die van het voorjaar al be kend was, maar door de hoge op brengsten nog versterkt wordt. Elke zaadfirma komt met voorraden te zitten welke eerst weer een be stemming moeten vinden wil men weer nieuwe kontrakten plaatsen. Door deze vermindering zal er toch een behoorlijk aantal telers te leurgesteld moeten worden in een volgend seizoen. Ondanks de enorme ontwikkelingen die er in ons gebied op dit terrein al een paar jaar zijn geweest, zoals het ontstaan van een grote studieklub, aanleg van proefvelden, het aantrek ken van een voorlichter, is de ver wachting misschien ontstaan dat hierin een grote uitbreiding plaats zou kunnen vinden. Maar het is net als met zoveel gewassen ook afhan kelijk van vraag en aanbod. Omdat Amerika een groot afzetge bied is speelt ook de dollarkoers hierin een grote rol. Toch zal het hopelijk zeker een goe de bron van inkomsten blijven in ons gebied. Het kan in elk geval een belangrijke bijdrage hierin leveren, zowel in de vollegrond als onder glas, maar men moet er geen bijzon dere dingen van verwachten. Er zijn overigens weinig alternatie ven gezien de verzadigde markt van groenten die er ondanks de droogte ook deze zomer weer dikwijls geweest. De tegenwoordige intensieve groen- teteeltbedrijven beschikken over een regeninstallatie zodat droogte nau welijks invloed meer heeft op de produktie. Men heeft eerder te maken met over- produktie die voor afbraakprijzen weggaat. 1985 1986 1985 1986 1985 1986 Czar 102^, 113 58 42 71 29 1.20 0.69 1.90 1.04 Opal 132' 93 63 37 80 20 1.41 0.73 2.30 1.46 Victoria 142 123* 47 53 60 40 1.87 0.97 1.92 0.96 t/m week 36 Ruim 25.000 mensen hebben in het afgelopen weekend een tuin bouwbedrijf bezocht. Onder het motto: "Kijk uw ogen uit naar Hollandse groente en fruit" had den zo'n 75 vollegronds groente en fruittelers hun bedrijf open gesteld. Vooral in het Zuiden en Zuidwesten van ons land was de belangstelling goed tot zeer goed. De organisatoren, Nederlandse Fruittelers Organisatie (N.F.O.) en vereniging van Nederlandse T uinbouwstudiegroepen (N.T.S.) waren tevreden over het verloop van de open dag. De consument heeft kunnen zien hoe zijn dagelijkse groente en fruit groeit en welke zorg eraan besteed wordt. Vrijdag 12 september 1986 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11